DAM 5001 - Сам срещу другите

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Бях обещал тази макара да я представя, но от своя светлина :mrgreen: , защото има и други писали за нея, като Alan Hawk.... :mrgreen:
Няма друга, като нея. Някои и казват" Ролсройса на макарите", Alan Hawk - "Кръстникът", за мен е като пушка за Слонове, оппа...Сомове... :lol:
Дават я до 200 кила риби само.. :mrgreen:

Таман днес я смазах и я готвя за бой...

Изображение

Изображение

Размера на шпулата е:

Line Capacity mm/m: 0.35/520m - 0.40/410m - 0.50/250m - 0.60/180m - 0.70/125m
Line Capacity: 15lb/520yds - 20lb/470yds - 25lb/325yds - 30lb/230yds - 40lb/160yds

Тегло - 770 драмя, без смазката... :lol:

Предавателно число: 1:4.0 за моя модел.
Има и модел (съшият 5001 се води) и не се различават визуално, който да трепе мултитата.. :lol: .., но е рядък ...там е: 1:2.5

Драг - 40 lb. TEST или 18 kg.
Това е първия twin drag, отпред и отзад, единия фрикцион от от азбест (вече забранен за производство). Най-малко температурно разширение след карбона, но може да се замени лесно, когато се изхаби...ама кога не знам....

Изображение

Задвижващият механизъм е класическа червячна предавка изработена от Фосфорен бронз - много здрава сплав с нисък коефициент на триене и много труден за обработка. Пиньона и оста с механизма е от специална стомана и за разлика от неръждаемата е в пъти по-здрава.
Цялата макара е изработена от метал, като ролката на водача от волфрамов карбид, сплав с твърдост, след диаманта.
Разполага само с един як лагер, като задния край на оста лагерува във втулка от фосфорен бронз, както предавателния механизъм на оста.
Има и тук механизъм, за нареждане на влакното-отпред, равно и отзад.

Това е от мен, за другото Alan Hawk се е погрижил с повече писане и снимки. :D

http://www.alanhawk.com/reviews/quk51.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от magiosnika »

Това е едно от малкото истински неща показани тук !!!
За разлика от камарата кичозни макарета постнати до момента :arrow:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от boababa »

Само забележете от къде започва изследването на макарата,Алън Хоук? :wink: От ШПУЛАТА и СИСТЕМАТА НА ДРАГА! :idea: :idea: :idea: Та си правете изводи,къде и кво да гледате в макара за сом или големи морски риби! :wink: Конструкцията на драга ми прилича на Ахаб-Фин-Нор! :roll:Ицо,изненадан съм ти,че имаш такъв бияч за големи риби! :wink:
ДАМ 5001! :idea: ДРАГ-МАШИНЕН! :idea:
Изображение

Ahab-MEGA DRAG!
Изображение
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Само един недостатък има, това където е надписа на шпулата е от тънко алуминиево фолио и ако не я пазиш къса, то е видно от моята шпула и на новичката макара на Алън, но другото си е яката. Никъде не хваща магнита от вътрте и вън, дори и трите винтчета за разглобяване. Само пружинките не съм пробвал, ама утре ще пробвам, ако имам време. Абе, както си е и при другите два DAM-а- MDS, които имам, но там само хваща където си е магнита на спирачната система.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Иий..., и аз се циганя.... :lol: , тя шпулата се маха и поставя по-бързо от затвора на АК-47.. :lol: ..., .за 2-3 секунди. Проверено е вече и трите пружини не ги хваща магнита. :mrgreen:
Винаги съм си мислил. че пружините трябва да имат много желязо... и затова не им обръщам нивгаш внимание.

Изображение

Изображение
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от boababa »

Ицо,тайната на драга е в размера на спирачното устройство! :wink: При спортните коли и баятите макари,дисковете на триене са огромни,а голямата контактна площ усилва мощта на спиране!От къде и кога си я купил тая макара,че ми е интересно? :roll: Щот по булгеришен-магазинен,не се е предлагал този танк за борба с гиганти! :cry:
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

И ти ми зададе един въпрос, мале, мале. :lol: ., че сега трябва да го търся. От един немски град, казва се Schloss Pillnitz на Елба,

Изображение

на 12-15 км след Дрезден. Качихме с един приятел ( с ония дето изпихме 80 коняка на пъпа на Берлин.... :lol: .) и след като разгледахме замъка, много ожадняхме и де прехвърлихме на другия бряг с една лодка. Лодкаря ни каза, че точно тука Наполеон е бягал от Русия и когато питал: - Има ли дезертьори, които са минали от тука, лодкаря му отговорил:-Не вие сте първият!.... :lol: .. Макар, че немците имат паметник в Пирна, който е малко по нагоре и където съм се снимал пред къщата му, където е пренощувал с барелеф.
Та веднага го попитах, отсреща да ни ни чакат хусарите.... :lol: ..., но лодкаря ме успокои, че има само кръчма.
Заформихме един як запой в селската кръчма на пълнолунието на Елба.....разговори за риби и сомове и домакина ми показа такъмите си и тази макара беше между тях, за сомове от брега и лодка...ама един бряг...няма ни кал, ни тиня, от тревичката си квасиш краката.. :D , като на Босфору.... :lol:
Беше през 87-88 г. по времето на Хоникер, но някой турист немец от "вест Дойчланд" му я подарил. Макарата е модел 81 г.
Та му предложих 100 марки (източни) и той прие. Това го дели на три и излиза за 33 лева тогавашни пари. Ама бях награбил 50 плочи на "Модърн Толкинг" по 1 лев от тука... :lol: ., а там го развързах по 30-40 марки за бройка, та раздели го още и смятай. .. :lol: ....
Имай предвид и неустойката за амбалажа.... :lol: .... Като вземеш една бира (Ехт Берлинер или Радебергер) най-хубавата от "Кауфхалето" е 33 пфенинга, като си върнеш амбалажа ти връщат 9 пфенинга. Ха сега смятай, колко ми е струвала бирата... :mrgreen: . :lol: :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от boababa »

Баси,ти си се отживял бре на хубаво! :roll: :cry: А ние сега се мъчим грешниците! :cry: Само не ми говори за бира,че съм я спрял от Великден заедно с цигарите и съм в голямо напрежение,че да ти ги сметам пфенингите! :cry: Фаща ли сом с нея,да видиш как е в действие? :roll: И много ти е малко влакното,да не ти го е гепило некой мазен Толстолоб? :mrgreen:
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Само дребни, имам и един по-голям шаран 15 кила за кадем, главата му виси на друга къща на една каския, ама много се сви.. :lol: ., но имах и един стабил 341 и другите на шишета бяха........... с бачо Кольо -Шишето бяхме...... И докато на спининг лових някакви писалки щуки, гледам бачо Кольо хванал кордата на тая макара отгоре пред върха, щото не може с макара..... и си я кара, като на шише... :lol: .. Веднага рибарска помощ и го изкарахме. Беше с корда 0.40 костенурка.
След няколко дена един 8 кила и един 5. Това и е историята тука, в Германия, разправяха, че е друга... :lol:
От миналата година ловя с едно мулти, ама ако не се отчете тази година ще го уволня.. :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Ама к'ва беше историята по-рано.. :lol: .., събудихме се в студентските общежития в Дрезден, които са на 200м. от "Цвингера". Минахме през един цветарски магазин да си накупим малко семена за цветя, щото при нас нямаше такива - страшно красиви, някакви красиви немски "Пожари", оттам минахме през разрушената "Фрауен кирхе",

Изображение

по онова време си беше разрушена от бомбардировките от 45 г. Единичните камъни бяха колкото полвин нашенска стая. Оттам хабакалам в "Цвингера".

Изображение

Разгледахме великите майстори, майсенския порцелан и ударихме няколко коняка в антрето...... :lol: ..., портокаловите дръвчета в градината, минахме през Лангерганг и след 100м. седнахме на една тента на р.Елба от лявата страна на моста "Георги Димитров"... :lol: .....Ударихме му по още няколко коняка и решихме да се качим на парахода за разходка по Елба, който имаше много приветлив ресторант на втория етаж.... :lol: ...... Та разходката беше по Заксън-Швайц (Саксонска Швейцария),

Изображение

Изображение

ама като стигнахме при "Шлос Пилниц" се отказахме по-надолу от разходката..........другото ви е ясно, и за туй имам тая макара.....случайност... :lol: :lol: ...
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Emo-83 »

Ице,хубава е темата,но стига отваря нови бре.....нали има за макарите......остави тази макара там,да я има у веки веков.
Тука ще пишем макс 3 странички и две от тях ще са с твои постове,което не е лошо де.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Емо, разбирам те яката и те уважавам, колкото Краси 112 , но когато се появи по-добра макара от тази на пазара се съгласявам да я прехвърлите тази тема, където си искате. :D :mrgreen:

P.S. Но, ако тази тема изчезне, .....и аз изчезвам, като 100 милиона долореси,.. :lol: .....от една позната агро-банк... :lol: ..
Последно промяна от Yco-Camel valley на Чет Май 23, 2013 1:07, променено общо 1 път.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Emo-83 »

ОК....сорри...казах го уж за добро. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

boababa написа: ..... И много ти е малко влакното,да не ти го е гепило некой мазен Толстолоб? :mrgreen:

Не си мисли, че не подразбрах, какво искаш да внушиш на хората-имаш голяма макара - сигурно явно търмъчиш. Бог забравя, аз не.. :mrgreen:

Сега ще ти отговоря, както и на такива търмъци, като теб. Е мен питаш,но що не питаш себе си
............................................
P.S. Май и един 11 кила шаран уловихме тогава, ама забравих..., това ми беше целта да напиша, ама май тръгнах да пиша в правилната посока...
Та обсъждахме с бачо Кольо след време, защо взима на пръчките, а не на шишетата. Отговора е, че пръчката държи стръвта отгоре, когато има тиня, а другото е, че си ловях по стария способ с вдигната пръчка, като за сом.
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: DAM 5001 - Сам срещу другите

Мнение от Yco-Camel valley »

Към Великден мерих предавателно число на моята макара, след като прочетох статията на Аlan Hawk. Вижте, кога е писана. April, 21st, 2013..направо смехория, когато за съм ловял риба с нея над 20 години, не знам той какво е правил.... Но истината е, че след като я прочетох тази статия-Респект! , тогава разбрах за какво става дума и не смеех да пиша тука да не ми се смеете... :lol: ., ама вече ми дойде куража. :mrgreen:
Та да се върна на предавателното число на моята макара. Тя е 1:3.6, който не вярва, като се видим ще го потвърди със сигурност.
След няколко оборота нагласях дръжката и водача да са в горна мъртва точка, правя 1 оборот на дръжката и изненадата е, че водача заспива след 3 оборота на 1-2 сантима след долна мъртва точка...многократно тествано. Червяка, няма хлабини.
Явно се дължи на ръчната изработка и напасването на механизма.
То затуй има и 1:2.5 ама никой не го е виждал, като Сом 300 кила.. :lol: , само дето така пише в книжката. Егати берлинските потайности... :lol:

P.S.
Предполагам, че има макари и с друго предавателно число 1:3, 1:3,5..., но не повече от 1:4, но никой не е забелязал.
Ама на кой му пука... :mrgreen: :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”