Колко добре вижда сома?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Tomahawk »

Те онея с машинките май са го дискутирали и измислили вече това с тока и честотата. То стана чудо.
Още мисля и за филма на енимал планет където обясниха че сома с помоща на рецепторите може да усети вкус от разстояние... :roll:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

Tomahawk написа:
Още мисля и за филма на енимал планет където обясниха че сома с помоща на рецепторите може да усети вкус от разстояние... :roll:
Разбира се,че може да усети вкус от разстояние. В момента чета,точно за това!
Обясняват,че с рецепторите си усещат всичко с примери,като при човека. Примерно,храним се и усещаме лошия мирис на месото. Та ние усещаме дори металния вкус от ножа,когато режем домат и той не е от неръждавейка.....Калин,знае това! ;)
Но сомовете също знаят и усещат,повече от нас.За това правят движението ресто-паприкаш,като опашката минава на мястото на главата. :shock:
Хората пишат,че примамките и конците трябва да се обезмирисяват или овкусяват с подходящи аромати. А не,рибите да усещат всякакви парфюми,мирис на цигари,прах за пране или лак на прясно пребоядисан воблер!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

taco написа:
Има, yankosan! Много резон има и то при положение, че още не е пробвано!
Пробвано е.

Гледах по дискавъри филма за акулите чук и реших да пробвам. След различни експерименти, прецених, че най-удачно е да пробвам с двойна тракалка и две парчета магнит - във всяко едно отделение по един магнит.
Резулта беше отрицателен, спрямо очакванията ми.
Рибата се вдига и в момента в който достигне до стръвта се стрелва като опарена към дъното.

Пробвах и със светеща запалка, с насочена светлина към стръвта. Нито плаши, нито стимулира атака.
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от taco »

Чудесно, че е пробвано, ХСТ!

Но дали двойката магнити не е причината за бягството от стръвта...
В смисъл, да създават поле, което повече плаши.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

За мен е ясно, че плаши сома.
Как обаче ще разбереш, колко големи трябва да бъдат магнитите и съответно "силни"? -за мен това е невъзможно.
Замисляйки се това с магнитните полета може да е приложимо за мигриращи риби.
Доказано е, че акула чук, моруни и др.хищници се влияят от магнитните полета, които оказват влияние и при миграцията при размножаване.
Сома дали се влияе от магнитното поле при миграция? -според кокеги от този форум-сома е териториален, т.е. не се влияе.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

XCT написа:
taco написа:
Има, yankosan! Много резон има и то при положение, че още не е пробвано!
Пробвано е.

Гледах по дискавъри филма за акулите чук и реших да пробвам. След различни експерименти, прецених, че най-удачно е да пробвам с двойна тракалка и две парчета магнит - във всяко едно отделение по един магнит.
Резулта беше отрицателен, спрямо очакванията ми.
Рибата се вдига и в момента в който достигне до стръвта се стрелва като опарена към дъното.

Пробвах и със светеща запалка, с насочена светлина към стръвта. Нито плаши, нито стимулира атака.
Еми нормално е да има отрицателен ефект.
Честотата трябва да отговаря на тази, която рибите изпускат , трябва да знаеш , че тя е изключително малка.
Не става тази работа както си я мислите.
Аз съм почти убеден , че сомът не може да улавя електромагнитните полета на жертвите си.
Зарежете го това.
Като искате нещо иновативно , насочете се към феромоните.

Ще ви постна една извадка от текст , където сома просто няма как да се вмести.

''.......Акулите могат са по-чувствителни към електричните полета отколкото всяко друго животно, с праг на чувствителност едва 5 nV/cm. Това е 5/1 000 000 000 от волта, измерено в едносантиметрова ампула. Всички живи същества произвеждат електрическо поле чрез мускулните си контракции, като акулата може да долови слабите електрически стимули от мускулните контракции на животните, особено плячка. От друга страна, електрохимични полета, генерирани от парализиран плячка, са били достатъчни, за да предизвикат атака от акули и скатове в експериментални условия, тоест мускулни контракции не са необходими за привличане на хищниците. Акулите и скатовете могат да намерят плячка, заровени в пясъка.......''
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Този от Университета в Тулуза ще го подкарам аз. :wink:
Лесно ще се свържа с него и въпросите ще му бъдат зададени на чист френски.
Мосю Тисо,да нямате проблеми с френския? :roll: Очаквахме след като конфискувахте моята функция на запитващ,да си свършите работата добре,но се оказахте доста мълчалив! :shock: Кажете какво ви мъчи,за да ви помогна! :wink: :D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Emo-83 »

На риболов е,а там се мълчи на френски! :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:На риболов е,а там се мълчи на френски! :wink:
Ооо,вие сте негов асистент? :roll: Тогава ще ви кажа една френска поговорка от български произход-"Ако не се довериш на Професор,и доктор от Университет не може да ти помогне"! :mrgreen: За да научиш нещо полезно,трябва да имаш подход-с агресия не става! :wink:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:
tiso написа:Този от Университета в Тулуза ще го подкарам аз. :wink:
Лесно ще се свържа с него и въпросите ще му бъдат зададени на чист френски.
Мосю Тисо,да нямате проблеми с френския? :roll: Очаквахме след като конфискувахте моята функция на запитващ,да си свършите работата добре,но се оказахте доста мълчалив! :shock: Кажете какво ви мъчи,за да ви помогна! :wink: :D
Трябва ми още малко време мосю Трофель. :tup:
Идеята ми е да се регне във форума и сам да напише какво мисли по въпроса.
Ще направя каквото мога по въпроса.
Ти до къде стигна с другите ?
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Идеята ми е да се регне във форума и сам да напише какво мисли по въпроса.
Ти до къде стигна с другите ?
Идеята е добра и за това предпочитам да изчакам! :wink: Все пак,като Професор уважавам колегите и не ги притискам излишно! :idea: Ако се окаже,че надигат глава за мястото ми в науката-Сом,знам как да се справя интелектуално! :wink: Шпагите са извадени,а носната кърпичка е хвърлена на ваша територия! :idea:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:
tiso написа:Идеята ми е да се регне във форума и сам да напише какво мисли по въпроса.
Ти до къде стигна с другите ?
Идеята е добра и за това предпочитам да изчакам! :wink: Все пак,като Професор уважавам колегите и не ги притискам излишно! :idea: Ако се окаже,че надигат глава за мястото ми в науката-Сом,знам как да се справя интелектуално! :wink: Шпагите са извадени,а носната кърпичка е хвърлена на ваша територия! :idea:
Чакай сега ,ако той се регистрира тук и изкаже тезата си , ти шпага и срещу него ли ще вадиш !?
Ако е така , забрави че ще го моля за това.
Достатъчно сме се изложили и продължаваме да се излагаме пред западните интелектуалци.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа: Чакай сега ,ако той се регистрира тук и изкаже тезата си , ти шпага и срещу него ли ще вадиш !?
Ако е така , забрави че ще го моля за това.
Достатъчно сме се изложили и продължаваме да се излагаме пред западните интелектуалци.
Ако-ако,дано-дано! :mrgreen: Е,щом търсиш нов Пьотр Пискорски няма да ти преча.Каквото и да каже по въпроса за виждането,няма как да го разбереш.Поговори си с някой сом реално,като го уловиш той сам ще ти каже колко вижда.Теорията е безполезна,когато нямаш практическо потвърждение.Френския учен няма да ти обърне никакво внимание,Вервай ми.Ще си останеш с надеждите и фантазиите.Жалко. 8)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от tiso »

Trofei написа:
tiso написа: Чакай сега ,ако той се регистрира тук и изкаже тезата си , ти шпага и срещу него ли ще вадиш !?
Ако е така , забрави че ще го моля за това.
Достатъчно сме се изложили и продължаваме да се излагаме пред западните интелектуалци.
Ако-ако,дано-дано! :mrgreen: Е,щом търсиш нов Пьотр Пискорски няма да ти преча.Каквото и да каже по въпроса за виждането,няма как да го разбереш.Поговори си с някой сом реално,като го уловиш той сам ще ти каже колко вижда.Теорията е безполезна,когато нямаш практическо потвърждение.Френския учен няма да ти обърне никакво внимание,Вервай ми.Ще си останеш с надеждите и фантазиите.Жалко. 8)
Трофка , спокойно бе брат
Човека има имейл към университета.
Запитването и молбата са му изпратени.
Оказа се ,че е специалист по храненето на сома.
Май уцелихме точно в десятката.
Нека да изчакаме , това все пак е служебен имейл.
Хубавите неща стават бавно :D
Вярвай ми ,ще ми обърне внимание. Ти явно не знаеш до къде мога да си простирам чергите.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Колко добре вижда сома?

Мнение от Trofei »

tiso написа:Човека има имейл към университета.
Запитването и молбата са му изпратени.
Оказа се ,че е специалист по храненето на сома.
Май уцелихме точно в десятката.
Ти явно не знаеш до къде мога да си простирам чергите.
Виждам прекрасно до къде се простираш! :mrgreen: Човека има два служебни телефона и домашен!Май-май,комайко,майко мила от към комуникация. :shock: Френския учен ще ви каже да гледате филма,друго няма да получите! :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”