Правила за риболов по I.G.F.A.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

sampo написа: Две взаимно изключващи се неща, подчертаното е вярно. Рибата има неутрална плаваемост, Няма как риба 100 кила да тежи наполовина във водата, каквото е първото ти твърдение, освен ако не изпусне 50 литра въздух и така да намали обема си, което пък е невъзможно.
boababa написа:За това тежката риба в един момент увисва на линията,но и най-якият такъм не би издържал ако се напъва силово да се вади на "асансьор"!
Рибата може да увисне с тегло равно на обема въздух изпуснат от нея, 1л.=1кг. и вероятно може да се напъва силово, но ти практически няма как да го знаеш :mrgreen:
Не ме карай да вярвам на характеристиката за теб на онова небръснато Филибе :lol: че в някои случаи може да се окаже прав :roll: .
ИАРА ни издава билет за ЛЮБИТЕЛСКИ риболов, така че правилата за риболов на сом са същите като на уклей, три въдици с по две куки.
Западната култура и правила /вкл. ИГФА/ не винаги са приемливи и приложими, там бракове между еднополови индивиди също са разрешени и ако си истински радетел и проводник на европравилата можеш да се възползваш от опцията :mrgreen: , имаш сериозен кандидат югоизточно от София :mrgreen: , па макар и за пробен брак :mrgreen:

Сампо,сега ще те захапе и тебе,нищо че си бръснат :lol: :lol: :lol: Как може така да му говориш ти на него,той е измислил сомския тролинг бе,ти къде си тръгнал :mrgreen:

Що се отнася до брака,ще се оженя за него само ако ти кумуваш :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Има обаче един проблем,нали знаеш че бебето и количката са от кумъ :wink: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от te4osoma »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

интересна е психиката на българина - по другите форуми ако някой пита нещо или споделя мнение ,който знае му одговаря или изказва своето мнение а в ние най често се стремим да убедим другите и да им наложим собсвеното си мнение че " само АЗ съм правия, всички така трябава да правят както АЗ го правя, МОЙТЕ въдици,лодки и др са най добрите,всички останали който не го правят като МЕН са глупаци и т.н. и се започват едни безсмислени и безкрайни спорове с обиди а и често със споменаване на роднини с сексуални намерения към тях.......
абе и аз се хващам че понякога така постъпвам - български ген ,няма отърваване...вродено ни е....
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

zee написа:интересна е психиката на българина - по другите форуми ако някой пита нещо или споделя мнение ,който знае му одговаря или изказва своето мнение а в ние най често се стремим да убедим другите и да им наложим собсвеното си мнение че " само АЗ съм правия, всички така трябава да правят както АЗ го правя, МОЙТЕ въдици,лодки и др са най добрите,всички останали който не го правят като МЕН са глупаци и т.н. и се започват едни безсмислени и безкрайни спорове с обиди а и често със споменаване на роднини с сексуални намерения към тях.......
абе и аз се хващам че понякога така постъпвам - български ген ,няма отърваване...вродено ни е....
Зее,при Троли Безрибов,нещата са много,много прозрачни,и е толкова предсказуем че няма на къде повече.Ще попиташ защо !?!?!?

1.Безрибов от както го познавам,непрестанно се опитва да налага някакви теории,без никакво покритие/риболовна практика,големи риби,достатъчно извадени сомове/
2.От както го знам,не е спирал да плюе по всеки които има хубава лодка и същевременно не е спирал да хвали неговата и да ни убеждава колко сме прости щом сме дали хиляди левове за лодки и двигатели,след като с неговата за 300лв също се лови/нищо че точно с неговия модел има десетки случай на хора,които за малко не са се удавили/
3.В подкрепа на точка две,имаме момент в които глупака за малко не се удави и не повлече с простотията си и децата му на дъното,добре че има добри хора които му помогнаха.
4.От както го знам,не е спирал да плюе по хората ползващи сонари,да не говорим за тези които са със скъпи модели :idea:
5.За него няма приятели,тези които не му се нахвърлят и му вървят по гайдата или му снасят информация как са хванали големите си риби тях ги кътка,но само до момента в които дори веднъж не се изтърват да му кажат нещо на въпреки и се опитат да го оборват.От този момент на татък,човека започва да сипе обиди и по техен адрес,вече са му врагове.Не дай си боже да са хванали няколко големи риби,става страшно защото завистта му няма граници а с нея върви и простотията :mrgreen:

Няма да пиша останалите към 95 точки,че ще ги четете до сутринта,но дори и на най големия тъпак му става ясно че тук става единствено въпрос за ЗАВИСТА и ТЪПОТИЯ на човек,които няма парите да си позволи хубава лодка,няколко добри въдици и сонар от висока класа и не може да хваща сомове.

П.П ако някои не ми вярва,да се върне и да прочете всичките му постове и тук и във другия форум НаРиба.Само един бегъл анализ и на всеки ще му стане ясно за какво става въпрос.Друг е въпроса че ако същия елемент има парите и възможността да си позволи добра лодка и всичките тези екстри които имам другите,или за по-добри,гарантирам ви че ще обърне палачинката веднага и от този момент нататък,ще започне да величае само най-добрите лодка,въдици и сонар,защото са негови.А бе,поведение на човек които не помни три минути какво е писал преди,даже и да го помни,изобщо не се замисля да се оправдава,продължава да ръси глупости без грам да се засрами колко е жалък,защото до вчера е защитавал една теза а днес се обръща на 100 процента против нея.Това е големия сомаджия и разбирач Троли,нещастник с 6-7 години стаж като риболовец,4 от тях като сомаджия и с риби броящи се на пръстите на двете ми ръце,знаещ обаче всичко като човек извадил от водата няколко стотин сома :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
laplandetza
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 319
Регистриран на: Пет Юни 22, 2012 13:43

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от laplandetza »

Тая тема почна добре сус заглавието, и от там насетне....... :mrgreen:
Вземете пуснете друга, само информативна тема с правилата за риболов на сом според онази организация,направете я важна и я заключете,а в тази си се „дъвчете„ колкото щете :mrgreen:
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от Yco-Camel valley »

laplandetza написа:Тая тема почна добре сус заглавието, и от там насетне....... :mrgreen:
Вземете пуснете друга, само информативна тема с правилата за риболов на сом според онази организация,направете я важна и я заключете,а в тази си се „дъвчете„ колкото щете :mrgreen:
+1

P.S. Що не казвате, че патокито не гори, да се мъча и аз снощи..... :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

Ха-ха - веселяци сме всички..прееб...ме иначе хубавата по замисъл идея на Троли...Наистина можеше да бъде от полза на много колеги ако се беше развила нормално...дайте да я осерем още ,пък да си остане за миналата година - догодина на чисто и да се постараем да по нормално ..живот и здраве..

ПП. Само едно уточнение за Троли където му писах че повечето хора / и аз също където бях казал че не ми пука за техните правила/ ,чартърите за гейм фишинг, правят по дълги лидерите си от правилата на IGFA - това е по простата причина че след всяка по голяма риба или след няколко излета се налага подмяна на 0.50-1 м от лидера и нова връзка с вирбела и за да не се подменя целия лидер се реже от него докато съвсем се окъси - е не става при турнири които се провеждат по правилата на гейм фишинг - там дължината е ограничена...

ето една снимка от правилника на IGFA за дължината на лидера..аз лично ги правя по дълги - да има поне 1-2 врътки от лидера на барабана на макарата и да мога да си го улкасявам няколко пъти без да сменям целия лидер
Изображение
Последно промяна от zee на Нед Дек 30, 2012 2:37, променено общо 1 път.
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

Зее,темата на Троли интересува само него и хора които мислят да гонят рекорди и да остават в историята на ИГФА.Тук като гледам,се прескачат един върху друг всички да питат и да се интересуват как аджеба да си регистрират трофейните сомове които вадят ден след ден :lol: :lol: :lol: На пръсти се броят хората извадили трофейни риби над 80кг,основно рибите са до 60-70кг, и най-много са такива до 25-30 кг сомове.На всичкото отгоре,всеки които иска,може да влезе да напише IGFA и да прочете каквото го интересува а не интерпретацийте на измисления Трол дето има пет уловени риби в живота :idea: :idea: :idea: Така че,не се надявам на голяма аудитория в тази тема,и ако някои изяви желание,лично ще му пратя правилата да си ги прочете,даже ще му ги преведа за да не се мъчи,така ще чете истинските правила а не измишльотините на Безрибов,които сам не ги е прочел а само от тук,от там е подочул нещичко и другото е интерпретации и свободни съчинения.Аз първите години когато за първи път се регистрирах,каквото имах да кажа и предам на млади и нови колеги,относно сома на спининг,съм бил достатъчно добър да напиша и най-малките тарикатлъци,без да крия нищо,защото моята риба друг никога няма да я хване.Писано ли ми е да я хвана,ще я хвана а на другите рибите и аз няма как да хвана,това е видно,всеки хваща това което му е писано да хване.Може да си умра с това което съм уловил до сега и да не подобря никога собствения си рекорд,но не се знае нищо,може и 130 кила сом да хвана,та каквото ми е писано това ще стаоне.Е,на мене ще ми е достатъчно да го извадя и хората които са с мене за риба да го видят и потвърдят,изобщо не ме вълнува ИГФА нито простотийте на Безрибов :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от LVitchev »

zee написа: Ето една снимка от правилника на IGFA за дължината на лидера..аз лично ги правя по дълги - да има поне 1-2 врътки от лидера на барабана на макарата и да мога да си го укъсявам няколко пъти без да сменям целия лидер
Изображение
Красива риба и още по красив риболов,много ми се иска някога да го опитам,ако имам възможност.Е,за сега ще се задоволяваме със сомовете,само дето не скачат като Марлините :lol: :lol: :lol:

Трол,виж колко е фина линията,направо е 0.30 и с просто око се вижда :lol: :lol: :lol: Даже се замислям дали не е 0.18,ама снимките не са качествени много и не мога да премеря със шублера :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от boababa »

Сампо,я пак си помисли дали рибите не губят от теглото си във водата,когато вземат да пълнят мехурите си с въздух и олекват за да плуват на нужната дълбочина? :wink: Иначе без ПЛАВАТЕЛНИЯ мехур,рибите щеха да потъват като камици!Та нека съм тъп,те и подводниците използуват същата схема на олекотяване,чрез въздух! :wink: Та когато големия сом провисне на ЛИНИЯТА,той си почива и регулира въздуха в мехура,защото инстинктивно гледа да изплува нагоре,а не да потъне!Та не е нужно да подхождаме силово с линията в такива моменти,защото провисването е за кратко и няма опасност рибата да умре и да потъне,като камик!Това е спор,който водя с Краси от 2години!Той смята,че единствения начин да се справиш с провисването е да ти е баята линията и пръта,па да напъваш яко! :cry: Не е така и мога да ти го докажа с факти за съотношението между килата на рибата,спрямо 5-6пъти по-слаба линия при провисване! :wink: За това има и едно правило в риболова на сом=НЕ ГО БЪРЗАЙ!Сомът почти винаги провисва на ЛИНИЯТА,но няма на къде да потъва и изходът му е само нагоре!Вервай ми,не съм от вчера шашав на тая тема! :mrgreen:
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

а ето тук има малко образувателно за връзката на основното с лидера... напълно IGFA одобрено....

http://www.igfa.org/About/Splicing-Dacr ... aders.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Правила за риболов на сом!

Мнение от zee »

А ето тук е училището на IGFA където показват как да си направи човек 300 лб лидер...

http://m.youtube.com/#/watch?v=eM_wbSSo ... M_wbSSoe80" onclick="window.open(this.href);return false;
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Правила за риболов по I.G.F.A

Мнение от Pike1 »

Тук постепенно ще разчистя.
MEMENTO MORI
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Правила за риболов по I.G.F.A.

Мнение от taco »

Вместо коментар...

"... Ако е стръкче от репичка или розов храст, може да се остави да расте на воля.
Но ако е вредно растение, трябва да се изскубне още щом проличи. А на планетата
на малкия принц имаше страшни семена... семената на баобабите. Почвата на
планетата бе заразена с тях. А ако човек се остави прекалено дълго на баобаба,
никога вече не може да се отърве от него. Той задръства цялата планета. Корените
му се вплитат в нея. И ако планетата е мъничка, а баобабите - многобройни, тя просто загива.

Изображение

"Това е въпрос на дисциплина - каза ми по-късно малкия принц. - Когато се приготвиш сутрин,
трябва да се погрижиш и за планетата. Трябва редовно да изскубваш баобабите веднага щом
ги разпознаеш сред розовите храсти, на които много приличат, когато са съвсем млади.
Досадно е, но и много лесно."
Веднъж дори ме посъветва да се постарая да направя красива рисунка, за да втълпя това на
децата от моята планета. "Ако някой ден тръгнат да пътешестват - каза ми, - ще им бъде полезно.
Понякога няма значение, ако отложиш работата си за по-късно. Но щом става дума за баобаби,
винаги е катастрофа. Знаех една планета, на която живееше един мързеливец.
Не беше обърнал внимание на три храста..."

Изображение

По разказа на малкия принц нарисувах тази планета. Никак не обичам да поучавам. Но за опасността
от баобабите се знае толкова малко, а рисковете, които поема заблуденият в някой астероид,
са толкова големи, че по изключение нарушавам своята сдържаност. Казвам: "Деца, внимавайте с баобабите!"
Дълго работих върху тази рисунка, за да предупредя своите приятели за една опасност, която не подозират
и с която също като мен се разминават на косъм. Урокът, който давах, си струваше усилията. Може би ще
ме попитате: защо в тази книга няма други грандиозни рисунки като рисунката на баобабите? Отговорът е
много прост: опитах се, но не успях. А когато рисувах баобабите, ме вдъхновяваше чувството за нещо неотложно."

Антоан дьо Сент-Екзюпери
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Правила за риболов по I.G.F.A.

Мнение от Trofei »

Темата е правена 2 години преди да се хване,Трофейния сом-105килограма от Ивито.Първите желания на ловеца бяха да се обяви за Световен рекорд на 40либри линия и да се препарира цялата риба.И двете се оказаха невъзможни и в крайна сметка Рекорда си остана един спомен за едри пържоли и ще се забрави.Ситуацията все още е същата,аборигени сме по отношение на Етичните правила в риболова и ни няма на Световната риболовна карта-никакви.Унгарците ги има,защото са се научили от Запада на правила и кое-как се прави.Боабаба е дърта змия,а не тъпо дърво! :idea: :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”