Настройване на аванса на макарата за Сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Tomahawk »

Ти в морето ли лови или в язовира ? Умнико. :roll: . Явно си тръгнал за мерлини с монофила.. Аз говорех за друго ма ти си го извъртя както ти е по удобно на тебе. За какво ти е макара с 25 кг драг като ти с твоя монофил не можеш да я ползваш и на 10 % тази макара ? :roll:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от shkarcheto »

Ти глух ли си тъп ли си къв си бре Сашко, че си тръгнал да сравняваш сладководен риболов със соленоводен, ходи се застреляй някъде с тъпите си теориии, че ако хората бяха като теб още трабанти щаха да карат, егаси малоумното копче си , такъв тъпоумник не съм срещал, сега ме ядоса наистина, ходи се застреляй някъде.
Червенопрашкин много си зле приятелю
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

shkarcheto написа:Саше мерси за откровението, сега разбрах , че си тесногръд и слаб риболовец, повече няма да споря с теб. Те и професорите са си назубрили теорията, ама викат инак някой да я прилага в практиката. хайде наслука
Жалко,че толко бързо се предаде,все едно си 6 кила соме! :cry: :roll: Аз се боря винаги докрай,нема значка дали е за 5стинки важна е КАУЗАТА! :wink: От най-слабите риболовци съм явно,но мое па да огрее слънце и на нашата лодка тая или следващите 50години? :roll: :wink:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от shkarcheto »

Ти се радвай , че не съм злобен и ми минава бързо, щото сега се смея като прочетох как те наредих, оспамихме пак темата, дано модераторите почистят после..... :D :D :D :D
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

shkarcheto написа:Ти глух ли си тъп ли си къв си бре Сашко, че си тръгнал да сравняваш сладководен риболов със соленоводен, ходи се застреляй някъде с тъпите си теориии, че ако хората бяха като теб още трабанти щаха да карат, егаси малоумното копче си , такъв тъпоумник не съм срещал, сега ме ядоса наистина, ходи се застреляй някъде.
Червенопрашкин много си зле приятелю
Като не ти аресвам,аре беж за да нема повече простащини! 8) Говориме си с Ицо,па вие ако имате зор да спорите с кой не требва,значи сте мазохисти!На тема драгове сте миш-маш и не знаете къде се намирате,щот ако знаехте щехте да го обясните!Ма не можете и досега,нищо че Троли и Ицо ви отварят вратата,то козлетата си приличат! :mrgreen:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Какъв разнобой бе Емо в такъмите да имам? :shock: :shock: Имам свестна макара,та разчитам изцяло на нея да умори сома,а пръчлето изобщо не ми и требва,но нема как и го ползувам само за опора и да активирам максималния драг на макарата! :wink: Ма ти си говориш ей така,щот не иска да разгледаш схемите на Ицо,па да се сетиш къде е гяволъка в битката! :wink: Елементарно е,имаме три положения на пръта и съответно силата на драга зависи от ъглите!Аз като ви говорех за ъгли по време на борбата,не се шегувах! 8)
Това,което ми говориш го зная многооо отдавна.Не е нищо ново и смятам,че всеки един риболовец с минимални претенции трябва да го знае.
За какви предварителни настройки ми говорите,като те се определят от размера на рибата,която всеки път е различна.
За разнобоя ти говоря отдавна.Няма смисъл от твоята макара,като воблера ти е денсър,влакното монофил 0.32мм. и макара чук,която има прекрасни качества,но не ти отговаря нито на халките,нито на коя да е брънка от целия ти такъм.
Ако говорим за сомове до 30кг.този драг дето ми го посочваш е абсолютно безмислен.Но да приемем,че си закачил голяма риба със краткото име сом.Тогава цялото ти останало оборудване без макарата е безмислено.
Сам поздрави Иво Ломски и това те издъни,защото при него тези неща са съобразени.Впрочем не зная какво му е мисленето за воблерите,но не вярвам да е тръгнал да ги лови със Шадрапче......въпреки,че и на него взимат.
Дано се сещаш сега за какво ти говоря.Иначе никога,ама никога не съм казал,че Фин-Нора е лоша макара.....даже напротив,застанах зад тебе срещу колегата ми Иво.
Кажи ми защо сравняваш морския улов със улова на сом.Ти тъп ли си,да го правиш!Монофила е супер за море и спринтьори,които ги гонят с часове по океана с лодките,а не с гемейка,като твоята в която сома отърквайки се,ти сваля гащите на 3м.под лодката.
Наслушах се на глупости честно.
лелеееееееееееее,скъсах се от смях :D :D :D повторил съм поста на Шкарчето.Значи вече съм спокоен,че не съм рядко тъп за да виждам явни неща.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Емо,престани да облъчваш хората и запомни нещо от мен!Между 30 и 100 кила сом няма никаква разлика при борбата,само времето на изморяване е различно независимо дали си с 20 или 100 либри линия! :idea: Ломския е спретнал перфектен такъм,но е забравил да сложи от страх 40либри монофил за да заприлича по смелост и обиграност поне малко на Антонело Салви!Та като гепи обичайните заподозрени сомчета по 6кила,които са 90% от улова на всеки добър или лош риболовец,ще му наритам канчето до Италия и го оставям на Антонело да го доразмаже с некоя туна 300кила на 40либри монофил! :mrgreen: Слаб математик си и не можеш да сметнеш,че щом прът вдигащ 6кила мъртва тежест е достатъчен за сом от 150 кила според Милко Георгиев,то що ми требва линия от 50-200либри за същото? :shock: :shock: :shock: Аре обясни ми или що туна от 400кила я вадят за 3-4часа на 1мм монофил с кука 2-3нули,а за сомовете слагате 10нули? :shock: :shock: :shock: Хармония в такъма верно нема,но при вас а не по света,дет рибите са 5пъти по-големи и луди! :cry: :cry: :cry:
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Мънцата »

Саше, само един въпрос - вадил ли си някога паламуд?
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

Прозирам тотална обърканост и непознаване на материята.Всеки сом над 50кг се вади и държи,по различен начин.Не съм го казал аз,а Петьо Жишев от Ивайловград.Едно пляскане с опашка и този многочасов маратон на възелчето от монофил му се е еб.ло майката от студената отечка.....не от напрежението.
Заеби,няма смисъл да спорим.Сега съм сигурен,че големите риби,които си закачал.....не са били толкова големи,щом ми написа,горната глупост.
Всеки си има глава на раменете.....нокой не облъчвам.За един твой пост по едно и също време 3-ма човека ти пишем едно и също. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Tomahawk »

Много е просто саше . Неможе да сравниш безкрайното море ( океани ) с един язовир ( река)
. Тука няма къде да я моташ тази риба 4-5 часа , тя за толкова време ще обиколи всички закачки в язовира , защото много добре ги знае къде са. И ти ако нямаш поне малко мощ в линията да го напънеш и да му попречиш да се набие в драките той си заминава. Цяла БГ не е жребчево !!! където няма 1 закачка в язовира. Ти ходиш само на 1 язовир и вече определяш правилата в сомския риболов в България ??? !!!. Ходи накарай тези по ПО да ловят сом с монофил 0.30 и после говори . Аз не видях и Гризенди да лови с монофил .. Мога да ти покажа и много клипове където се вади сом от охра които целогодишно вадят риби по 50+ кг. Никой не лови с моно . Защото знае че няма шанс. Така че ще стискам палци да ти удари голям сом тази година и после да повдигнеш темата " изгубени битки " :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Emo-83 »

Мънцата написа:Саше, само един въпрос - вадил ли си някога паламуд?
Не само миджит с Фин-Нор.....баси.....откачам от тъпотия вече.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Платерините на плувка нямат нищо общо с каракудите на плувка! :wink: Ъ и тука паламудите са по кило,при торуците е друго! :wink:
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от bai ves »

Добрееееее, да споделя и аз. Действи в Окинава на една едноделна буна на Аракаки парк. Разнообразен релеф 2- 30м. Ловя си там рибите и ми парва групер от големите. повече от 2ч и полвина се борихме, като застанах на един струпей в съседство над дълбочина и ме държа моя човек за колана, отзад. Въдицата ми се гъни от макародържача, а макрата пуска като п***а в час . Тоест никакви проблеми с аванса и 22 паунда ПП. Пръта носи яко, а макарата е много прецизна. Рибата си я докарах до краката на 4 пъти и отвори карабинката. Не е проблем значи в мен , а в металът, който беше поддал заради разтегливост. . Понеже съм фен на Абу и само такива ползвам се заприходих с нещо уникално, тъкмо беше излязло. Не определяме играта ние, а рибата. Та ние си играем с аванса докато вадим рибите. Какво значи прецизно настроен аванс? Авнсът се настройва според възможностите на макарата и силата отсреща.
Вие като ги вадите сомовете отгоре имате един минус, който е само ако ги вадите на плитко място. Горе- долу, горе- долу и сомът ви претрива директно 3-5 м влакно, близо до върха. За това е най - добре да се дърпате към по дълбоко място в зависимост от такъма и рибата. Все пак ние сме измислили механиката но не и динамиката :wink:
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от Мънцата »

boababa написа:Ъ и тука паламудите са по кило,при торуците е друго! :wink:
Именно! При туните, за които все говориш, разликата е още по-потресаваща! :wink: Имай го в предвид като сравняваш подобно животно със сом ... :wink:
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Настройване на аванса на макарата за Сом

Мнение от boababa »

Е специално вас двамката,Емо и Томахавката ви гледах,колко сте печени и едно соме ви направи за смех с прехвалените плетеняци! :mrgreen: Вие се учете от Гризенди,аз се уча от сомовете,те най-добре ми казват всичко необходимо! :wink: Молете се да не ми удари 50 и нагоре на 0.28монофил,че ще треа да се криете зад некое храстче от срам! :wink: :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”