Настройване на аванса на макарата за Сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Как аз мисля да си настроя "аванса" на макарата:

Взимам един свински джолан, слагам го на менгемето и леко го убождам с куката 1 мм. Качвам се на терасата на втория етаж (4 м) и го избабанвам с ряз. За 8-16 м има нужда от блок.... Условието за мен ще бъде, куката да проникне добре в джолана и аванса да охлаби поне 1/3 метър.
Само при теста да не иде джолана при комшиите,... не че ще са учудят много на въпроса ми: - Един свински джолан да сте виждали случайно?
Щото на времето прадядо ми Кольо, като са колели едно нашенско прасе по време на Коледа, та като го ръчнали в гъцмуля и подкарали павуря- Ха наздраве. Ама онова беслиме, като се изправило със ножа във врата, развъртяло се с боен квик и въз през плета към улицата..А там калабалък бая..та излиза дядо ми с павуря на шията, оглежда се и пита спокойно комшиите: - Да сте виждали едно прасе с нож във врата? ...отговора е непоколеним..не..ама ако видиш, някое да е с нож зад плешката да знаеш, че нашето. :lol: Егати селската харна суматоха...

Някои колеги могат да го направят с свинско краче, ушо или китерлик :lol: , въпроса е да е органика, да не вземете да пробвате с някой гумен цървул-теста няма да е меродавен-тъй да знаете..и го вържете с ластик към менгемето...ей.. :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от quietriot »

Аванса се настройва с кантар на определени килограми, моя е на 10 кг , как се настройва Асен/Пен е обяснил в една тема подробно, това важи и за мултита и за спингови макари , винаги се застройва на 70-80% от макси малния драг за да няма мяууууууу и сълзи.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от kalinux »

От такива настройки на аванса ми замина чисто нов кевларен повод за 79кг заедно с рибата. От тогава аванса ми е палеца.
С внимание към детайлите
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от yankosan »

:D Ице,рибохващането като цяло си е въпрос на усет от риболовеца!Ако не можеш да прецениш действията си в дадена случка,решението остава на съдбата :fish6: :wink:
Иначе се получава нещо такова:
1.за малки риби развийте врътката на аванса до края,после пет врътки наобратно
2.за големи,завийте до счупване,после три на охлабване
Ако макарата е черна +/-1 врътка
Ако е голяма по-малко
:shock: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Geo »

kalinux написа:От такива настройки на аванса ми замина чисто нов кевларен повод за 79кг заедно с рибата. От тогава аванса ми е палеца.
С този отговор направо затвори темата :lol: А можехме да се посмеем още малко.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от VARHARA »

kalinux написа:От такива настройки на аванса ми замина чисто нов кевларен повод за 79кг заедно с рибата. От тогава аванса ми е палеца.
Това е приказка +1 :wink:
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от VARHARA »

Не видях че Жорката го е казал :wink: :lol:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от shkarcheto »

Ако трябва да почнем да обесняваме кой как да си настройва аванса, то значи се връщаме в 1ви клас. По-добре затваряйте темата, че си е направо смехория.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от quietriot »

kalinux написа:От такива настройки на аванса ми замина чисто нов кевларен повод за 79кг заедно с рибата. От тогава аванса ми е палеца.
тука проблема е в макарката не в настройките , да не шимано Калинка?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от quietriot »

Geo написа:
kalinux написа:От такива настройки на аванса ми замина чисто нов кевларен повод за 79кг заедно с рибата. От тогава аванса ми е палеца.
С този отговор направо затвори темата :lol: А можехме да се посмеем още малко.
нещо смешно ли казах Жоре?
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Geo »

Не визирах твоя пост Васе.Просто си спомних безкрайните ми ,прецизни настройки.....а на практика се получава случката с Калинукса.Сега ми е смешно,но началото ми просто беше трагично :roll: :roll:.
Но,ако трябва да бъда сериозен:При мултито палеца сам си знае работата.
Хайде пуснете пак нещо ташаклийско.Тук има и специалисти ,които работят и с тялото.. :D
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Май не знаете, какви е джолан. За да влезе куката добре в него са необходими не повече 2-3 кг сила.
....Е да питам тогава с каква сила ще ви влезе куката в ръката...ама не върви..., затова съм я поднесъл информацията по нежен начин... :D
...Май ще излезе, че моят аванс е най-малък. :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Това не сте ли го чели, да го туря тука, че му е мястото. Що никой не отговори на Троли, толкова време, че аз се нагърбих бая за отговор. :lol: Ха сега дерзайте по темата. :mrgreen:
Yco-Camel valley написа:Сега по "драга" да поговорим малко, както казва Боабаба: :mrgreen:

"Драга" е вид механична спирачка на макарите за плавно спиране и без втвърдяване при минимално температурно разширение на материала-Което при тази елементарна многодискова система е невъзможно да се случи това правило.
Затова при колите се използва ABS-система, за да не блокира спирачката и колелата при рязко спиране или на хлъзгав терен. Но при макарите е доста скъпо това удоволствие и са се опитали да решат проблема с многодискови шайби или магнитни спирачки. Тъй като системата е много проста и производителите се подсигуряват с доста прост отговор по въпроса за "драга" 35%..30%...25%...20%..ей..(още малко и 1% ще го докарат :lol: ) за първоначален удар през подходящ прът, макара и влакно,... но за ъгъл, никой не споменава..предполагаме, че имат предвид 45 градуса, но ако се вади на отвес е друг..?
Та така се настройва уж "драга" с подходящото влакно, което не трябвало да превишава "либрите" на макарата и пръчката. - Пълни глупости.. :mrgreen: ,както и за максималния драг - сиреч блокаж - това е момента на втвърдяване между шайбите и липса на триене и той е различен в зависимост от температура и други фактори.
За всяка макара може да се направи нова спирачна система, която да е по ефективна от фабричната и на колкото си искаш либрока максимален драг - е всичко си има някакви граници естествено... :wink:

Ха сега Троли да обясни за работата на LSD-маслото на любимите му макари дето споменах. :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от quietriot »

Ице драгът/авансът е това усилие на опън от линията, което макарата може да понесе преди да се счупи при максимално затегнато положение :wink:
те кой му се чете да си чете
http://www.sportfishingmag.com/techniqu ... _popular=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Yco-Camel valley »

Васе, ами защо никой не използва максимален драг-защото е 12 без 5 преди блокиране/втвърдяване на аванса. Да сте виждали случайно как повечето майстори на сом, някои дори с грозински имена :mrgreen: спират шпулата с ръка. Питам защо? За да може тази енергия да се погаси от ръка/ръкавица, а не да прегрее аванса.

P.S. Прочетох го, само дето не съм ви го казал в прав текст. Следете какви материи използват за спирачки във F1 и вече знаете, какви шайби да си слагате на макарите. Карбоновите спирачки са поне от 10-15 г. във F1. Но важно е и охлаждането. Сиреч - Карбона ще ви осигури поне 30% повече спирачна сила, но и при добро охлаждане ще имате още толкоз.
Последно промяна от Yco-Camel valley на Пет Мар 15, 2013 17:43, променено общо 1 път.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”