Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
golding26
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Сомски сонар

Мнениеот golding26 » Чет Дек 24, 2015 13:11

Благодаря Тоше.Ми слушах какво да правя :D .Весели празници и на теб.И дебелите линии да ти се връщат троино.

Emo-83
Търговец
дал Браво: 263 пъти
получил Браво: 249 пъти

Мнениеот Emo-83 » Пет Дек 25, 2015 1:33

:tup: Честито!
http://fishem.bg/

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!

logii6
Риболов: alllllll
дал Браво: 1 път

Мнениеот logii6 » Вто Яну 05, 2016 1:52

дайте ми съвет този сонар става ли за сом или е прекалено ,,детски" покрива ли минималните изисквания така да го нарека :)

LOWRANCE Еlite-3x DSI

Аватар
kalinux
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 202 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Вто Яну 05, 2016 11:44

Всички DSI не стават за кльонк. Имат малко покритие и са само за четене на дъното или за определяне на размера на рибата, ако имаш късмет да пресече лъча. Може да се ползва само като помощен сонар към основния, който задължително трябва да бъде със стандартни конусни лъчи (тесен и широк лъч).
С внимание към детайлите

logii6
Риболов: alllllll

Мнениеот logii6 » Вто Яну 05, 2016 16:51

Мерси за пояснението колега ;) ти кои би ми препоручал в този дияпазон 300 лева? :) искам да направя подарак на моя Дядо(сомаджия), които е на 79г. и до ден днешен лови, но никога не е излползвал сонар. ;) Реших за празнците да го ,,модернизирам" и от към такъмите ..

въдици - Ugly Stik Tiger Shakespeare 20/50лб
макари - Okuma-мултипликатор Classic XP
ел.моторче - Мин Кота (стига с тези гребла ) :)

Много ще съм Благодарен за савет :)

Аватар
yankosan
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнениеот yankosan » Вто Яну 05, 2016 17:30

За Дядо ти гледай да е поне 5инчов екран,за да го вижда по-добре :wink:
Може и да е втора употреба.

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Вто Яну 05, 2016 19:05

Всеки сонар с конусни лъчи ще ти свърши работа. Няма да коментирам конктретни модели и цени, защото не съм в час. За парите, с които разполагаш, търсиш двулъчев и избираш този с най-много пиксели по вертикала и най-много ватове на сондата. Това е най-важното.
С внимание към детайлите

Аватар
nkolev
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнениеот nkolev » Вто Яну 05, 2016 21:50

kalinux написа:Всеки сонар с конусни лъчи ще ти свърши работа. Няма да коментирам конктретни модели и цени, защото не съм в час. За парите, с които разполагаш, търсиш двулъчев и избираш този с най-много пиксели по вертикала и най-много ватове на сондата. Това е най-важното.

Многото ватове понякога пречат (особено при дървета под водата и плитки участъци). Преди със стотина ватова сонда виждах малко повече, а сега с 650 ватова виждам прекалено много смущения и информация, но когато знаеш какво виждаш много помага (просто по-важно е да знаеш какво гледаш).
НДК

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Вто Яну 05, 2016 22:32

Многото ватове никога не пречат. Колко е по-мощна сондата, толкова по-малки детайли различава и от по-далече ги улавя. И говорим за няколко kW в момента.
С внимание към детайлите

Аватар
nkolev
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнениеот nkolev » Сря Яну 06, 2016 8:43

kalinux написа:Многото ватове никога не пречат. Колко е по-мощна сондата, толкова по-малки детайли различава и от по-далече ги улавя. И говорим за няколко kW в момента.

Абсолютно си прав, но ме дразни 600 W сонда да я гледам на 30% или по-малко за да се изчисти от смущенията. Преди се кефех на 90 до 100% от мощността :D (ако не я ползвам цялата се чувствам сякаш съм се прекарал :mrgreen: )
НДК

krasi74
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнениеот krasi74 » Пон Юли 18, 2016 11:12

Колеги, дайте някакъв сонар да е подходящ за кльонк най-вече по Дунав, задължително с gps, да е лесен за употреба, че техниката не ми е силна страна в ценовата рамка на 700- 800 лева, е не говорим да отхрърлим някои сонар заради 50-60 лева. Хубаво да е с голям екран :D , че да го виждам. И колко лъчев вие ще кажете, който сте полвали досега. Иска ми се да е най-доброто в момента в съотношение цена-качество за да е конкурентен поне няколко години. Благодаря предварително на колегите които ще вземат отношение по въпроса.
П.П. Щях да забравя и от къде да го закупя въпросния сонар, тъй че да нямам проблем при недай боже сервизно обслужване.

bulgarian
Риболов: на куршум
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнениеот bulgarian » Вто Юли 19, 2016 13:26

krasi74 написа:Колеги, дайте някакъв сонар да е подходящ за кльонк най-вече по Дунав, задължително с gps, да е лесен за употреба, че техниката не ми е силна страна в ценовата рамка на 700- 800 лева, е не говорим да отхрърлим някои сонар заради 50-60 лева. Хубаво да е с голям екран :D , че да го виждам. И колко лъчев вие ще кажете, който сте полвали досега. Иска ми се да е най-доброто в момента в съотношение цена-качество за да е конкурентен поне няколко години. Благодаря предварително на колегите които ще вземат отношение по въпроса.
П.П. Щях да забравя и от къде да го закупя въпросния сонар, тъй че да нямам проблем при недай боже сервизно обслужване.

http://www.gpsplovdiv.com/sonari/21/

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Чет Юли 21, 2016 10:59

krasi74 написа:Колеги, дайте някакъв сонар да е подходящ за кльонк най-вече по Дунав, задължително с gps,

Как мислиш да го ползваш ГПС-а?
С внимание към детайлите

rayan_gigs

Мнениеот rayan_gigs » Нед Окт 09, 2016 23:16

krasi74 написа:Колеги, дайте някакъв сонар да е подходящ за кльонк най-вече по Дунав, задължително с gps, да е лесен за употреба, че техниката не ми е силна страна в ценовата рамка на 700- 800 лева, е не говорим да отхрърлим някои сонар заради 50-60 лева. Хубаво да е с голям екран :D , че да го виждам. И колко лъчев вие ще кажете, който сте полвали досега. Иска ми се да е най-доброто в момента в съотношение цена-качество за да е конкурентен поне няколко години. Благодаря предварително на колегите които ще вземат отношение по въпроса.

Колега виж този STRIKER™ 5dv 5 инча CHIRP сонар с GPS и DownVu сканиране
http://www.gogo-bg.net/garmin-striker-p ... Anci8P8HAQ, за да не изглежда като реклама на посочения сайт, можеш да го видиш и в БГ сайта на Garmin, които също го предлагат. Според мен няма на такава цена цветен CHIRP сонар с DownVu и GPS.

Аватар
SELVA
Вносител
дал Браво: 39 пъти
получил Браво: 26 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот SELVA » Съб Окт 22, 2016 11:54

Някой може ли да ми обясни, защо при евтините модели сонари, хуминбърд са изоставили класическата двулъчева сонда 80/200Khz, и залагат само на сондата 200/455 kHz. Така се губи по-широкия лъч 60 градуса при 80kHz, и остават лъчи само на 16 и 28 градуса надолу??
Lago-bg.com - лодки, оборудване, сонари