Сом на спининг,примамки и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от beis »

Систьр кефиш брат. :fish15: :wink:
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Левака »

Евала Павка,чудесни риби!!!!
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от LVitchev »

Павка,преди са спра да ходя за сом по Марица,имах 26 сома за сезона,както и да се разделят,при 15 - 20 риболова са по риба и нещо на риболов :lol: :lol: :lol: Като се вземе под внимание че но единия риболов имам от 5 удара,четири извадени сома :idea: :idea: :idea: Сега,след като спрях да ходя по Марица,пускай ми снимки да ме дразниш.Е,няма какво да спорим,лови си ги,ти го можеш,но при 5-6 сома на година при тебе,явно че нещо не го правиш както трябва,би трябвало ако имаш 50 риби на година,говорим за едри риби от всички видове,поне 30 да са сомове а не е така.Поне от снимките които пускаш,това се вижда.Иначе при мене равносметката е два-три распера и три яки щуки.Распер има 11 или 11 и нещо,вече не помня,ама не съм го търсил,сам си удари между сомовете :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ще ме накараш пак да започна ходенето,,усещам :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Воблерите и ударите на бяла или сом могат да се селектират за което съм съгласен с Любака.Естественно,ако минеш със Супер Шад Рап през гнездата на белите е да хващаш бели риби,но там сомовете ги няма.
За мен троленето за бяла и сом са съвсем различни неща и начин на провеждане на риболов.Когато всички бяха капо на сомове,нашата лодка и тази на Кроки ги ловеше 5 към 1.Но щом променяхме тактика,трасетата и воблерите......става точно обратното.Сома може да се селектира,макар не и на 100%.
На дребен воблер може да се лови сом естественно.Никой не е казал,че на тях не кълват дори чудовища.Въпроса е,че той няма дадености да го извади....говоря за размер куки и халки.Все пак има дребни подходящи воблери.
Далеч съм да уча на чалъми сестрата,защото съм далече от неговия майсторлък и риби по реката.Поздравлявам го още веднъж за рибата и клипчето.А това какъв такъм да използваме е предпочитание на всеки.За лодка бих използвал къса въдица,а за река по-дълга.Но при реките не би трябвало да давам мнение,защото съм далеч от тях и рибите им.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от axel »

Поздравления за Сестрата,наистина има много какво да се научи от него.Такъма си е перфектен,но искам да попитам,нещо-това са сомове извадени на джиг през лятото,мисля,че са първи снимки на целенасочен джиг за сом,та в този ред на мисли,може би воблерите в момента на жегите не работят на Дунава.Нека да спомене за големината на шадовете,теглото на главите спрямо дълбочина и течение и начина на водене.Все пак Дунав е доста по-голяма река от Марица и специално на това място има пространство за маневриране.Още веднъж поздравления за спинингистите от Русе.
риболовът е само хоби!
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от sestrata »

Пускал съм и други снимки на уловени сомчета с джиг, в т.ч. и в темата на Краси "Зимен сом на джиг" (която се отплесна и се показваха само бели риби). Има горещи дни (от средата на Юли до средата на Септември), когато сомът се храни активно на повърхността. Тогава на Дунав може да се лови успешно с воблери по изгрев и залез. Ако има няколко хладни дни обаче, рибата държи плътно дъното и трабва да се търси с придънни примамки. Като говорим за шадове, удачни са 3.5-5 инча (9-13 см) за дълбочини до 4-6 м. За Дунав с шадове се ползват глави, примерно до 3 м - 15 гр, до 4 м - 17 гр, до 5 м - 20 гр, до 6 м - 25 гр в условия на средно течение 4-6 км/ч. При тихи места и анафори, може да се занижи теглото с 20%. До 10 м може да се слезе с глави 30-35-40 гр, но с шадове е трудна задача, защото докато потъне - изтича, а след това течението вдига линията и го набива в брега.
Затова, при дълбочини над 4 м ползвам туистери. Те са с по-малък обем, пробиват много по-лесно и могат да се контролират успешно в течение на 8-12 м с глави 20-30 гр. Воденето започва със замятяне 45 градуса срещу течението, с тенденция на траверс да стигне дъното. След това се повдига с "къса стъпка", като дължината се увеличава с изтичането. Важен е моментът, около 45 градуса по течението, когато примамката започне да "зависва", т.е. много бавно пропада и леко докосва дъното. Тогава трябва да се очакват удари.

Ето един 9 кг

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от bai ves »

:D Супер си и така да ти върви винаги Павка, а и на всички останали, които са сериозни. :wink:
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Anton_65 »

axel написа:Поздравления за Сестрата,наистина има много какво да се научи от него.Такъма си е перфектен,но искам да попитам,нещо-това са сомове извадени на джиг през лятото,мисля,че са първи снимки на целенасочен джиг за сом,та в този ред на мисли,може би воблерите в момента на жегите не работят на Дунава.Нека да спомене за големината на шадовете,теглото на главите спрямо дълбочина и течение и начина на водене.Все пак Дунав е доста по-голяма река от Марица и специално на това място има пространство за маневриране.Още веднъж поздравления за спинингистите от Русе.
Аксел,както ти имаш да научиш от Павката за Дунава,така и той от теб за Марица,не виждам нищо общо между двете реки,нито по количество,нито по места,и изобщо риболова е коренно различен между двете,само пример за Марица като съм те наблюдавал и съм попивал :D ,къде сома избива......гледам визуално с някой предпоставки, дето няма да споделя,че няма да ме разберат повечето :wink: ,а на Дунава на това море майна е друга бира,там Павката има думата,щото е ходил и практикувал.
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от carbolino »

Днеска помятах лекинко за сомлета с 8 нишковото влакно на пауър про ебаси и кефа как изнизва от шпулата се едно си с монофил.Препоръчвам го горещо. :|
п.с. Емо на една оранжада каде ми прати и откъснаха опашката май беше бяла.
Аватар
fn1p
Мнения: 818
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 21:27
Местоположение: Хасково
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от fn1p »

carbolino написа:....Днеска помятах лекинко за сомлета с 8 нишковото влакно на пауър про ебаси и кефа как изнизва от шпулата се едно си с монофил.Препоръчвам го горещо. :|
...
Верно е много яко влакно, уникално е. И аз го препоръчвам горещо.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Tomahawk »

И аз си взех от него , но така и не съм го навил още някъде да го тествам . Предполагам за състезанието ще го навия на някоя шпула .
Изглежда добро, плътна стегната намотка , гъвкаво е . Предполагам че ще работи .
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Emo-83 »

И аз навих от него за състезанието. :wink: :lol:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
taner
Вносител
Мнения: 815
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 18:35
дал Браво: 1 път
получил Браво: 91 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от taner »

Ползвам слика откак се размразиха язовирите, тези дни ще го сваля от шпулата на спининга и ще го пратя по дяволите, тотално разочарование.
Утре ще ви кача снимки за да видите за какво иде реч.
taner
Вносител
Мнения: 815
Регистриран на: Сря Ное 30, 2005 18:35
дал Браво: 1 път
получил Браво: 91 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от taner »

Нека разясня, в началото е стрхотно кефче, меткаш - никакво съпротивление по водачите, обираш - а, нема шум :lol: :lol:
След няколко риболова обаче почва да се разбрида, започва да изглежда оръфано и се късаааа - Шибано работа.
Хайде за влачене може да няма проблеми че там закачи и камъни няма много, но за спининг според мен не става, ще си ползвам стандартното пп.

Купувано е от селър, от който пазарувам постоянно пазарувам, никакви грижи с другите ми шпули пп, просто това не е влакното.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Сом на спининг,примамки и такъми.

Мнение от Иво Ломски »

И аз съм с него от пролета. Взех си 15 и 20 либри за спининг и тролинг. Споделям мнението на танер. Предполагам че ако се смаже добре, може и да изкара повече :idea:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”