Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Васко »

браво колега за споделянето,и мерака, даи боже да живне малко тоя форум,тез воблери някакво микс4е м/у тинти финти и бели денсер ми се струват или бъркам аз ли4но имам 2а тинти финти на бмж ама нямям риба и бутване на тях
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

Тоци,зная какво се изисква от всеки един воблер,но ти може би не разбра въпроса ми. А той,конкретно звучи така.
.....Какво утежнение,сложи във воблера за да има нужната и правилна игра при тролинг!!!
Така,воблер от раз не мога да направя.Или мога,защото зная технологията и как да го видя от вътре. Най-елементарното е да разрежеш един воблер и да скиваш как е утежнен.Да не мислиш,че Митко БМЖ-то не слага тежести вътре. Ами тежестите във фабричните воблери,също не са случайни.
Нали трябва да видиш колко грама и в коя част на воблера да се сложат и как ще върви той.Това не са само тракалки. С лопатката надолу ли,хоризонтално ли и те такива дреболи,които ще ти направят примамката успешна. Тук не говорим за визуална прилика. Телта,няма какво да и стане и да е по-тънка.Макар повечето да виждат,как на тройните,фабрични воблери и не само на тях,сома къса опашките.
Имаш ли топче с тежест в самия воблер. Как го балансираш,това питам. Иначе едно момче,направи воблера,като визия,точно като оригинала. Но това не е направа на воблер,а добър макет. Попитаха го как е,плува ли добре и става ли....."А ми не баш,беше отговора!"
После нали гониниш различна игра и дълбочина на воблера. Тя освен с формата се постига и с човка. Не мога да си представя,че ще взема готова от друг воблер и ще го лепна на моя.
Загледай моите клипове,как един и същи воблер има различна игра,това е от човките,но не само. ;)
Това,че воблера е от дърво,не е предимство в случая. Тия по реките ще умрат от глад,ако метат,само леки воблери.
Да,мога да направя воблера от балса или липа,но това не е важно за сомския воблер.Моя също е плуващ,може да го направя и суспендинг,както и потъващ. Въпроса е воблера да е здрав за многократна и дълга употреба,без наранявания от рибите.
Изпипването и боядисването,лакирането го зарежи,макар да е важно. С боички,които избеляват на слънцето,мерси съм.
Казах ти,че се радвам искрено,на воблерите и това,че си се постарал. Кефи ме,всеки полагащ усилия и собствен труд,за да направи измамата негово силно оръжие против сома!
Желая ти успех във воблер строенето и улова!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

Bai Mile 1 написа:браво колега за споделянето, даи боже да живне малко тоя форум,тез воблери някакво микс4е м/у тинти финти и бели денсер ми се струват или бъркам аз ли4но имам 2а тинти финти на бмж ама нямям риба и бутване на тях
Всички форми на воблери са измислени,много отдавна.....както ъглите на човките също!
Търси се за всяко време,дълбочина,разцветка,игра,непозната за рибите до сега.
Дори и копие на оригинала да направиш,какво от това,ако той гази на 3м.,а сома бие на 4.50м.,а после на 6м.,а после на 9м.
Бели Денсъра е голям за пролетта,а Тин фина,малък за есента..... и те така,все дреболии.
Всичко е до съобразяване и нужди. За това,освен размерите,всичко е различно,цветовете също. Няма как за мътна и бистра вода,да използваш една и съща примамка. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
toci23
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 12, 2013 14:51
Риболов: Сом - другото е губене на време......
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от toci23 »

Emo-83 написа:Тоци,зная какво се изисква от всеки един воблер,но ти може би не разбра въпроса ми. А той,конкретно звучи така.
.....Какво утежнение,сложи във воблера за да има нужната и правилна игра при тролинг!!!
Така,воблер от раз не мога да направя.Или мога,защото зная технологията и как да го видя от вътре. Най-елементарното е да разрежеш един воблер и да скиваш как е утежнен.Да не мислиш,че Митко БМЖ-то не слага тежести вътре. Ами тежестите във фабричните воблери,също не са случайни.
Нали трябва да видиш колко грама и в коя част на воблера да се сложат и как ще върви той.Това не са само тракалки. С лопатката надолу ли,хоризонтално ли и те такива дреболи,които ще ти направят примамката успешна. Тук не говорим за визуална прилика. Телта,няма какво да и стане и да е по-тънка.Макар повечето да виждат,как на тройните,фабрични воблери и не само на тях,сома къса опашките.
Имаш ли топче с тежест в самия воблер. Как го балансираш,това питам. Иначе едно момче,направи воблера,като визия,точно като оригинала. Но това не е направа на воблер,а добър макет. Попитаха го как е,плува ли добре и става ли....."А ми не баш,беше отговора!"
После нали гониниш различна игра и дълбочина на воблера. Тя освен с формата се постига и с човка. Не мога да си представя,че ще взема готова от друг воблер и ще го лепна на моя.
Загледай моите клипове,как един и същи воблер има различна игра,това е от човките,но не само. ;)
Това,че воблера е от дърво,не е предимство в случая. Тия по реките ще умрат от глад,ако метат,само леки воблери.
Да,мога да направя воблера от балса или липа,но това не е важно за сомския воблер.Моя също е плуващ,може да го направя и суспендинг,както и потъващ. Въпроса е воблера да е здрав за многократна и дълга употреба,без наранявания от рибите.
Изпипването и боядисването,лакирането го зарежи,макар да е важно. С боички,които избеляват на слънцето,мерси съм.
Казах ти,че се радвам искрено,на воблерите и това,че си се постарал. Кефи ме,всеки полагащ усилия и собствен труд,за да направи измамата негово силно оръжие против сома!
Желая ти успех във воблер строенето и улова!
Емо,почти дума не рзбирам от това което си написал-но ми е интересно-а повечето неща за воблерите току що ги научавам от теб.Взех три парчета дърво и си нарисувах некви форми,да- знаех какви форми исках -не е тайна че си ги направих плоски заради белиденсърите.Направих си три воблера-единия изобщо не върви-за другите два ме посъветваха -и клипове от тубето.Тежест има от едно сплескано олово от чепаре за сафрид-сплескано с чука и слагано на око-докато се получи.Твойте са професионално направени-но мойте не,тея по реката не ме интересуват-защото аз си ги правя да ловя с тях.Лопатките си сложих от халко-защото имам много-но си ги изрязах пак на око-сега ще гязят по дълбоко предполагам-но пролетта ще си ги изпиля,но всичко зависи от това какъв акъл ще ми дойде на момента.Ще се опитам да си копирам уловистите воблри на сом-с идеята -формата да е същата,но играта не-защото никога не мога да ги направя като оригинала-а и неискам.Аз вече ловя сомове с неоригинални воблери.Имам проблем с лаптопа -но до дни като ми го оправят -ще ги покажа ,нали трябва да споделяме.Надявам се и други пичове да си покажат работещите воблери за сом...
golding26 написа: бате калин ....... :lol: :lol: :lol: :lol:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от koko7784 »

Брех,брех :mrgreen: Интересна тема се заформя :shock:
Ще следя темата с интерес че току виж искочи някоя иновация във воблеростроенето :tup:
Поздрави....
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от petro_op »

Ще се радвам за някакви отзиви за Predatek Viper 150. Аз нямам мнение защото не съм го ползвал.
Не говоря за цвета от снимката, а като цяло за модела:

Изображение

Беше писано преди години. А този сезон някой има ли успехи?
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от nkolev »

petro_op написа:Ще се радвам за някакви отзиви за Predatek Viper 150. Аз нямам мнение защото не съм го ползвал.
Не говоря за цвета от снимката, а като цяло за модела:

Изображение

Беше писано преди години. А този сезон някой има ли успехи?
Много грозен :mrgreen: , отдавна го гледам, но и аз не съм си взел, защото ще трябва да го ползвам с отвращение :lol: .
НДК
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Pike »

Постингите касаещи модерирането на темата ги преместих в отделна тема в "За форума и сайта".

Нека не разводняваме темата излишно. Ето линк към самостоятелната тема:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... =2&t=70856
mitchell86
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 10:52
Риболов: Тролинг и джиг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от mitchell86 »

Без да омаловажавам труда на никого,но мисля,че при ръчно изработените воблери няма един с един да си приличат.Така например познавам един човек,който даде 80лева за воблер,с който друг ги пръсва,а този му събори боята а няма и сторване.Ловят по едно и също време и двамата.След това ловящия воблер го взема човека,който до тогава не го е бутвало и започва да си лови прилично,а този,който до тогава ловеше сега гледаше.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

Абсолютно съм съгласен с това,което казва колегата Митчел86 за производството тук,като ръчна изработка. Част от тези воблери са толкова скъпи,защото се произвеждат трудно(не ги плюе машина) и са уникални сами по себе си!
Моята цел обаче е да постигна и двете.Воблера да е уникален,като цвят,изработка,модел и в същото време да има някаква еднаквост. Не може единия колега да е дал пари за нещо,а да получава друго.
Разглеждал съм ръчни воблери уж от една серия. Един с един,няма еднакъв. Или човката му е нещо по-крива или тялото от едната страна е по изтумбено. Единия е плуващ,а другия потъващ.Единия е биячка,а другия не!
Не зная,дали е редно да пишем тук за ръчни воблери,но мнението ми все пак е със знак плюс за ръчните воблери. Те със многото риби,доказаха,че имат своето място сред нас.Но колегата е прав за споменатото.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от gogopike »

Emo-83 написа: Моята цел обаче е да постигна и двете.Воблера да е уникален,като цвят,изработка,модел и в същото време да има някаква еднаквост.
Емо,това няма как да стане.Уникалност и еднаквост са на двата полюса.Най-малката разлика ще прави всеки по себе си уникален,което според мен е добре.Всеизвестно е че рибите привикват към примамките и ги игнорират.Биячите които работят на всички язовири се броят на пръсти(и се предават от ухо на ухо :D )така че според мен има нужда от ръчни примамки.Когато някои колега реши да се развива в тролинга и си купи ръчни воблери трябва да е наясно че ще си купи или бияч или красиво и здраво направен боклук.Даването на 80- 100 лева за примамка не значи че ще я сложиш и понеже е 100 лева ще разкърти рибата.Колегата дал 80 лева и се жалва че не лови.Тази година не му е дала,другата може да му е най успешния воблер.Знаеш ли?Рибешка му работа.Другия вариант е да преписваш и да си ловиш с утвърдени в боя воблери.А най лесния,но и най скъпия сам да си откриваш биячи е следния(за който не знае):
Купуваш постоянно воблери,влачиш например със 6 пръчки.На 4 слагаш утвърдени биячи а на другите 2 постоянно въртиш воблери.Който хване се прибира отделно а другите отиват в Купува -Продава.Това е моето мнение.
Поздрави.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

gogopike написа:
Emo-83 написа: Така че според мен има нужда от ръчни примамки.Когато някои колега реши да се развива в тролинга и си купи ръчни воблери трябва да е наясно че ще си купи или бияч или красиво и здраво направен боклук.Даването на 80- 100 лева за примамка не значи че ще я сложиш и понеже е 100 лева ще разкърти рибата.Колегата дал 80 лева и се жалва че не лови.Тази година не му е дала,другата може да му е най успешния воблер.Знаеш ли?Рибешка му работа.Другия вариант е да преписваш и да си ловиш с утвърдени в боя воблери.А най лесния,но и най скъпия сам да си откриваш биячи е следния(за който не знае):
Купуваш постоянно воблери,влачиш например със 6 пръчки.На 4 слагаш утвърдени биячи а на другите 2 постоянно въртиш воблери.Който хване се прибира отделно а другите отиват в Купува -Продава.Това е моето мнение.
Поздрави.
Знаеш ли! Много от отдавна в този форум,мнението ми не се е препокривало почти на 100% с някой от колегите. Кефиш ме,защото малко хора,разбират от риболов и знаят причината за техните улови и неуспехи.
Да копираш някой воблер и да запомниш,че в този сезон рибата,наистина го предпочита е елементарна работа. 100%-това истина е,че рибите привикват към примамките и започват да не им обръщат внимание или поне не така,както предишните години.
Постоянно повтарям. Няма такава изкуствена примамка,на която рибата не би взела. Въпроса е,че някои воблери са предпочитани в пъти повече....цветовете също!
От тук идва отговора,който даде ти! :tup:
За това ще оставя,като цитат най-важното,написано от теб.
Единственото нещо,което смятам да ти докажа е еднаквостта на новите ръчни примамки. Очертава се интересна зима. :wink:
Поста ти е ТОП и го препрочетох три пъти. Съветвам,това да направят и другите колеги. Ще ми се с него да започва тази тема. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

nkolev написа:
petro_op написа:Ще се радвам за някакви отзиви за Predatek Viper 150. Аз нямам мнение защото не съм го ползвал.
Не говоря за цвета от снимката, а като цяло за модела:

Изображение

Беше писано преди години. А този сезон някой има ли успехи?
Много грозен :mrgreen: , отдавна го гледам, но и аз не съм си взел, защото ще трябва да го ползвам с отвращение :lol: .
Имам този воблер в цвят ФТ.Веднъж го закачих и спомена ми е,че не гила много добре.Но имам,много грозни воблери,които дори не искаш да си ги купиш,а са супер биячки и са на ниски цени.
Почти 4 години не спирах да пиша за Бели Денсера,а се наложи чак сега,когато го няма в производство.Продаваше се за 16лв.
В момента има един Джаксън,който също е грозен и струва 12лв,а е супер бияч от 2г.
Когато пазарувам воблери,не ги разглеждам по красота,нито по цена....грешка е!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
carpmaistora
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Яну 21, 2012 17:21
Риболов: Риболов на тролинг и спининг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от carpmaistora »

Колеги, някой да помага :D Имам проблеми със сменянето на лопатките на Halco. Не мога да изкарам щифта по никакъв начин. Имам чувтвото, че е залепен и най-много да го счупя. Рибите отиват на дълбоко, а воблерите с плитките лопати ..
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от SELVA »

Пинът се маха или с шило с тъп връх, или както е в края на клипа, с шило и чукче. Halco-to с изкуствено тяло е изключително здравo нещо.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”