--По,двойки!

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

ако искате да ядете качествено филе от сом, а не това
Изображение
трябва да спазите някой основни правила и стъпки при обработката
ако сте решили че имате риба която не заслужава да живее трябва първо да я убиете по най бързия и не травмиращ начин
-зашеметявате я с удар с тъп предмет в средата на главата , ако сте уцелили мястото и удара ви е бил с нужната сила можете да видите счупена кост в устата на сома
-закачате рибата на кука окачена за устата или просто вързана за въже през устата или през хрилете и прерязвате изцяло опашката поне 5 пръста нагоре след началото на опашния плавник за да изтече кръвта
-след като сте сигурни че рибата е мъртва и кръвта е изтекла започвате с дрането на кожата:
.прави се разрез само на кожата без месото около главата като заобикаляте страничните перки
.прави се втори разрез пак само на кожата през средата на гърба от главата до опашката
.взимате един или два чифта клещи за дране или ако нямате обикновенни и хващате кожата в готрната част на главата там където се пресичат двата разреза и дърпате силно надолу
.с внимание, поетапно и с лека помощ с остър нож сваляте цялата кожа до опашката, колкото по надолу слизате става по лесно
-разфасоване
.след свалянето на кожата почиствате внимателно с остър нож всички остатъци от кожа, лой и ако искате червеното месо което е силно кръвоснабдено и има стипчиво нагарчащ вкус
.внимателно с остър нож изрязвате корема започвайки от страни по линията на която свършват ребрата, завивате преди аналния отвор, изрязвате така и другата страна както и отгоре по контура на хрилните капаци. това е най ценното месо и вниманието което отделите ще ви се върне многократно. при изрязването на коремчето трябва да внимавате да не пукнете стомаха и особенно жлъчния мехур
-изваждане на вътрешностите
.махате всички вътрешности без да пукате стомах или жлъчка
.отсранявате хрилете заедно с глътката и сърцето като разделите двата хрилни капака в средата отдолу на главата
-отделяне на филетата
.правите 2 успоредни максимално близки разреза от двете страни на гръбнака така че м/у тях да остане само кост
.правите надлъжен разрез отстрани на рибата по страничната и линия до коста стигащ до нивото на аналния отвор
.правите напречен разрез за да разделите филетата на две на нивото или малко след аналния отвор
.това което остава от него до опашката е най некачествено като месо и можете да го извадите на цяло без да разделяте филетата надлъжно
.последните парчета преди опашката по принцип стават само за супа или се изхвърлят
.отделяте и тази част която е останала при ребрата като срежете ребрата от гръбнака и отделите целите парчета заедно с тях - ако искате можете да ги отстраните после
ако сте изпълнили всичко правилно пред вас в момента трябва да има само гръбнак висящ на вързаната глава и чисто месо което трябва само да нарежете на дебелина по ваш вкус

цялата обработка по този начин на риба около 15кг. на мен ми отнема 20мин. на водоема и в къщи нося само чисто месо без миризми и цапане в кухнята . ще намерите голяма разлика във вкусовите качества ако приложите този метод а не дърварското рязане на шайби заедно с кожата и костите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Ивка,благодаря за мнението.Честно да си призная мене ме мързеше да го опиша всичко това.Може би си забравил само да им съобщиш на хората,че и ние като д-р. Менгеле ползваме специални клещи за дране на сом и риби въобще.Те като цяло скъсяват мъките,пъшканията като и времето за обработка на половина.За съжаление самите клещи са в бойната готовност и сега няма как да ви ги щракна с фотото.
Начина по който е нарязал рибата Троли може да ви накара да не ядете повече сом.Защото само от едно парче да пусне лой в тигана цялата риба придобива тежък дъх.Но има време да се научи момчето....сомове бол. :wink:
Последно промяна от Emo-83 на Чет Юли 02, 2009 14:54, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tomahawk »

Max Благодаря ти за изчерпателното обяснение !
Досега и аз рязах сома като boababa :? . и наистина колкото и да се мъча да изчистя лоита и мазното винаги се умирисваше тигана и кащата на гадно . :oops: .
Досега съм филирвал само бели риби и съм се наслаждавал на после при яденето но от днес решавам проблема с " миришещото симско месо " :roll:
Поздрави и само големи през новиа сезон. :D
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

колегата Max го е обяснил много подробно , ето малко снимки от друг форум за яснота

тук

само бих добавил , че частите около опашката освен за супа са много вкусни сушени

пс малко корекция , че почнаха да искат акаунт
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

Може би си забравил само да им съобщиш на хората,че и ние като д-р. Менгеле ползваме специални клещи за дране на сом и риби въобще.Те като цяло скъсяват мъките,пъшканията като и времето за обработка на половина.За съжаление самите клещи са в бойната готовност и сега няма как да ви ги щракна с фотото.


това са клещите които ползвам
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... hasJS=true
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:33, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА КУЛТУРА дори и отношението към храната

ми то на някой хора им харесва да ритат рибите и да им скубят мустаците или поне го одобряват след като са го заснели

най ми хареса дунавската теория че;
"като замразите сома с вътрешностите и след време го размразите, вкуса му е като на току що хваната прясна риба"
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

Аз пържа и черния дроб.Защо никой не споменава за него.
Много ми харесва.А на вас?? :idea: :idea: :wink:
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:31, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
makari
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 18:05
Местоположение: Благоевград

Мнение от makari »

Аз го режа на шайби,но преди това задължително дране и махане на лойта от опашката.
Един съвет към тези,които ги мързи да дерат кожата:намажето го целия хубаво с оцет поне за час,за да премахнете що годе добре миризмата на тиня.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 15:30, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
BAT VANIO
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Мар 20, 2009 11:22
Местоположение: Горна Оряховица

Мнение от BAT VANIO »

8) ne isxvarlyam nisto . mnogo mi xaresva cherniya drob,nyama byal takasi :D :D :D mmmnoo mi se yade som .obache v momenta sam na satochenie na ibiza :x na esen sa vi dogonya. :)
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

Лично аз, отделям мнного внимателно белия и черен дроб, дори и сърцето.
не знаех че тая риба е двойнодишаща, ма както се казва всеки го разбира различно
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

makari написа:Аз го режа на шайби,но преди това задължително дране и махане на лойта от опашката.
Един съвет към тези,които ги мързи да дерат кожата:намажето го целия хубаво с оцет поне за час,за да премахнете що годе добре миризмата на тиня.
Сома не мирише на тиня.Въпрос на обработка.И не е верно твърдението,че само малките били вкусни.Просто големите не всеки може да ги хване. :wink: Цялата смрад е в опашката и лойта.За това те се премахват задължително......и не е въпрос на никакъв вкус.Те и Румънците ядат мамалига,но тя е измислена от бедните.....Страничната линия освен,че не е вкусна също задържа лой.Но като гледам колко упорито защитавате тезата,че опашката се яде.....явно само дребни сомчета хващате.На голям сом можеш да повърнеш от това.
Не се сърдете,че казвам истината.....само сомче до 5кг може да се яде по вашия начин.Знам ли :roll: ,някой може да го предпочитат жив. :idea: :arrow:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

max написа:
Лично аз, отделям мнного внимателно белия и черен дроб, дори и сърцето.
не знаех че тая риба е двойнодишаща, ма както се казва всеки го разбира различно
А сърцето и на голям сом е колкото 5 стотинки от старите.Виж дроба(черния) е супер вкусен.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”