GPS и навигация в риболова на сом.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от toparlak »

[quote="Pike1"]Такава я свършихме :oops: :wink:


Здравей колега,какъв е GPS-а на който стъпва котето докато го храниш и доволен ли си от него?
Поздрави.
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Отчети от риболова през 2012г.

Мнение от Pike1 »

toparlak написа: Здравей колега,какъв е GPS-а на който стъпва котето докато го храниш и доволен ли си от него?
Поздрави.
Днес бях в движение и ти отговарям със закъснение. Това е GPSа. :
http://www.garmin.bg/?s=5&i=67
Имам го от 3-4 г. Не мога да кажа , че е върха на сладоледа, но ми върши работа за риболов.Един приятел ми качи BG карта. Маркирам си точки и си записвам тракове без проблем. За автомобил не става. Този модел не може да рутира, демек ако му зададеш начална и крайна точка ти пуска права линия, а не подходящ маршрут. Правил ми е проблеми със софтуера. При използване на някои функции се самоизключваше. Като го ъпдейтнах се оправи. Сега това се случва само при бъзикане на мащаба с изтощени батерии. Аз си нося задължително резервни. Няколко пъти ме /ни/ е спасявал от голяма хурка. :wink: В непознат водоем през нощта без това нещо и без да съм маркирал бивака не влизам. :wink:
MEMENTO MORI
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Отчети от риболова през 2012г.

Мнение от toparlak »

Pike1 написа:
toparlak написа: Здравей колега,какъв е GPS-а на който стъпва котето докато го храниш и доволен ли си от него?
Поздрави.
Днес бях в движение и ти отговарям със закъснение. Това е GPSа. :
http://www.garmin.bg/?s=5&i=67
Имам го от 3-4 г. Не мога да кажа , че е върха на сладоледа, но ми върши работа за риболов.Един приятел ми качи BG карта. Маркирам си точки и си записвам тракове без проблем. За автомобил не става. Този модел не може да рутира, демек ако му зададеш начална и крайна точка ти пуска права линия, а не подходящ маршрут. Правил ми е проблеми със софтуера. При използване на някои функции се самоизключваше. Като го ъпдейтнах се оправи. Сега това се случва само при бъзикане на мащаба с изтощени батерии. Аз си нося задължително резервни. Няколко пъти ме /ни/ е спасявал от голяма хурка. :wink: В непознат водоем през нощта без това нещо и без да съм маркирал бивака не влизам. :wink:

Аз слагам разни фенерчета по колата,но и с тях на два пъти си направих голяма кушия и от другия сезон ще съм с gps.Благодаря за инфото.
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Отчети от риболова през 2012г.

Мнение от Pike1 »

В нощта когато заснехме клипчето последно чукахме в края на Булеварда откъм Цимбала, там където са двата ръкава един срещу друг. Вятъра беше много слаб и изкарахме парашута. Там обаче както знаете много често си мени посоката и постепенно е завъртял лодката без да усетим докато си лафим. Беше голяма тъмница. Прибрахме и газ към бивака сигурни в посоката. Добре, че погледнах GPSа. Щяхме да преспим в Малки Воден или там където ни свърши горивото. :wink:
MEMENTO MORI
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Pike1 »

Предполагам, че не е излишно да има такава тема. Някои си имат GPSи вградени в сонарите, други ползват отделни такива. Маркират се точки, записват се трасета. Тази техника навлезе в риболова и може да се обменя инфо.
Другото е , че се използват разни чалъми да си намериш бивака ако не разполагаш с такова устройство. Обозначаването с някаква характерна светлина, да си видиш винила на гуменетката и т.н.
Изпитал съм на гърба си докъде може да доведе липсата на опит в някои ситуации и е добре да не се стига до там.
Преди няколко години, когато правехме първи стъпки в риболова на кльонк, се набухахме веднъж в Жребчево, аз , Янко и брат ми. Бяхме много курназ , :wink: ще спукваме сома. Естествено хванахме дедовия :wink: Бяхме паркирали някъде на боклуците. Бряг като слънце, всичко ясно. Колата не я обозначихме. На връщане, в тъмницата си еба мамата. Овършахме всички шаранджийски биваци. Не знам колко псувни сме изяли, и с право. :wink: Добре, че на влизане се запознахме с един колега до нас. Като чул мотора да снове напред, назад излезе да маха с фенерче. Така се оправихме.
MEMENTO MORI
Аватар
cucko
Мнения: 49
Регистриран на: Пет Авг 06, 2010 12:56
Местоположение: Павликени
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от cucko »

Аз ползвам това:
1.OryxMaps-по-удобен :arrow: http://www.oruxmaps.com/index_en.html" onclick="window.open(this.href);return false;
2.Backcountry- дава по-точни GPS координати :arrow: http://www.backcountrynavigator.com/" onclick="window.open(this.href);return false;


Темата ще я продължа тук :arrow: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 37&t=53673" onclick="window.open(this.href);return false;
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Bokser »

А сигурен ли си, че картата която е инсталирана е рутираща? Щото, ако самата карта няма тази опция, се получава пиниза с правата линия. Аз ползвам подобна машина и когато преди години ми я пратиха от америчко си бях инсталирал една свободна карта от нета, която работеше точно както описваш. После си купих рутираща, но моя модел работи и с микро сд карта. Става и за кола, но обикновенно го ползвам с мотора по балкана и естествено за риболов. :wink:
Изображение
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Pike1 »

Bokser написа:А сигурен ли си, че картата която е инсталирана е рутираща? Щото, ако самата карта няма тази опция, се получава пиниза с правата линия.
Ами май съм сигурен. Защото в МапСоурса на компа със същата карта става маршрут. Аз не съм много в час с тия неща. Картата ми я сложи един оффроудър, а те са големи маниаци в тази област. Сигурно има и по-актуална.Не съм си направил труда да го занимавам пак.
Просто твоя Етрекс е с по-големи възможности. Май бяха няколко модификации. :wink:
MEMENTO MORI
Bokser
Мнения: 314
Регистриран на: Чет Дек 29, 2011 12:30
Местоположение: Благоевград
получил Браво: 1 път

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Bokser »

Само питам да не си пропуснал някоя благинка на модела :lol:
(сега прочетох спесификацийте на твоя модел и наистина няма навигация завой по завой)
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от max »

Предполагам че вече за никого не е тайна че риби кълват на точно определени места (в повечето случай). Маркирането и намирането на тези места са доста често "ключови" за успеха. Без GPS това е доста сложна задача, познавам хора които пеленговат прекрасно по 3-4 или 5 пеленга изцяло визуално и с точност до няколко метра ама те въобще не са болшинство. Накратко - качествения сонар и GPS-а са предимство, а тенденцията е да бъдат направо незаменими.

Маркиране на "точки на пресичане"
Трасета за тролинг
Трасета за кльонк
Маркиране на подводни обекти значими за риболова
Навигиране в тежки метеорологични условия - дъжд, мъгла, бури и на тъмно

Това са само основни приложения. тенденцията при високо технологичните устройства е данните от GPS да се ползват, обменят и нанасят върху прецизни морски (водни) карти, както и да се ползват от автопилот и периферни устройства. Така винаги можете да сте прецизно водени над избрания от вас маршрут - точно по ръба, на определена дълбочина или преминавайки между заляти дървета.
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от toparlak »

Някой ползва ли ето този:

http://www.garmin.bg/?s=5&i=223" onclick="window.open(this.href);return false;

С не лоша цена е ама да не би да прави някакви проблеми.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от LVitchev »

За всички сонари без GPS си има външни такива,които се закупуват и само с един куплунг се вързват за сонарите.Имаш на голям монитор визуализация,снимки на подводните обекти,скали,падини и други такива,кайто както каза Макс са важни за успешния риболов.Ще ме извините,ама тези ръчни устройства никога няма да ти дадат качеството което ти дава сонара с GPS.Вземете се в ръце и не си давайте парите на вятъра,тези устройства са за балкана,да ги ползват иманяри,планинари,алпинисти и всякакви туристи.За водата хората са измислили сонара с GPS.Вярно е че които го има показаното GPS устройство може да си го ползва,но първо вижте сонар с вградена или външна антена и тогава се занимавайте с глупости,да си давате парите за нещо,което не е изобщо за язовири.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Иво Ломски »

LVitchev написа:За всички сонари без GPS си има външни такива,които се закупуват и само с един куплунг се вързват за сонарите.Имаш на голям монитор визуализация,снимки на подводните обекти,скали,падини и други такива,кайто както каза Макс са важни за успешния риболов.Ще ме извините,ама тези ръчни устройства никога няма да ти дадат качеството което ти дава сонара с GPS.Вземете се в ръце и не си давайте парите на вятъра,тези устройства са за балкана,да ги ползват иманяри,планинари,алпинисти и всякакви туристи.За водата хората са измислили сонара с GPS.Вярно е че които го има показаното GPS устройство може да си го ползва,но първо вижте сонар с вградена или външна антена и тогава се занимавайте с глупости,да си давате парите за нещо,което не е изобщо за язовири.
Любак, много си прав. По-добре е да имаш сонар+GPS. По-добре от сонар+GPS е само сонар+GPS+карта :wink: За съжаление нашите сонари нямат карти на българските водоеми (поне моя) и затова щастието не е пълно. Онзи ден така оборудван се оказах с лодката в гората :shock:. Благодаря на Господ че не се наденах на некой клон! След като видях първите дървета веднага спрях, огледах се и тръгнах по живо и здраво ...
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Pike1 »

LVitchev написа: първо вижте сонар с вградена или външна антена и тогава се занимавайте с глупости,да си давате парите за нещо,което не е изобщо за язовири.
Иво Ломски написа: Любак, много си прав. По-добре е да имаш сонар+GPS. По-добре от сонар+GPS е само сонар+GPS+карта :wink: За съжаление нашите сонари нямат карти на българските водоеми (поне моя) и затова щастието не е пълно.
Може и така да е. Не споря, защото не съм ползвал такива варианти. Може ли да обясни някой защо ? Точността на позициониране ли е по-голяма ? Моя дава отклонение около 3-5м. Не е толкова фатално.
Един приятел включваше външен GPS към сонара си. Не съм на 100% сигурен, но май картата не излизаше на екрана на сонара.
Липсата на карта е голям минус. Гледаш някакви абстрактни точки и трасета. Освен това има и друго. Аз на яз. Ивайловград например, съм ходил само няколко пъти. Въобще не го зная на пръсти. Гледам си картата за някое подходящо на пръв поглед място за пречукване-залив ръкав и т.н. Виждам и на какво разстояние съм от тях. Така може да се направи план на облавяните места през деня. Сега съм си маркирал с точки по-известните местности с имената им и даже плочата на Милко.
Картата ми помага много.
MEMENTO MORI
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: GPS и навигация в риболова на сом.

Мнение от Иво Ломски »

Сонарите на хъминбирд нямат карти на българските водоеми. Същото важи и за лоуранс с едно изключение (мисля че имат основна карта на р. Дунав). Последните години Булстар се опитват да направят карти на някои от водоемите с помоща на др. колеги. Лично не съм виждал тези карти и затова не мога да дам мнение. Въпросните карти се разработват за лоуранс.
Въпреки че водоемите се променят (дори и от нивото на водата), много по удобно е да имаш карта за да създаваш маршрути, следи и точки отколкото когато си в нищото. За ориентация пък изобщо да не говорим... Сещам се на ивито как се ориентирах по фенерите на граничарите :D, колегата реши че е НЛО :D :D :D
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”