Как съхранявате уловен сом?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Как съхранявате уловен сом?

Мнение от XCT »

Аз предпочитам рибата да е добре изчистена , нарязана на " шайби " , подсушена и пакетирана в найлонови кесийки.
Така обаче както я съхранявам , извадена след 2-3 месеца от фризера , след като я размразя и изпържа се усеща тежък и неприятен дъх.
Някои споделят, че го съхраняват във фризерите неочистен с червата.

Вие как съхранявате вече уловен от Вас сом?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от kalinux »

Колкото повече режеш една риба, толкова повече ще ти мирише. Важи за всякаква риба. Ако имаш място във фризера по-добре нечистена я остави, а ако нямаш на големи блокове.

Не е нормално за сома да ти мирише след 2-3 месеца, независимо как си го замразил. Най-вероятно пържиш с кожата и мазнината.
С внимание към детайлите
Аватар
ilian iliev
Мнения: 339
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 9:32
Риболов: Риболов на сом
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от ilian iliev »

kalinux написа:Колкото повече режеш една риба, толкова повече ще ти мирише. Важи за всякаква риба. Ако имаш място във фризера по-добре нечистена я остави, а ако нямаш на големи блокове.

Не е нормално за сома да ти мирише след 2-3 месеца, независимо как си го замразил. Най-вероятно пържиш с кожата и мазнината.
:tup:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от yankosan »

Дереш,отстраняваш мазнината и на по-големи парчета.Аз ги мокря обилно преди да ги сложа в пликчето,така се образува леден филм около месото и не допуска въздух,издържа повече.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от Emo-83 »

Рибата не бива да стои във фризер повече от 6м.Вкусовите и качества,значително намаляват.По-старите сомаджии я одираме и прибираме в пликчета с цип,както Янко е съобщил.
Калинукс също е прав,но въпреки това при дълго седене има вкус на гранясало.
Задължително дереш и махаш тлъстината.
От пролетния сом,който тежеше 92кг. излезна чисто месо малко под 30кг.Главата също тежеше толкова.Останалото е лой и кожа.
Според мен за в къщи,най-голямата риба,която трябва да се носи е 25кг.Аз предпочитам тези между 4-8кг.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от Anton_65 »

Каквато ще риба да е, ако се нареже на шайби или големи парчета се замразява като се налива вода в плика да я покрие и така се замразява,целта е да не се опират парчетата едно в друго,след размразяване си е същата,проверено и изпитано много пъти
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от petro_op »

При сома и задължителното обезкървяване освен дрането и махането на мазнината. Всички го правите ама сте пропуснали да го напишете :wink:
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от yankosan »

petro_op написа:При сома и задължителното обезкървяване освен дрането и махането на мазнината. Всички го правите ама сте пропуснали да го напишете :wink:
То е ясно :wink: :tup:
След настъпването на мозъчната смърт се срязват двадесетина санта от края на опашката за да изтече кръвта и токсините от стреса!Така и ние и Той достигаме до Нирвана :!: :wink: :D
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от sharo1 »

yankosan написа: То е ясно :wink: :tup:
След настъпването на мозъчната смърт се срязват двадесетина санта от края на опашката за да изтече кръвта и токсините от стреса!Така и ние и Той достигаме до Нирвана :!: :wink: :D
Пръво - с чука у главата-Амин :tup:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от franko »

Гарантирам,че месото е годно(вкусно) и след десет месеца във фризера.
Задължително се дере и се изтъргва мазнината.Месото на сома е бяло и всичко,което не е бяло, след време има дъх на гранясало!!
S_BANKOV
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 17:07
Риболов: Фидер и плувка.
получил Браво: 1 път

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от S_BANKOV »

Ох ето ги месарите :mrgreen:

Шегувам се, винаги когато взема сом и се налага да го замразя, освен дрането и парчетосването, го изкисвам за около час във вода с лимонов сок по концентриран разтвор, така всичката мазнина изчесва и дъха също.

ПП между другото не изхвърлям мазнината и парчетата прибирам и тях във фризера щото става чудесна стръв от тях.
Човек трябва така да живее, че като умре един ден, и гълъбите да се стискат от уважение, като прелитат над паметника му.
tanka
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Мар 09, 2011 9:30
Риболов: от лодка
Местоположение: софия

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от tanka »

:tup:
Anton_65 написа:Каквато ще риба да е, ако се нареже на шайби или големи парчета се замразява като се налива вода в плика да я покрие и така се замразява,целта е да не се опират парчетата едно в друго,след размразяване си е същата,проверено и изпитано много пъти
:tup:
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от XCT »

Благодаря за отговорите Ви.

Преди 20-тина дена жена ми извади сом от фризера. Опекохме го във фурна , залят с домати и добавени подправки и кисели краставички. За съжаление дъха си остана.
На великата дата 14.02. се престраших да извадя от фризера друг сом и след като обелих кожата от шайбите и изчистих мазнината , изпържените парчета нямаха дъх и рибата беше приятна за ядене.

За себе си съм решил , в бъдеще всеки сом ще го одирам , ще почиствам мазнината и след това нарязан ще го прибирам във фризера.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от kalinux »

XCT написа:Благодаря за отговорите Ви.

Преди 20-тина дена жена ми извади сом от фризера. Опекохме го във фурна , залят с домати и добавени подправки и кисели краставички. За съжаление дъха си остана.
Одра ли го?
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Как съхранявате уловен сом?

Мнение от Emo-83 »

XCT написа:Благодаря за отговорите Ви.

Преди 20-тина дена жена ми извади сом от фризера. Опекохме го във фурна , залят с домати и добавени подправки и кисели краставички. За съжаление дъха си остана.
На великата дата 14.02. се престраших да извадя от фризера друг сом и след като обелих кожата от шайбите и изчистих мазнината , изпържените парчета нямаха дъх и рибата беше приятна за ядене.

За себе си съм решил , в бъдеще всеки сом ще го одирам , ще почиствам мазнината и след това нарязан ще го прибирам във фризера.
Покрай Емил Кръстев старите сомаджии се научихме следното.
Купуват се торбички с цип максимален размер.Във тях се нареждат обработените филенца и се редят във фризера,като малки ледени блокчета,без да заемат място.
Принципно риба не бива да стои над 3м. във фризера,но когато е добре обработена не е проблем 6м.
Мен лично не ме удовлетворява начина на цели риби.Това за морската може да важи,но сома си е едра риба и едва ли повечето имат възможност да го приберат цял........еле,ако са три броя.
Винаги им режа опашките още на язовира и ги почиствам одирайки ги + премахване на лойта,която е носител на смрад.
Мой съвет сом над 30кг.да не прибирате.....яли сме всички размери та зная.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”