--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

--Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от lovo M »

Много моля,в тази тема да се пускат материали,само за Silurus Glanis(европейски сом).С доказателства , факти и експерименти,правени с научна цел.Изводите от които,всеки да си ги направи сам за себе си.
За експерименти правени на гьола или в реката,от колеги риболовци....си има други теми в подфорума.

В тoзи експеримент, е описано подробно и е доказано че, silurus glanis не-разчита на зрителните си сетива.
За експериментите са използвани 4-ри екземпляра от 20 до 25см,и около 100-тина (guppy, Poecilia reticulata) .Аквариум с размери 120х60 - 40см пълен с вода.Опитите са правени при абсолютна тъмнина,използвани са две специални камери,които работят с инфрачервена светлина.Използваната светлина е в интервалите на 810-950nm.което е извън обхвата на зрителните пигменти на сома......кондиционирани да реагират на визуални стимули,същите не-реагират на инфрачервена светлина.Което доказва че сома не-вижда в инфрачервеният спектър.Всеки процес започва,след като сома е престоял в аквариума един час,в пълен мрак.В експерименталната стая,се влиза през коридор с двойна завеса,за да не прониква никаква светлина.В средата на експерименталният резервоар,се пуска рибката жертва,с малко количество вода в която е била ..около 70мл.Експеримента се следи на монитори,и пет минути след като е изядена рибката,се поставя друга.Експеримента приключва,когато са изядени 10 рибки.....или в продължение на 20-минути,сома не-е атакувал.

Всички атаки на сома ,са групирани в три категории.
1 кат... Хищника плува по същата траектория на жертвата,в крайна сметка да я атакува.
2 кат...Сома преследва жертвата,плувайки по изменена траектория.
3 кат...Атака на жертвата,когато същата е в покои.
От 94 атаки,59 са успешни....и 80% от атаките са реализирани когато жертвата се е движела.Повечето атаки са реализирани когато хищникът се е намирал зад плячката (46% в сравнение с 21% отпред, 9% от двете страни, 6% от горе, и 18% от долу).От всички атаки ,реализирани зад плячката ,95% са се случили ,по време на движение на жертвата.Пропорцията в проценти,е много повече от очакваната...ако сме имали в предвид,че сома няма предпочитана посока на атака.
От всичките атаки ,57 се квалифицират от първа категория,23 от 2 категория и 14 когато плячката е в покой.

Фигура 1. АиВ- показват триизмерно изображение ,което е квалифицирано като 1кат...Хищника плува по същата траектория на жертвата когато я атакува.Черната линия е сома,сивата плячката.
Изображение
Фигура 2.Показва-движението във времето,на хищника и плячката..и е от 2кат.Позициите на рибите, са отбелязани в 5 точки по времето на проследяване...(начало-cs,gs)(край-e) и (1=11.3sec,2=8.6sec,3=3.4sec---преди атаката)----(сом=c,рибка=g)Стрелките ,указват посоката по време на движение на рибите.Точките са избрани,за да посочат моментните места на двете риби.Точките от C1 до С3 съответстват на местата на сома.От g1 до g3 местата на рибката.(Например, C2 и g2 са синхронни позиции). Също така, първите (CS и gS) и последната (е) точки на двете пътеки са в едно и също време.Проследяването започва ,когато сома се намира на C2 а жертвата на g2.
Изображение
Тези резултати,потвърждават че,сомът в повечето случаи,следва жертвата си преди атаката.Проследяването на жертвата е продължило-максимално 131см ,като първоначалното разстояние е било 40см между сома и плячката.
От направените анализи,въпреки рзличните категории атаки,потвърждаваме нашата категоризация,въз-основа на количествени критерии.От 34 дигитални видео изображения,записани по време на атаките,(22 са от 1кат./7 са от 2кат./и 5 от 3кат.
Това че,по голямата част от атаките на сома,са предприети когато плячката се движи,означава че хищникът много по лесно локализира движещата се жертва.В това локализиране ,може да са участвали сетива......като зрение,обоняние ,слух и др.,които могат да детектират,местоположението на жертвата.Въпреки това,открихме че,движещите се риби са били атакувани предимно отзад.И че ,атаките са предприети след проследяване на жертвата.Това води до най-вероятният резултат,че хищникът следва..химическа-хидродинамична следа.Освен това, ако сомът използва зрителните,акустични или електро рецептори,то неминуемо би локализирал точното място на жертвата.И малко или много....не би избрал пътя за проследяване,а ще последва директна атака.Сомът не-използва очите си за намиране на храна,и в допълнение направихме нашето изследване,под въздействието на инфрачервено осветление,което премахва визуалните знаци в спектъра,възприемчиви от рибата.Наблюденията направени на сома в лабораторни условия,показват че, сома не -се ориентира, към визуаления образ на храната,дори и на дневна светлина.

В общи линии е това.Има още много подробности,но всички сочат че,зрението на сома е на последно място ...според начина му, и стратегия на ловуване,спрямо другите хищни риби.
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Важна е науката, защото систематизира знанията, всичко друго е боза, която дава греши изводи и води до много разходи. За съжаление сома нема как да види кой и колко харчи, защото очичките са му малки и са покрити с наноси...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
lovo M
Мнения: 455
Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 5:51
Местоположение: мадрид
получил Браво: 1 път

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от lovo M »

Emo-83 написа:.Щом,като сома толкова не дикел и е нощен хищник,защо основно ударите по воблерите са през деня.Или може би ще ми кажеш,че нощно време не се храни....само питам
Емо,скоро ще постна,експерименти с проследяването на няколко средни сома,в язовир.Движенията и посоките през деня,както и през ноща.Тогава може би ще дискутираме по въпроса.Колкото повече информация има на лице,толкова по лесно се изясняват нещата.
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Пичове, не забравяйте че търсиме истината :idea:, всичко друго нема значение. Аз не се надскачам, защото зная колко малко зная :!: Не се надскачайте и вие :!: Астрахирайте се от опита си, от това което сте чули или видели. Темата е научна, така че никои не може да загуби. Нека научиме повече и нека не подценяваме труда на хората :!: :!: :!:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от LVitchev »

Не приемам на 100% експерименти правени в аквариум.Няма движение,плячката е на педя от жертвата и миризма или пътека от плячката няма как да има в такива малки пространства.Това може да важи само за кльонк,за тролинга няма как да е валидно,сома атакува мигновенно и надали гони плячката повече от метър :idea: :idea: :idea: Тези неща липсват и няма как да се обяснят :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Иво Ломски »

Не те цитирам теб, но требва да те спечелим за идеята :wink: . Майтапа на страна, но има много колеги, които не приемат чуждато мнение, а това е вредно за всички останали!

Лово, сипвай с малкия черпак, та да може да асимилираме инфото с малките си мозъци :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от boababa »

Първо на първо,20санта сомче=кетфиш е бебешок а знаем,че и котките се раждат слепи и им требва време за да прогледнат! :idea: :wink: Второ на второ,окото на всеки нощен хищник работи по различен начин през деня или ноща,а и не става ясно "използваната светлина е в интервалите на 810-950nm",какво точно означава? :roll: :shock: Светлината не се измерва с "nm"! :wink: С Нютон-метрите се измерват задвижващите сили,а не светлината! :roll: 2-ка,седни си и се разкай за обърквацията! :mrgreen:
Тук имаше корекция на поста от мен....щото Пайк го няма.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

Начина на хранене и сетивните възприятия в лаборатория не се препокриват на 100% с риболова на изкуствени примамки. Нападението на Сом върху воблера ви може да не бъде само в резултат на инстинкт за хранене!
Както на мен , така и на други колеги им е направило впечатление че има случай когато ударите на определен цвят многократно превъзхождат по брой тези на друг. Това наблюдение е нещо, предполагам което никой няма да отрече. В дадена ситуация вашата примамка би била много повече атакувана ако е "провокативна" а не приличаща на храна. Няколко (десетки) пъти различни хора намекваха че ако Сомовете лапат пласмаси и дръвчета окичени с железо и боядисани в цветове които по някога не се срешат в природата, тракат или се мятат по начин тотално различаващ се от поведението на храната им МОЖЕ БИ НЕ ВСЕКИ ПЪТ ГИ СМЯТАТ ЗА ХРАНА.

Според мен безмислено спорите кой е по по най. На колкото повече от сетивата на един хищник въздействате толкова по добре. Аромат, цвят, вибрация, звук, вкус - за мен всичко е добре дошло.

А... и както каза Боби - с компютър и книги риби не се ловят. Ползвайте литература (знанието е голяма сила) , ама в края на краищата практиката е на първо място.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от kalinux »

А бе аз нещо не разбрах от превода на lovo M. Правен бил експеримен на идеално тъмно и се доказало, че сомът не ползва очите си. :roll: ?
На идеално тъмно,котките виждат.....ба ли го с кой сравняваме.
С внимание към детайлите
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от spookymiro »

boababa написа:... а и не става ясно "използваната светлина е в интервалите на 810-950nm",какво точно означава? :roll: :shock: Светлината не се измерва с "nm"! :wink: С Нютон-метрите се измерват задвижващите сили,а не светлината! ....
Дали пък тук не става въпрос за светлинен поток, дължина да лъчите и нанометри...

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от Tomahawk »

За тези които искат да прочетат оригиналния документ от изследването , могът да си го изтеглят от тук :
http://depositfiles.com/files/olhorf8wf
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от carbolino »

http://www.pnas.org/content/98/13/7371.full" onclick="window.open(this.href);return false;
Към всичко това бих добавил.
Сома има добро развито обоняние и практиката ми го е показала многократно.Имам доста улавяни на добре ароматизирани протеинови топчета.Дори един го бях сложил в карпсака и неисках да го пусна веднага за да го снимам и беше повърнал над 100гр. топчета.Те бяха шарени на цвят(жълто с вкус на банан,червено с вкус на ягода)Удари на сом имам само пролетно време а тогава по малко на шарани.Респективно сома осеща по добре ароматите от другите риби дори и в студена вода докато за шарана е по трудно.
Изображение
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

boababa написа:....... С Нютон-метрите се измерват задвижващите сили,а не светлината! ........
Не са нютони а нанометри, с тях се измерва дължината на вълната (това е мерна единица за дължина от метричната система)

Към Лово:

Скромните ми знания за светлинния спектър леко се конфронтират с написаното от теб - инфрачервения спектър 750-850nm (близък инфрачервен) е на практика топлина. На мен не ми е известен "светоисточник" в инфрачервения спектър - това си е на наш език печка. Принципа на който работят модерните камери и уреди с IR е че те всъщност засичат излъчваната топлина и не им е необходим светоисточник. Не мога да си представя и как точно са снимали риби с IR след като те са студенокръвни и температурата им е равна на тази на водата.
Пускам и снимка в IR спектъра

Изображение

Може би трябва да посочиш източника си за да разсеем съмненията.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от max »

kalinux написа:А бе аз нещо не разбрах от превода на lovo M. Правен бил експеримен на идеално тъмно и се доказало, че сомът не ползва очите си. :roll: ?
На идеално тъмно,котките виждат.....ба ли го с кой сравняваме.
В този смисъл напрактика са доказали че може и да не ползва очите си а не че не вижда.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Silurus Glanis-експерименти,доказателства и факти.

Мнение от kalinux »

max написа:
kalinux написа:А бе аз нещо не разбрах от превода на lovo M. Правен бил експеримен на идеално тъмно и се доказало, че сомът не ползва очите си. :roll: ?
На идеално тъмно,котките виждат.....ба ли го с кой сравняваме.
В този смисъл напрактика са доказали че може и да не ползва очите си а не че не вижда.
+1 :D
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”