Правила за риболов по I.G.F.A.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

Е понеже ми стана интересно погледнах правилата на IGFA
има ограничение за дължината и удвоената линия на лидера а за здравината и материала НЕ

D. LEADER
The use of a leader is not required. If one is used, it must meet the following specifications:
The length of the leader is the overall length including any lure, hook arrangement or other device, and is measured to the bend of the last hook. The leader must be connected to the line with a snap, knot, splice, swivel or other device. Holding devices are prohibited. There are no regulations regarding the material or strength of the leader.
Saltwater species: In all line classes up to and including 20 lb (10 kg), the leader shall be limited to 15 feet (4.57 meters). The combined length of the double line and leader shall not exceed 20 feet (6.1 meters).
The leader on all classes of tackle over 20 lb (10 kg) shall be limited to 30 feet (9.14 meters). The combined length of the double line and leader shall be limited to 40 feet (12.19 meters).
Freshwater species: The leader on all classes of tackle shall be limited to 6 feet (1.82 meters). The combined length of the double line and leader shall not exceed 10 feet (3.04 meters).

ето това е копие
D. LEADER
The leader must be connected to the line with a snap, knot, splice, swivel or other device. Holding devices are prohibited. There are no regulations regarding the material or strength of the leader.

В дейстителност ако не се търси рекорд обикновено се слага по дълъг лидер а заякоста 2-3 пъти основната линия,някой слагат и повече
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от spookymiro »

boababa написа:... Не разбирам и хора,които нямат нито една достойна битка с риба,която има шанс да им скъса линията!Защото глупавите оправдания,че големите риби се завират по храстите и с 200либри линия няма да им скъса или оплете,са алогични и тъпи! :wink: Ако спокимиро имаше достойна-мъжка битка с голяма риба има право да дава съвети и напътствия,но за сега е бил само помагач-тролингист и биткаджия който с 50либри линия се бори с 20либри соме! :cry: :cry: :cry: Всеки си избира,но за мен хора като Дане са герои и мъжкари,щом са се справили в трудна ситуация с голяма риба на финн такъм!...
Ех Саше, Саше. Много е трудно да се проведе във форума някакъв смислен диалог с теб.

Като нямаш с какво да се похвалиш, размахваш чужди подвизи. И се опитваш да хапеш. Нямал съм бил битка. Ми имаше над 20 лодки, които могат да ти кажат колко време въдицата ми беше в ръцете. Ще приложа и доказателство, пък хората да преценят дали имам право да коментирам или не:

Откакто хванах въдицата с ръка, Божо ме смени само за една цигара. Нарочно решихме аз да го вадя, първо защото съм по-спокойния от двамата, второ защото Божката е по фин (нали говорим за фини такъми :D ) и по лесно ще се сгъне да го канджоса. Освен това ако си спомняш се беше изморил и сам ме повика за му помагам.
Ето снимка в колко часа съм с въдицата:
Изображение

После имаше това:
Изображение

И това, 100-200 метра по-надолу завлечени от рибата:
Изображение

И това, получило се от работата в екип на двама приятели:
Изображение

След като го качихме на лодката, да са минали най-много десетина минути до тази снимка:
Изображение

И кво излиза, борил съм се със 70 килограмова риба 1 час. Как мислиш, дали имам някакво право да си кажа мнението? А ти имаш само хипотези и теории. Ама ги налагаш, все едно си най-големия сомохващач. Къде ти е опита с голяма риба? Все говориш от трето лице за разни случки и подвизи. Верно си като латерна, няма значение кой какво ще ти каже, ти си мелиш едно и също.

Не съм съгласен с поста на Кроки, защото те познавам и извън форума. Наистина нямам обяснение защо така полудяваш като влезнеш тука.

Както и да е, бъди жив и здрав ти и семейството ти и дано следващата година да е по-добра за вас във всяко едно отношение.

P.S. Таман да пусна поста и видях че ме забъркваш в някакви филми. Биячите които си ми показал, не съм ги издал на никого. Емо може да потвърди дали съм му казал нещо, а има и други хора, които също могат да потвърдят. Отговорът ми е бил, че съм ти дал дума и не мога да ги кажа.
Освен това, аз твоите биячи не ползвам. Не ми връзва на тези от тях, които имам. А пък от моите съм си доволен. Последният ми е магнум 14см. Сега да не вземеш да ме захапеш, че са му големи куките и го ползвам щото съм страхливец :D.

Поздрави!
Последно промяна от spookymiro на Пет Дек 28, 2012 21:19, променено общо 1 път.
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Зее,моля те бъди коректен! :wink: Къде видя,че поводът може да е двойно на основната линия от 130либри? :shock: :shock: :shock: Няма такова нещо,имаш 130либри таван за целия такъм и нищо не треа да превишава 130либри! :idea: :wink:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

А бе Александре Безрибов,знаеш ли колко ми дреме за тебе и твоите тъпни дето пишеш :?: :idea: :idea: :idea: Що се отнася до моята "любофф" няма как да я получиш,пък за уважение и дума не може да става :idea: :idea: :idea:

1. Как да уважавам,след като Спокимиро ти постна твои стари постове и писаници за разни нещастни битки с посредствен сом,които може да е бил и 30кг,но когато вадещия е страхливец и не напъва рибата,как да я извади и да я спре изобщо,като нито пръчката,нито влакното могат да му го позволат и естествено рибата да си иде :idea: :idea: :idea: Ти обаче изобщо и дума не написа по въпроса,за твое оправдание и продължаваш да ми пишеш за баяти такъми,като ти до вчера беше и още имаш такива и ги ползваш а и сома дето си борил пак си бил с такива,но се криеш да не те видят :idea: :idea: :idea:
2. Как да те уважавам,като нито веднаж не ми отговори на постовете,в които те правя на пъздер и няма какво да ми отговориш :idea: :idea: :idea:
3.Как да те уважавам,като до сега поне десет пъти в отговор на твоите простотии и напъните ти да омаловажиш всички други,освен твоите нещастни успехи,един път не каза нищо за моите такъми,които никога не са биле баяти и никога не съм ловил с повече от 0.50 брейд или 0.55 за кльонк,защото сега не се сещам колко точно беше,а може и да е 0.45,търся си ролката за да ти я навра в лицето.Що се отнася до тролинга,и там линийте са ми тънки,имам на всяка макара по две шпули и никъде няма по дебел брейд над 0.28 и всички останали са от 0.10 - 0.19 - 0.23 даже и по тънки.Последния брейд които съм внасял от вън,ми го достави Павел Иванов и него можеш да го питаш дали не е 0.10 или 0.12 :idea: :idea: :idea: Монофилите са ми от 0.27 до 0.33 ам ти и това не прочете защото си така ти отърва.
4.Как обаче да ми отговориш,като няма какво да ми кажеш.Емо ти е на мушката защото ти е по-лесен,знаеш че се застрахова и за това му скачаш и го хокаш за линии и пръчки.А кажи на мене нещо де,да те навръ там от където слънце не изгрява :idea: :idea: :idea:

Така че,вземи се скрий,толкова си назад и в знания и риби че нямаш просто думата,дори и пред едно дете като Дани. И спри да го визираш,ние всички сме достатъчно интелигентни да му отдадем нужното уважение и без твоите напъни.За последно ще ти кажа само,че ти никога няма да извадиш риба като неговата,просто господ си знае работата и е казано,колкото повече шаваш вътре в лайната,толкова повече се ще се омажеш сам в тях :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:


И още една простотия,ти си открил Нилсовете и Тапета ти откраднал идеята :shock: :shock: :shock: Има хора,ползвали Нилсове много преди Емо да започнат да ги внасят :idea: :idea: :idea: Дори аз съм имал два Нилса,но чак преди два-три месеца ги намерих в кутия дето само возя като пасажер.аре спри се че ми писна от тъпотиите ти вече,ти ще ни учиш как да ловим сомове. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Миро,поста ми не е написан за да ви обиждам,просто ме дразните с това че той ви бил учил :shock: :shock: :shock: Аз не съм видял да каже и напише нещо,от както го знам тук по форумите,единствено пише наставнически,и се мисли че е най-големия сомаджия,но без покритие и риби :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Спокимиро,моля те не ме предизвиквай! :idea: :cry: Този сом и толстолобът удариха на твоя приятел БОЖО и няма как да имаш претенции към тях!Казах ти,че си бил помагач-тролингист в случая и точка по въпроса!Сомът не ти е ударил на теб,на твоите сомски и воблерски знания,на твоя воблер в твоята лодка! :twisted: Сега ще мирясаш ли? :wink: Преди да ПОМОГНЕШ за ЧУЖДИЯ СОМ или след него имаш ли битка и самучувствие да си знаещ по въпроса?-НЕ,получаваш обективният анализ на Троли и приключваме с темата "Изкренно и лично"! :wink: Когато откриеш сам сомовете без жокер от приятел и се пребориш от край до край,се обади тук и съм сигурен,че ще си промениш мнението за Троли!Щот ще ти стане ясно колко е трудно сам или с тънка линия и голям сом!До тогава,дерзай,па я ще те чекам с нетърпение щот ръкавицата е хвърлена и е въпрост на ЧЕСТ! :idea: :wink:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

boababa написа:Зее,моля те бъди коректен! :wink: Къде видя,че поводът може да е двойно на основната линия от 130либри? :shock: :shock: :shock: Няма такова нещо,имаш 130либри таван за целия такъм и нищо не треа да превишава 130либри! :idea: :wink:
Ето ти таблицата - може би си я пропуснал да я видиш

- The leader length and thickness should be considered. A wind-on leader in some areas is considered to be as long a length of 600 or 800lb leader as possible regardless of line class, bait or lure size. If they are considered more an extension of the main line with added strength then the system will work more effectively. There are several examples following.

Line Class Double Wind-on Leader
12lb 4 feet 9 feet x 100 lbs 5 feet x 150lbs
16lb 4 feet 9 feet x 100 lbs 5 feet x 150 lbs
20lb 4 feet 9 feet x 150 lbs 5 feet x 200 lbs
30lb 8 feet 20 feet x 150 lbs 8 feet x 200 lbs
50lb 8 feet 20 feet x 250 lbs 8 feet x 300 lbs
80lb 8 feet 20 feet x 300 lbs 8 feet x 400 lbs
130lb 8 feet 20 feet x 400 lbs 8 feet x 500 lbs

нещо не излиза в таблична форма но се разбира
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Ще помоля модераторите да направят нужното по отношение на Любо,щот не е по правилата да пише само КВАЛИФИКАЦИИ за Троли,без да се съобразява с идеята и насочеността на темата! :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Човека го интересуват квалификациите,а не ЛИНИИТЕ И НЕМА НУЖДА ДА ТЪРПИМЕ ТОЗ ТОРМОЗ! :wink: МОДЕРАТОРИТЕ СЪГЛАСНИ ЛИ СА,ЧЕ БОАБАБА Е БЕЗРИБОВ,ПЕДАЛ И ДРУГИ КВАЛИФИКАЦИИ? :roll: :roll: :roll: Ако са съгласни с ЛИЧНИТЕ квалификации на Любчо,то моля ви за БАН,ТА ДА МУ СВЪРШАТ МЪКИТЕ НА ЗАВАЛИЯТА! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

zee написа:
boababa написа:Зее,моля те бъди коректен! :wink: Къде видя,че поводът може да е двойно на основната линия от 130либри? :shock: :shock: :shock: Няма такова нещо,имаш 130либри таван за целия такъм и нищо не треа да превишава 130либри! :idea: :wink:
Ето ти таблицата - може би си я пропуснал да я видиш

- The leader length and thickness should be considered. A wind-on leader in some areas is considered to be as long a length of 600 or 800lb leader as possible regardless of line class, bait or lure size. If they are considered more an extension of the main line with added strength then the system will work more effectively. There are several examples following.

Line Class Double Wind-on Leader
12lb 4 feet 9 feet x 100 lbs 5 feet x 150lbs
16lb 4 feet 9 feet x 100 lbs 5 feet x 150 lbs
20lb 4 feet 9 feet x 150 lbs 5 feet x 200 lbs
30lb 8 feet 20 feet x 150 lbs 8 feet x 200 lbs
50lb 8 feet 20 feet x 250 lbs 8 feet x 300 lbs
80lb 8 feet 20 feet x 300 lbs 8 feet x 400 lbs
130lb 8 feet 20 feet x 400 lbs 8 feet x 500 lbs

нещо не излиза в таблична форма но се разбира
Зее,това батко от къде го извади,че не го видех до сега в сайта на ИГФА? :oops: :cry:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

ами в т.D на англ вариант за лидера - няма ограничения за вида/ материала и якоста на лидера...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

Безрибов,ако хората си траят и ти търпят простотиите,аз няма да те оставя ако ще и десет бана да ми сложат.Щом се върна,пак те подкарвам,докато не спреш да ни тормозиш с простотиите,лъжите и измишльотините които пишеш.На мене ми писна от тебе защото си лъжец :idea: Как да ти го кажа ако не го напиша,идея имаш ли :?: :?: :?: Ти си долен лъжец и ловиш с по-баяти такъми от нас,но си тръгнал да ни учиш с какво да ловим.Модераторите наистина да вземат мерки и да ни отърват от тебе веднъж и за винаги :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Докато те нямаше,всичко си беше мирно и тихо,щом се появиш обаче,започват разправиите,правокирани от тебе.Значи ти можеш да обиждаш хората а ние трябва да те търпим,така ли ??? Е,няма да стане,аз ще те ям докато си жив :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :fish6: :fish6: :fish6:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Емо,от къде ми знаеш биячите за сом :?: :shock: =/Гео и Спокимиро/! :wink:
Емо,от къде чу за Нилсове :?: :shock: =/Миро шпионира Троли/! :wink:
Това,че инфото не стигнало от извора към теб не значи,че нема извор! :wink:
Троли открива нещо и хоп,той е смешник щот не знае кво става зад гърба му! :wink:
На Нилс,Троли първи хвана риба и точка,така се прави РИБОЛОВНА ИСТОРИЯ! :wink:
Берете си плодовете,на Троли му дай да сади! :wink:
Щом сомът ти къса до оловото,що там ти е слабото място и тъниш,а основната линия я правиш дебела? :shock: :shock: :shock: Поводът също влиза в клас до 130либри и не треа да е по-дебел! :idea: :idea: Явно не си чел и разчиташ некой друг да мисли вместо теб? :shock: :cry:
Никога Спокомиро и Гео не са те издали за нещо пред мен....заклевам се в това.Те са доста етични хора и само подсъзнанието ти те кара да ги мислиш за предатели.
Шпионажа на Томахавката не е мой и същесвува,като най-голямото оръжие за разгадаване на противника още преди студената война.
За Нилса нали ние ти дадохме мострите за да тестваш.Хвана на 1-вата секунда,но сега ги плюеш,защото ние ги внесохме и пренасяш войната си извън водните полета.
Късал ми е един голям сом и то не в битката,а когато го държах за устата на 1м. от брега.Нямам само снимки с него,но щом имам спомени......няма за какво да съжалявам.
Повод от 90либри не ми е късал никога,но моя е специален....както и хубавите влакна,които продават в чужбина.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

zee написа:ами в т.D на англ вариант за лидера - няма ограничения за вида/ материала и якоста на лидера...
Zee,нещо си се объркал! :shock: В сайта на Игфа са правилата,а ти четеш от друго място и бъркаш! :wink:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

boababa написа:
zee написа:ами в т.D на англ вариант за лидера - няма ограничения за вида/ материала и якоста на лидера...
Zee,нещо си се объркал! :shock: В сайта на Игфа са правилата,а ти четеш от друго място и бъркаш! :wink:

Защо не приемеш че ти бъркаш и четеш някъде другаде,май пак не ти отърва таблицата нещо а :?: :?: :?: Изпариха ти се бързо-бързо измишльотините дето ги пишеше за Мерлини по 200-300кг на 0.45 монофил :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Голям смешник си :fish1: :fish1: :fish1:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

колега,понеже те интересува какви поразии може да направи една риба на такъмите
ето тука на една мое трябваше да и сменям зъбните колела на ниската предавка понеже се опитх да я напъвам с по голяма риба за нея...
Изображение

а ето кака би трябвало да бъде драга на добра макара за големи риби...няма шаиби,няма нищо но това струва майка си и баща си заедно

Изображение
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Нека бъдем реалисти и позитивисти! :wink: Мирно и тихо е само на два метра под водата! :cry:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”