Монтажи за кльонк

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от koko7784 »

kalinux написа:
koko7784 написа:Така че ако иска да засмуче стръвта ще го направи :mrgreen:
Абсолютно съгласен. Няма никакъв проблем да засмуче и най-едрата стръв на най-твърдия връх стига да го поиска. Въпросът е, че понякога (особено късно есен) само леко задържа стръвта с върха на устата и най-лекото съпротивление го отказва. Тогава финия такъм дава предимство. Но пак всичко е въпрос на избор. Миналата година въдица с грубия такъм даде същите риби като тази с малките куки. Просто хубавата риба си взима брутално и номера е да я провокираш да го направи.
При спининга е същото!
Пролетта стиска леко и ако не се засече много често се откача.
Същото е и с големите риби дали защото са бучкани и преди но стиска воблера със зъби и като усети веднага го плюе!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

Едва ли. За какво са му тези четки? Да ги използува! Значи, те са част от живота му, от начина му на хранене и символ на неговото оцеляване от времето на динозаврите. Заедно с големия плавник. А когато говорим за четки, малки куки и меки китки не важат. В зависимост от ситуацията, сома предприема различни движения. Какви? Това му подсказва инстинкта. И обстоятелствата. Освен това, не може този вид да се постави под общ знаменател. Това не е бабушка. Тук конкуренция - няма. Той е лидер. Той е царя. Затова е с характер. Два еднакви сома- НЯМА. Всеки е със собствен "характер". При едни "номерата" минават. Ако са ти изтъркани номерата - Весела Коледа. Последното не важи за водоеми, където човешки крак мноого рядко стъпва. Има такива, все още. Сома е безкомпромисен детектор и убиец. Но и адска машина за оцеляване. Трябва всичко да ти бъде много натурално, но и РАЗЛИЧНО, за да го излъжеш. В противен случай трябва живота ти да ми мине във водата със случаен успех.
Едно наум, че трябва да си се срастнал с аквата. И да я знаеш, като петте си пръста на ръката. Колкото наближава зимата, толкова сома се натиска повече към дъното. Ко праим? :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Мряна съблезъб :lol:
mrena.JPG
mrena.JPG (99.43 KiB) Преглеждано 4147 пъти
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

Добре, Калине. Но тази тракалка там дали ще трака? Рибите не се движат, замахвайки с глава. Ако не трака, по-скоро ще пречи. Тракалката и октоподите с топчета са един от начините да се намали до минимум употребата на кльонк, което увеличава шансовете сома да поеме стръвта. Сома ги усеща перфектно. Толкова добре се ориентира, че удря на куката, до която е тракалката. Същото важи и ако куката е облечена с определен цвят, а другата е гола. Удря на яркия цвят. Уточнявам - при залез. Не ангажирам никой с тези мои мисли, да не се приемат като миродавни и не ги налагам, само споделям. Утре може нещата да стоят по друг начин. Трудно ще разберете какво и как се случва при мен, защото моите монтажи нямат нищо общо с всичко общоприето.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Тракалката е подвижна. А дали трака под водата не знам. Но като е във въздуха дрънка яко. А миналата седмица смених поне 5-6 монтажа, за да видя на какво кълве.
С внимание към детайлите
rado 87
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Ное 15, 2015 19:53
Риболов: тролинг кльонк
Местоположение: Асеновград
получил Браво: 8 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от rado 87 »

Не е ли късно вече за кльонк ? :fish7:
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

rado 87 написа:Не е ли късно вече за кльонк ? :fish7:
Не, не е. Сега е време за едраци и за оправяне на головата разлика...
Монтажите също не са панацея, а отразяват само част от поведението на рибата. Ще направя връзка със съвременното здравеопазване, което се развива на симптоматична основа. Т.е. боли те стомах/глава и получаваш хапче за стомах или глава. Болката отшумява, но състоянието на пациента се влошава прогресивно. Липсва поглед върху цялостната картина. Същото е и при кльонка. Може да имаш най-хубавия монтаж, кльонк, въдица и т.н., но да нямаш и риба.
Хората си мислят още, че сома им е длъжен и трябва да идва при всеки удар на кльонка и да взема всеки монтаж, но уви. Рибата също се учи. Учи се дори и от тока. Ние нямаме отношение към нея, дори и към нас самите нямаме отношение, та какво остава за нея.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

Ъъъ...може ли някой превод в ефир, че съм с техническо, а не медицинско обр. Напрегнах целия си интелект, но ... нищо. Съфър. Нула.
Иво, не се пъни, няма смисъл, ако не искаш да кажеш нещо, чезни.
Калине, пробвал ли си бънджи ефект на монатажа си? Какви са отзивите?

Изображение
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Това бънджи е склонно към оплитане. Мойто е много по-изчистено.
19467949_1804633889792033_2622467784911159608_o.jpg
19467949_1804633889792033_2622467784911159608_o.jpg (207.74 KiB) Преглеждано 3864 пъти
Ластикът влиза вътре в конеца. Това е само пример с 1.2мм ластик, защото такъв имах за снимката. Като се сложи 0.8мм и се направи на октопод монтажа става перфектен. Проблемът е, че от 2 години не съм сложил червей на куките си и реално не съм го ползвал монтажа. В моя вариант не пречи да се ползва винаги и особено полезен е за есенния риболов, когато взимат много капризно.

А това ми е монтажа, който ползвам това лято. Без нито един възел по линията. Най-чистата линия, която може да се направи. Идиотоустойчива срещу оплитане. Двойна дебелина между двете куки.
19477686_1805872916334797_8108620201484431425_o.jpg
19477686_1805872916334797_8108620201484431425_o.jpg (74.97 KiB) Преглеждано 3864 пъти
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

Малии, Калински, ти можеш да бъдеш баща на шаранджиите. Кухите плетеняци са ти слабост. Не те мързи хич. :lol: Рядкост са хората, които могат да изпипват тънко нещата. Признавам те. Остава и мен да ме признае някой. Ма то..... какво да ме признават, на мен толкова курви са ми дали оценка "К" (в превод: полухирург - "Майстор дефлоратор" :wink:
П.С. Купи си тънка игла за лийдкор, да не се мъчиш.
Последно промяна от Diman на Пет Ное 17, 2017 20:48, променено общо 1 път.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Димчо, всъщност шаранджиите ползват приомите на морския риболов. За кухата Спектра знам от 10 години (откакто PENN ни открехна във форума), но по една или друга прична чак миналата година намерих точния конец за сомските поводи. Който го е видял монтажа, се е влюбил в него. :wink:
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

Е аз няма как да се влюбя в монтажа, защото моите са по-добри. Даже се изненадвам, че ти връзва. Но ме кефи, че си иновативен. Освен това знам, че това е само част от монтажа. :wink: :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Diman написа:Е аз няма как да се влюбя в монтажа, защото моите са по-добри. Даже се изненадвам, че ти връзва. Но ме кефи, че си иновативен. Освен това знам, че това е само част от монтажа. :wink: :D
Имаш проблеми с профила и не мога да ти отговоря на ЛС. В момента админа проверява какво става. Ако искаш мога и тук да ти отговоря.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от Diman »

OK. Моят профил е дран пиран. Давай. Само без забележки. Това беше експерименталния прототип. :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Монтажи за кльонк

Мнение от kalinux »

Ок, отговарям ти тук.

Харесва ми затова, че е прибрана куката и се ползват малко куки. Не ми харесва това, че се ползват малки помощни куки. С тях приключих в момента, в който ми скъса на Тича. Другото предимство на съблезъба, е че често не губиш рибката след засичане. Остава да виси на двойката и може да се ползва още 1-2 пъти по този начин. Имам сомове хванати на костури дупчени по 3 пъти за гърба. Имам сомове хванати дори само с висяща на двойката стръв. Другият недостатък на твоя монтаж е неестествената игра на рибката при повдигане (фифелче).
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”