--Как се изважда голям сом?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

--Как се изважда голям сом?

Мнение от esox hunter »

Винаги ми е било интересно как се изважда голям сом... :roll: ? Нямам предвид как се стига до неговото изваждане т.е. техника и тактика на ловене, все пак там тайните са ревниво пазени :wink: , ами самото изваждане в лодката на брега и пр.
Би ми се искало, ако не е тайна разбира се тези, които са хващали и изваждали големи сомове да споделят това.
Мен ме интересува например в гумена лодка как се вади такова "животно"...без канджа от съображения за сигурност на лодката или защото сома, ще бъде върнат и т.н. Как и къде се прихваща(захваща) рибата, зашеметява ли се преди това с нещо и т.н.
Рядко може да се види такова събитие дори от самите сомоловящи камо ли от такива като мен, които са по далечко от този тип риболов (като изключим тролинга, но там мн. рядко удрят големи добичета).
За това ми е интересно тези, които са го изживавали да споделят опит.
valchan
Мнения: 151
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 18:31
Местоположение: troyan
Обратна връзка:

Мнение от valchan »

порови се малко във форума, хората са го написали по няколко пъти в различни теми :D
не прави не поискано добро
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

valchan написа:порови се малко във форума, хората са го написали по няколко пъти в различни теми :D
Предполагам, но си мисля че може да стане една хубава обобщена тема конкретно по този въпрос.
Аватар
Владимир
Мнения: 10387
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Мнение от Владимир »

Изморяваш го,докарваш го до лодката и го хващаш за долната устна,без да съм вадил ти казвам как аз ще го вадя ако в бъдеще извадя такъв.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

И с гумените лодки си се ползва канджа-има цяла тема за такива канджички-с тях само се подсигуряваш ,без да убиваш животното.
А начина за хващането на долната джука и на мен ми допада,обаче можем да поразсъждаваме ако сома е 80+ кила примерно,дали ще имаме опора да правим тия пируети в гуменяка...В голяма и стабилна лодка бих пробвал тоя номер
Инак ще ползвам малка канджичка-бодваш животинката,привързваш я с въженце и на бавен ход до близкия бряг.
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Аватар
Владимир
Мнения: 10387
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Мнение от Владимир »

ribaria1 написа: ако сома е 80+ кила
А ако лодката ми е параход........абе ако....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Barni написа:
ribaria1 написа: ако сома е 80+ кила
А ако лодката ми е параход........абе ако....
Барни спри със СПАМА бе момче,слушай какво ти говорат хората и расъждавай...... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Хващането за долната челюст е много рисковано когато куките са някъде в устата,могат да станат огромни бели и непоправими неща!!!!
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

ribaria1 написа:И с гумените лодки си се ползва канджа-има цяла тема за такива канджички-с тях само се подсигуряваш ,без да убиваш животното.
Я ако можеш разясни малко повече, че съм изтървал тази тема или поне линк към нея пусни.
ribaria1 написа: Инак ще ползвам малка канджичка-бодваш животинката,привързваш я с въженце и на бавен ход до близкия бряг.
Въжето през хрилете ли го прекарваш? Трудно ми е да си представя как някой сом например над 50-60 кг само ще го "боднеш" и ще му се прекара въженце през хрилете... Предполагам че добичето яко ще се усуква :roll:
ribaria1 написа:А начина за хващането на долната джука и на мен ми допада,обаче можем да поразсъждаваме ако сома е 80+ кила примерно,дали ще имаме опора да правим тия пируети в гуменяка...В голяма и стабилна лодка бих пробвал тоя номер
Ей това начина с хващането на голям сом за долната джука също ми е много интересен :roll: и в мен възниква въпроси, напр.
1.Нама ли опасност да ти нарани ръката със зъбите си или при силно стискане...предполагам че тези риби имат много силен захват с челюста :wink:
2. Ако се практикува такъв захват използват ли се някакви специални ръкавици или специфичен захват на челюста?

Ще се радвам ако Краси, Левака и другите колеги с големи риби споделят малко опит :) Най-малкото може да помогнат за предотвратяване на някой инцидент ...
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Има един класик в риболова на сом! :wink: Защо е класик? :roll: Ето защо! :wink: Спининг такъм за стръв,гумена лодка на гръб,канджа и сомско-кльонкски такъм!Класиката се крие в лекотата,в простотата на преобразуване на няколко предмета в могъщо оръдие,въздействащо на даден обект.Такъв е Моцарт в музиката,уж елементарно подреждане на ноти,но резултатът е поразяващ и неповторим.Има и такъв сомаджия,а аз си позволявам да се доближа до него случайно вече два пъти! :wink: Та въпросът ви е,дали искате да сте класици или модернисти оборудвани с мощни двигатели,сонари,GPS,парашути и т.н.?Но все пак с каквито и средства да разполагате,ваденето е интимен момент,дълбоко личен и емоционален.Помолих Краси да разкаже,но не можа!Просто не е Хемингуей.Аз имам талант да разкажа,ма па не моем да стигнем по-нагоре от 30кг. :oops: Съдба! :D
Аватар
Владимир
Мнения: 10387
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Мнение от Владимир »

Левака написа:
Barni написа:
ribaria1 написа: ако сома е 80+ кила
А ако лодката ми е параход........абе ако....
Барни спри със СПАМА бе момче,слушай какво ти говорат хората и расъждавай...... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Хващането за долната челюст е много рисковано когато куките са някъде в устата,могат да станат огромни бели и непоправими неща!!!!
Добре де,какъв е кефа да му цепна на рибето една кука у главундерицата.....тва е съдизъм,а иначе да прав си,че има риск да си забия някоя кука в ръката,ама то и докато пресичам има риск :wink:

пп.Просто неприемам изваждането на рибата с канджа за нормално....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Barni написа:
Левака написа:
Barni написа:
ribaria1 написа: ако сома е 80+ кила
А ако лодката ми е параход........абе ако....
Барни спри със СПАМА бе момче,слушай какво ти говорат хората и расъждавай...... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Хващането за долната челюст е много рисковано когато куките са някъде в устата,могат да станат огромни бели и непоправими неща!!!!
Добре де,какъв е кефа да му цепна на рибето една кука у главундерицата.....тва е съдизъм,а иначе да прав си,че има риск да си забия някоя кука в ръката,ама то и докато пресичам има риск :wink:

пп.Просто неприемам изваждането на рибата с канджа за нормално....
Абе на теб е трудно да ти се обяснява,отказвам се.............................. :x
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Барни,не ставаш братле! :wink: За сомският риболов трябват търпение,сила,хладнокръвие и няма място за сантименти.Бъди жесток,изкачи върха за да можеш да си позволиш да си снизходителен или благороден по отношение на живота,на рибата! :wink:
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

Левака написа: ....слушай какво ти говорат хората и расъждавай...... :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Хващането за долната челюст е много рисковано когато куките са някъде в устата,могат да станат огромни бели и непоправими неща!!!!
Сега видях че поста на Левака е изпреварил моя...
Стефане аз за това попитах точно, защото предполагам, че може да стане беля за каквато говориш на Барни.
Познаваш ме и знаеш, че аз се вслушвам в съвети и за това попитах хора като теб, които са борили такива добичета да споделят опит и да дадат препоръки и съвети...
На мен ми е интересно например следната ситуация:
Сом 50-60 кг, гумена лодка...уморен и докаран до лодката...Как се процедира използва ли се канджа, колко голяма и къде се бодва рибата ако искаме да я пусне а и да не разпорим лодката. Изтегля ли се рибата в лодката или се превръвзва с въже...ако се превръзва с въже как става това... Ей така ако може някой да обясни малко по подробно...
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Треа да прочетеш за първия сом на кльонк от Троли и ще ти се изясни! :D :D :D Иначе Левчо и аз,за сега само си мечтаем за 50-60кг.! :wink: Леваков обявявам ти дуел тая година! :wink: Стегни се,че ше си ги мериме зимъска! :D Ти си моят стимулант! :wink:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Какво да кажа,аз голями риби нямам хванати НО представи си едно хващане на сом 35-40кг посягаш да го хванеш за долното чене и куките ти се забиват в ръката.........оставям те да се сещаш какво следва.Всичко се решава на място,как са го хванали куките,има ли място къде да го хванеш безопасно,задължително ръкавица а ако се съмняваш че има риск просто му забиваш канджата под долното чене или в устата(ако можеш там).Не говорим за едновремешните канджи а за канджи предстанвляващи голяма единична кука.Има тема "Сомска канджа" там има доста изписано. :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”