Монофилно влакно-какъв възел ?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Монофилно влакно-какъв възел ?

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

Имам проблем със възлите, пробвах тези които знам ,къса се на половината кила които дава производителя. Влакното е Граувел Бионикс 1 мм и 66 кг тест, дайте акъл какъв възел да пробвам за вирбел и кука с халка .
С плетеното се справих, кухо е и стана без възел, тествах го на 50 кила, 15 см повод няма признаци за късане. Дакрон 1.2 мм е като му направя гашите и го стегна стана 1.7 мм, дебело ли е за повод ?

Знам за варианта без възел с тубички, но също знам и че не се предлагат в БГ, да смозделам нещо подобно ли ?


Влакната са ми подарък от колега от форума, задължен съм му.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Защо не пробваш San Diego. По принцип само него ползвам напоследък, но слагам подковка ако връзвам вирбел.

А това нещо с плетеното не го разбрах. Какъв възел му правиш?
С внимание към детайлите
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Тамьн щях да ревна САН ДИЕГО ма пак ме изпревари гадината.Много работи за сом,мене ме питай :lol: :lol: :lol:
Go BIG or Go Home!
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

kalinux написа:Защо не пробваш San Diego. По принцип само него ползвам напоследък, но слагам подковка ако връзвам вирбел.

А това нещо с плетеното не го разбрах. Какъв възел му правиш?

Ами няма възел, кухо е като тръбичка, пъха се единия край с голяма игла странично на влакното и вече се движи в кухината на самото влакно. Май не го обясних много добре, няма на1ин да не го знаеш, аз кофти го разказвам. Ще снимам ако искаш.



Правя нещо подобно на Сан Диего, ама не съвсем, ще го пробвам да видя как е в оригинал.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Т.е. самия конец влиза в себе си. Получава се двойно над куката. Това е перфектния възел за плетеняка. Стига да е достатъчно дебел и кух.

Стига да имаш подходяща игла, можеш да вкараш монофила в плетеното (като ластик у гащи :D ). А от това по-добро няма.

PENN, ти откъде мислиш съм обърнал внимание на Сан Диеогото. :D
С внимание към детайлите
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

Малее, извинявам се колеги, има много писано за възлите, не трябваше да пускам темата, а да пусна търсачката .
Благодарности на пишештите , живи и здрави.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Кажи за кое има писано малко и да го почвате,че ми се чете нещо готино. :lol: :lol: :lol:
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

kalinux написа: PENN, ти откъде мислиш съм обърнал внимание на Сан Диеогото. :D
Ми де да знам аз,на Ивайловград може да е имало школа :lol: :lol: :lol:
Go BIG or Go Home!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ааа, не ме бъркай, аз съм от школата на Въча. :D

Джоко, специално за безвъзлото връзване на кухото никъде не е писано. :wink:
С внимание към детайлите
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Сигурен ли си?Имаше едни снимки на това как се ниже куха спектра,една ролка пьтуваше за БГ,помня че Джери Браун беше около 500 либри,бяло и крьгло.................пак си пропуснал :wink: :P
Go BIG or Go Home!
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

Това снимки от нета, колегата long2dogs беше така любезен да ме осветли по въпроса.
[img][img]http://www.picvalley.net/u/34/8283_120.JPG[/img][/img]
[img][img]http://www.picvalley.net/u/34/8284_135.JPG[/img][/img]
[img][img]http://www.picvalley.net/u/34/8285_148.JPG[/img][/img]
[img][img]http://www.picvalley.net/u/34/8286_179.JPG[/img][/img]
[img][img]http://www.picvalley.net/u/34/8289_199.JPG[/img][/img]


Аз използвах голяма игла, ще направя малко по късно някой примерен монтаж. Пробвах сан диего , къса се доста преди заявените от производителя 66 кг. Имам идея да го модернизирам малко възела и ще тествам.
Колеги пробвали сте ''мъртва тяга'' на влакната, до какви проценти от дадените от производителя кг се достига при тестването ?


Дакрона не издържа на 63 кг, отлепих ги от земята(един елегантен колега) за секунда-две държа и ''праааас''. На 50 кг си държеше отлично, сецнах няколко пъти рязко и никакъв проблем. Опитите ги правя - две гаши на влакното, 20-25 см, две отверки и вдигам.
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

Стефане,лъжат м..а им :lol: Ама тебе да не те притеснява- прави си възела , както трябва и сецай . Мисли само за протриването :!: , така или иначе взимаш тояга 30 или 50 lb , като има и 30-60lb ili 40- 100lb и т.н. , но очевидно влакното ти е 100+ lb . Не го мисли , че ще държи по-малко кг от написаното :wink:
И вкарай монофил в плетеното - и друг ти го каза..

А иначе тестват , като разтеглят машинно 1м влакно
Стефан Илиев-Джоко
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 22:26
Местоположение: Тутракан
получил Браво: 1 път

Мнение от Стефан Илиев-Джоко »

long2dogs написа:Стефане,лъжат м..а им :lol: Ама тебе да не те притеснява- прави си възела , както трябва и сецай . Мисли само за протриването :!: , така или иначе взимаш тояга 30 или 50 lb , като има и 30-60lb ili 40- 100lb и т.н. , но очевидно влакното ти е 100+ lb . Не го мисли , че ще държи по-малко кг от написаното :wink:
И вкарай монофил в плетеното - и друг ти го каза..

А иначе тестват , като разтеглят машинно 1м влакно

Благодаря колеги за съветите, монофила с два възела сан диего на две отверки 50 кила си държи, кате сецна къса. Предполагам че на вирбел или кука без подкова ще държи по малко, нали ?
Сашо с вкарването на монофил в плетеняка какво се цели- да се втвърди линията или подсили.
Мисля да си построя линията така-монофил, вирбел,единична кука,плетеняк и тройка. При положение че плетеняка си държи 50 кила без никакъв проблем, няма смисъл да го подсилвам с монофил в него, а и си е достатъчно твърд като по цялата дължина е на два ката.
Какво мислите, ако бъркам казвайте.
Поръчал съм си пръчка -ефтин двуколенен Шекспир 200-500 гр , на 2.4 м, ще си го скъся и подсиля при втулката. За макара още не съм мислил, ослушвам се за някое мулти втора ръка, ама като събера лев. Началото на май си очаквам сонара-Гармин 250 от хамериканско.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Аз сомския не го разбирам ма като чета и вьзела ти е последна грижа.С 500 грама прьчка ако скьсаш САН ДИЕГО на 100 либри си дерем потника публично.И 50 кила вади ТРЕХ на АВЕТ и то пьлен аванс.Проблем с вьзела нямаш ако няма да ги теглиш с теглича на колата тия риби.

Пробвал ли си как се вдига 20 кила с прьчка?Това е под 40% от това на което се кьса САН ДИЕГО на 100 либри нормално влакно.На САН ДИЕГО му дават около и над 90% на вьзел.

И гледай да не си строшиш прьчката,не го пробвай тоя номер с нищо което няма горна граница поне 100 либри. :wink:
Go BIG or Go Home!
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

Стефан Илиев-Джоко написа:Сашо с вкарването на монофил в плетеняка какво се цели- да се втвърди линията или подсили.
И двете :!:
Направи го и пробвай да изсвириш нещо класическо с пила на натегната линия- ще видиш , че има разлика :shock: Ама с тая въдица дет ше взимаш - влакното ще е най- здравата част :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”