Сонарни снимки и клипове

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Сонарни снимки и клипове

Мнение от kalinux »

Идеята е да се покажат снимки от сонара при контретни ситуации при риболова на кльонк и да се разясни кое какво означава. Оказва се, че понякога дори и стари рибари не разбират за какво става под водата. Надявам се, че начинаещите в този риболов ще бъде полезно.

Искам обаче да направя едно уточнение. Когато гледаш на живо сонара всичко е ясно, но когато трябва да си спомняш всеки един конкретен случай по една снимка, е възможно да допуснеш някои грешки. В този смисъл ако има някои неточности, особено в по-сложните ситуации, съм готов да се коригирам.

Снимките са направени от сонар Humminbird 737, с допълнителен GPS приемник. Дълбочините са във футове, но гледайте относителното разположение на обектите под водата.

Ето и самите снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Коментарите по-нататък за всяка една ситуация по отделно.
С внимание към детайлите
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Браво, Калине!!!

Много интересна тема!

Очаквам с интерес продължението. :wink:
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Вто Авг 25, 2009 11:09, променено общо 1 път.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Да започнем с нещо по-елементарно.
Изображение

1 - въдицата (оловото и стръвта под него)
2 - типичната дъга, която прави сома.

Виждате, че дълбочината е по-голяма от това, което се вижда на екрана. Аз настройвам горната и долната граница на обхвата, така че да виждам 2-3 метра над най-горната въдица и 5-6 метра под най-долната. Това ми позволява да гледам в по-едър мащаб състоянието около въдиците, както и да забелязвам по-слаби оражения извън външния конус на сонара - например идващ отстрани сом. Обикновенo линията на оловото е непрекъсната и плътна , докато на рибата обикновено е по-бледа, на моменти накъсана. Кривката от сома винаги е широка, плътна, без вътрешни дупки и накъсвания. Най-често сома идва някъде острани и отдолу, което се вижда на сонара първоначално като бледа сива линия, която постепенно потъмнява до черно, влизайки под обхвата на тесния лъч. При напускане се получава обратното.

На тази снимката рибата е около 400 гр, а сома е много голям. Забелете, че не винаги може да се съди по ширината на линията за големината на рибите, въпреки че понякога се показват наистина широки следи от сом.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Ето ситуация при ветровито време:
Изображение

1 - рибката на горната въдица
2 - оловото

3 - долното олово
4 - рибката на долната въдица

В случая снимката е направена след като е отминал сома. В зависимост скоростта на опресняване от сонара и резолюцията, при ветровито време линиите на въдицата излизат или като 2 вълнообразни или като една широка размазана линия (за по-слабите сонари).


Изображение

1- горното олово
2- горната рибка
3 - долната рибка (долното олово не се вижда)
4 - атакуващ сом отгоре

Забележе поведението на рибката (3). Първоначално се опитва да избяга надолу (когато сома е над нея). При атаката отдолу обикновено следва удар.



Изображение

1 - горна въдица
2 - долна въдица
3 - сом

Забележете как рибката на горната въдица (1) се е вдигнала нагоре (вероятно под заплахата от сома).
С внимание към детайлите
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Ето,че излезе тема за която си струва да се говори!
За да видите всичко това така,както Калин го е представил е нужно най-напред да настроите своите сонари правилно.
1.Чувствителноста на уреда е добре да варира от 60%-100%,в зависимост от дълбочината.Автоматичната настройка не е за предпочитане
2.Настройте обхвата на дълбочината близка до реалната,все пак знате
и сте планирали на какви дълбочини ще е риболова.
3.Мащабирането на наблюдаваната зона около стръвта е желателно да се използва
Това го споменавам,защото трудно ще видите това,което Калин споделя,ако нямате добра представа за уреда който ползвате,не го настроите добре и не използвате пълните му възможности.
Аз лично ползвам HUMMINBIRD 67 Matrix и GARMIN 300 C.Мисля ,че темата сега започва и хубаво е всеки да коментира,като посочва и модела сонар.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Малко да допълня Geo. Освен настройките по-горе, винаги задавам максималната дълбочина на сканиране да не е повече от максималната дълбочина на водоема. При мен чувствителността на всички лъчи е на максимум, филтъра на шума изключен и не страдам от излишна информация на екрана. Това обаче може да се промени при определени обстоятелства - например когато се кльонка в коритото на реката. Там обикновено има много мехури и екрана се пълни отгоре до долу в черно. Тогава трябва да намалим чувствителността. Случвало ми се е по Дунав много еднични точки или малки чертички да се показват. Тогава също съм играл с чувствителността и филтъра за шумовете.

Но да се върна отново към снимките. Ето един типичен случай:

Изображение

1 - долната въдица
2 - горната въдица
3 - сома

Вижда се, че сома изследва долната рибка, след което се отказва.



Друг случай:
Изображение

1 - горната въдица
2 - долната въдица
3 - сом

Сомът се е отказал от атаката и се оттегля настрани и надолу. Постепенно избледняващата следа от черно към светло сиво, показва че сомът се измества встрани от лодката. Долната рибка е реагирала на заплахата и се е качила над оловото. Понякога следва оплитане на тройката за конеца над оловото. В такива случаи стръвта и оловото се сливат в една по-дебела и по-тъмна черта. Аз обикновено изчаквам малко и ако не се разделят линиите повдигам леко въдицата и ако пак не се разделят вадя такъма и разплитам.



Следващата ситуация изглежда проста, но не съм сигурен точно какво става.

Изображение

Преди всичко изглежда, че си проверявам въдицата (1) къде се показва на сонара (гърбицата3 ). Но щом съм направил снимка, значи е имало сом преди това и мисля че това е линията 2, а двете гърбици са реакцията на двете рибки заради него. Не съм сигурен. :oops:
Последно промяна от kalinux на Сря Окт 01, 2008 22:16, променено общо 1 път.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Изображение

1 - горна въдица
2 - долна въдица
3 - сом

След като не му е харесала долната рибка, сомът се вдига, подминава горната и се връща към нея (4). Забележете хубавата плътна черта 3. Може да е светла но няма прекъсване и вътрешни дупки.

Тук сомът също добре се вижда:
Изображение

1 - сома
2 - долната въдица.

В случая долната въдица е пусната за кратко под термоклина, защото сомът не иска повече да се вдига. Мисля, че в този случай го гонех със стръвта нагоре-надолу, докато не го хванах. Вижте че линията на въдица в левия край на екрана е повдигната. Горната въдица не се вижда на сонара. Тя седи над 20-те фута.


Ето една фалшива тревога за сом.

Изображение

За разлика от горните две снимки кривката (2) прилича на следа от много голям сом, но в нея има пролуки (3), както и опашката (4) свършва много рязко, все едно сомът е изчезнал мигновено.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

А сега малко снимки с повишена трудност. Това е ситуация, която се разиграва в близост до брега:

Изображение

1 - горната въдица
2 - долната въдица
3 - първо приближаване на сома до долната рибка. Рибката реагира с повдигане.
4 -втора атака на сома. Рибката и сомът се отдалечават встрани. Най-вероятно в този момент се вижда на въдицата потегляне.
5 - горната рибка също се разиграва, макар и по-малко.



Това също е близо до брега:
Изображение

1 - долно олово
2 - долна рибка
3 - сом атакуващ долната рибка
4 - олово и рибка на горната въдица
5 - дъното

Както виждате има множество тънки линийки, които преставляват някакви малки рибки. Обикновено до брега е така.



Понякога в цялата плетеница от риби се откроява единичната дебела черта на сома, въпреки че екранът почти целият е в риби. Следващата снимка е типичен пример за това.

Изображение

1- рибка
2- олово
3 - сом.

Линията на сома едвам се разпознава сред останалите.
4а - горна граница на термоклина
4б - долна граница на термоклина

Обикновено в който слой има постоянно движение на рибки, там се намира термоклина. Това се вижда особено добре в близост до брега. Ако сонара не ви хваща термоклина добре, този е начина да го намерите.

Ето още един подобен пример с термоклин, плетеница от рибки и едвам забелязващ се сом.
Изображение

1 - стръвта с оловото
2 - идващ отстрани сом
3 - момента на атаката


Това е засега. В общи линии надявам се, че разбирате за какво става въпрос. Ако бъркам някъде, моля да ме поправите. Ще се радвам да покажете снимки от други сонари, при други настройки, защото със сигурност ще изглеждат по друг начин.
С внимание към детайлите
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Ако бях погледнал аватара ти щях по-бързо да разбера, че кльонкаш с лявата ръка :oops: :wink:

Дай малко подробности за сонара!

Как да разбирам термина "встрани" ?
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Когато рибата е точно под сондата сигналът е най-силен и при чернобелия сонар рибата е черна, а при цветните мисля червена. Колкото по-настрани е засечена рибата, толкова отражението й е по-слабо и на екрана излиза като по-светло сиво петно. Не знам дали знаете, но риби се засичат и извън конуса на широкия лъч. Ако не си настроил яркостта и контраста подходящо, тези светли петънца може да не ги забележиш изобщо. Всичко това го казвам, защото когато една риба дойде отстрани, влезе под лодката и после пак замине някъде настрани, това го виждаш на екрана много ясно като градации на сивото, а при цветните е по-объркано. Не знаеш обаче посоката на движение, освен ако нямаш четирилъчева сонда, която да ти покаже поне отляво или отдясно на лодката е рибата.

Моят сонар е четирилъчев, но реално не мога да го ползвам като такъв, поради софтуерни ограничения. Виж тук
С внимание към детайлите
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Калине браво за прекрасната тема, установих че имам доста пропуски при настройките на сонара, ще чета с интерес.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

При цветните,ако рибата попадне в зоната на лъча,се вижда червена и бяла линия,като бялата е отдолу.В случай,че сивее или синее интензитета на отражение е по-малък,което от своя страна означава,че обекта е в периферията на лъча.Това ясно се очертава при тесния лъч.При широкия е пак така , но определено по-размазано.
При Humminbird-a,обаче използвам и двете честоти,деляйки екрана на две.Картината тук е доста по-различна.На 83кHz се вижда какво става точно под лодката и тъй като стръвта ми е от ляво и дясно на сондата,развитието на атаката често не се забелязва,но за сметка на това в повечето случаи същинската атака се отразява много ясно като дъга,която докосва линията на стръвта.При 200кHz,това също се вижда,но екрана е доста по-притрупан с ненужно инфо.За това предпочитам варианта едновременно да следя и двете честоти.
При GARMIN-a,нещата са по-опростени и работя само на тесния лъч.За сега инфото от него ми допада по-вече.Не мога да свикна все още с цветния дисплей,но за сметка на това термоклина лятото се виждаше много изразително.Просто една тънка бяла прекъсваща линия очертаваше двете зони.
От това което чета при теб, оставам с впечатлението ,че работиш само на 200 кHz.Ако имаш правени снимки и от 83kHz-можеш да споделиш.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Geo, работя винаги с двата лъча, но не разделям екрана на две. Сивото е от широкия лъч, черното е от тесния, които се наслагват едно върху друго. Това за мен е най-удобния режим. Не ползвам четирите лъча (по-точно 3) защото екрана се дели на 3 и се намалява мащаба.
С внимание към детайлите
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Модела MATRIX 67,който ползвам е по-стар и вероятно има визуализация различна от твоя.Ако използвам и двете честоти екрана винаги се дели на две автоматочно.Но,има вероятност и да не го настройвам добре.Две години ходих за риба с брат ми и имахме обща лодка и тя е с MATRIX-a.Този сезон взех нова лодка и я обурудвах с 300С.
Но да се върна към темата.Въпроса ми е каква честота на сканиране използваш/скорост на картината/.При мен нещата са по насякани.Сигурно защото не съм на мах,но ми изглежда по-реална картината.Съжелявам,че не използвам снимки,така всичко би изглеждало по-ясно.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”