Термоклин и риболов на сом.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Tomahawk »

" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Tomahawk написа:Нещо за четене :
http://fisherbook.ru/article/letnii-ter ... to-znachit
Е ти пък им пусна най-ценното.....нека си ги ловят есента и да се чудят защо са на 20 и 4м. :?: :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

В тази статия има точно два реда за сома и се казва,че не му влияе термоклина и дън-дрън общи приказки как кълве нощем и да е топло времето,па и колко са важни ямите!В нашите язовири нещата са по-различни,а термоклинът е проблем само за стъвтта при кльонкане! 8)
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от vihren »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

статията е перфектна...........но Тролката пак е прекалил с ракията..........той ги лови под,над и в термоклина....не го бърка......... :lol: :lol:
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от ribata402 »

Щото е рибохватец... :lol: :lol: :lol: :lol: :fish15: :fish15: :lol: :lol: :lol: :lol: :fish1: :fish1: :lol: :lol: :lol: :fish7: :fish7: Чак и накрая и на дупка лови.. :fish7: :fish7: :fish7: :fish7: :lol: :lol: :lol:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Ето ги двата реда,които не казват нищо същественно за Сома и термоклина! :wink:
Сом любит теплую воду и любит покушать в летнюю пору. На термоклин и кислород ему начихать. Но он избегает освещенных мест. Днем всегда стоит на ямах. Охотиться в основном ночью или поздним вечером.
Всяка една думичка от текста е клише,щот сомът се лови и в студените месеци,и през деня!Авторът казва,че сомът избягва осветените места,което е пълен абсурд,много често той си стои на 1метър дълбочина и не мърда с часове през пролетта-лятото! :wink:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Pike1 »

boababa написа: Всяка една думичка от текста е клише
+1 :wink:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

В статията се гледа общото значение на термоклина.Иначе много ясно,че не е така както са го написали.Преди когато се издаваха списания със текст за сома на кльонк също имаше огромни части на неверни неща в текста.Но имаше и верни неща.Сабанеев който е световен учен,да не би всичко за сома да му е верно.Ние не правим анализ на всяка казана думичка,а търсим основния отговор.При бялата риба описаното е доста по-верно от това за сома.Но руснаците са чукове,които никога не изпипват нещата до край.
Във филма който пуснах за тролинг на сомове е съпроводен със статия.Във нея ясно е описано,как воблерите не трябва да бъдат много големи по размер.И всеки магазинер който ви предложи голям воблер,значи нищо не разбира от сом.
Когато филма започна се видя,че най-малкия им воблер е Предатек и Халко 12.5см.Всичко останало е бухалки от 14см нагоре.И ако ние четем,като дявола евангелието(демек да си пишем каво ни отърва в теорията ,която защитаваме)няма да стигнем до никъде с преводите.Щото в статията само от едно бегло изречение са разбира,как за руснаците голямо са воблерите за Баракуда и подобни риби.
http://s157.beta.photobucket.com/user/E ... t=3&o=1223" onclick="window.open(this.href);return false;
Точно по този повод искам да ми изкоментирате таблиците за различните сезони,а не това което е видно от 100км.
Когато ловите сомчета от 20 и 4м. трябва да знаете защо се случва.Като се има предвид,че на всеки язовир това е различно.Щото се съмнявам Троли да има познанията за Цимбала,които нямат нищо общо с тези пред Бориславци.За Тича и другите язовири да не говорим,че ептен ще стане мазало с теориите ни.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Наистина не съм спец по сомовете на Ивайловград,но тази година открих тролинг-сезона точно там в началото на Март и още с влизането треснах бяла риба,после още една а за сома се оказа рано,но Любо9 хвана първият след седмица или две!За Ивайловградските сомове могат да се напишат и 1000страници,но на първо четене ТАМ просто популацията на сом е постоянно добра!Номера е да отсееш нужното от руската статия,което е актуално за България а точно тази е бедна на инфо за сомовете и отношението им към термоклина!Даже се твърди,че на термоклин и кислород сомът киха,което е безмислена шегичка и аз не я разбрах! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

Не може да не хванеш бяла точно там,при условие,че с Мацака хванахме над 25бр. за 3 дена.
Кислородното съдържание на водата е жизнено важно за бялата,но и за сома също.И за това няма нищо случайно големи риби да седят в коритото на вливащата се река в жегите на август месец.Друг е въпроса,че изпускането на ледена вода от Кърджали,тази година прееба сома и неговата активност в плитчините.
Големите белите риби защо в летните месеци седят в дълбокото!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Бялата риба не я замесвай с термоклина,щот според мен тя е царицата на водоема а сомът е като Цар Лъв и идва наготово изгонва я грубо и си папка на спокойствие!Та въпросът е дали термоклинът е толко важен за сома,та да му обръщаме толко внимание? :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

В определени месеци е много важен......особенно когато Краси лови сомове над 100кг.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от boababa »

Emo-83 написа:В определени месеци е много важен......особенно когато Краси лови сомове над 100кг.
Е те тука съм аут и се крием зад храстчето! :oops: Признавам само,че Август ми е най-труден при сомовете! :cry:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:
Emo-83 написа:В определени месеци е много важен......особенно когато Краси лови сомове над 100кг.
Е те тука съм аут и се крием зад храстчето! :oops: Признавам само,че Август ми е най-труден при сомовете! :cry:
То не само на тебе,но тогава се ловят и най-големите.....точно така,кога няма зачатък за кълване и риба на сонара.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Термоклин и риболов на сом.

Мнение от franko »

Август и септември,това са най добрите месеци за риболов по р.Арда :idea: :D :wink: :fish15: .
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”