--СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от franko »

Хващал съм и в сняг.Идеше реч,че в силен дъжд ,където повърхноста на водата е друга,но явно
не сте кльонкали в такъв :wink: .
Не ,че не става,но си е трудно.Едно е вълни друго е проливен
дъжд :wink:и още повече,че шумът от страни те прави глух :P .
В такъв рядко се издържа във водата,но като си на сушата и се криеш на завет, просто влез за минута и пробвай.Сериозно ти го говоря.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от Tomahawk »

В силен дъжд , гръмотевици и вълни няма проблем лови се интензивно . След и преди дъжда все едно няма сом в язовира ...
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
minerva60
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 20:32
Местоположение: novi pazar

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от minerva60 »

Това не важи за реката.На Дунав кълве по време на дъжд ,а след него дори по-добре.За язовира няма впечатления,там по рядко ходя,но за Дунав съм сигурен.
Аватар
boiko80
Мнения: 164
Регистриран на: Сря Мар 26, 2008 12:23
Местоположение: гр.БАНКЯ
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от boiko80 »

Kолеги а някой,да е ловил на р.Вит около с.ъглен,бежаново сом споделете на откриването съм там за сефте!!!!!
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от marto 85 »

Четейки темата към края за дъжда, бурите и гръмотевиците се сетих за един риболовен излет това лято. Който в случая показва колко много се активизира сома преди буря. Казвам в случая, защото всеки път е различен и уникален за себеси. Но този ден беше така...
Предполагам всички помните голямата, лятна буря през Юли месец, тази година, която връхлетя севена България.
Е този ден бяхме за риба на р.Искър, точно по пътя на бурята идваща от към гр.Кнежа, само че отивайки не знаехме това.
Не бяхме хвърлили специално за сом, въпреки, че бяхме на дълбоко място, пълно с коренища и подмоли, имахме за стръв бял и дебел торен червей.
Към средата на деня жегата сатаваше непоносима, времето задушно и слънцето жарко препичаше. Колегата риболовец, който има доста повече опит от мен каза - "Ще се развали времето, най-вероятно буря ще има".
След известно време започнаха удъри на сомчета(всичките маломерни, най-големите бяха до лакът),на дънните, на плувките, абе къде-що имаше заложена въдица на не растителна стръв, се атакуваше от сомчетата. И цялото това събитие се развива малко след обяд. Просто все едно бяхме на някакъв развъдник за сом. Дори върнатите обратно сомчета атакуваха отново стръвта. Определихме го заради това, че след едно-две късания от риби, заради камъните и коренищата, уловихме две сомчета с нашите си куки и част от влакното забити в устата.
Колегата през цялото време се хилеше и казваше, че ще ни отнесе бурята днес, а аз започвах все повече да вярвам на думите му, защото в далечината вече се виждаха страховити облаци. Бурята наближаваше а сометата полудяваха. Вадехме и ги пускахме обратно веднага, следваше хвърляне и отново сомче.
Накарая преценихме, че е време да изчезваме, защото започна да става доста тъмно от облаци, а облаците не изглеждаха хич добре, бързо пристъпващи и ниски.
Тъкмо се натоварихме на колата и стъпихме на асфалта и стана страшно, обстановката приличаше на тази от филма "Перфектната буря". По път едвам се прибрахме в къщи, пътя на много места беше блокиран от нападали дървета, та карахме из банкета.
Може би извадихме около 20бр. сомчета, да не са и повече, естествено всичките обратно върнати живи и здрави, благодарение на кукоизваждача.

Чудно ми е защо толкова дребен сом излиза по р.Искър и нито един, поне малко по-едър?
Редовно хвърляме за сом, на здрав такъм и едра стръв, по перспективните места, но винаги излизат до килиграм и нещо максимум. В деня с бурята, като видях сома каква активност има, направих един здрав такъм на голяма подвижна тапа, грозд едър торен червей ,на голяма кука и я заложих в дълбокото до брега. Мястото е пълно с паднали дървета, брега е отсечен, има подмоли отдолу и е доста дълбоко за това време на годината, когато водата е ниска. Но и този път не ме сполетя късмета, дребни сомчета подръпваха тапата от време на време и ми разтуптяваха сърцето дали няма да потъне безкомпромисно тапата, но не.
Hristo
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 20:36
Риболов: Nai-chesto na plyvka i ribolov na son n a dyno

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от Hristo »

От няколко години съм запален по сомския риболов, като основно излетите ми са по река Искър около село Кънино. Както повечето колеги споделят И при мен в много от случаите имаше само маломерни мустакати приятелчета, макар И да използвам всички видове стръв, които колегите споменават по-нагоре /дори и врабчета съм пърлил/. Интересното е че местните там ми споделят, че излезе ли едър сом във вира дребната риба се изпокрива И не пипа примамките И мисля, че имат право, тъи като една вечер около 21.20 часа след поредното хванато и пуснато обратно малко сомче всичко сякаш замря.....никакви удари /към 1.20 часа си легнах, а на сътринта /когато станах към 5.30/ едната въдица беше скъсана, а основното ми влакно беше 0.60мм.
Има ли според вас колеги логика да е бил голям сом, защото според мен няма какво друго да е?
А местните ловят сом там на пилешки дроб и при въпроса ми как се отървават от дребосъка отговора им е, че излезе ли голям екземпляр нищо дръго не кълве.

Колега, вече ти написаха, че писането на Кирилица в този форум е задължително !
Добре дошъл във форума и от мен !
Pike1
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от тони котев »

Hristo написа:От няколко години съм запален по сомския риболов, като основно излетите ми са по река Искър около село Кънино. Както повечето колеги споделят И при мен в много от случаите имаше само маломерни мустакати приятелчета, макар И да използвам всички видове стръв, които колегите споменават по-нагоре /дори и врабчета съм пърлил/. Интересното е че местните там ми споделят, че излезе ли едър сом във вира дребната риба се изпокрива И не пипа примамките И мисля, че имат право, тъи като една вечер около 21.20 часа след поредното хванато и пуснато обратно малко сомче всичко сякаш замря.....никакви удари /към 1.20 часа си легнах, а на сътринта /когато станах към 5.30/ едната въдица беше скъсана, а основното ми влакно беше 0.60мм.
Има ли според вас колеги логика да е бил голям сом, защото според мен няма какво друго да е?
А местните ловят сом там на пилешки дроб и при въпроса ми как се отървават от дребосъка отговора им е, че излезе ли голям екземпляр нищо дръго не кълве.
Пич, това което си написал е много интересно , но трябва да е на кирилица, такива са правилата на форума.Иначе добре дошъл . :fish3:

Тони, коригирах цитата от колегата.
Pike1
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от franko »

Христо,всичко е така,както ти казват местните :wink: .
Тези по горе ,ги заеби.Идеше реч за кльонк и дъжд.
Hristo
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 20:36
Риболов: Nai-chesto na plyvka i ribolov na son n a dyno

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от Hristo »

Добре заварили колеги, съжалявам за латиницата, няма да се повтори. Наслука през 2013...
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от kadravia »

franko написа:Христо,всичко е така,както ти казват местните :wink: .
Тези по горе ,ги заеби.Идеше реч за кльонк и дъжд.
Ах ти стар кльонкаджия :fish15: Ще ги къртим ли тази година Фране,нищо не казваш ти само обмисляш тактики и стратегии хулиган такъв.Намерих една рекичка с мренки и кротушки и почвам да събирам за пролетта.Кво ще кажеш? :wink: :fish3:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от franko »

Събирай братле.Колкото повече,толкова повече :D :wink: .
Живи и здрави,ще обмислим откриването.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: СОМ. КЪДЕ, КОГА И КАК?

Мнение от LVitchev »

Мине ли първи януари,и сезона е пристигнал,е го къде е :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”