Риболов по бреговете на Южна Африка

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от shkarcheto »

Здравейте приятели!!! Честита Коледа и весело посрешане на новата 2013 година...
Ето и от мен един риболовен излет от няколко поредни дни макар и малко отдалечен от пределите на България може да ви разсее от сивото ежедневие. Единственото негативно нещо от това като пиша и чета какво става при нас е факта колко нещастни рибари сме ние, унищожихме за 20 години богатство пазено и развъждано с десетилетия. Стоп. Нека ви разкажа за един риболов на бреговете на Южна Африка. Роболов от лодка с размери дължина 300 и широчина 40 метра:)))) надявам се повечето от вас се досетиха, че пиша за кораб, при това средно голям контейнеровоз. Но нека оставим работата настрана и преминем към темата. Линията, която държеше кораба включваше освен един куп азиатски пристанища, но също и южната част на индийския океан и по-точно Порт Люис о.Мавриций и Дърбан и Порт Елизабет Юзна Африка. Риболовът предполагах щеше да бъде удачен в Южна Африка, стоеше се на котва пред Дърбан 2-3 дни при дълбочини от порядъка на 30-40 метра и вътре в пристанището на Порт Елизабет/ Коега
терминал, за където имах инфо, че риболовът е забранен , но се ловят прилични екземпляри риба.
За риболов на о. Мавриций не беше удачно, малък терминал пълен с океански огромни заргани, с кристални води и огромни дълбочини, най-преспективните места са за риболов от лодка и в частност дийп сий фишинг(дълбоководен риболов). Много богат на риба остров, но с кратък престой на кораба и ограниченост в риболова. Успях да се снабдя с кратка брошура за рибното богатство на бреговете на Южна Африка и с учудване установих, че лефера е преобладаващата риба по бреговете им, като рекорда
за улов с въдица е риба с тегло 10.5кг. Успях да се свържа с колега, който трябваше да се качи на кораба и който ми донесе от БГ впоследствие добро количество пилкери, чепарета, метални поводи, влакна и един мултипликатор. Прът съответно трябваше да си купя при първа възможност и поради невъзможност от рабаотно естество да се докопам до оторизирания представител на Хзога в Малайзия, се сдобих с една Окума Андрос 2 С602МЛ 70-185грама примамка и влакно 30-80либри. Разполагах с около 20
чепарета за лефер от флуорокарбон е пера и калмари и прочие пилкери, няколко ролко уинд он лидери и плетеняци. Металните ми поводи 70 либрови, за снадките им изпозвах тубусчета на Мустад оказаха се разкошни,ще ги ползвам и при риболова на сом в БГ. Първиа риболов започна на 2ри ноември 2012 на рейда пред Дърбан. Коелгите ловяха на парче от риба и освен някоя дребна баракуда, хвашаха постоянно една дребна червена риба напомняща ред снапер и морски карас. Перата за лефер макар и резултатни в
ЧЕРНО МОРЕ, тук не дадоха резултат. Пилкерите искаха друго место и също не бяха добър избор. Освен няколко лефера по 700грама и един Коб около кило намаше нищо интересно. Оставаше ми да пробвам мини калмарените чепарета от силокони. Това което се случи през следващите няколко часа беше риболов по филмите. Пурвото пускане на чепарето доведе до 9 скумрии от 10 куки още преди да достигне дъното,
чепарето увисна. Втото пускане почти същия резулата риби с тегло от 250-300 грама идеални риби за скара, някои и по едри. Тук трябва да отбележа, че нашите чепарета се оказаха смешни, освен калмарите от силокон , които ползвах, всичко друго го изхвърлих, минахме на чепарета направени от мен - основно 0.5мм, поводи 0.4/0.45мм, куки номер 2. Риболова беше жесток и пак имаше късания. За около 2-3 часа 2 души хванахме около 28-32 кг риба скумрия,лефер и сафрид, след което куките ми
макар и с дебели поводи започнага да уредяват. Оставих чепаретата на колегите и те усърдно се впуснаха в риболова на скумриа и сафрид, а аз трябваше да преправям линията и да се мъча да хващам това , което изгризваше куките. Метален повод 70 лбри, основно плетено 50 либри, малък вирбел и олово около 30 грама като за буфер на него и вирбела един силиконов калмар 7см. Стръвта е парче сафрид от прясно хванатия, захвърлен и оставен да се носи по течението. За 5 часа на сдрачаване 3
души хванахме около 100 риби средно от около 1.200/1.500 кг. Равносметката на колегите със скумрията до тъмно около 200кг риба. Тук се извинявам на вас колеги, че на тези риби снимки няма да покажа, понеже си беше лека касапница, като искам да отбележа че риболова общо взето се оказа слаб, тъй като повечето риба беше в брега, от 15 октомври до 30 ноември беше размножителния период на рибата. В последствие разбрах от местен колега работещ в магазин за такъми, от койото смених мултито с една Дайва Сийгейт 4500, че големите риби са били в брега, но тук се спазва забрана за риболова на лефер, а разрешените риби са 4 бройки на човек. Представете си отивате на риба и след 10 мин си тръгвате понеже сте изпълнили нормата. По едри риби този ден и следващия не хванахме, освен една закачена баракуда, тук я наричат куута някакъв едър вид, около 9 кг по моя преценка на един колега без повод и съответен финал скъсване и една акула около 15 кг със същия финал. Предстоеше риболов в Порт
Елизабет, а там инфото ми беше за големи риби, а борда на "лодката ни" 20 метра и почти невъзможно повдигане на такава височина. Наближявайки терминала ахнах, вреше от туна на рейда, а китове се обръщаха между корабите съвсем необезпокоявани от нищо, пясъчни дюни и тишина, идилията беше неописуема, времето сякаш спира и те връща 25 години назад на места недокоснати от човека. Дълбочина в пристанището 20 метра.Таргета беше акули , лефер и коб, само на парче риба. В рамките на 30 минути
успяхме да закачим и хванем един скат около 30 кг, една акула около 15 кг и нещо голямо удари на мултито, което бях продал на един колега с 30 либров плетеняк и след около 15 минути си замина без и да разберем какво беше, но останах с впечатление за голяма акула. проблема с изваждането на големите риби беше голям и не беше решен успешно....В следващите няколко часа безброй скатове от порядъка на 10-15кг и акули бебета до килограм. Всичко обратно във водата. И понеже Емо-83 ме нахока подобаващо , че не пиша сега пиша тази статия като извинение. Днес застанахме в Порт Елизабет и снимката е от там, тази е най-малката акула която хванах и пребрах
на борда, за другите се налагаше хващаш измаряш и накрая режеш влакното, имах една от сутринта около 35-40кг. Риболова тук преключи с кофа пълна с риба - коб. Колегите , докато пиша тези редове пак са на риба...Но нека оставя темата с продължение, остават ми 4-5 дни риболов пред Дърбан с малко снимков материал, а снимките по долу са от местата , където ловихме. Искам да ви поздравя за новата година да ви пожелая много здраве, големи риби и здрави линии и не забравяйте да пазите природата. Наздраве!!!!!!!
Порт Луис
Изображение
Порт Луис
Изображение
Порт луис
Изображение
Дърбан
Изображение
Порт Елизабет
Изображение
Порт Елизабет
Изображение
Захождане към порта
Изображение
Борба
Изображение

Извинете ме, някои от снимките са правени от колега, който е няколко пъти на тази линия и поради по-доброто качество съм ги сложил тук, все пак имам лимитиран достъп до нет, наслука, отивам за риба........
Последно промяна от shkarcheto на Съб Дек 29, 2012 21:09, променено общо 3 пъти.
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от vihren »

Велик си бе Шкаров.................много тъжна тази акула :lol: .............
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Yco-Camel valley »

Хубав репортаж и риболов, за който можем само да мечтаем. Продължавай да опресняваш и ще я четем с интерес. :D
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от shkarcheto »

Ако има нещо интересно за васм казвайте, да знам какво да пиша, не ми е проблема да ви постна и доста голяма, тук проблемът е, че ако ви я снимам, това означава че съм я убил , за да я прибера на борда, а пак нещо не ми се убива риба , от която вече има доста.
Сега е бума на коба започнаха да излизат добри риби от по 3-4 кг и нагоре, обаче съм гроги, пък и не съм лягал 20 часа. На 25и вкъщи и ще ме водите за бели риби. Поздрави......
Очаквайте продължение
Последно промяна от shkarcheto на Съб Дек 29, 2012 21:10, променено общо 1 път.
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от vihren »

ПУСКАЙ ..........всичко е интересно...........
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Anton_65 »

Колега,яж, пий,лови,снимай млади булки по плажа :D радвай се че си там, че като си дойдеш,след 2 дена ще си кажеш,на кому к...ра търся тук :wink:
Аватар
stas
Мнения: 151
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 17:26
Местоположение: Габрово
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от stas »

Браво, приятелю! Поздрави от Габрово! Страхотен репортаж- какви залези, какви чудни красоти, какво синьо, а за рибите да не говорим!
А що се отнася до белите риби, я по- добре наблегни на акулите, че тука работата е "sometimes lun, sometimes win"(Хр.Стоичков).
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от LVitchev »

Шкарче,шукар темичка си пуснал,давай и не се скъпи на снимки ама да те гледаме как ги дърпаш :wink: :wink: :wink:

П.П И сега,понеже си мой човек,ще те открехна как да си вадите големите риби без да ги убивате :lol: :lol: :lol:

Правите една рамка от желязо,която да е с големина 1метър дължина х 50см ширина,може и в двоен размер 2м х 1м за да влиза всичко което закачите.Намираш здрава мрежа и я пришивате към рамката,като оставите в средата да виси поне 1 метър корем че когато влезе вътре риба и вземете да я вдигате,да не може да се пързаля и да пада от от люлката кеп.След това намираш въжета които да са достатъчно дълги и здрави и пускаш по 2 метра мустаци в четерите края и горе ги вързвате здраво като гледате да са идеално равни и на желязна голяма халка от дебела арматура поне ф10 мм.Следва въже с дължината равна на височината на кораба и сте готови.С такива люлки,вадехме през ония години по 45-50 килограмови толстолоби от стената на Антон Ивановци,сам си направи сметката колко е висока стената,гаранция е по-високо от кораба :lol: :lol: :lol:
Когато хванете риба и я уморите,пускате долу люлката кеп и я потапяте във водата като се опитвате да наместите така рибата че да влезе във люлката и щом се намъкне вътре в рамката дърпате на горе.Успех и веднага давай заповеди на първия заварчик да започва да я прави :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:

Весела коледа и приятно прекарване на Нова Година.Чакаме те да се върнеш и да те водим за риба,ако не се наловиш до тогава :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от shkarcheto »

Ти тези белите мрежи на заден план от какво мислиш са, нали тази така съм я извадил, обаче не ме кефи този метод, трябват поне 2 души, но аз съм свикнал сам да си плета кошницата, обезателно по риби като си дойда, живот и здраве.....Мерси подобно за пожеланията и до скоро......наздраве!!!!!!!!!!!!
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от wertus »

shkarcheto написа:Ти тези белите мрежи на заден план от какво мислиш са,...
Бе и ние бехме сигурни че не си я вадил с пръчката таз акула, ама нейсе! Ма най ме потресе ей това фото:
Изображение
Нещо душата ми се е затъжила за лято....зимата определено не е моят сезон. Аре стискай зъби, па като се върнеш ще ти разкажа вица за двата глиста - баща и син :lol: :lol: :lol:
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
beis
Мнения: 1031
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 13:44
Местоположение: Пазарджик
получил Браво: 3 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от beis »

Иво густо майна,снимките са номер едно както и всичко останало. :wink:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от shkarcheto »

ЗДР, вчера бой, днес провал, отнякъде се беше завъртяла акула чук и съответно друга риба на най.....Естествено все пак си хвърлихме въдиците и към 1000 ме взе товарния влак, тази Дайва се оказа абсолютен танк и май ще трябва да си взема още една...Та да продължа, нямаше резки смени на посоки и прочие, на финала ми прегриза 70либри стоманен повод, а кажете сега каръка си е карък. На колегата подобна случка, но той беше на флуоро повод и при него борбата беше кратка. Поздрави на всички, бях прегласил камерата, но както обикновенно става - филм няма в такъв случай.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Tomahawk »

Еее направи едно клипче , може и с лефери и скумрии. Да усетим атмосферата :)
Може и без риби , просто да видим къде замяташ какво има около вас..
Поздрави.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от Pike1 »

Много готина тема ! :wink: Поздрави, Иво и весело посрещане на новата година ! :wink:
MEMENTO MORI
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Риболов по бреговете на Южна Африка

Мнение от bai ves »

:D Шкаров, ейби му кефо! :lol: 8) 8) Поздрави и прекрасно изкарване по празниците !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”