СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Миналата година на откриването на Ивайловград резултат даде точно това завиване с лодката. След като направихме един ден на широкото, решихме да влезем в каньона. Първият ден само две бели по около 2 кила и това е докато вторият ден непробвахме завоите. Стана съвсем случайно докато дискутирахме нещо в лодката съм завил леко и после я да изправя и нещата се получиха . Удар и риба. Въртиме и наново - завой , втори и на третия вече риба. Незнам дали беше случайност , но това се повтори два дена на едни и същи хъскита в един и същи участък и САМО с тези плавни завой от единия бряг на каньона към другия. Та с тези завой мога да кажа че имахме успех, защото от 4 лодки бивак само ние ловяхме по 10 до 12 бели на ден и то от 2 до 4 кила, докато 3 - те лодки на широкото правеха по 5 до 6 риба общо.
Master Fishing
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Темата все пак е тролинг на сом,макар да ми харесва всичко,което сте писали.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Pacho
Мнения: 228
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 2:17
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Pacho »

Миро, сега ми стана ясно за тия 180' :D
Geo, аз сом не съм хващал на тролинг, като изключа едно малко случайно соме :oops: :oops: :oops:
Значи само ще чета в темата и ще попивам знания от опита ви :wink:
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Metodi написа:Миналата година на откриването на Ивайловград резултат даде точно това завиване с лодката. След като направихме един ден на широкото, решихме да влезем в каньона. Първият ден само две бели по около 2 кила и това е докато вторият ден непробвахме завоите. Стана съвсем случайно докато дискутирахме нещо в лодката съм завил леко и после я да изправя и нещата се получиха . Удар и риба. Въртиме и наново - завой , втори и на третия вече риба. Незнам дали беше случайност , но това се повтори два дена на едни и същи хъскита в един и същи участък и САМО с тези плавни завой от единия бряг на каньона към другия. Та с тези завой мога да кажа че имахме успех, защото от 4 лодки бивак само ние ловяхме по 10 до 12 бели на ден и то от 2 до 4 кила, докато 3 - те лодки на широкото правеха по 5 до 6 риба общо.
Само да добавя , че в обисания риболов имахме и един сом 8,5 кила, който се хвана между белите.
Master Fishing
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Pacho написа:Миро, сега ми стана ясно за тия 180' :D
Geo, аз сом не съм хващал на тролинг, като изключа едно малко случайно соме :oops: :oops: :oops:
Значи само ще чета в темата и ще попивам знания от опита ви :wink:
Не, напротив!Пишете и споделяте!То и без това сме толкова малко.Мисълта ми беше,че при тролинг за бяла се използват воблери и линии,които много вероятно няма да издържат при удър на добра риба.Тук много хора са писали за воблери станали на две/Денсарите/,отворени куки и халки и т.н.
Естествено застраховайки се за такива "слуки",човек изпада в една крайност,която аз наричам тролинг за сом.
До сега с линии,предназначени за трофейни риби съм имал само една добра щука миналата година.Всичко останало е сом.
И идва въпроса-можем ли да хванем сом като си тролкаме за бяла?
И отговора-Ми то 90% са хванати именно тогава!
И втория въпрос-Ами колко са трофейни?
Отговора-Много малко,да не кажем николко :wink: :wink: :wink:
За това и пиша!Подготвяйки се за голяма риба,ние можем да хванем и бебок сом.Тръгвайки за бяла,понякога удря и добър сом,и той чупи, къса ,хвърля... и ние хващаме един голям к_р.Примери много и то се на приятели :cry:
Това е моя скромен опит.
Тук между нас имам хора,които използват 0.40мм монофил.Как мислите,дали са тръгнали за бяла. :wink: :wink:
Още веднъж ви приканям да споделите това,което мислите!Тук корифеи няма.Всички се учат от грешките на някои.Аз пък от Троли!
Нядявам се догодина да ми свирне,когато пуска неговия сом!
ПИШЕТЕ!ЧЕТАТ ВИ ГЕНЕРАЛИ!О.З-та :lol:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Geo братче. :wink: Мисля по абсолютно същия начин,като теб.Но до скоро нямах сом на воблер.Нямах,защото не тролех.Искам голям и ще троля целенасочено за него.Случки има всеки и те са различни.От това което съм изпитвал при вадене....предполага по-здрави такъми.
Пролетта 60 килограмовия сом, във ваденето на който имах честта да участвам е нещо съвсем различно от това,което се случва на кльонк.Тук все пак имаме една доста по-голяма дистанция между рибата и риболовеца.Вие морите рибата до самото и заставане над нея.Тя не ви взима директно 5-6м. под лодката.Борбата е коренно различна.Този сом,ако го бях канджосал 1-я път....щеше да е вън на 20-тата мин.
Естествено за борбеноста на рибата зависи от мн. различни фактори.Твърдя,че при студени води тя е доста по-мудна в тласъците си.Но и тук има различия при улова.Васко едрото улови най-дългия сом в Европа 2.73м.Той беше болен тежеше само 83кг. и е излезнал сравнително лесно.Същия човек има множество други големи риби.Но никога няма да забрави един свой сом тежащ 43кг.За това и тази година ми разказва случката за него,а не за най-големия си сом.
Имал съм подобни случки и за това ви предупреждавам да не съдите от една уловена риба на колега или вас самите.
За мен целенасоченето ловене на сом изисква подходящи воблери с подходящи такъми.Голяма риба рядко се закача.За да не съжалявате с повторно многогодишно търсене.....просто се погответе.
Моля колегите да разберат,че пиша не за да се покажа голям.Имам любов към тази риба и я изразявам тук.Опита ми в тролинга е малък......за това не се страхувам да се уча.
Писал съм ви всичко което зная и мисля за кльонка.Пишете сега и вие за тролинга.Вашата риба....винаги е ваша и е плод на вашите усилия,знания и късмет. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Пускам ви отново тези песни и фотоси.
Те ме топлят,дано ви стоплят и вас.
Всяка уловена риба от приятел,носи своята история, емоция и изживяване....поне за мен. :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=jnG_7YsMIp0
http://www.youtube.com/watch?v=QSM4fTFH764&NR=1
Това клипче ме кефи с коментарите ми.
http://www.youtube.com/watch?v=SmxaEc0V ... re=related
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

spookymiro написа: Както писах вече, влача предимно магнуми и сливъри. Използвам тези воблери защото са с доказана здравина на конструкцията и куките.

Миналата година преди забраната на Жребеца лових на хъскита и тейлденсъри и около 90% от хванатите риби бяха маломерни. По време на забраната изчетах много теми из форумите, както и различна литература, която намерих из мрежата и реших да изпробвам и заложа на магнумите и сливърите. Резултата е не повече от 15-20% маломерни риби (изключвам тазгодишните щуклета на Жребеца, щото те се хващаха на всичко), като обаче честотата на кълване определено намаля.
Пътя се очертава горе долу.Виждам и при Миро нещата са аналогични.Определено хъскито и денсърите са биячи,но ми е трудно да повярвам,че куките ще издържат 40+.Вашия сом мисля,че беше на хъски.Може да ни припомниш как се държа воблера.
Ако сменим пък куките с такива,каквито са на сливъра,едва ли хъскито и денсъра ще са същите.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

Според мен целенасочения тролинг за сом не е за всеки.Аз примерно не бих го практикувал,като знам колко капота съм врътнал така.Представям си ако тръгна и цяло лято нямам бутане(което е напълно възможно) как ще ми подейства на психиката.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Geo написа: Пътя се очертава горе долу.Виждам и при Миро нещата са аналогични.Определено хъскито и денсърите са биячи,но ми е трудно да повярвам,че куките ще издържат 40+.Вашия сом мисля,че беше на хъски.Може да ни припомниш как се държа воблера.
Ако сменим пък куките с такива,каквито са на сливъра,едва ли хъскито и денсъра ще са същите.
Сома се хвана на хъски джърк 10 см. Воблера си беше с фабричните куки - 2бр №5. Моделът обаче е стар и е спрян от производство но куките са същите като на сегашните.

Изображение

Както се вижда от снимката - беше се ковнал в ъгъла на устата.
Понеже удари на кадемлийската въдица с кадемлийската макара на приятелчето ми Божо, с прецакан аванс и лепена дръжка, не му давахме много зор при ваденето. Придържах шпулата с пръст и така регулирах силата на аванса. Като се залюти му отпусках и после полека си го придърпвах. Може би поради това, че не го борехме много силово издържа и тройката. Когато я откачих, едното жило беше леко отворено. Но поради високия адреналин не обърнах внимание дали не съм го отворил при откачането с клещите.

Само да добавя, че в навечерието на 2010 с двамата с приятелчето имахме спир(и)тически сеанс и направихме жертвоприношение на сомския бог...

Изображение

Поздрави!
Последно промяна от spookymiro на Вто Ное 02, 2010 21:37, променено общо 1 път.
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Миро, издал си тайната на успеха!:DБързо забрави правило No.1ИзображениеСега всички знаят,че всичко е магия!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Големината на тройката не е никаква гаранция за успешното вадене! :idea: Малките се кривят,а морските направо се чупят щот не са еластични!Най-важно в случая е,КЪДЕ е закачена тройката и КАК се работи с аванса!Големите риби се вадят предимно с аванса,който прави възможен синхронът между кука-линия-пръчка!Но за да се стигне до ролята на аванса,трябва да намериш сомовете и да се опиташ да им дадеш правилният воблер!При мен правилните винаги са Рапали,но не винаги откриват сомове и тогава се намесва сонара!Сонарът най-лесно ги открива,но пак не е достатъчно и вече стигаш до тактиката,дали са завои или други техники,вече всеки си избира!Целенасоченият тролинг на сом не само е възможен,но и по-интересен и динамичен от пусията при кльонкането! :wink: :D НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,че всеки може да хване големият сом преди,покрай или вместо вас!Няма ВАШИ риби,има МОЯ или ТВОЯ особенно ако има 20-30лодки наоколо! :D Това е масов спорт,но печелят само най-големите ИНДИВИДУАЛИСТИ! :wink: :D
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

boababa написа:Големината на тройката не е никаква гаранция за успешното вадене! :idea: Малките се кривят,а морските направо се чупят щот не са еластични!Най-важно в случая е,КЪДЕ е закачена тройката и КАК се работи с аванса!Големите риби се вадят предимно с аванса,който прави възможен синхронът между кука-линия-пръчка!Но за да се стигне до ролята на аванса,трябва да намериш сомовете и да се опиташ да им дадеш правилният воблер!При мен правилните винаги са Рапали,но не винаги откриват сомове и тогава се намесва сонара!Сонарът най-лесно ги открива,но пак не е достатъчно и вече стигаш до тактиката,дали са завои или други техники,вече всеки си избира!Целенасоченият тролинг на сом не само е възможен,но и по-интересен и динамичен от пусията при кльонкането! :wink: :D НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,че всеки може да хване големият сом преди,покрай или вместо вас!Няма ВАШИ риби,има МОЯ или ТВОЯ особенно ако има 20-30лодки наоколо! :D Това е масов спорт,но печелят само най-големите ИНДИВИДУАЛИСТИ! :wink: :D
Знаех си,че ще те провокирам!
Пак научих нещо от теб-това последното изречение е философски шедьовър! :lol: :lol: :lol:
Хайде стига четки и без това си имаш врагове...Пък и това с Рапалите знаеш не е по моя вкус :wink: :wink:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Целенасоченият тролинг на сом не само е възможен,но и по-интересен и динамичен от пусията при кльонкането! :wink: :D НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ,че всеки може да хване големият сом преди,покрай или вместо вас!Няма ВАШИ риби,има МОЯ или ТВОЯ особенно ако има 20-30лодки наоколо! :D Това е масов спорт,но печелят само най-големите ИНДИВИДУАЛИСТИ! :wink: :D
Всичко това не е верно според мен.
Кльонка не е посия а начин на търсене....гледай фима за снайпериста А.Зайцев.Освен това има повече мислене.Начин на предлагане тактики и фифели.Това не е просто буане...макар също,като при тролинга....голяма риба може да хване най-големия новобранец.
Според думите ти основното нещо при влачене са воблерите на Рапала и Ред Хед.При кльонка фактора риби са самите риболовци.Няма как те да се хванат,ако не си във водата....нещо,което рядко ми се е случваше тази година.
Определящ се,като индивидуалист,а ходиш с жената и детето на риба.От постове на различни наблюдатели разбирам,че те знаят точно толкова,колкото и ти.Какво ти пречи да ме научиш и мен.Обещавам ти да те направя известен.....учителя на Емо-83....смея се.
Разликата от мен и теб е,че аз споделям своя опит и начин на мислене,а ти не....това те прави индиавидулист с култови постове които харесвам.С тях единствено ме амбицираш....не казвайки нищо.... да мисля.Лошото е,че тук случайноста е голяма и важен фактор е самото возене.Моля колегите харесващи тази дисциплина да не се засягат.....уважавам техния начин......това са разсъждения някакви.При кльонка можем да спорим 10 човека и Диман едновременно.Всеки с различни места,тактитики и теории.При тролинга,говорят хора закачили своята риба.
Естествено за седмичен риболов с постоянно возене в нищото...,случайноста се придизвиква.Все някога ще минеш покрай сом с Ред Хед,а може би Салмо Хорнет. :wink: :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Емо,това също е тактика!Да загатнеш,без да даваш готови рецепти!Това помага повече,защото те напряга,замисляш се и го измисляш!Малко си хаотичен,хем искаш да ти кажа нещо конкретно,хем искаш да мислиш самостоятелно!Аз не съм хванал най-много или големи сомове на тролинг,но търся начин да го постигна!Анализирам постоянно,защо е избрал това-онова,цветове и дълбочини,време и място и т.н.!Кльонкаджиите постоянно правят същото от години,но тролингът тепърва се развива и опитът е по-малък!Рапала не е всичко,но ако тръгнем да броим рибите ще се усетиш,на къде духа вятъра! :wink: :D
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”