Термоклин и риболов на сом.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Тия дни започнах да си чета пак старите теми и виждам, че такава няма. По въпроса е писано на много места, но не и в концентриран вид. В интернет като напишеш термоклин и ти предлагат кюспети :D .
Ето как е обяснено явлението :

Раждане и изчезване на термоклина :

"През топлия сезон, във водата прониква увеличен размер на слънчева светлина. Тя се превръща в топлинна енергия, и най-горния слой на водата се загрява бавно. След като водата достигне температурата на околния въздух, тя започва да се разширява. В действителност, разстоянието между молекулите на топлата вода е по-висока от тази на студената вода. Тази експанзия води до факта, че плътността на затоплената вода спада. Намалява съответно и теглото и. Как? Броя на водните молекули е същия, но сега те са разпределени в по-голям обем.
Слънцето не може да стопли по-дълбоките слоеве на водата, на същата температура, в която водата се загрява на повърхността. Хладната вода всъщност е по-тежъка от повърхностните слоеве. Тази разлика в теглото води до образуването на термоклина.
Без смесване, топлите водни маси се издигат над по-гъстите студени слоеве, формирайки гранични екстремни температури. Може да се каже, че топлата вода плува върху студената подобно на слой слънчогледово масло.

С появата на по-студено време имаме обратния ефект. Липсата на слънчева топлина принуждава отопляемия слой на повърхността на водата, да отдаде топлината обратно към околния въздух. Тази вода става все по-плътна и "потъва" смесвайки се с водата, разположена непосредствено под нея.
Този феномен е известен като преобръщане, и продължава докато съществува температурна разлика между съседните слоеве на водата."

Ясно е, че наличието или липсата на термоклин оказват сериозно влияние върху поведението на сома и дълбочината, на която е най-удачно да се презентира примамката, независимо дали става дума за кльонк или тролинг. В тролинга също има примамки работещи на по-голяма дълбочина или методи за спускането им на такава при нисък термоклин. Последното го написах за да пусна фитили и на тролингистите да се включат в темата. :wink:

По въпроса за термоклина имам някои наблюдения, но и много въпросителни. Едва ли се отнася само за мен. :
-Как да откриваме термоклина ? Сонарни изображения, разчитане, настройки.
-Как да презентираме примамката при установен термоклин ?
-Кои са случаите когато можем да го игнорираме ?
-Как реагираме при липса на термоклин ?
и т.н. .........

Очаквам включване :wink:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Купи си един термометър,който отчита температурата през 2м. и я запаметява.Там където става рязко падане на температурата,там е термоклина и слоя в който сомовете вземат най-много.Термоклина във един язовир може да бъде на различни дълбочини.Това зависи от посоката на вятъра който изтласква топлия слой в определена посока.Както и от подводните течения.Термометъра за който ти говоря го има описан тук във форума отдавна,но на никой не му се даваха 50евро за него смятайки го за ненужен атрибут.Той е във пъти по-полезен от всеки сонар и за всички стационарно кльонкащи риболовци.Мери точно там където си. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Термоклинът нема нищо общо със сома,та нема смисъл да се обсъжда! :wink: Защо,ли? :roll: Ми щото явно термоклинът не играе никаква роля и това го показва фактът,че през ноември той се вдига от 30метра и удря на 4-ри метра на кльонк,та темата е безмисленна щот няма кво да се обсъжда,просто ФАКТ! :idea:
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от xaznata »

:idea:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Термоклинът нема нищо общо със сома,та нема смисъл да се обсъжда! :wink: Защо,ли? :roll: Ми щото явно термоклинът не играе никаква роля и това го показва фактът,че през ноември той се вдига от 30метра и удря на 4-ри метра на кльонк,та темата е безмисленна щот няма кво да се обсъжда,просто ФАКТ! :idea:
Колега,това се случва на язовири без ясно изразен термоклин,като Ивайловград например.Той се явява,като проточна река и там водата няма ярко изразен термоклин дори през лятото.За това именно там се случват подобни неща описани от вас.
Все пак за да говорите така,трябва да имате някакъв опит или поне да сте чели колеги описали ви нещата още преди 8г.
Не случайно човека запалил повечето от вас на кльонк М.Георгиев ловеше сомове до края на септември.И трябваше да се появим ние и модератора Калинс,за да разбере как може да се кльонка до Нова година на дълбочина 30м.
Бих искал да зная някои ваши конкретни случки за улов на сом,подкрепящи вашето твърдение.
На Искъра до миналата седмица се вадиха сомове от дълбокото,а не от плиткото.Това означава нещо колега.....какво вие преценете.Не разказвайте чужди случки на чути,недочути неща.Пишете там където ви е силата и знаете нещо.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

boababa написа:Термоклинът нема нищо общо със сома,та нема смисъл да се обсъжда! :wink: Защо,ли? :roll: Ми щото явно термоклинът не играе никаква роля и това го показва фактът,че през ноември той се вдига от 30метра и удря на 4-ри метра на кльонк,та темата е безмисленна щот няма кво да се обсъжда,просто ФАКТ! :idea:
Като ти удари ноември на 4м. на кльонк ела ми се обади. :idea: Ма първо ми кажи къде е тоя термоклин през ноември. :idea: :?: Както и да е, това си е твое мнение. Нищо, че не съм съгласен с него. Има обаче и друго.

Вземи се дръж по-човешки и колегиално във форума.Писнало ми е да трия и да гледам мазалото, което става като нахлуеш напред с бутоните.Не сме тук за кавги. Искам и аз да си чета и пиша спокойно без да се правя на стражар ! Смятай, че съм те предупредил. Продължи ли мазалото, ще действам !
MEMENTO MORI
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от max »

Аз да не наливам масло в огъня...ама съм хващал Сом 6 кила, на 5м., на 22 Ноември
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

max написа:Аз да не наливам масло в огъня...ама съм хващал Сом 6 кила, на 5м., на 22 Ноември
Аз нали затова я пуснах темата, за да се споделят такива работи. :wink: Имаше ли според теб термоклин тогава ? Най-плитко ноември сме вадили на 6м., но на река и е по друго. Последно преди 10 дни. Температура на повърхността на водата 13гр. Дъно 10-14м.
MEMENTO MORI
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от max »

В тези години бях само с огромен мерак, надуваема лодка и без сонар и сериозно понятие от термоклин - мисля че ако е имало е бил около 4-5м защото над тази дълбочина стръвта ни се ушеметваше. В същия ден хванахме е на 22м. - експерименти :fish3:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

max написа:Аз да не наливам масло в огъня...ама съм хващал Сом 6 кила, на 5м., на 22 Ноември
На кой язовир това.
А защо умира стръвта на определени метри през годината и я вадиш лед студена от фризера.......как му казват на това.Тича е характерен пример,но тази година се случваше и на другите язовири.
Октомври и ноември месец е абсолютно нормално да хващаш така и си има обяснение за това.
Нещо изместихме темата със неточни примери.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

Emo-83 написа: Колега,това се случва на язовири без ясно изразен термоклин,като Ивайловград например.Той се явява,като проточна река и там водата няма ярко изразен термоклин дори през лятото.За това именно там се случват подобни неща описани от вас.
Ето това например ми беше много интересно да го прочета. На последния бивак през октомври на Ивайловград времето беше още доста топло. Единствения сом, който се хвана удари на 18м. стръв и дъно 22м. Аз бях пуснал на 14м. Отлепих го два пъти от дъното, но рибата се качваше до 18м. и по-нагоре не иска. Като тръгна за трети път да се вдига, Янко му пусна асансьора и му удари точно на 18тия метър. Чудих се защо по това време на тази дълбочина.Явно термоклина е бил размит.
После за два дена нивото започна бързо да вдига. Тогава рибите започнаха да се вдигат до 6-8м. от повърхността с по-остър ъгъл към линията на стръвта, което предполага, че не са се вдигали от дъното. Повече удари нямаше, но това в случая не е важно. Предполагам, че навлязлата студена вода е повдигнала топлия слой, и отам позиционирането на сома. :roll:
Не ги познавам добре големите язовири, и затова са ми интересни тия неща. :wink:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Сома може да го хванеш по същия начин и на други места.Той е по-деанджия от другите риби.И ако те(стръвта-храната)плуват на границата до термоклина,той може да си лежи долу и да почива.Но винаги масовите удари са на границата.
При белите как е.....лятото защо седят в дълбокото през деня(20м)....кислородно съдържание на водата+температура.Но вечер и сутрин вземат от 3-4м.За това тактиките са различни в един и същи ден.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от kalinux »

Забелязал, че понякога термоклинът може е да една дълбочина, а някои риби сами да се качват и кълват на доста по-високо, особено в момент на свръх активност. Ето един пресен пример.

Изображение

Но горната граница на термоклина си оставя мястото, където сомовете се вдигат масово, понякога директно от дъното. Като видите подобна ситуация няколко пъти няма какво да се чудите. Обикновено там кълват без да правите никакви фифели.

Изображение

Изображение

Можете да го накарате да дойде сома под или в самия термоклин, ако играете достатъчно активно, но много често без щастлив край за вас. :D

Изображение
С внимание към детайлите
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от vihren »

Pike1 написа:
По въпроса за термоклина имам някои наблюдения, но и много въпросителни. Едва ли се отнася само за мен. :
-Как да откриваме термоклина ? Сонарни изображения, разчитане, настройки.
-Как да презентираме примамката при установен термоклин ?
-Кои са случаите когато можем да го игнорираме ?
-Как реагираме при липса на термоклин ?
и т.н. .........
- Увеличаваме чувствителността на 100% и зуумваме горния слой.........термоклина се вижда,като шум от повърхността до 1,2,3,......8,9 и т.н. в зависимост от сезона
- На ръба,малко под него и над него.........в зависимост от сезона,слънцето,вятъра,атмосферното налягане и куп други парчета от пъзела :mrgreen:
- Нощем и след средата на Октомври,но пак зависи от самата година
- Ползваме асансьора :wink: :twisted:

И аз не искам да правя дразги но средата на ноември т.г. рибите се вдигаха от 22-34м и заставаха на 3,5м..........а се ловяха на 5-6м :roll:...............но това е заради годината :mrgreen:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Това е нормално Вихрене за сезона и за сома.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”