ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:10-20лбр. искам за проба! :wink: Ако удари,ще разчитам на въдица и макара,па и на двата пръста! :D
OK....ima6 go. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от spookymiro »

Резултати от теста между power pro 50 lbs (22,68 кг) и whiplash pro "0,17"mm (21,70кг).
Whiplash-а е бил намотан на шпула но не е влизал във вода.
Правени са по два опита. Еднакви възли от двете страни на вирбел. От едната Power pro, от другата Whiplash pro. Влакната намотани около метални колчета и оставено еднакво разстояние от двете страни на вирбела. И опиняне...

Тест с power pro работило и било във вода:
Power pro - Whiplash 0:2

Тест с Power pro намотан на мултипликатора ми но не влизал във вода:
Power pro - Whiplash 2:0

Тест с Power pro неработил (изваден от кутията)
Power pro - Whiplash 2:0

Забелязах, че работилото Power pro се скъса сравнително лесно. Затова ще го обърна и тази година ще работя с неработилата част.
boababa написа:... Днес си намерих на улицата Уиплеш-про 0.17,та бих го подарил срещу 20-30 лева на Спокимиро,да фане некой туч и да фърли Пауъра на некое Чавдарче или Пионерче в тролинга! ...
Тролка, вземи си обърни намереното влакно, щото сега най-отгоре на ролката е неработилото и ако го намотаеш директно ще има пак писания в "Неуспешни" :D

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от te4osoma »

Много зависи и колко време са били във водата използваните конци.Повече от сезон мисля си че не е редно да се ползват.Това мнение си е лично мое 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от Emo-83 »

spookymiro написа:Тролка, вземи си обърни намереното влакно, щото сега най-отгоре на ролката е неработилото и ако го намотаеш директно ще има пак писания в "Неуспешни" :D

Поздрави!
Той Кроки каза,че си маже конеца със силиконова смазка 2-3 пъти на сезон.....но някои хора се изхилиха.Аз го послушах и ги намазах веднага.Като преди това обърнах старите конци.На Суфикса му дават мн. висока износоустойчивост и добро покритие.
Миро,обаче е пич от всякъде.Не се хаби с празни приказки.
Тества,пробва,споделя......харесвам го и го ценя,като човек и колега. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от spookymiro »

te4osoma написа:Много зависи и колко време са били във водата използваните конци.Повече от сезон мисля си че не е редно да се ползват.Това мнение си е лично мое 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Абсолютно съм съгласен с теб. Втора сезон си е чиста авантюра да се лови с влакно, което е работило вече.

Имам на мултипликаторите по 270 метра. Първата половина е Beast Master на шимано с тест 23,5кг. Взех го 300м за 60 лева. Плетеняка е жълт, плосък и уникално здрав. Миналата година като правех тестове между него и пауърпрото - шиманото го отнесе като сом дръжка на макара :D. Втората половина ми е пауър про. Идеята да имам толкова влакно е, че ако се перне нещо диво да има вариант да го настигна с лодката и да мога да го боря с последните 50-60 метра от конеца.

Бюджетен вариант е да се обърне влакното. Сега за съжаление съм точно за него. Ако се наложи да ползвам работилата част, поне няма да има възел по нея. Единствено трябва да имам едни на ум ако достигна снадката между двете влакна.

Друго нещо което съм забелязял е, че влакното доста се протърква ако си закачиш воблера някъде по пръчката и дадеш възможност на куките да се докосват до него. Преди всяко влизане с лодката си превързвам вирбела, като оглеждам внимателно първите няколко метра от влакното да не са наранени. Ако да - отрязвам тази част. За дължината на конеца и превързването на вирбелите съм го прочел от стари постове на Любо (Кроки) и мисля, че тук не е излишно да се сподели отново. Предполагам, че все на някой ще бъде от полза.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа: Той Кроки каза,че си маже конеца със силиконова смазка 2-3 пъти на сезон.....но някои хора се изхилиха.Аз го послушах и ги намазах веднага.Като преди това обърнах старите конци.На Суфикса му дават мн. висока износоустойчивост и добро покритие.
Миро,обаче е пич от всякъде.Не се хаби с празни приказки.
Тества,пробва,споделя......харесвам го и го ценя,като човек и колега. :wink:
Емо, много хубаво си се сетил за силиконовата смазка!

Както може да се предположи - и тука съм си правил експерименти :D . Пробвал съм силиконова смазка, силиконов спрей и вазелин.
Моите предпочитания са за силиконовата смазка. Трябва да се вземе под внимание и това, че силиконовия спрей оставя по остра миризма по конеца.

Не съм се сетил да пробвам здравината на конец от една и съща ролка третиран с трите варианта, оставен да престои и потопен във вода след това. Като намеря време ще го направя и него.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от LVitchev »

Миро,първо третирам конеца със силиконова смазка,след като изсъхне,третирам на ново и чак тогава го третирам с смазка за далечно замятане.Тя е тънка,смазва много финно,не руши конеца и се плъзга по водачите,намаля съпротивлението при тролинг и така.Само хубави неща мога да кажа за тези смазки,вършат си работата,стига да не вземете някое менте,правено в гаража под лока :idea: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от boababa »

Миро,разгадах разликата между Пауъра и Уиплеш,в Уикипедия е обяснено за Спектра и Динейма,прочети за да хълцаш! :wink: :D :D :D :D Минавам на нова тактика щот съм прецакан! :oops: Оказа се,че Ахабите не са за плетеняци и шпулата се протрива!Та минавам на моно!Баятото Спро-Ахаб-Моно го кръщавам "Старчето" за големи воблери и сомове,а лекият Флюгер-Ахаб-Моно ще го наричам Косето Босето или Боцето! :wink: Другият чифт въдици леко+баято остават на плетеняк Уиплеш,та ше си водим разписание кой такъм,кво ще лови през сезона!Тая система я наричам 2х2! :D :D :D
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от spookymiro »

boababa написа:Миро,разгадах разликата между Пауъра и Уиплеш,в Уикипедия е обяснено за Спектра и Динейма,прочети за да хълцаш!
Аз пък разгадах кое е първичното от яйцето и кокошката. Прочети в уикипедия да се светнеш и ти. Може и да изгледаш "Господин за един ден". Там Пурко дава мнение по въпроса....

Дай линк или сподели какво си прочел. Иначе само пълним форума с постове от рода на:
Аз са че гепим мно'о сом, оти съм фатил на сомскийо бог левото мъдо, оти му виси повече...

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от Emo-83 »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от boababa »

Ше стане човек от тебе! :wink: :D :D Пише,че некви Холандци са направили фирма през 1979г.-DSM и първи въвеждат в масово производство специални нишки с голяма молекулна тежест,идваща от термичната обработка при 135-150градуса на полипропиленови пръчки,което ги прави по-яки от стомана и се ползват за каски,бронежилетки,въжета за парашути и т.н.!Тези нишки са запазена марка Dineema,но отварят клон в Щатите през 1980г. и фирмата се нарича Honeywel/на Пауъра го пише/,па нишките са Spectra!Та кокошки и яйца нема,а има баща-Уиплеш-про и чедо Пауър-про!Разбридах Уиплеша и нишката е по-тънка от косъм и от тук идва разликата с Паура!Нишките на Уиплеша са по-тънки,но повече и за това по-бързо се разбридват,заради това на опаковката пише Супер-брайд,демек супер-тънък за либрите на,които издържа!Пауъра е с по-малко и по-дебели нишки и е по-устойчиво във времето,но и с по-голям диаметър при същите либри на здравина!Нишките се изтеглят по различна технология,във вода,силикон и още нещо,та от там идва разликата в продуктите!Кой,кво си поръча това му правят и фактът,че Уиплеша е двойно и тройно по-скъпо,не е случайно! :wink: :wink: Капиш? :roll:
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от тони котев »

spookymiro написа:
boababa написа:Миро,разгадах разликата между Пауъра и Уиплеш,в Уикипедия е обяснено за Спектра и Динейма,прочети за да хълцаш!
Аз пък разгадах кое е първичното от яйцето и кокошката. Прочети в уикипедия да се светнеш и ти. Може и да изгледаш "Господин за един ден". Там Пурко дава мнение по въпроса....

Дай линк или сподели какво си прочел. Иначе само пълним форума с постове от рода на:
Аз са че гепим мно'о сом, оти съм фатил на сомскийо бог левото мъдо, оти му виси повече...

Поздрави!
:lol: :lol: :lol:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от spookymiro »

Бравос за хубавия отговор.
Ето какво намерих из магазините предлагащи влакната:
Power Pro - уникална комбинация от модерни технологии и многогодишен риболовен опит! Основата е от ултра здрави Spectra фибри, която след това се обработва чрез Enhanced Body Technology, за да се създаде невероятно гладко, чувствително и кръгло плетено влакно!
Spectra нишката има едно от най-високите съотношения на здравина към диаметър, постигани някога. Здравината й е 15 пъти по-голяма от тази на стоманата, по-устойчива е от полиестера и е с 40 % по-здрава от арамидната нишка. Специфичното поведение зависи от дебелината и броя на нишките.
Power Pro няма да залепне за шпулата ви и ще се навива идеално с всяка макара, поема минимално количество вода и притежава невероятно съотношение диаметър/здравина! Структурата му е такава, че предотвратява почти напълно нежеланото изскачане на голямо количество влакно от шпулата, връзва се много лесно и най-важното - държи възела с непроменена сила дори и след дълго използване. Влакното е абсолютно безпаметно, минава абсолютно безпроблемно през водачите без да ги наранява, невероятно устойчиво е на абразия и запазва качествата си изключително дълго време. След всичко изброено до тук не е никак чудно, че е 10 пъти по-здраво от стомана и по всеобщо мнение е най-доброто брейди влакно, произвеждано някога!

Whiplash - може би най-здравото плетено влакно на нашия пазар. Кръгъл диаметър. Показателите са изключително точни - доказани чрез изпитване в лабораториите на EFTTA. Подходящо е за спининг риболов, а така също и за тролинг и поводи. Изключителна издръжливост на претриване и бавно стареене.

Явно и двете влакна са си много добри. Ползваш това, което те кефи повече.
boababa написа:...а има баща-Уиплеш-про и чедо Пауър-про!...
Това, че нещо е почнало да се произвежда първо е предпоставка, но не е гаранция за по-доброто му качество сега. Някои неща се развиват повече, други по-малко :) :

Изображение


Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от Emo-83 »

http://www.tackledirect.com/daiwa-300yd ... ellow.html" target="window.open(this.href);return false;
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: ВЪПРОС ЗА ВЛАКНО

Мнение от boababa »

Емо,забележи че никъде не пише Динейма или Спектра! :idea: Защо,ли? :D Проучи задълбочено,все пак си на изложение!Интересно,кво ще отговорят дилърите за материала на фибрите-нишките? :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”