Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:
Trofei написа:А какво да правим с Френските учени-сомът има слабо зрение и Томахавката,Тисо и Пьотр Пискорски-шефа на Салмо,които смятат че сомът вижда черно-бяло? :shock: :roll: :D Ако са прави,ми отива на кино професорската диплома! :cry:
Саше,ами аз го написах.
По-важен от цвета е контраста и въпреки това,той се избира от рибата. Но това е заради всички останали фактори,които го променят.
В по-топла и чиста вода,зелени,червени,сини и оранжеви цветове!
Цветът е част от задачата,а ако вижда слабо и контрастът няма значение-Какво ще направиш? :shock: :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Сома си вижда добре,но не колкото другите риби.
Той също избира цветовете,защото за него те са различни,според обстоятелствата и многото други и различни фактори.
Ето какво ми се е случвало,като пример го давам,без да съм го обмислял....сега се сетих,за случката.
Троля си на булеварда и сецкам рибите яко на един Нилс с цвят 225 небесно-син с жълт брокат и червени ивички и метална лопатка. Така три дена,нямам капо,а си вадя до 11ч. на обед по 4-5 сомета.
Изведнъж се извива буря с вятър и дъжд. :idea:
Рибата за няколко часа,слезна с два метра надолу.
Естествено,че свалих същия воблер на тази дълбочина. Но сома спря да го взема него,а започна да ми кълве на един тъмно син с червена ивица на страницата....този го забрави,тотално!
Не съм обмислял примера,който давам,но ти ме подсети за въпросите,които си задавах тогава. ЗАЩООООО,ми се промени биячката :!: :?: :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Не ми се пише това,но трябва да го кажа.
За това риболовците,дори да ползват,само биячки в кутиите си е нужно да имат поне 100-120 воблера. Защото цвета е важен и различен,според ситуацията,всеки ден.
Ловиш в устието,завалява дъжд и започва да влиза кална вода. Трябва да смениш воблера,цвета му,че и дълбочината,която в един и същи ден се мени по няколко пъти.
Последно промяна от Emo-83 на Вто Фев 07, 2017 2:17, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:но ти ме подсети за въпросите,които си задавах тогава. ЗАЩООООО,ми се промени биячката :!: :?: :idea:
Защото сега знаеш повече отколкото преди няколко дни! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Trofei написа:
Emo-83 написа:но ти ме подсети за въпросите,които си задавах тогава. ЗАЩООООО,ми се промени биячката :!: :?: :idea:
Защото сега знаеш повече отколкото преди няколко дни! :wink:
Всеки ден научавам,нови неща. Особено,като ме амбицира някой. За това,ще ти призная нещо....ЛИПСВАШЕ МИ :!:
Ай лав дис гейм,но и теб също,защото ме караш да мисля и да те прасна у земята.
Предимството ми е,че зная,какво ти знаеш и те уважавам,но само едно не мога да разбера. Защо си такъв инат,за явни неща. Само тази черта,погубва всичко,което в крайна сметка си постигнал.
Не се срамувам,да кажа,че заради теб,започнах да троля....зорлем ме направи съперник,но не ми беше никак лесно.
Нямаш си на идея,как се надсмивам над себе си и мислите,които съм имал в началото.
Бил съм пълен Головодник,но сега няма как да кажа същото на хората,които прохождат в тролинга.....не е уважително и редно.
Познавам много местни риболовци,които хващат доста риби,може би повече от мен,защото всеки ден,кесят на язовира. Те знаят трасета и са заучили всички примамки и цветове и на какво и кога кълве. Но не знаят,защо хващат сома. Отива на друг,непознат язовир и все едно му слагаш домино!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Здравейте, колеги!

Има нещо в нас... и то не е това, което се вижда отвън!

Уникален е този форум! Чудо чучо-лято!
Толкова много хора с най различни професии пишат тук, обединени от практикуването на любимото хоби,
което според мен е на съвсем професионално ниво.
Нямате представа, колко още биха се включили с коментари и споделяне, ако не се притесняваха от обвинения
в глупост или ерес... В любовта /към хобито/ няма нищо сложно. Става сложно, когато се стигне до споделяне!

Сега по темата: Зрителните възприятия на сома са сбор от всичко, с което той разполага. Кожа, мустаци, слух,
вкус и каквото още се сетите. Това животно.../старите сомаджии, от които съм се учил, бяха твърдо убедени,
че сомът не е риба, каквото и да значи това/ се е научило и знае как да оцелява.
Само за момент си представете, че имате глава на сом... и очите ви се намират на темето. А сега де!
Колко дълга шия ви трябва за да виждате къде и как ходите по терена? Ще падне едно пулене и едно проточване
на вратните прешлени, че ще заприличам на жириф, бах мамау! Или от долната ми челюст щяха да поникнат четири
мустака, с които да опипнам релефау по който се движа.
Сомчо - момчо си ги има тези четири мустака и не му трябва друго. Затова очите му са намират високо и съм
убеден, че имат висока разделителна способност, с която различава движещи се обекти. В смисъл, много преди
да ги е видял, той ги е усетил с другите си сензори, а очите му ще влезнат в действи, когато трябва да прецени
дали това може да се яде... и забележете това може да се случи, както на дневна светлина, така и в съвсем безлунна
нощ.

Ако искаме да разрешим даден проблем, както в случая - Колко добре вижда сома? съм на мнение,
че трябва да предизвикаме "Мозъчна атака" и всеки да може без притеснение да сподели мислите си,
колкото и глунави да изглеждат на някой...
През 60-те години на миналия век в една компания за производство на електроники, решили да проведат
мозъчна атака, която трябвало да замени спояваните до този момент, кабелчета за полюсни обувки.
Имало много и най-различни предложения, до момента, в който някой казал: Да ги стискаме със зъби!
Гръмнал всеобщ смях... Едва, когато комисията преглеждали отговорите стигнали да откритието на
клещите за кербоване... Най-смешното предложение се оказало печелившо!

Много бърборя... Извинявайте!

С поздрави и пожелания за усмихнат следобед!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:
XCT написа:Изпратих на trofei имената на всички участвали във филма.
Отсях трима учени.Мадам от Аквариума,доктор от болница и третия е от Университета в Тулуза.Мерси.
Този от Университета в Тулуза ще го подкарам аз. :wink:
Лесно ще се свържа с него и въпросите ще му бъдат зададени на чист френски.
С Другите ,които XCT изпрати и на мен, все още не знам как да се свържа.
Някак си обаче си мисля , че отговорите няма да са категорични и ще са на база предположения , което нас няма да ни устрои.
Trofei написа:А какво да правим с Френските учени-сомът има слабо зрение и Томахавката,Тисо и Пьотр Пискорски-шефа на Салмо,които смятат че сомът вижда черно-бяло? :shock: :roll: :D Ако са прави,ми отива на кино професорската диплома! :cry:
Споко , няма да зае--ваш тезата си.
Докато нямаме 100% научни доказателства всяка теза е вярна.
Важното е човек да има мнение , независимо дали е в правилна или неправилна посока , то такъв човек е достоен за уважение.
За сега виждам , че Емо най- бързо се ориентира и най-правилно разсъждава от ''опозицията'' :D
Някъде ми се мярна , че е написал , че цвета не е толкова важен ,колкото контраста.
Е това е много , много ,много вярно
Трофи , имаш по-голям опит от мен в тролинга.
Сам знаеш , че има седмици , когато бялата риба и сома се ловят успешно в доста дълбоки участъци.
В правилното време на дълбочина 10-12 метра , че и повече ,когато воблера оре по дъното , може бялата риба да я направиш дива и щастлива.
Уцелваш цвета на воблера и си ти......упссссс , чакай малко :roll: :roll: :roll:
Как така ''уцелваш цвета на воблера'' ?!
Ми то на дълбочина над 10-12 метра цветът почти загубва смисъла си и няма значение цветно или НЕцветно е зрението.
Зелено- оранжевия воблер се е ''превърнал'' в сив , а червения , в кяфяв.
Единствено само синият има някви признаци за видимост.
Синия - синия ... ама колко да е син , щом рибата не го докосва в момента ,а противно на логиката атакува червения.
И какво излиза - имаме воблер бияч с определен цвят, пък той всъщност цвета в дадената ситуация няма значение.
Не забравяй , че цветовия спектър се филтрира от водата не само по вертикалата , но и по хоризонталата.
Ако воблера е на 12 метра дълбочина и на 6-10 метра в страни от рибата , цветът определено няма да има абсолютно никакво значение.
Това за риби с доказано цветно зрение ,а какво остава за зрението на нашият оспорван сом.
Следвай Емо и ще намериш правилния път..... и тогава истината няма да има значение :wink:

ПП Нецветно виждащото око различава хиляди комбинации на сивото.
Ако те не ти стигнат да ловиш успешно нецветно виждащ сом с цветни примамки , тогава късай дипломата
:tup:
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Добра вечер, Сомаджии!

Миткам си днес из нета и вижте на какво попаднах...

"Има риболовци, които много обичат своите стари блесни. И макар на някои места тя да се е очукала и излющила, нейният собственик за нищо на света не иска да я сменя. На нея въпреки всичко все още много добре се лови щука. Каква е обаче причината?

В този случай всичко е лесно обяснимо – във водата контактуват два метала: покритието на блесната и нейната основа. А е известно, че два метала при наличие на йони на соли във водата, които задължително се съдържат и в речните, и в езерните води дават електрически ток. Потенциалът е крайно незначителен, но той е напълно съпоставим с този, който възниква между живите риби. И именно това привлича хищника. Ако отчетем, че блесната се върти или клати, това още повече усилва ефекта на примамката. Всички животни в процеса на своята жизненост и при нервно–мускулна активност генерират нискочестотни електрически полета, които може да бъдат относително силни, а активността се променя от измененото напрежение на полето. Но органите на чувствителността, способни да откриват и най- слабото електрическо поле, са известни само при рибите и обикновено представляват изменение на страничната линия. Рецептор разрежда спонтанно с честота около 100 импулса в секунда анодния ток в канала, увеличавайки честотата, а когато действието му се прекрати, настъпва период на мълчание.
Катодният ток намалява честотата на потенциала на действие. В клетките на фазовия рецептор възниква рецепторен потенциал от колебаещ тип. Нервните влакна имат кратък период на задържане – 0,2 мс, ето защо предаването напълно може да се определи като електрическо. Електрическите риби са способни да различават посока и полярност на полето, изменяйки неговата форма под действие на проводници или непроводници. Съществуват немалко разнообразни видове животни, чувствителни към слаби електростатични полета. Механизмът на откриване на животни със слаби електромагнитни полета досега не е изяснен. Може да се предположи, че един от механизмите за откриване на магнитното поле се явява индукцията на електрическо поле в чувствителни към него клетки. Електрическите органи могат да изпълняват две функции – оглушаване на жертвата и електролокация. Болшинството от слабо електрически риби обитават мътни води или пък са активни през нощта. Те изпращат серия от постоянни импулси и откриват неголеми изменения на околната среда. Някои от тях за по-щателно обследване изменят честотата на излъчваните импулси. Силно електрическите риби дават мощни заряди, които оглушават жертвата или хищника. Някои риби покрай основния си орган, изпускащи високочестотни импулси, имат и органи, непрекъснато генериращи нисковолтови сигнали. При нискочестотните видове електрическите органи произлизат от мускулите, а органите при високочестотните видове от нервите. Покрай електрическите полета рибите могат да използват и магнитното поле за ориентация по време на миграции и за биолокация на жертвите си. Така например при щуката около главата и в близост до очите се създава променливо магнитно поле с честота 8-9 гН. Това е привилегия не само при рибите. Магнитно поле се създава и около главата на гръбначните животни, то е обусловено от електрическото действие на мозъка. В нашия случай хищникът – щуката, използва пулсациите на магнитното поле за откриване на обекти за ловуване. Със своето променящо се магнитно поле щуката открива електрически потенциал, който може да се възприема с помощта на електрорецептори. Този зъбат хищник действа точно по закона на Фарадей. Тя пресича магнитните линии на тялото на рибата, индуцирайки в нея електрически потенциал между опашката и главата. Така определя къде е разположена самата риба, както и в каква посока е разположена. Освен това главата на жертвата хищниците могат да определят по пулсиращото магнитно поле, тъй като при тях има магниторецептори. Обикновената блесна няма биметално покритие и не привлича рибите със слаб електрически ток. Видимо скоро ще се наложи да се промени технологията за изработване на блесни. Например в листото на блесните може да се поставят магнити, които да имитират променливо магнитно поле, създавано около главата на живите риби, и с това да привличат хищниците, дори и при недостатъчно осветена и мътна вода."

Като извод: Не се учудвайте, когато при тролене или кльонк, сомът стигне до стръвта или воблера, "целува я" и
си заминава доволен, напипал с мустаци голите куки и онова леко електрическо гъделичкане, което приема, като
сигнал за някаква опасност. Праисторическо животно, което много бързо запомня и бързо се учи!

Съжалявам, но загубих линка към тази статия.

Поздрави!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:
Trofei написа:
XCT написа:Изпратих на trofei имената на всички участвали във филма.
Отсях трима учени.Мадам от Аквариума,доктор от болница и третия е от Университета в Тулуза.Мерси.
Този от Университета в Тулуза ще го подкарам аз. :wink:
Лесно ще се свържа с него и въпросите ще му бъдат зададени на чист френски.
Следвай Емо и ще намериш правилния път..... и тогава истината няма да има значение :wink:
ПП Нецветно виждащото око различава хиляди комбинации на сивото.
Ако те не ти стигнат да ловиш успешно нецветно виждащ сом с цветни примамки , тогава късай дипломата
:tup:
Дако,бон шанс мосю Тисо! :wink:
Обикновенно мен ме следват и преследват,та ще си остане така и сега! :idea:
Чакам с нетърпение до къде ще ви доведат следванията! :roll:
А сега моля да ме извините,но отивам да гледам "50 нюанса сиво"! :mrgreen:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от yankosan »

taco написа:Добра вечер, Сомаджии!
Всички животни в процеса на своята жизненост и при нервно–мускулна активност генерират нискочестотни електрически полета, които може да бъдат относително силни, а активността се променя от измененото напрежение на полето. Но органите на чувствителността, способни да откриват и най- слабото електрическо поле, са известни само при рибите и обикновено представляват изменение на страничната линия. Рецептор разрежда спонтанно с честота около 100 импулса в секунда анодния ток в канала, увеличавайки честотата, а когато действието му се прекрати, настъпва период на мълчание.
Катодният ток намалява честотата на потенциала на действие. В клетките на фазовия рецептор възниква рецепторен потенциал от колебаещ тип. Нервните влакна имат кратък период на задържане – 0,2 мс, ето защо предаването напълно може да се определи като електрическо.
Поздрави!
Отдавна ми е вкарана идеята да монтирам малка батерийка на рибката за стръв,но така и не пробвах :!: Та има ли аризон в цялата работа/при кльонка говоря,но и при воблера къф е проблема/ :?:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от kalinux »

tiso написа: ПП Нецветно виждащото око различава хиляди комбинации на сивото.
Ако те не ти стигнат да ловиш успешно нецветно виждащ сом с цветни примамки , тогава късай дипломата
:tup:
Това ми напомня за черно-бялата фотография от едно време, която даваше по-добър контраст от цветната. Тук едни магьосници могат да ме допълнят. :lol:
С внимание към детайлите
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

yankosan написа:
taco написа:Добра вечер, Сомаджии!
Всички животни в процеса на своята жизненост и при нервно–мускулна активност генерират нискочестотни електрически полета, които може да бъдат относително силни, а активността се променя от измененото напрежение на полето. Но органите на чувствителността, способни да откриват и най- слабото електрическо поле, са известни само при рибите и обикновено представляват изменение на страничната линия. Рецептор разрежда спонтанно с честота около 100 импулса в секунда анодния ток в канала, увеличавайки честотата, а когато действието му се прекрати, настъпва период на мълчание.
Катодният ток намалява честотата на потенциала на действие. В клетките на фазовия рецептор възниква рецепторен потенциал от колебаещ тип. Нервните влакна имат кратък период на задържане – 0,2 мс, ето защо предаването напълно може да се определи като електрическо.
Поздрави!
Отдавна ми е вкарана идеята да монтирам малка батерийка на рибката за стръв,но така и не пробвах :!: Та има ли аризон в цялата работа/при кльонка говоря,но и при воблера къф е проблема/ :?:

Виждал съм този трик при акули чук.
Пускаха им токец на животинките под пясъка.
Изораха дъното трябва да знаеш.
Номера действа за намиране на плячка ,която нито мирише , нито вибрира , нито се вижда.
При тролинг и кльонк май няма смисъл.
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Re: Колко добре вижда сома?
Мнение от yankosan » Вто Фев 07, 2017 20:14

Отдавна ми е вкарана идеята да монтирам малка батерийка на рибката за стръв,но така и не пробвах :!: Та има ли аризон в цялата работа/при кльонка говоря,но и при воблера къф е проблема/ :?:

Има, yankosan! Много резон има и то при положение, че още не е пробвано!

Например в листото на блесните може да се поставят магнити, които да имитират променливо магнитно поле,
създавано около главата на живите риби, и с това да привличат хищниците, дори и при недостатъчно осветена
и мътна вода.

Ще е достатъчна една тънка матгнитна пластина... Требе да се пробва!
Иде ми на ум да изкормя някой воблер и да видя, дали топчетата са намагнитени!
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

kalinux написа:
tiso написа: ПП Нецветно виждащото око различава хиляди комбинации на сивото.
Ако те не ти стигнат да ловиш успешно нецветно виждащ сом с цветни примамки , тогава късай дипломата
:tup:
Това ми напомня за черно-бялата фотография от едно време, която даваше по-добър контраст от цветната.
Тук едни магьосници могат да ме допълнят. :lol:
В зората на телевизията, когато беше само черно-бяла, пускаха един сензибилистичен
/ може да не е изписано правилно/ клин за настройките на телевизорите.
По спомен имаше около 16 прехода от черно към сиво и от двете страни.

Ето тук, още нещо за това как виждат рибите!

http://zaribolova.com/articles/kak-vijdat-ribite.html
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от yankosan »

tiso написа:Номера действа за намиране на плячка ,която нито мирише , нито вибрира , нито се вижда.
При тролинг и кльонк май няма смисъл.
Защо да няма смисъл!Идеята е допълнителна провокация когато не иска да вземе :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”