За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
axel
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 53 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнениеот axel » Сря Ное 22, 2017 0:00

Димане,има още доста да учиш,послушай думите за сезонност на стръвта/златни думи/ и помисли,защо например след,като на въдиците е имало хубав 300гр костур най-големия хванат сом на кльонк тази година 218см е предпочел 5бр,червейчета........ :idea: ......и още голямата и особено бодената риба винаги взима малката стръв :idea:
риболовът е само хоби!

Diman
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнениеот Diman » Сря Ное 22, 2017 2:32

Веднага отговарям, защо. Защото монтажа е бил дърво. А стръвта не е била спъната. Ако има 10 такива случая, мога да го приема за миродавно. Знам, какво искаш да ми кажеш с многоточията и съм съгласен с това, но всичко е много относително и е грешно да се правят крайни изводи. Аз не спирам да се уча, най-вече от практиката и никога не съм твърдял, че имам изградена панацея.

Аватар
kalinux
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 202 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Сря Ное 22, 2017 10:42

Че има сезонност стръвта - има. А коя е стръвта според сезона - това е вечният въпрос.
С внимание към детайлите

Diman

Мнениеот Diman » Сря Ное 22, 2017 22:37

axel написа:...хубав 300гр костур...

Това не е хубав костур. Трябва да си много голям специалист, за да сложиш такава стръв. :wink: Извинете ме за реакцията, но моят опит това ми показва. Няма сезонна стръв. Има стръв, която сома предпочита през целия сезон и налита стръвно. Но е само една от това, което аз съм опитвал. В коремите им има раци, миди, дори костилки от сини сливи. Не мисля, че е редно да се уливам в писане, тъй като не ми се полага. Аз самия не чувствам, че в улова на тази риба има някаква панацея. Най-малкото, всеки водоем си е характерен. Аз лично, ви подарявам всичките си таранки(каракуди) и дърти костури. Ползувайте си ги за стръв, до припадък.

Аватар
kalinux
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 202 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Сря Ное 22, 2017 23:16

Някои работи ще трябва сам да научиш, Димчо, затова няма да ти казвам къде бъркаш. :D
С внимание към детайлите

Diman

Мнениеот Diman » Пет Ное 24, 2017 10:49

kalinux написа:...ще трябва сам да научиш...

Аз правя това от три години насам. Теглих сиктира на всички "постулати" и забравих какво съм прочел във форумите. Промених всичко. Реших да вярвам само на интуицията си. И знаеш ли какво се получи? Оппааа....можело! Сега се доверявам отчасти и на резултатите. И винаги се питам, защо го хванах? Но пак си оставам същия - недоверчив Diman.
Виждаш, колко противоречиви са мненията на риболовците. Един едно, друг друго. Не четеш ли? Като четеш, що не сложиш 5 червейчета, а слагаш мренки? Само практиката показва, кое е правилно и кое - не. Стратегията (форума) е едно. Но практиката те учи. Аз вярвам само и изключително на нея. Иначе, тука можем да си пишем и да бришем.

Ivak11

Мнениеот Ivak11 » Пет Авг 03, 2018 13:12

Да раздвижим темата?

По моя край се хвалят с сомчета по 4-5-6 кг от брега. Постоянно.

Някой някакви наблюдения за кльонка във високата и кална вода?
Въпреки, че съм дунавско чедо, нямам голям опит с кльонка на Дунав.

Аватар
Димитър Тодоров
дал Браво: 293 пъти
получил Браво: 410 пъти

Мнениеот Димитър Тодоров » Пет Авг 03, 2018 15:06

За 'висока и кална' не знам,но обикновено през август има активизация при сома на кльонк по Реката.
Нямам идея с какво е свързано, след затишието през юли, но наблюдавам този 'пик' ясно изразен
през последните години. При околни колеги, не при мен, уви, щото сома на кльонк е за хора с
достатъчно свободно време. :roll: :?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !

Александър Стефанов
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнениеот Александър Стефанов » Пет Авг 24, 2018 9:30

Ивак, кой е твоя край? В моя край видинско, от брега не съм чул някой да е хванал по голям от 1 килограм, но за сметка на това хващат по 10 и нагоре и ги пускат само във фризера.На кльонк са много голяма рядкост сомчетата над 5 килограма, на пръсти се броят. И юли и август се ловяха по много, но малки. Интересно ми беше, че около 20 юли всички сомчета, които взех бяха с хайвер.