Статиите на Милко Георгиев

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Статиите на Милко Георгиев

Мнение от Pike1 »

Ще бъде добре ако съберем написаното от него на едно място.
Моля, който може да помогне.Аз за сега съм открил това:

Изображение
Милко Георгиев с рекордния си сом от 102,5 кг


сп."Български риболовец"-Декември 2004

Без фантазии за сома

Понятието въдичарски риболов се дефинира като улавяне или опит за улавяне на риба с въдица, която включва въдичарски прът, макара, влакно, тежест, кука и примамка, описани в национални или международни риболовни правила. Тези правила са формулирани от Международната асоциация за спортен риболов с цел установяване единен регламент при регистриране на резултатите в световния спортен риболов. За националните класации важат национални правила, които са съобразени в различна степен с международните риболовни правила.
Два факта, тиражирани в някои медии ме принуждават да бия “тревога”, относно коректността на националните риболовни конкурси “Златна въдица – 2004” и “Най-голямата риба – 2004”.
В предаването “С въдица и пушка Вие сте на мушка” на телевизия “Центрум груп”, излъчено на 9 септември, бе отговорено на въпрос на зрител, че гмуркането в река или язовир и забиването на канджал или харпун в сом не противоречи на националните риболовни правила, т.е. колегата-амфибия с чиста съвест може да заяви трофея си за номинация в двата национални конкурса. Явно водещият е забравил как експрезидента д-р Желю Желев плати акт за незаконен риболов с голи ръце.
В брой 19 на в-к “Риболов” е публикувана заявката на Атанас Минчев от Лясковец за номинация в конкурса "Златна въдица 2004". Сомът с дължина 190 сантиметра, тегло 46 килограма и е уловен в яз. ”Йовковци” на 24 септември с комбайн/припон/сара/, вързан за колоните на естакадата в големия залив.
Надявам се, че журито на конкурса “Златна въдица 2004” няма да номинира бракониерския трофей на г-н Атанас Минчев. Редно бе редакцията да не дава гласност на това “постижение” или да състави акт на жадния за слава бракониер чрез регионалното си поделение.
С голямо удоволствие констатирам, че манипулациите с тегловите размери на рекордните сомски трофеи вече са минало. Рекордните сомове за 2003 година на Стефан Пендев – 234см./75кг., Владимир Стаменов – 205см./56кг., Николай Семерджиев – 198кг./46кг., Тенчо Христов – 149см./18,5кг. показват процентни отклонения от теоретичното тегло съответно - -2,44%, +8,33%, -1,233% и -6,79%. За 2004 година Васил Савов и Емил Кръстев водят в националната класация с трофеи от язовир “Тича” с размери 215см./60кг. и 204м./50кг. и процентни отклонения от теоретичните тегла съответно +0,62% и –1,84%.
Тези достоверни факти доказват, че математическият израз на зависимостта тегло/дължина при сома в интервал от 0 до 100 килограма почти съвпада с построената “априори” графика на тази зависимост.
В редица български и чужди публикации за потенциалните размери на сома се тиражират дължина 5 метра и тегло 300 килограма. Проучването на фактите в академични и популярни ихтиологически материали опровергават категорично горните твърдения. Йозеф Михалик в книгата си “Сомът” пише за уловен през 1761 година в река Одер сом с тегло 375 килограма / без вътрешности/. Леонид Павлович Собанеев още през 1882 година информира читателите, че пак в Одер през 1830 година е уловен сом с тегло 400 килограма. Професор Карл Кеслер твърди, че през 1850 година в река Днепър е уловен сом с дължина 427 сантиметра и тегло 295 килограма. Американският зоолог Дейвид Уилър в книгата си Рибите – убийци” цитира , като резултат от компютърна обработка на база данни по специална програма, потенциални размери 630 сантиметра дължина и 500 килограма тегло.
Построената графика на зависимостта дължина/тегло при европейския сом, която минава през контролните точки 0см./0кг., 204см./50кг., 250см./98кг. и 427см./295кг. и отговаря на условието за параболична крива, дава следните резултати за размерите и потенциалните сомски трофеи: 320см./150кг.у, 360см./200кг., 400см./250кг., 430см./300кг., 460см./350кг. и 500см./400кг.
В юлския брой на списание “Български риболовец” е цитиран рекордния трофей на Армандо Фризо, който през 1994 година улавя в малко езеро до град Мартелано в Италия сом с тегло 157 килограма и дължина 250 сантиметра. В моята публикация “Откровение за рекордните трофеи” представих подробни доказателства, че тезата “сомове с близки дължини имат сходни тегла” е коректна. През 2003 година в ръкава Ахтуба на река Волга журналистът от сп. “Риболов элит” Владимир Дорофеев и риболовният експерт на база “Делта” Оскар Соболев уловиха сом с дължина 250 сантиметра и тегло 98 килограма. Николай Гълабов през 1998 година улови в яз. “Ивайловград” сом с дължина 249 сантиметра и тегло 92 килограма. Природата не допуска затлъстяване сред популациите диви животни. За да е в кондиция, сомът на Армандо Фризо трябва да е дълъг поне 320 сантиметра. С 60 килограма излишно тегло този сом ще умре от глад. Малък водоем не може да осигури достатъчно количество мърша. Такава риба може да оцелее единствено на диета от жаби, раци и миди, ако ги има в този водоем. За същия трофей се твърди, че според ихтиолозите бил в младежка възраст 20-25 години. Сабанеев пише, че сом от река Ока, прехвърлен в езеро до град Коломна за 35 години е стигнал тегло 82 килограма. В книгата си “Сомът” Йозеф Михалик цитира академичните изследвания на Хофман, относно популации на сома в Молдова, че 21-годишни сомове достигат линеен ръст от 170 сантиметра. Тези факти са достатъчни да определя сома на Армандо Фризо за манипулиран фантазиен феномен.
Койка Александрова от Института по зоология при БАН е написала прекрасна статия за определяне възрастта на видовете риби по изследване на кости, люспи и отолити. Ще се радвам, ако редакциите на риболовните издания помолят някой ихтиолог да представи пред читателите експериментални данни за установената с научни средства възраст на сомовете с теглови размери до 100 килограма.
На всички колеги-риболовци пожелавам успешен сезон 2005 година, по-малко бракониери и повече трофейни риби.

Автор: Милко Георгиев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Само хората,които познаваха Милко могат да кажат колко сме загубили всички от това,че го няма.
Прочетох всичко на един дъх...все едно го слушах.А когато говореше,устата ми беше отворена.Не можете да си представите колко информация беше събрал от чуждата преса и у нас.Предлагаше я на всеки попитал го на готово.....без лъжи,без задни мисли.Освен спортсмен, беше пример за добронамерено поведение и приятелство.Това усещах аз и всички останали докоснали се до него.
Дано неговите роднини са запазили всички материали,които притежаваше(в което се съмнявам).
Във пресата пишеше малко и повече литературно,спестявайки подробности заради етичност към негови приятели.Нещото,което измъчва и мен тук.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Кофти че е в началото на темата , но... :roll:
От приятелите му тук и тук
Аватар
Shtukata
Мнения: 604
Регистриран на: Чет Сеп 15, 2005 18:07
Местоположение: Столицата
Обратна връзка:

Мнение от Shtukata »

Наистина би било добре да се събере всичко написано от него.
A относно паметника ако не се лъжа е на яз. Ивайловград :roll:
Като го видяхме бяхме изумени!
Поклон пред паметта му!
ЕВАЛА на хората направили паметника!
marrio
Мнения: 63
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 10:27

Мнение от marrio »

имах и двете списания със статиите,за съжаление се загубиха някъде,голям човек беше Милко, МИР НА ПРАХА МУ!Изображение
снимката е от преди пет дни
Изображение
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Никито от Шекспир ги пази статиите.Но по-интересно беше какво знае и какво е прочел.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
emilkg
Мнения: 386
Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 12:30
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 2 пъти

Мнение от emilkg »

Могат ли да се купят от някъде статиите на Милко приснимани.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

emilkg написа:Могат ли да се купят от някъде статиите на Милко приснимани.
Стига де....ще ги намерим.Никито ми каза,че ги пази.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Мнение от Pike1 »

Има програми, които позволяват при сканиране да се получи текстов формат /PDF,DOC../ и статиите да се копнат тук.
lorda
Мнения: 3656
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 22:28
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 11 пъти

Мнение от lorda »

Има такива програми.
Някой да ми прати сканирани (става и снимани с фотоапарат) статиите и аз ще ги преработя и сложа тук.
Клуб по спинингов риболов "Чеверме"
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Това са статиите на Милко Георгиев, които аз имам:
- от брой бр.1/2000 на "Български Риболовец":
Изображение
Изображение

- от бр.2/2000:
Изображение
Изображение
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Софтуера има изискване към висока разд.способност.Така снемани моя "Рийдър" неможе да го обработи добре.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Мнение от Pike1 »

От мен едно голямо БЛАГОДАРЯ на hrimar!
Сега разбирам защо статиите са заразителни.
А някой знае ли колко са всъщност?
Аватар
zdp
Мнения: 164
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 10:49
Местоположение: София
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от zdp »

Показаните статии ги направих на pdf файлове, които се четат нормално. Къде и как да ги кача.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Момчета, ще видя с какво мога да помогна и аз тази вечер.
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”