Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от tiso »

Здравейте.
Наскоро се сдобих със сонар humminbird 565.
Имам един въпрос.
Свързан е с настройката на долна и горна граница на дълбочината.
Например - задавам горна граница 6 м. и долна граница 16м.
Би трябвало сонарът да отчита обектите в този диапазон, независимо че дъното е на 25м . например .
Нали така?
Обекта(рибата) появила са на екрана на зададените параметри на дълбочина , от къде би трябвало да е отчетена.
От горната граница или от сондата ,т.е от повърхността ?
Например обект на 8 м. реално ли е на 8м. или на осмият метър под горната зададена граница.
И още нещо - чувал съм че с такова задаване на горна и долна граница на отчитане , прозорецът който се сканира е по-преспективен по отношението на информация от ,колкото когато тези настройки са на авт. режим.
Така ли е ?

Благодаря на отзовалите се . :fish15:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Нещо много си се оплел а нещата са съвсем прости. С горната и долнта граница просто задаваш диапазона от целия воден стълб, който да ти се изобрази на целия екран. Вместо да си вадиш очите с дребни детайли гледайки всичко от повърхността до дъното, ще ги виждаш нещата по-едри само от тая до тая дълбочина. И това нищо не оптимизира работата на сонара, защото той винаги обработва цялата информация на заден план. Има един трети параметър, който се задава в главното меню - MAX DEPTH (българския превод е смешен). Можеш да го зададеш на максималната дълбочина на язовира в участъка, където ще ловиш, за да не обработва сигнала под дъното. Това може да оптимизира малко производителността.

В твоя пример риба на осмия метър ще ти я показва винаги на осмия метър спрямо сондата, това ти е референтната точка винаги. Друг е въпроса дали ще гледаш там или къде точно ти е осмия метър на екрана според горната и долната граница.

И мини на английско меню, за да не те бърка превода. Долната граница е тотално объркана с максималната дълбочина.
С внимание към детайлите
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от tiso »

Разбрано.
Преводът наистина ме е подвел.
Само още един въпрос-
На каква скорост е най-удачно да настроя диаграмата или това са лични предпочитания и зависят от умелостта на разчитане
Благодаря ти и наслука . :tup:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Аз работа на скорост 8. Почти в реално време излиза информацията и същевременно имам достатъчно история на екрана (за screenshot евентуално). RTS (тясната ивица отдясно) винаги ми е включен. На него виждам по-резките движения на сома без забавяне.
С внимание към детайлите
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от slavundar »

здравейте,от тази година се запалих на сомския риболов,сонара ми е lowrence hook 4 отскоро го имам и догодина ще го тествам за сомския,дали е добър за риболова на клъонк.
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Emo-83 »

Всеки един сонар,който го разучиш е подходящ за кльонк.
В случая си взел хубав сонар.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Nara
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Сеп 01, 2017 8:50
Риболов: Тролинг

Re: Сомски сонар

Мнение от Nara »

Здравейте ,това е първото ми мнение в форума -досега само четях, но имам проблем на които не можах да намеря отговор.А той е как да настроя elit5hdi за наште водоеми.Във момента трдно различавам дървета от риби-ако не са очевадни а сом не съм сигурен че изобщо съм виждал на екрана! :D :D :D
Ще съм благодарен ако някои помогне.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Не си казал за какъв риболов питаш.
С внимание към детайлите
Nara
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Сеп 01, 2017 8:50
Риболов: Тролинг

Re: Сомски сонар

Мнение от Nara »

Главно тролинг. :)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Когато си движение само по усет можеш да разбереш дали е сом или не. Примерно висяща голяма риба или риба на ръб са 2 възможни варианта за сом, но не и задължителни. Когато си неподвижен, а сомът се движи (на кльонк), тогава самото поведение на рибата го издава лесно, още повече ако ти реагира на кльонка.
С внимание към детайлите
Nara
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Сеп 01, 2017 8:50
Риболов: Тролинг

Re: Сомски сонар

Мнение от Nara »

Благодаря за отговора :tup:
Все пак някакви препорачителни настроики за моя модел сонар,има ли
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

За Лоранс не мога да ти помогна. Не ги харесвам като хардуер, а менютата им са ужасни. Казвам го като програмист и като компютърен инженер. Вършат работа естествено.
С внимание към детайлите
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Сомски сонар

Мнение от Pelzer »

Здравейте колеги.Дойде време и аз да се оборудвам със сонарче и искам да ви попитам какъв ще ме посъветвате да се взема.Ще се използва за кльонк,за риболов на буй ,а може и за влачене в някакъв следващ етап.Гледах един Garmin striker plus 7 sv тъй като има dowl vu и side vu.Става ли сонарчето? Може ли да ми кажете други марки сонари разбира се в този ценови клас? Благодаря предварително.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от SELVA »

ами супер си е сонарът.
-да, няма слот за microSD, но какво от това. ако си на нов залив и търсиш инфо за дълбочини, винаги може да отвориш webapp.navionics.com от телефона и да видиш за какво става въпрос.
-приема разни по-скъпи сонди ако е нужно.
-няма wifi (да дублираш екрана на отделен таблет в лодката, или да организираш излета предварително от таблет)
-има "направи си сам" батиметрична функция, това е супер яко, като змията на нокията, но и полезно също така.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Сомски сонар

Мнение от Pelzer »

Мисля че има wifi въпросният сонари.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”