Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
toci23
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 12, 2013 14:51
Риболов: Сом - другото е губене на време......
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от toci23 »

Pike1 написа:Колеги,...извинете, но как мислите..., този сонар дали ще лови сом ? :roll: :wink: :lol:

Изображение
Честито и от мен Колега :tup: Да по раздвижа темата :D А може ли сега да обясниш толкова изчерпателно както до сега за PRO-то и DSI-то, Да разбираме ли че този HDI се събират и PRO-то и DSI-то ??? :roll: Защото аз това разбирам от снимката :roll: Ще съм ти много Благодарен ако обясниш -плюсовете и минусите -ако има,освен цветния екран-който според мен лично е -хабене на ток :evil: ,мен лично ме интересува само и единствено за риболов на кльонк :tup:
Предварително Благодаря :tup:
golding26 написа: бате калин ....... :lol: :lol: :lol: :lol:
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Сомски сонар

Мнение от gogopike »

Колеги,да се похваля.Сдобих се с нов сонар и съм много хепи.
На първо четене и в домашни условия съм много доволен.Менюто е супер опростено и удобно.
За сега толкова при първи тест на вода ще пиша кво и как.
Ето и няколко снимки.
Изображение
Изображение
Изображение
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от kalinux »

Давай реални снимки, че да го видим звяра. Честито. :tup: Интересното е, че и на Реймарина е много опростено менюто, за разлика от хардуера... :shock:
С внимание към детайлите
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от gogopike »

Не съм го водил за риба още.Снощи дойде.Работил съм с на Дамян Реймарина,много ми хареса
и реших да взема нещо различно.Все пак Симрад се занимават с това от 60 години и не са бостанджий.Кефи ме че е като таблет няма едно копче за цяр.Снимките се правят с един клик и прегледа на историята става само с плъзгане на пръста.Абе на първо четене е много як пък ще видим.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от yankosan »

kalinux написа:... за разлика от хардуера... :shock:
Това лошо ли е :?: Че и аз скачам в боба :wink:

Честито Гого :tup:
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от gogopike »

Мерси Янич :tup:
Ти нали имаше Реймарин.Искаш да скачаш на по висок клас ли?
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от Emo-83 »

gogopike написа:Колеги,да се похваля.Сдобих се с нов сонар и съм много хепи.
На първо четене и в домашни условия съм много доволен.Менюто е супер опростено и удобно.
За сега толкова при първи тест на вода ще пиша кво и как.
Ето и няколко снимки.
Изображение
Изображение
Изображение
Честито,Гого.......радвам се за теб,
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: --Сонарни снимки и клипове

Мнение от yankosan »

gogopike написа:Мерси Янич :tup:
Ти нали имаше Реймарин.Искаш да скачаш на по висок клас ли?
Висок клас?Не...нямам нужда,нито и от GPS-вариянта.
Този като на Ачката ми стига :wink:
http://www.yanmar.bg/userfiles/productl ... t_3226.jpg
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от petro_op »

Гого да си го ползваш със здраве и късмет. И да почерпиш :fish5:
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Emo-83 »

Моите наблюдения,че в риболова у нас, всичко е на мода. И за това се радвам на Гого,че е извън нея.
Харесвам различията в мисленето на хората.
Често наблюдавам тези моди,които са по региони или дори биваци.......което не е лошо де! Стига,ако има грешни решения,да не влиаят на цяла група.
За да ме разберете правилно ще дам следния пример. Отиваш на Стамболийски и виждаш на едно място 15 лодки,които върлят а джиг. 12 от тях са едни и същи,оборудвани по един и същи начин. Отиваш на Искъра и виждаш,контрафалц......твърдите лодки,заменени с рибове,отново оборудвани по един и същ начин.На следващия язовир,пак различно и според модата там.
За мен,всяка една инвестиция,особенно по-скъпата,трябва да е премислена проверена и сверана с няколко фирми и колеги,които са ползвали тези фирми и модели.
Всеки свиква със своя сонар и когато му научиш правилните настройки,можеш да разпознаваш всичко.Но винаги има,което е нещо по-добро.
Изображение
Довечера ще кача снимки от моя сонар на големи риби при кльонк и тролинг...сега нямам време.Хубав ден на всички.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от gogopike »

Емо ,прав си донякъде но само донякъде.Ще започна по отдалече.
Когато Дамян спечели Тото сома беше решил печалбата да я даде за сонар.
Деня след сбирката на Езерово се прибрах с него в София да си взема колата и да се прибирам.
Преди да тръгна се заговорихме за сонари и пусна компютъра в сервиза да зяпаме за сонари около 1000 лв.Съответно почнахме с Хъм и Лоранс.Аз обаче отникъде се сетих за риболов с Янича
и се сетих че той има Реймарин от Зее.“Само за две минути разгледахме моделите в този ценови
клас,избрахме един по картинка и на другия ден беше поръчан.След време като пристигна бяхме доста приятно изненадани.Много лесен за работа,ярък дисплей който се вижда и при директна слънчева светлина,добър Даун имеджинг имайки предвид 5 инчовия дисплей и вграден ДжиПи Ес.
Отвън дойде за по малко от 900 лв.Чудесен сонар за тролинг и перфектен сонар за кльонк.
Мисълта ми е че не обичам закостенели изпълнения.За Симрад специално кого да питам във форума.Чета всички теми и нямам спомен някой да е питал или да е казал че мисли да си купува.
В такива случай чета,интересувам се и разсъждавам логично.Щом тази фирма съществува от 60 години и
е от първите произвела такива уреди значи не е случайна.Разсъждавам и по другия начин.
Всяко нещо за което съм дал пари трябва да ми слугува не аз на него.Ако имам късмет този сонар да ме изкара 2-3 години няма да ми мигне окото ако се счупи насред гьола да го откача
от буксите и да го засила през борда.На фона на парите който даваме за излети,воблери и пръчки и секви други дреболий 1700лв не са никва цифра.
Да обобщя:
Идеята за Симрад дойде от Реймарините на Дамян и Ачката.
Може и да съм се преебал може и да не съм.Времето ще покаже.Ако съм сгрешил с покупката
ще е за моя сметка.Да уточня също че не отричам доказалите се в БГ марки.За 5 години съм имал 3 Хъма и проблеми не съм имал.Изчетох доста щатски форуми и при всички марки се явяват плюсове и минуси дори и при върховите модели.Понятието перфектен сонар не съществува.Да не говорим че за нашите гьолчета,изключвам Черно море,доста по нисък клас сонари вършат работа.Това мисля аз.Copy Paste никога не ме е кефело.
Затова и подписа ми е такъв.

Поздрави.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Да не говорим и че форума е риболов на сом, не на уклейки например. И да не говорим, че риба под 50 см изобщо няма значение дали се вижда или не на сонара. Та в тоя смисъл сонар от преди 10 години, с 2 kw мощност и разделителна способност от 640 пиксела по вертикала, напълно покрива нуждите на всеки кльонкаджия. Единственото, което малко ми липсва, е SI сканирането докато търся място за позициониране, но ако си познаваш местата не е болка за умиране. Тролингът е друга работа и не ме вълнува никак.
С внимание към детайлите
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от gogopike »

Да не говорим че има хора мераклий с минимални възможности и ловят риба в пъти повече от тези със скъпите играчки.
Много лошо впечатление ми направи един случай на Ивайловград по-миналото закриване.
Движех се на широкото успоредно с двама възрастни мъже които бяха в няква твърда лодка не повече от 2 метра и супер малко моторче.Бях доста близо до тях и успях да ги отледам.Влачеха с 2 телескопа и доколкото видях и без сонар.Влачеха си без да пречат на никой и даже ми махнаха като се изравних с тях.След 2 минути покрай тях от другата им страна мина един риб с голям двигател на пълна газ и буквално щеше да ги обърне такава вълна направи.
И сега такива като нямат възможности вкъщи ли да си седят.Комфорта е хубаво нещо но не всеки може да си го позволи.Аз също съм с голяма лодка ,но съм бил и с надувна 2,80 и мотор без капак и знам какво нещо е мерака.
Калине сайдимиджънга е много хубава екстра наистина,но според мен е повече за тролинг и джиг отколкото за кльонк.ИзображениеНо това според мен е още по хубаво :tup:
https://www.youtube.com/watch?v=pI0lV20xL9I" onclick="window.open(this.href);return false;

Enjoy :tup:
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
vali0
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 19:22
Риболов: Тролинг, джигинг, кльонкинг
Местоположение: кьрджали
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнение от vali0 »

Честито Гого! Радвай му се със здраве! :tup:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Emo-83 »

Също съм съгласен със вашите мнения и трябва да съм луд,за да кажа лоша думичка за Реймарина,като фирма.
Това,което исках да споделя,че всеки добре научен и ползван сонар,може да върши работа на риболовците.
Според мен за кльонк сонара въобще не е нужно да е скъп.Но все пак възможностите са си възможности и,трябва да се ползват.
Риболова от лодка за сом,не включва единствено дисциплината кльонк. Има доста колеги,като Мацака и мен,които освен кльонка тролят.
Когато рибата взема на кльонк,тролинга е безсилен и обратното.Говоря за сезони и ред подобни,обстоятелства.
За да отпадне въпроса за марките,елементарното нещо,което ще видите в Гърция например са оборудването на лодките със Симрад и Реймарин.
Това е причината,да поздравя Гогопайк за избора му.
И сега ще кажа.......Когато веднъж погледнеш на хубавото,ползвайки го,много лесно свикваш.
Обратния вариант е доста труден и говорех за него.
Рибариме с Мацако на Кърджали.Сонара е пред него и той кльонкайки ми съобщава....."Пържилка на твоята въдица! Мизирабъл на моята въдица! Охххх,котьо,тоя е голем 20-30кг.!"
Това ясно показва,познаването на сонара,който ползваше той.
На една,наистина голяма риба,го обръща за да я видя.Еми какво да ви кажа бе хора! Виждам някакви дребни чертички на стръвта и оловото и риба,която е с тяхната дебелина.
Даа,но за да ги виждам добре и поради напредналата ми сомска възраст,трябва да си сложа цайси.То дребно,та дребно.Вярно е,че се навиква,но нали говорим за фифели и ред подобни.
Сома,който хванах на кльонк,тази година.......ами аз си играх 10мин. с него.Той,никога,нямаше да ми клъвне,ако не го бях изнервил достатъчно.Толкова добре,виждах всичко на сонара и поведението на едрата риба,че знаех в кой момент ще засека!
Ето за това говорим момчета,а не кой,какво имал. Всяка фирма има своите силни модели във всеки ценови клас.....както при колите.
За това одобрявам опита на Ачката с модел,който не е популярен при риболовците в БГ.
Ето малко фотографии,от моя сонар.За съжаление повечето снимки,са ми в картата на сонара.
На него не е нужно да натиснеш и заснемаш с две ръце рибаа. Мама му стара,как така при всяка моя риба,мога да си извадя въдиците сам,да снимам с фотоапарат,да вадя рибата,да говоря по телефона с приятели,да пуша и да се чешам по гърба. Кому е нужно от този адреналин,който ви шибва и зяпате,само и единствено пръчката си,като под хипноза.
Ето снимки на моста под водата на Ивайловград.
Изображение
Ето ви голям сом,според мен,около 80кг. сниман в момент на тролинг. Същата риба я проверявах две вечери подред на кльонк.Първата вечер дойде,веднага и застоя,но не дълго.Втората вечер,дойде по-трудно и по-малко стоя. А третата вечер,въобще не реагира.
Изображение
Ето ви голям сом засечен в тясното пред Щъркела,на язовир Искър. Дисциплината е тролинг,а сома е на дъното.
Изображение
А ето ви едно фото на кльонк.Снимката е на известен колега със сонар,като моя.Язовира е Кърджали.
Изображение
За тези разлики във виждането говоря. Иначе нямам против нито към колегите с надувна лодка 2.60м....с такава съм хващал най-много сомове.Този с риба е бил,несъобразителен комплексар,щом се е държал така.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”