--Как се изважда голям сом?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 3:32, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Имам подобна снимка от сегашния риболов.Ще я пусна щом оправят компа ми.Радост за окото е-вярвай те ми. :wink: Само споко и не ми звънете-нищо няма да ви кажа.Не звънете и на другите колеги и те ще ви изпунтират.Споко до понеделник-вторник.Изненада е. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Вервам ти,но нема да те чекам! :wink: Ще те разнищим! :D Нема изненади,нема лимонади! :D :D :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от Emo-83 »

oldman написа:
Васил Ламбов написа:Колега, ние не канджосвахме рибите, а ги ловихме с ръкавица. Искахме да снимаме този момент, но тъй като сме новобранки, не можахме да снимаме и хващаме едновременно :oops: ! Обещавам, дай Боже, да хванем пак, ще снимаме по готини клипове!
Аз по принцип попитах, не точно вас. Защото ми е интересно кога точно сомът е готов за ръкавица, как действа сомската канджа?
Моето мнение е когато ще се пуска сома да се лови с ръкавица - канджосването ми се вижда грубичко.
Мой съвет при трофеен сом над 50кг. да се използва канджичката или клещите.При останалите се иска добро уморяване.Тупането по главата е за да свикне и да не реагира бурно при улавяне с ръкавица.Малките сомчета доста се въртят и правят бели.За това тези до 5кг. ги стискам зад врата....имат малки уста.Там пръстите ми потъват в него.Когато сома е над 10кг. го чукнете 2-3 пъти.....после се успокоява и спира да се мета.Ако сома е едър,въпреки желанието да снимаме този момент е по-добре да го хванем с двете ръце здраво без да пускаме едната.Другия човек в лодката да му прокара въжето от устата към едното хрило.Старите сомаджии имаме направени въжета с твърд край.Края на въжето да се натопи няколко пъти в блажна боя или да му се сложи някаква тел в оплетката....може да е от чистачка на кола,защото е гъвкава.Така се получава нещо,като дълга игла,която минава през хрилото за не повече от 2 секунди.В самия край въжето е с ухо и върха на въжето минава през него за да се узакони улова.
Това са важни детайли при улова на добри риби.Самият аз многократно разказвам за уловен и изпуснат от мене сом.Държах го за устата,но ми счупи ръката в момента,когато с другата хванах въжето.....рибата беше рекордна.От тогава внимавам точно във финалните ситуации.Щото после ходи разказвай,че си хващал няколко големи риби в една година също,като Краси.Никой не ти вярва и с право.
Последната риба на Васко не се брои за извадена,защото се откачи.....куките останаха в ръкавицата.Риболова на рибата се брои за успешен,когато тя се качи в лодката,снима се и след това се пусне. :wink: :fish15: :fish4:
п.п.Страха за който говори Славе се преодолява с рибите.Няма нищо страшно,но не се посяга изведнъж.Дърпането на ръката не означава страх,а предпазване.Рибата трябва да е спокойна....вие също.....това не е акула. :idea:
ВРЪЗВАНЕТО НА СОМ ПО ШАРАНСКИЯ МЕТОД НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА.ТОЙ НЕ МОЖЕ ДА СИ СКИНЕ ГЛАВАТА,АКО ВЪЖЕТО МИНАВА САМО ПРЕЗ УСТАТА И ЕДИНИЯ ХРИЛЕН КАПАК.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
ninastefanina
Мнения: 1571
Регистриран на: Нед Ное 06, 2011 23:05
Риболов: На плувка.
Местоположение: София

Re: Джулай морнинг

Мнение от ninastefanina »

pancero написа: Сега съм се хванал на бас с едни приятели който гледат животни дали с песници и шутове ще мога за 30 минути да утрепа един бик 300 кила , аз смилим че ще мога 50 кинта сме заложили :evil:
Това е садистично :evil:
I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
"Колкото повече глупости правя,толкова по-популярен ставам"
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от quietriot »

Emo-83 написа:[Мой съвет при трофеен сом над 50кг. да се използва канджичката или клещите..
мислиш ли че клещите ще удържат 50+?
винаги съм си мислел да пригодя едни чираци за целта щипеш го за челюста и го пускаш да се оправя вързан за един хипрон
Бъркането в устата на соме хванато на клоьнк пълна с тройки, не мисля че е най добрата идея , особено нощно време, това с връвта и телта съм го гледал и ми се види по разумно иначе малките май е най-лесно отдоло под долната челюст и обръщаш навътре кожата и няма нищо на сома в устата.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Джулай морнинг

Мнение от max »

Това са едни "пригодени" чираци
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от zee »

Има още едно устройство за вадене на едра риба когато е до лодката -ползва се при морски риболов но не знам дали няма да се смята че е бракониерско - преставлява телескопична пръчка с батерии в дръжката и действа на принципа на електрошокова палка - с ел заряд с висок волтаж зашеметева рибата при допир с върха и - не я убива и за около 10 мин тя е като парализирана.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Джулай морнинг

Мнение от karakolev »

Не става ли стерилна рибата след тази манипулация ?
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от zampo »

но не знам дали няма да се смята че е бракониерско
На 100% ще се смята за бракониерство :!:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от Emo-83 »

zampo написа:
но не знам дали няма да се смята че е бракониерско
На 100% ще се смята за бракониерство :!:
Защо :!: :?: :shock:
Тук не е средство за улавяне на рибата.Зашеметяваш я за да не те наранят тройките.После може да я пуснеш.Но е вредно и бракониерско,ако се използва от токаджиите.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от shkarcheto »

За сома не става, пробвал съм го още преди 6 години с един приятел, лека му пръст. Сома става като дивак след електрошока с палката.
Аватар
zampo
Мнения: 1117
Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 11:57
Риболов: спининг , тролинг
Местоположение: Враца
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от zampo »

Emo-83 написа:
zampo написа:
но не знам дали няма да се смята че е бракониерско
На 100% ще се смята за бракониерство :!:
Защо :!: :?: :shock:
Тук не е средство за улавяне на рибата.Зашеметяваш я за да не те наранят тройките.После може да я пуснеш.Но е вредно и бракониерско,ако се използва от токаджиите.

:shock: Че то и при другия случай на улов с ток, рибата се зашеметява и после се улавя с кепче,канджа или друго приспособление. Така ,че си е бракониерство от всякъде :!:
Вярвай само на писмени документи,защото в един момент нечестивците се отмятат!!!!!!!!
Матей Преображенски(Миткалото)
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от LVitchev »

Много станахме аристократични в ловенето и ваденето на сомове бе :twisted: Хората от 100 години го ловят,ние вчера го започнахме и взехме да умуваме.Има поне 4-5 начина да се убоде сома с канджа и пак да се пусне,айде мола ви се,да не се правим на светци всички,или някои да са по големи светци от св.Петър :idea: :idea: :idea: До сега,от както се помня да съм ловил сомове и по Марица и по язовирите на тролинг или кльонк,никога не съм ползвал ръкавици,освен с гола ръка в устата или с канджа,друго не съм ползвал.Какво сега,ще ми давате съвети как да го вадя ли ??? Какво ще им стане на нежните ви ръчички ако имате няколко дупчици от четките на сома а ??? Аре не се лигавете,по 100 кила мъже сте,да не сте акушерки,че и ръкавици да слагате :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :fish15: :fish15: :fish15: Аре,оправих ви на бързо :fish5: :fish5: :fish5:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Джулай морнинг

Мнение от zee »

Честно казано -нямам престава - аз не ловя и не търся толкова големи риби и никога не съм ползвал такова нещо. важдал съм на чартърите -тези дето са екипирани за риболов на големи риби още едно в екипировката - пак една около 2-м пръчка и отпред се слага еддна ампула с нещо си и когато рибата е близо до лодката се " бодва" с него и инжектира някакво упойващо вещество - ?? все пак тези неща са просто за инфо и ако някои се заинтересува може да си ги потърси - но все пак стававъпрос за риби които си е опасно когато са близо до лодката а и хапят,бодат или трошат с удари на опашката. аз лично до една активна 150-200 кг акула не бих си доближил ни ръка ни крак на по малко от 2-3 м :shock: :shock:
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”