Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхожда

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Иво Ломски »

Ризов-70 написа: почва да плюи това е истината
Ризов, изфърли се като ч...я на мокър песък :D :D :D
И теб те поздравявам!
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Ризов-70
Мнения: 191
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 22:08
Местоположение: яз.Тича
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Ризов-70 »

Иво Ломски написа:
Ризов-70 написа: почва да плюи това е истината
Ризов, изфърли се като ч...я на мокър песък :D :D :D
И теб те поздравявам!
Не позна пробивам весник на 18м срещу вятара :lol:
Dido ot SENSAS
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 10:56
Местоположение: Plovdiv

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Dido ot SENSAS »

Здравейте. От няколко години ходя за сом и не съм видял човек да хваща и да пуска в пълния смисъл на израза!Този надпис го имаме на всички фанелки,но може би трябва да има и допълнение -ХВАНИ И ПУСНИ (ако не е между 3 и 30 кг. или 5 и 20 кг или ако не ти е първия толкова голям или ако не е последния за сезона и т.н.)Но за мен да пуснеш няколко сомета по кило за едноседмичен излет и да прибереш пет,десет риби от 3 до 15 кила не е ХВАНИ И ПУСНИ!Много хора години наред нямат и един сом над 20 кг.,но ако някой ден хванат такъв, ще го пуснат и ще кажат аз ПУСКАМ(нищо, че за това време са прибрали N-броя сомета или по точно "пържилки")!Нека се замислим какво става с риба държана няколко дни на въже, което се впива в хрилете, вадена 10 пъти да се показва и 10 пъти за снимки изподрана и с избутана слуз от влачене по пясъка и по платнището и т.н. Да се замислим какво говорим, към какво призоваваме и най-вече какво всъщност правим самите ние!
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от petro_op »

Понеже последната снимка на Max e хубава и с идеята да се създаде идеалната снимка на уловена риба+риболовец :D си позволих да пипна малко неща по снимката на Max ( надявам се ме извини , за което) .

Оригинала
Изображение

Резлултата е по-долу. Ето какво съм променил:
- Имаше блик от слънцето върху рибата, който премахнах
- Небето беше малко мътно и за да не доведе до носталгични спомени го направих по-синьо
- Риболовеца изглеждаше доста зачервен, махнах червенината , че на някои може да му заприлича на месар , жаден да напълни кукана/трюма
- Долу дясно се виждаше въже, разкарах и него - все пак рибата не може да се връзва като овца
- Махнах и логото на шапката, за да няма реклама

Изображение

Та който не разбира от ретуш да не си снима рибите :D
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от shrike »

Вижте колеги,
моля всички да обърнат внимание не толкова, да ли е законно задържането на риба или не, да ли е въпрос на личен избор или не. Има и винаги ще има хора с различни разбирания ,манталитет,социално положение и тн. -това е съвсем друга тема на размисъл.
ТУК СТАВА ВЪПРОС КАКВО ПОСЛАНИЕ ТРЯБВА ДА ДАВА ТОЗИ ФОРУМ!!!
Със сигурност не трябва да бъде в пасив за рибата!
Това ,че има и винаги ще има хора,които да задържат всичко което уловят,независимо от размера,количеството и тн. е ясно. Въпросът е да има стремеж към нещо по добро, да вървим напред.
Най-много ме подразни, не че някой си бил хванал сом и го заклал, а това че го е направил един перфектен риболовец, който трябва да е за пример!
Всички се кефят на national geographic,discovery,еми да видяхте някъде,пича от риболов на чудовища да убие някоя риба? Ще кажете "ама тва е друго"-не същото е!
Този форум се чете от малки и големи и след като спортният риболов е ориентиран към "хвани пусни",посланието му трябва да защитава именно тази идея, и нетрябва да толерира и допуска каквито и да било материали противопоставиящи и се!
И дано децата ни са още по в час от нас!
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от magiosnika »

max написа:
За мен снимката трябва да изглежда така

Изображение

Правена веднага на място
Без следи от травми върху рибата

След това никой няма да ви намира кусури защо сте я прибрали , убили или не сте я пуснали - това вече е личен избор. Ако сте имали желание да я пуснете и това също е показано - още по добре, това ви носи уважение. Когато снимката е правена в банята или на плочките пред къщи за всички е ясно че това е труп.
.
Интересна логика :shock: Значи снимкаш си рибето на гьола и сетне прилежно у торбето :oops: И после правиме и продаваме фланелки -" Хвани и пусни". :?: Идеята не включва прибирането на какъвто и да било улов :idea: Ама не ви изнася и почвате с еквилибристиките - до три и над трийсе кила да се пускат :shock: И как така решихте това? Дисциплината се нарича РИБОЛОВ и не се различава от ЛОВ. При това дередже всичко разрешено по закон си е нормално. В другият вариянт, трябва да бъде забранено със закон задържането на какъвто и да било улов и пак ще е ОК. Интересно ми е тогава колко от моралистчетата ще ходят за риба :mrgreen: Това не е форум на добрите самаряни, а РИБОЛОВЕН сайт. Колко последователи на зелени балкани мислите, че има в ловните форуми :lol: Защото на пръстите на едната ми ръка ще се съберат тия, които са съгласни да пускат целият си улов 8) Стига с това лицемерие - нема нужда :idea:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от spookymiro »

Маги, доколкото знам и при лова не се стреля наред. Така че под 3 и над 30 например си е много добре казано и не е лицемерие.
Що се касае до хвани и пусни всичко - има си язовири за спортен риболов.

Много станахме нежни напоследък. Дали след щастливите кокошки не иде ред и на щастливите риби...?
Купената риба или пържола също са били живи ама ги хапваме без да роним крокодилски сълзи.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от max »

Точно от теб не бих приел критики за пускане, още по малко за зарибяване.

Има разлика между "риболовец" и "рибар", единия (теоретично) го прави за удоволствие а другия за прехрана.

По отношение на снимките за мен е въпрос на култура. Ти как се храниш - на маса с прибори и покривка или с ръце от тенджерата?

Аз откривам разлики между тези снимки, за теб може би няма значение?

Изображение

Изображение
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от vihren »

CURRICAN написа:......
Много ме е яд,че не мога да намеря една снимка на 20-ка в банята с разпран корем и извадени вътрешности по плочките :twisted: .......................тази снимка щеше да е специален поздрав за теб........................................иначе съм ЗА готините снимки,които почти никога не правя :oops: ...................големи светци станахте бе хора,светци пред монитора...........палачи на водоемите :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Мунчо »

Аз не ловя сом, но смятам, че единственото важно нещо в случая е самия акт на пускането и това важи за всяка риба(не да се пуска на всяка цена, като вменено задължение, а че всяка риба е еднакво ценна като живо същество), като без съмнение при едрите такива, както и за голямо количество, се изискват по-големи морални(и физически :lol: ) усилия. Няма значение какви са мотивите, предизвикали тази постъпка - тщеславие, подраженчество, гъзария, мурафет, осъзнаване на правото на съществуване на всяка риба, хуманизъм, ихтиофилия, емоционална връзка, безразличие, вегетарианство, нежелание да чистиш риба, "модернизъм" и дори андрешковщина... И всяка такава постъпка е достойна за уважение, без значение какви са подбудите, довели до реализацията й. При всяко положение за рибата е по-полезно да бъде върната обратно, вместо да бъде изакана, а останалото е просто благодатна тема за дискусия.
Последно промяна от Мунчо на Чет Мар 29, 2012 14:51, променено общо 1 път.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от vihren »

Предлагам да се сезират всички медии и да се забранят кулинарните предавания,защото по тях дават как се реже месо :lol: .................нежни душици,непослушни :lol:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от bai ves »

Който иска да пуска да пуска, който иска да не взема да не взема. Когато е в нормите е ок. Навсякъде се взема риба, тук в Б-я се взема сладководна риба щото предимно това се лови. Там където има океан пък вземат морската риба. И там е същото пускат и вземат. Пък как била снимката? И по клипове и по списания има клане и дране, а когато се гледа в специализирана литература, кеч - релййз, то тогава всичко е чисто.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от VARHARA »

bai ves ..........Там където има океан пък вземат морската риба....
Аааааа за морска риба не ми говорете.Там взимам всичко що е сафрид, чернокоп и ха късмет паламуд..Ако искате ме анатемосайте -да аз съм морски месар 1-2 пъти в годината.
Важното е че от всичките тези приказки има файда -ще видите.
Следа като го прочете Х-риболовец и утре хване 5 сома ,ако допреди това би си взел 5 от 5 ,след темите може би ще пусне поне 1 :wink:
Маалииии как ми се иска тази година да фатам само сомове и да ги пускам, пускам, снимам ,снимам.....................Амин
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от magiosnika »

spookymiro написа:Маги, доколкото знам и при лова не се стреля наред. Така че под 3 и над 30 например си е много добре казано и не е лицемерие.
Що се касае до хвани и пусни всичко - има си язовири за спортен риболов.

Много станахме нежни напоследък.
Спокимиро, нещо не си ме разбрал. Нежни никога не сме били :mrgreen: Няма разлика между мен и тея с красивите снимки :idea: Които впоследствие са си напържили иначе тъй красиво сниманата рибичка :idea: Просто на мен не ми пука от мнението на ПСЕВДО МОРАЛИСТИТЕ и нарочно качвам снимки от гредата :mrgreen: Лицемерно е да проповядваш морал, а после тайничко в чувала :idea: Мен няма да ме видиш никога с тениска" Хвани и пусни", щото взимам риби и нямам право да я нося :idea: За разлика от болшинството тук . Та как ти звучи на Макса твърдението - снимай красиво на гьола и после няма кой да те съди, че си изял рибата :?: :idea: По какво ще се различаваш от тоя който я е снимал в къщи :idea: По фотографската естетика или по това че тайничко си я мушнал у торбата :wink: Има си форуми за фотография и там е мястото да се покажеш като фотажия. Тук е риболовен сайт и всеки може да показва уловеният от него улов, както му е угодно. Освен ако няма изрична забрана от собственика. Когато си ловец по природа е излишно да се правиш на ХУМАНИСТ към животните - КАПИШЕ :mrgreen:
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от vihren »

Риболовци,
проблема за обезрибените ни водоеми не в нас,че си вземаме по някоя риба за да я хапнем :D ...............проблема е в бракониерите,те ловят по тонове всяка нощ :evil: .............било то с ток или мрежи :evil: .................това е ОБЕЗРИБЯВАНЕ :evil: ,а не 5 заклани сомета,които се хапват с приятна компания,а не се продават по магазините :lol: :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”