Маркиране на трофейни риби

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от ribata402 »

:lol: :lol: :lol: :lol: Кат нашарен воблер... :lol: :lol:
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Yco-Camel valley »

Според мен табелката трябва да метална ламринка и да изглежда примерно така:

0123456789 - година само от две цифри, над маркираната първа цифра още една белязка отгоре за първа цифра.
0123456789 - тегло, по същият начин маркирано без грамовете, със закръгляне на по-голямо
0123456789 - размер
0123456789 - код на риболовец - 3-4 цифри, като пин код.

Материал, достатъчно устойчив за 80 години, да може да се пробива или деформира лесно с "център" или "игла" и да се продават в рибарските магазини.

Реалният размер е това, колкото бръснарско ножче и мисля, че няма да е проблем на сома при поставянето и на подходящо място.

0123456789....
0123456789....
0123456789....
0123456789....
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

Вие сте изтрещяли тотално, ако се тагват сомовете,то никога през живота си не искам да хващам такъв, това не е вид застрашен от изчезване, говорите за хвани и пусни, а това тъпото да маркирате рибата откъде го измислихте, тотално сте изпращяли. Ако хвана такава риба пишете я без маркировката и в най-лошия сценарии транжирана.
предлагам ви темата да я заключвате докато е време...........
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Yco-Camel valley »

shkarcheto написа:Вие сте изтрещяли тотално, ако се тагват сомовете,то никога през живота си не искам да хващам такъв, това не е вид застрашен от изчезване, говорите за хвани и пусни, а това тъпото да маркирате рибата откъде го измислихте, тотално сте изпращяли. Ако хвана такава риба пишете я без маркировката и в най-лошия сценарии транжирана.
предлагам ви темата да я заключвате докато е време...........
Целта на маркирането е да се определи, колко години живеят и нарастват за определен период при различни географски ширини рибите.Хората плащат пари да четат книги и да гледат филми за това, сиреч за образование. Затуй се поставят дори малки камери и GPS- устройства, за да се следи поведението и живота им.
Който не го интересува има свободата да си чете научна фантастика и да гледа и да се радва на домашния си фолклор. :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

OK вземете и си маркирайте 20 риби по 3 кг и им следете темповете на растеж, Гео пусна темата с друга цел............Поздрави
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Yco-Camel valley »

Не се сърди :D , Американците пуснаха Вояджър 1, изстрелян през 1982 г. със златна плочка и никога, никой може би няма да я види. Но хората живеят с надежда. Примерно аз ако хвана такъв маркиран сом ще ме дожалее да го изям на място.. :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

Аз не се сърдя, явно ти не ме разбра, аз не искам да хващам такъв сом, просто това няма да е моята рибаР разбери ме ти правилно, не искам да хващам риба била в ръцете на друг,
по тази причина не обичам да ходя на платени водоеми. Замисли се защо никой не маркира наред трофей по Ебро или По. Повтарям идеята за сладководни риби с маркировка ми се вижда парадокс.......за мен лично едно много глупаво начинание, поради тази причина ти обясних, че ако хвана някога подобна риба или ще я освободя от маркировката или колкото и да не искам ще й удяра ножа. Оставете природата сама да си регулира всичко, стига сме издевателствали над всичко. Ти как ще се почувстваш, ако в теб има вграден чип и си следен навсякъде, аз муле не искам да съм........
Поздрави

Н.Б. Няма да пиша повече в темата, все пак нямам желание ни най-малко да споря с когото и да е или пък да ви спамя излишно по предложенията.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Emo-83 »

Не споделям мнението на Шкарчето.
Какво от това,че някой друг е хващал рибата преди мене.Нали са минали да кажем още 5г. до следващия улов.Една и съща риба е донесла емоции на двама човека в различен период от време.
Някак си ми звучи,като искам да чукам,само неебана жена. :shock:
Имаше подобен случай със сом от Дунав,улавян два пъти от Варналии в растояние на месец и нещо.Рибата надявам се все още да е жива.
Друг мой случай от Рабиша.Хващаме сомчета 4-5кг.Тарзан също хваща,но неговите не му се пържат на бивака и дава зор за нашите.Казахме му къде са вързани във върбите и да ходи да отвърже някое.
Уж тръгна,но без да го наблюдаваме се обърнахме от рязък шум.Гледаме Тарзан паднал от лодката.Питаме го кво стана бре!.....Изпуснах сомчето със все въжето и скочих да го гоня......спукахме се от смях. :lol:
Въжето беше политиленово и след 2 години Жоро Алкохола хвана същото сомче с моето въже.Отвързал го и го пуснал да си живее заслужено след 2г. мъки.
Със същото въже обаче вързал друг сом.И за зла участ,той също избягал с въжето.
Та,ако някой хване на Рабиша сом с зелено политиленово въже,моля да ми го върне. :lol: :lol: :lol:
Въобще не ги свързвам нещата със чипове и мулета.Но всеки го хапят различни мухи и мисли.Ако хвана уловен вече сом,ще зная как на него му е писано да живее и ще го пусна веднага.....късметлията си е късметлия и няма да съм аз който да му наруши късмета.
На запад знаят имената на рибитеи колко са тежели преди определен период от време.
Също на платено не одим,но това няма нищо общо със рибите от язовирите и Дунав.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Yco-Camel valley »

Адмирации за Емо, спука ме от смях, следващият път си правете възли на въженцето да знаем на кой е кипу-то..... :lol:
Имах такъв случай на Ивайловград, с два вързани кефала и един сом. След, като му видяхме скъсаното въже на кефалите, бачо Кольо каза важно:
-Аз ще го вързвам следващият път, аджамии с аджамиите ви... :lol: . и продължахме да играем карти. Надвечер избабани един сом към 8-9 кила и го извадихме. Бачо Кольо грабна въжето за магарета и го върза яко и го пусна на дълбоко. На сутринта някой отиде да му се порадва и намерихме съсканото юларче. Голям смях падна, а на следващата сутрин ни изчезна и живарника с 10 кила риба... :lol: ....усетихме хладна пот да полазва по гърбовете ни, кой ли е виновника?
Но след като намерихме разкъсания живарник в едни храсти на брега стана ясно, че са "колеги рибари" от семейство видри. :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Pike1 »

Оня ден понеже се писа за руснаците и сега се сетих....В един от форумите беше цитирано мнение на немски специалисти, че един и същ сом не можел да бъде хванат повече от два пъти на кльонк. :shock: :roll:
Прозвуча ми прекалено категорично, но за съжаление нямаше линк към оригиналната статия и така е преразказано втора ръка. Иначе германците са акуратни хора и ако има въобще подобно изследване би трябвало да е правено с маркирани сомове. :roll:
MEMENTO MORI
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

Емиле ще те пляскам не четеш както трябва, нямам нищо против да хвана твоя сом от Цонево, но не искам на него да има табелка, разбери ме правилно ти никога не си бил шаранджия, питай ги защо те не слагат тагове на техните риби. За мне няма удоволствие да знам, че тази риба е била хващана преди мен от 3-4-5 колеги. Нека да е , но не искам да знам, че е тя. Няма проблеми, вие ги тагвайте, но тежко им на тези риби, хване ли ги някой............гаранция ти давам.......ти старо и патило, ама аз съм видел много повече неща по свето от теб.
Както и да е..................................слагайте, аз ще режа, ако не тагове сомски глави, а и на закона ще се оповавам по риба на ден да е.
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

Сетих се, нека модераторите да пуснат тук една анкета - за и против маркирането на големите трофейни риби, понеже както вие го мислите за редно, то има и хора мислейки го за нередно. И всеки е в правото си м/у другото.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от Emo-83 »

shkarcheto написа: ти никога не си бил шаранджия, питай ги защо те не слагат тагове на техните риби.
Това е най-голямата глупост,която съм прочел за себе си.Хванал съм толкова шарани и амури,колкото малко хора могат да мечтаят тука.......измисли нещо друго за мене,че това ме разсмя.
Попитай собстеника на ф-мата Христо-карп дали не съм го водил за шарани,когато беше още малък и идваше с майка си и баща си. :wink:
За да стана сомаджия вина беше стремежа ми към улов на голяма риба.Защото при шараните едвам стигнах 16кг.,но при амурите минах 23кг.Това не ме задоволяваше и реших сам без никой да ми каже да се ориентирам към рибата сом.Впрочем още,като шаранджия имах сом 22кг.на царевица и косъм за който знаехме малцина от списанията Лапеш....даже така кръстихме монтажа.
За да се включа в закопуването си на 1-вата надувна лодка Зодиак от Кинтекс си продадох всички шаранджийски въдици.Те между впрочем са още живи и се намират във Владо Алото. :idea:
Анкета не бих пуснал за нещо,което смятам за маловажно.Даже не ми е интересна темата.Изказах моето мнение,което този път е различно от твоето.Но никога няма да тръгна да търся пирсинги за риби.Това няма да ме направи по-щастлив или по-нещастен.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от shkarcheto »

На мен това като отговор ми е повече от достатъчно, мерси.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Маркиране на трофейни риби

Мнение от ribata402 »

Аз също сам против да хвана ,риба и от нея да висят ,разни тенекии.Абсурт.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”