Териториалност при сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от Tomahawk »

Едно интересно и полезно видео. :wink:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Emo-83 »

Гледах за различните риби и коя,как се движи. Веднага се сетих за един много интересен случай на Тича....пардон на два.
Поради лошото кислородно съдържание през лятото си хващахме винаги прясна стръв....в случая костури. Но се случваше те да умират в живарника или кофата пред бивака. За това в едни малки живарничета си правехме на различни места и дълбочини контейнери с по 5 костура в тях.
И тъй,като няма нищо по-хубаво от прясната стръв,всеки ден я ловяхме и съответно подменяхме в живарниците.
Та отива Емил Кръстев да хваща пресни костури,че ще влиза да кльонка. Хваща 5бр. и излиза за да си подготви такъмите. Преди да влезне за реалното кльонкане,отваря отново кофата за да прецени достатъчно ли ще са му или да добави още. И тогава вижда,че от 5бр. два от тях са с дупки на гърба. Това са тези,които ние сме пускали от въдиците. Те пак са отивали на същото място,където сме ги хващали или където им е стадото!
Другия случай е със Сашо Сома. Той винаги хвърляше по няколко други въдици за бяла риба или сом на жива рибка и дъно.
Веднъж звънчето яко сдруса. Уж скочи да извади рибата и го чухме да казва...."скъса".
На Другия ден Ники от Шекспир хвана сомче 5-6 кила до острова срещу нас. Когато му утворихме устата,видяхме на Сашо влакното и куката забита в гърлото!

Та това са два разказа,които ясно си показват как стръвта може да я хвърлиш в Тушовския ръкав и тя пак да отиде на скалите,както и сома също.
Съжалявам,че не съм запазил графиката от изследванията за движението на сома в един язовир. Там се виждаше по ясно какви траектории правеше рибата по време на лов,преди да се върне да почива или квото там прави на неговото място.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Васко »

Кхм то и от кислородното съдържание зависи,на водата пък и Тушовския е плитък,ама има моменти дето не му пречи плиткостта :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Trofei »

Tomahawk написа:
Едно интересно и полезно видео. :wink:
И какво ви е мнението,колега? :roll:
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от Tomahawk »

Какво мнение очакваш, наблюдението в реална обстановка на 4 вида риба включително и сом, не се вижда всеки ден. Реших че може да е интересно за колегите да видят, какво е движението на рибите през денононщието в посочения ден от годината. За мен беше интересно, не съм наблюдавал такава графика до сега. Не искам да доказвам нещо с него ако това си си помислил, не го отнасям към дебата за териториалност, защото няма отношение. Гледам го няколко пъти спирам по часове и наблюдавам или проследявам една риба през цялото денонощие. Интересно е и ако има начин да се докопаме до пълната информация от това изследване ще е доста по добре :mrgreen: . Тогава вече множе да се отговори и на въпроса за териториалност.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от tiso »

Мдааа .Интересно е наистина.
Жалко само , че месецът е такъв и не можем генерално да правим изводи ,че ходът на рибата е свързан с хранене.
Ако се изнамери нещо подобно , но през по топлите месеци ще е чудесно.
Ако има и такова, което дава и вертикалното движение ще е още по добре.
Най -малкото ще си сверим часовниците.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от Tomahawk »

Аз снощи се порових малко да видя повече подробности за водоема. Оказа се малко естествено езеро Kleindöllner See в северна германия което се намира в ресерват. Разположено е на пощ от 27.7 хектара с максимална дълбочина 7м и надморска височина 60м. 800-500м. По интересно би било ако беше в някой по голям водоем...
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от kalinux »

Tomahawk написа: с максимална дълбочина 7м
Не случайно сомовете през повечето време седят в средата. В брега вероятно е прекалено плитко и доста обрасло, където са линовете.
Свалил съм си клипа на компютъра, за да мога да го гледам кадър по кадър. Размера е 6МБ, някой ако го иска да му го метна по пощата.
С внимание към детайлите
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от petrov7777 »

Аз мисля че на всеки един водоем е различно както взима на различни воблери така има и различно поведение , тези клипчета са само догатки , сравнете например яз. Пясъчник който е дълбок 30м . и яз. Антон Иванов който е 130м . абсолтно различни в воблери и поведение а каво да говорим за това гюлче 7 м. Ми че то е еднорибарнече и затова са го изследвали лесно.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от babydoctor »

Уф...Абе всяка риба, ако не е заета с търсене на храна или опити да избегне тя самата да стане храна, като се изключи размножителния период, си кюти в подмол, дупка, яма или каквото там си е намерила...Тази тема ме съсипа, както когато чета за групиране на рибите. Групиране, дрън-дрън - те са в постоянна конкуренция за изхранване и опазване от врагове, та да се групират...Да, можеш да ги групираш, но с доктатъчно захранка...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от petrov7777 »

Както казваше един приятел , не трябва да намериш рибата а къде се храни , защото всички сме гледали на сонара много риба а няма баране
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от GE6_HUNT »

Emo-83 написа:Съжалявам,че не съм запазил графиката от изследванията за движението на сома в един язовир. Там се виждаше по ясно какви траектории правеше рибата по време на лов,преди да се върне да почива или квото там прави на неговото място.
Предполагам имаш пред вид тази графика:
Изображение
Това са графики на отделни сомове, следени поединично.
Следях много внимателно и траекториите на сомовете от клипчето, но там движенията на определена риба са много бързи и трябва да се гледа кадър по кадър. Почти съм убеден, че движението на определен сом прави подобна графика, както на картинките по-горе. Прави впечатление, че денем и нощем има определени стоянки към брега, където идва, задържа се малко и се изпарява от където е дошъл ;)
Мисля, че диаграмата дава донякъде отговор, дали сома има любими места, съответно териториалност.
rumenqnkulov
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 15:18
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от rumenqnkulov »

Аз пък си мисля,че през деня сома си избира местообитанието там където светлината прониква минимално.Наблюдавал съм сом около 2 кг в басейн с размери 8-3-1м дълбок.През деня сома се държеше винаги до сенчестата стена.След време сложиха в басейна една камелинова тръба около метър.Сома не излизаше от нея през целия ден.Даже когато го хранеха с варени яица не се падаваше от тръбата ,само мустаците му се виждаха когато си вземаше яйцето.Ако не пуснеш храната пред тръбата не излизаше и шараните си правеха пир.Показваше се лятото към 19.30-20 часа и започваше да плува из целия басейна като другите риби .Наблюденията са ми от лятото.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от XCT »

Речные обитатели - River Jaws. Monster catfish
Прилож. YouTube

https://youtu.be/In4MjcskpNU

Интересно според мен видео, описващо сома, като местообитание, хранителни навици, начин на възприемане на жертвите. Въпросното видео го дават често по nat geo wild преведено на български език.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”