Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

gogopike написа:
Emo-83 написа: ...."Кълве в едната посока" :idea:
:
Емо,тук не мога да се съглася с вас.
Всеки може да си избере в кое да вярва!Аз и Гео си имаме трасета за сом,коренно различни,но и двамата хващаме!Но когато той хваща,аз гледам и обратното,което доказва че имаме попадение на вярната посока!Понякога са се включвали и трети лица с други трасета различни от нашите траектории и те ни бият!Вярната посока е една за дадения ден и период от годината,а не завинаги!Ето научни проценти на атаките на сома!Изследването е проведено в Париж през 2001г. и от 2006г. се съхранява в Националния научен институт по биотехнологии на правителството,на САЩ в Масачузетс=най-високото възможно ниво на планетата в науката биология! :idea:
46%-атаки отзад!
21%-отпред!
9%-отстрани!
6%-отдолу!
18%-отгоре!
Има и 3 измерни графики с траекториите на преследване!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Само преди 3 дена,когато набарах научното изследване бях убеден на 99%,че всичките ми сомове на тролинг и кльонк са хванати,когато сомът е атакувал отдолу!Сега се оказва,че само 6% от атаките са отдолу,та още съм в шок! :mrgreen: Сомския пъзел и теориите са ми били грешни!Възможно е и за Зеления цвят да греша,защото е лично предположение и не претендирам да е 100% истина и научно доказано!Ще ровя още по въпроса за сомското око! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

gogopike написа:
Emo-83 написа: ...."Кълве в едната посока" :idea:
:
Емо,тук не мога да се съглася с вас.
Миналата година на Студения за 1час и 23 минути имам 17 мерни бели до 2,5 кг.Трасето беше не повече от 500 м и целта беше да се придържам максимално по него.Излезех ли повече всичко спираше.Другите 2 лодки които обикаляха имаха по 1-2 риби.Ударите бяха и в двете посоки,на завой ,осморки кръгове абе всякак.И преди да кажете че съм я набарал много активна веднага казвам че кълвеше само на 2 воблера.Другите лодки ги нямаха и хващаха доста по рядко.Удър на сом нямах.Сом хващах вечер късно на кльонк,на 33 метра дълбочина и на километри от трасето с белите.Това за Тролката по повод изказването че сома и бялата седят заедно.
Друг случай от Кърджали.
13 сома от 3 до 15 кила за 8 часа общо.Само тогава беше активен и нито една бяла.Последния ден влязох по същото трасе.Нямаше помен от сом
и имах една бяла две кила.Сомовете също бяха във всички посоки,осморки,диагонали и обикновени кръгчета. :tup:
Това не изключва заставането на рибите в една посока!
Предполагам нито ти,нито аз можем да зяпаме в слъцето постоянно,а само за миг.
Когато сме играли на фунийки,нали всеки застава така,че да вижда най-добре,като е максимално прикрит и да стреля на мига.
Разказания случай от теб съм го имал на Жребчево със жена ми и без да съм бил тролингист. Но това не е правило и често явление за да направим заключение.
Ако минаваш през места в които рибата е концентрирана е нормално да се случва.
Проблема на нашите язовири е,че рибата е малко. И да я има,тя не е в постоянни битки за територии и супер изнервена,за да цапва,каквото и видят очите.
За това рибата започва да взима добре при спаднали язовири. Тогава има преразпределение на територии и битки.
На Искъра,защо взема трудно! Защото е море от вода,а риба малко. Дори да е гладен някой хищник,намира начин да скубне нещо и после да си почива безгрижно.
За това в Б-я да уловиш сом на буй е случайност,а не плод на някакви,твои действия,захранки и избор на място.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:Тисо очевадно не лови и не разбира от сом? :shock: Верния отговор е-не!
2-Общи приказки,които не казват нищо конкретно за сома!
3-Ван Гог няма нищо общо с далтонизма и със сома!
4-Нищо не можеш да ни убедиш без да си хванал и един сом!
5-Лови си на гумени ботуши,аз няма какво повече да си кажа с теб!Сбогом!
Trofka ! :D :D :D
В събота и неделя ловя риба за кеф , а не за да се хваля в понеделник.
Болезнено пристрастен съм към мухарският риболов.
Изключително съм запленен от ултра лайт спининга.
Върл шаранджия съм.
Ходя от време на време на тролинг и джиг.
Обичам да ловя на фидер и матч.
Но- най големият кеф ми е да се загубя в девтсвена река , със 70 грамова мухарка в ръка и вглъбен от риболова на 10 -12 сантиметрови рибки да забравя ,кой съм , къде съм и какво съм гледал предната вечер по новините.
Нищо не знаеш за мен.
Не знаеш също така , че преди десетина дена си дойдох от Ебро.
Но не съм човек ,който парадира и се хвали.
От риболовната гилдия ,която посещава форума може би само Румката (кърфицата) знаеше че ще ходя , приятел , който много обичам и уважавам.

Айде да не ми разправяш какво съм хващал и какво не съм, става ли .
:tup:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа: Нищо не знаеш за мен.
Не знаеш също така , че преди десетина дена си дойдох от Ебро.
Но не съм човек ,който парадира и се хвали.
От риболовната гилдия ,която посещава форума може би само Румката (кърфицата) знаеше че ще ходя , приятел , който много обичам и уважавам.

Айде да не ми разправяш какво съм хващал и какво не съм, става ли .
:tup:
Тисо,любов моя!Напротив знам всичко за теб,което е важно за мен!В случая,че не си Български сомаджия!Мислех,че си избрания от Салмо-Тестер на воблери,който ходи чак до Ебро за да хване голям сом!Е не си Тестера,но познах че самочувствието за сома ти е придобито на Ебро,а не във България!Това означава за мен,че не си Обективен в тезите за сомското виждане!Питам те колко сома и на какви воблери си хванал,за да те преценя колко разбираш,защото хванатите риби са най-добрия индикатор колко разбира даден риболовец от дадена риба,не за друго! :wink: Та преди 2минути набрах в Гугъл.Франция око на Силурус Гланис и виж какво Видях! :wink:
"It relies largely on hearing and smell for hunting prey, but its eyes have a tapetum lucidum, providing the advantage of night vision, contrary to popular belief that the wels has poor eyesight."
"Тя разчита до голяма степен на слуха и мирис за лов плячка, но очите му са с тапетум луцидум, осигуряване на предимство на нощно виждане, противно на общоприетото схващане, че Wels има лошо зрение."
Поздрави на Карфицата,но не говори от негово име,както направи с Пьотр че така стават недоразуменията! :wink:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Ще го поздравя Трофи , ама ти да земеш да понаучиш малко английския че с тоя гугъл преводач дет го ползваш едва ли ще биеш кучето. :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Ще го поздравя Трофи , ама ти да земеш да понаучиш малко английския че с тоя гугъл преводач дет го ползваш едва ли ще биеш кучето. :D
По-бързо е!Понякога на гьола,по-бързия печели! :wink:
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от gogopike »

Тролка,постоянно намесваш Гео и все говориш за твойте ловни полета.Затова не си обективен като нападаш Тишо.
Твойте риби са от Жребеца и малко от Пясъчник.Тезите ти за сома са на базата на Жребеца и на Гугъл.
Ще ти разкажа един случай.
Васил Ламбов от форума го знаеш.
Преди 4 години беше решил всеки уикенд и почивни дни да бъде на различен язовир цяло лято.Дисциплината е тролинг.
Искаш ли да ти кажа какво хвана за 13-14 излета.Почти нищо като изключим една двайска на Монтана,като тогава всеки ловеше.
Знам това защото присъствах почти винаги.А Васето е доста грамотен риболовец.
Направи ти такова нещо,хвани хубави риби и тогава се изказвай толкова категорично.
Трасетата ти на Жребеца ги знам както и доста други риболовци.
Не искам да се заяждам просто съм обективен.
Темата върви доста добре и затова Ви моля да не почвате спорове от типа кой колко е хванал,къде е ходил и колко разбира от риболов на сом.
Благодаря.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Pike »

Последно предупреждение към Trofei и от мен. И без това не би трябвало въобще да имаш достъп до форума предвид предишните ти банове. Това, че си си направил нова регистрация не значи, че си нов човек и започваш начисто.
GoldstaR
Мнения: 72
Регистриран на: Пон Фев 27, 2012 19:48
Местоположение: Благоевград
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 27 пъти
Обратна връзка:

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от GoldstaR »

По темата според мен сома вижда добре ....щом пролет на мътна вода удря 90% зеленото а на маловодие и бистра вода сиво или син с бял корем....Пробвали сме 3 човека с еднакви воблери но,различни цветове.. = 1 лови 2 гледат и недоумяват защо е така.
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от carbolino »

Сома е санитаря на водоема за това е надарен с доста сетива иии очи с които ВИЖДА.Неможе да влачя 3 въдици на еднакви дълбочини и да ми бие само на един воблер.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Въпреки,че познавам стила на писане на колегата Трофей и въпреки,че не го одобрявам с постоянни атаки към колегите,нека да помоля собственика и модераторите,да не бързат с триенето.
Почти в 80% от случаите не съм съгласен с неговите мнения,но това не ми пречи да ги чета. Той все пак пише за риби!
На мен също ми трябваше известно време да се отърся от стария начин на писане. :idea:

Сашо,Троли или Трофей,спри моля те да нападаш участниците във форума и се научи да се държиш уважително. Няма значение,кой колко знае,нито колко сома има. Атмосферата,трябва да е добра, за да се чувстваме комфортно,а не обиждани или подценявани. Достойнство си има всеки и дори да бърка се опитай да му го обясниш по човешки.
Отмина времето да се правим на някакви с риби. Една риба,ако ще тя да е 150кг. не може да стои,пред човека,ако ще той да тежи 50кг.
А когато вечер си пил три бири,пиши в другия форум,там все още е позволено да караш пиян лодка.

За да изпуснем малко парата от виждането на сома,нека се преместим и да поговорим за воблери,защото те са преди цветовете. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от axel »

Троли го намери.....това дето го питах Тисо и понеже и на него не му е ясно бих обяснил,че блестящ тапет/Tapetum lucidum/ e слой разположен под най-вътрешния слой на ретината действащ като рефлектор усилващ оскъдния светлинен сигнал отразявайки го още веднъж през фоточувствителните клетки.Този слой е изчезнал при човека и прасето,но присъства при повечето животни и отговаря за нощното виждане,а водата доста по-малко пропуска слънчева светлина.......и още какви цветове се виждат,ако пред окото се поставят различни филтри-зелени,червени,сини,жълти,кафяви и как изглеждат цветовете през тях....... :idea: :idea: :idea:
риболовът е само хоби!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Евала,Аксел!Перфектен си.Точно се чудех за Сомовете на Пясъчник и кафявия цвят. :wink: Благодаря и на колегата Тисо,че ме провокира да открия нови неща за сома!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от Д.Граховски »

Аз не съм сомаджия, ама е интересна темата. Сома, а и другите риби, със сигурност няма как да разберем, как и какво точно виждат и усещат, обаче, защо се ползват различни цветове воблери от един и същи вид? Може да не вижда добре, но със сигурност различава различни отенъци, в зависимост на каква дълбочина се намира воблера. От друга страна, като се замислим, живее по дъното, там прониква по-малко светлина и съответно на база на логиката и наблюденията върху други организми, едва ли зрението му е развито чак толкова, по-скоро разчита главно на други фактори. Защо са му иначе тея мустаци?

Разсъждавал съм по съвсем друг начин преди време и може след няколко години, по съвсем различен начин да мисля.
Но най-важното е, поне според мен, не да се спори, а човек постоянно да си задава въпроси и да търси отговорите им - на база практика, логика, наблюдения.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”