Риболов на сом от бряг по бг реки

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

Здравейте, аз от миналата година се запалих по сом-а съвсем случайно когато отидох за първи път на р. Марица и хванах 1 сом около 5 кг. От тогава мустака на сома ми влезна в г*за и дойде ли юни всеки ден след работа съм по реката.
Отварям темата за да разбера вашите наблюдения за риболова от бряг на сом по българските реки. Линията ми е много проста, 200 гр улово плочка е най-отдолу на линията а близо 70 см над него имам троен вирбел с повод 30 см на който има 1 кука 4/0 (аз използвам само Оунер, понеже на Колмик последния път куката се счупи за щастие точно когато боднах сома с канджата). Логиката куката да ми е над уловото е, понеже има много тиня и не искам стръвта да се зарови в нея. Ловя сома вечер след 7 до към 11 като най-честите удари са ми от 8 до 10 ч. Използвам няколко вида стръв - мряна, каракуда, грозд червей и пиявица като най-добрия резултат за Марица около Пловдив имам на пиявица като след като я бодна режа единия край за да изпуска кръв. Местата за сом които избирам са около паднали върбалаци в реката и го търся предимно на плиткото. Интерестно ми е да разбера мнението на по-напреднали рибари в тази област, каква е най-подходящата въдица (акция, марка, размер, матерял, водачи) за риболов от бряг на река, каква е най-добрата макара за въдицата(марка,големина на шпулата), каквъв конец (марка, размер), кой е най-подходящия монтаж според вас? Всяко мнение би ми било полезно!
Последно промяна от Martin69 на Пон Юли 09, 2012 1:59, променено общо 1 път.
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

http://imageshack.us/photo/my-images/18 ... 121688.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
това е последния ми 10кг сом преди 1 седмица
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от VARHARA »

Браво колега :fish15:
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от С.Върбанов »

Изображение
КСР - Стара Загора
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Pike1 »

Браво за улова колега !
На времето на Тунджа сме имали добри резултати на стръв рак. За мен това е супер стръв за риболов на река от брега.Предполагам, че и на Марица ще е резултатно. :wink:
На Марица съм ловил няколко пъти с едни приятели от София. Хващали сме сомчета основно на попово прасе. Най-голямото беше колкото твоето, около 10кг. :wink:
MEMENTO MORI
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от axel »

Чудесен улов,поздравления,.........като знам колко време си го чакал и комари са те яли,още веднъж браво за слуката.В този форум има достатъчно колеги,които са практикували риболов на дъно/аз съм един от тях/,както и такива които си нямат представа,за какво иде реч.С цел да ти помогна,ще отговоря/макар,че вече съм го правил/ на твоите въпроси конкретно.
1.Куките за сом трябва да са много здрави,същевременно дискретни,по възможност да са прав връх,това е важно за бързото забиване преди сомът да изплюе стръвта.Аз лично ползвам ВМЦ 9294 или 9284 №3-0 за червеи или пиявици.
2.Макарите,които стават сом и се внасят в България,са основно две:Пен SSM 950 спинфишер и Тика Кибернетик,говоря за истински специализирани сомски макари,шаранските дори и с червяк не стават,иначе за сомчета до 10-15 кг. мощта макарата няма особено голямо значение.Макарата, която лично аз харесвам и в най-скоро време ще си взема се казва Фин Нор Офшор 8500.
3.Не използвам никога троен вирбел,откакто един голям го счупи,като кибритена клечка,а и поради факта,че на разстояние 30 см за повод имаш два възела,които чувствително отслабват линията.Не използвам 200гр.олово,освен когато трябва да стопирам сравнително едра стръв,но щом имаш резултати карай,както си знаеш,няма лошо.Останалото на лични.
риболовът е само хоби!
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

Междо другото наистина много комари и валати има чак ми стана смешно като прочетох, явно са те правили на решето доста пъти :-). Само ме интересува вашето мнение за прътовете, колко трябва да са дълги и каква акция трябва да имат, не говоря да стават само за Марица или нашите реки а примерно и за река Ебро например, тоест по-широка река с по-големи риби.
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от franko »

Мартине на Ебро използват дълги пръти и ловят на буй..На Марица ,където е сома са съвсем различни условията и мисля,че 2.4м се вмества идеално.Универсален прът за на всякъде,няма :wink: .
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от yankosan »

КОЛОВЕ ЗА ДОМАТИ!!!Тръгнал си за Сом бе човек,2.7-3.0м.яки макари и още по-яки ВЛАКНА :!:
Днес чух за изваден 90кила от реката със стоманено въже вързано за дърво,което се е клатило кЪт щека и шаран :fish15: :wink:
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

Значи извода до който стигнах аз е, че трябва да имаш макара която да побира влакно 0.50 - 200 м, изключително здрава с преден аванс и малко лагери, прътовете трябва да са около 2.7м а ако се лови на буй може да са около 3.5м като може да си сменяш само прътовете с еднакви макари. От днеска пак почвам 10 дневна серия по река мариця и ще пиша за евентуални удари, ако някой от Пловдив е запален по този риболов може да ми пише за да му обесня каде са местата, НАЙ-МНОГО МРАЗЯ хора които крият, все едно някой ще хване мойта риба! Междо другото тази година марица дава мн добър сом, изкара се един 22 и един 58 кг за които съм сигурен и двата са на воблери като всъщност големия е на клатушка! Успех колеги!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от yankosan »

0.80.90-100m. :wink:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от franko »

Тези въжета по ямболско и новозагорско.В пловдивско по дебело от 0.5мм ,не обича,така че макари 50,60,70 са си супер.На свинарника(6км) с 2.7м прът трудно ,ще боравиш в предвид надвисналите клони :wink: .Оптималният размер предлагам да е 2.4м.
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

на 6-тия тая година хванаха 1 сом 58кг, снимаха го, клипче и го пуснаха! Аз тая година ковнах преди 20тина дена едно 4кг бебе след което направих доста валата но поне си изясних нещо, все до преди тва съм се чудел дали сом-а може да излезне на плитко и трябва ли да ме притеснява това, че мястото е около метър. Както си ловях мряна за стръв един около метър и половина (немога да преценя точно щото беше у водата) мина на 2 метра от мен точно кадето се влива един канал в реката на около дълбочина 45-50 см ;) изсмя ми са гад-а и замина, след това чаках 1 седмица на това място обаче удар - на мук! Вече търся сом-а около върбалаци на дълбочина от метър до два, било то до брега или по средата, най-гот е когато върбата е към средата на реката и дълбочината е около метър, метър и нещо, хвърлям преди върбата защото логиката ми е, че ако излезне от тоя върбалак, гад-а тръгва по течението. Както и да е неска комарите мамицата ми е-аха и ей ся ви пиша ;)
Martin69
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Юли 07, 2012 20:07

Re: Риболов на сом от бряг по бг реки

Мнение от Martin69 »

И друго да кажа, все съм чувал за някви митични майстори кадето убивали сомовете по реките незнам си кво си... пробрал съм почти всичко вече, просто за мен има такива които пускат чепарета и мрежи и такива които ходят за удоволсвтие, едните хващат 1 сом на 10 дена дори и повече а другите хващат много повече! :-) Да им преседне, понеже заради тея тоци, мрежи и чепарета мен комарите ме ядът а удари няма! ;( Та моя съвет е да не се отказвате, понеже дори и 20 дена да няма удар, на 21-вия като удари житовното ви оправя усмивката за още 20 дена напред! Успех! ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”