Териториалност при сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: --Колко добре вижда сома?

Мнение от XCT »

koko7784 написа:А случвало ли ти се е да виждаш бебе/2,3,5,10кг./ с отпечатък от челюсти на сом многократно по-голям от него?
Не съм имал такава хваната риба, но миналата година вдигнах на кльонк сомче около 2 кила, което започна леко да бута стръвта в момента до който от дъното се вгигна много по-голям сом, който атакува малкия, след което линиите се събраха и само линията на големия сом се спусна към дъното, а малкия изчезна от екрана на сонара. На следващия ден по залез слънце в същия район вдигнах едър сом, който се издигна на повърхността на водата е се "обърна" на 2 метра от мен. Беше дългоочакван от мен трофей , който за съжаление не се закачи на куката.

Четейки постовете на колегите във форума и гледайки риболовни видеоклипове се убеждавам, че в различните водоеми, сома има различно поведение на хранене и се лови по различен начин.

Малко се отдалечих от предмета на темата
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от kalinux »

Териториален ли е сома или не? Можете да продължите тук.
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Trofei »

При рибите се приема,че някои са териториални ако има наличие на агресия към себеподобните!Тя обикновенно се дължи на два основни фактора,заради хранене или размножаване!Сомът в повечето случаи не е териториална риба и живее,и се храни на групи!При много-големи екземпляри е възможно сомът да е единак,но то не е свързано със защитаването на хранителна територия или размножителна,а на други фактори! :roll:
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от XCT »

Струва ми се, че всички които спорите дали сомът е териториална риба, имат основни наблюдения по язовирите.

По р.Дунав поведението на сома е по-различно.
От години реката е място, на което се развива стопански риболов и масово се браконерства с бомби ( преди години ) и ток в днешни времена.
Есента, зимата и най-вече пролетта денонощно по тониите се пускат мережи и се лови риба. Мрежите се пускат една след друга и почти винаги се хваща риба, сред която има и сом.
Лятото като падне нивото на реката мрежите спират да текат и започва да се лови сом на кльонк , сетове ( въпреки, че са забранени ) и основно на ток.
На местата където три сезона денонощно са пускани мрежи и не само там започва да се лови сом и така до края на лятото когато рибата се обира.
От есента всичко се повтаря.
При високо ниво на реката сомът заживява в залятите острови и около дигите. При ниско ниво на реката влиза в ямите или във фарватера. При нормално ниво на реката е навсякъде.

Ако сомът беше териториална риба, от къде идва и защо си напуска територията и заживява на различно място?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Териториалност при сома

Мнение от kalinux »

Познавам сравнително добре поведението на сома в реката, но съм и от малкото хора, които работят по язовирите и мога да направя сравнение. Сомовете по реката мигрират заедно с пасажите риба, но същото е по язовирите но в по-малки мащаби, просто заради разстоянията. Голямата риба в реката държи в определен момент само едно място и може да бъде вдигната от там няколко пъти, докато ме мигрира заедно с другите сомове заради храната или нивото. Миграциите ги има и на язовира и на реката, просто на язовира са по-закономерни. Но хубавите места винаги се пазят от големите риби, докато дават достатъчно храна, укритие и топлина за сома. Това че един сом пази територия на едно място в един сезон, а на друго в друг сезон, не го прави по-малко териториален. На реката нивото мести рибите в много по-големи мащаби от язовирите и затова териториите се менят по-чесно. Но принципно няма разлика.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Emo-83 »

На 100% зад мнението на Калин.
Човека със своята намеса,чрез мрежи,бомби и ток,също променя местоживеенето на рибата. А тя няма да остане на сушата,само защото при пълноводие е спала под върбата или е хвърлила хайвера по брадата и!
Хубавите места,винаги са били заети от големи сомове. Това не означава,само храна,а място за почивка,укритие или кислородно съдържание в топлата вода. Когато сома ловува е ясно,че се движи и следва миграцията на другите риби.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от tiso »

kalinux написа:Познавам сравнително добре поведението на сома в реката, но съм и от малкото хора, които работят по язовирите и мога да направя сравнение. Сомовете по реката мигрират заедно с пасажите риба, но същото е по язовирите но в по-малки мащаби, просто заради разстоянията. Голямата риба в реката държи в определен момент само едно място и може да бъде вдигната от там няколко пъти, докато ме мигрира заедно с другите сомове заради храната или нивото. Миграциите ги има и на язовира и на реката, просто на язовира са по-закономерни. Но хубавите места винаги се пазят от големите риби, докато дават достатъчно храна, укритие и топлина за сома. Това че един сом пази територия на едно място в един сезон, а на друго в друг сезон, не го прави по-малко териториален. На реката нивото мести рибите в много по-големи мащаби от язовирите и затова териториите се менят по-чесно. Но принципно няма разлика.
+ 1
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от tiso »

Ето една много интересна статия за Европейския сом.
Ще си позволя да ви преведа някои по-интересни неща , едно от които е свързано с територията.
Цялата статия може да прочетете тук.
http://www.fisheriesmanagement.co.uk/ca ... uction.htm

Through a study of bones it is thought that a maximum size for this species is around 1,000lb and such specimens are thought to live in some of the big Russian lakes where the commercial trawling vessels cannot fish; the local anglers use baby pigs for bait. In freshwater the catfish's size is only surpassed by that of the white sturgeon (Huso Huso) which may attain weights of 2,200lb, however, the sturgeon is not regarded as a freshwater fish as most of its life is spent at sea. Therefore, Silurus glanis is the largest freshwater fish in the world.
Чрез проучване на костите на сома се смята, че той може да достигне до 1000 либри (450 кг.)Такива екземпляри съществуват в едни от най големите стари Руски езера , където ловът посредством тралове от търговските рибарски кораби не се позволява. Там рибарите използват за стръв малки прасенца. В сладководен вариант по големина сомът е надминат единствено от моруната.(написали са бяла есетра но латинското име е на моруната) Тъй като обаче тя пребивава през по голямата част от живота си в солени води , най голямата сладководна риба е европейският сом. о

Catfish are especially suited to the slow-flowing reaches of the larger rivers and lakes especially with dense weed-beds and muddy bottoms. However, catfish are very adaptable and can even be found in the strongest currents of the River Po in Italy where fish up to 200 lb can be seen feeding under boiling water conditions where the current is so strong that boats are unable to anchor.
Сомът е пригоден за живот в бавнотечащи води (тук ще отворя една скоба относно стоящи и застояли води където редокс потенциала на водата е различен , а този химичен параметър оказва огромно значение върху активността , храненето и растежа при рибите и как понятията много често се бъркат, но някой друг път) Та сома е много приспособима риба и често може да се видят 200 кг-ви екземпляри хранещи се в пенливите бързо течащи води на река ''По'' в Италия , там където дори рибарските лодки трудно се задържат.

In Russia several specimens have been found with human remains in their guts, although it is thought that the individuals drown first - then are eaten whole. There has never been a reported incident of catfish attacking divers, however, they do attack boats, but this is thought to be a territorial response.
В Русия са улавяни екземпляри в , чиито стомаси са намирани човешки останки , въпреки това се смята , че хората първо са се удавили.Няма доказани случаи за нападения над гмуркачи ( тук отварям пак скоба и добавям , че се говори с цел изяждане защото има хора нападнати от агресия) Но има случаи на нападнати лодки , но това се смята , че е в следствие на териториален отговор.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Emo-83 »

Все пак смятам,че малко се преиграва с човешките останки,каски и ред подобни армейски оборудвания от 2-рата световна,война!
Но според мен сом от 200кг. в наши дни е напълно възможен.
Някога бяхме публикували графика за растежа на сома. Това,което помня,беше за моя голям сом. 83кг. 233см. за 25-27г.
100кг. 30-35г. И другото,което помня,че имаше риби на 40-50-60г.
В по-горните постове за река Дунав,мислех точно това. Тук от тормоз на рибите,няма кой да ги остави,за да пораснат,като едно време. Но положението,където не стъпва човешки крак.....да кажем в делтата на Дунав е съвсем различно. Да не говорим за Казакстан или други подобни,безлюдни дестинации с висока,хранителна база и топъл климат.
Но,че сома провежда битки за своята територия е повече от ясно. Тя обаче,както каза Калин е променлива,според условията и спадането на водата.
Няма как голям сом да остане в устието на яз. Кърджали,когато там няма вода. А стане ли по-малко тя,започват битките и преразпределението на тези територии. За това,ние риболовците имаме по-големи успехи при ниска вода. Не е само заради гъстотата им,но заради по-голямата изнервеност на рибите от тези битки....важи не само за сома! ;)
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Emo-83 »

http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от tiso »

Emo-83 написа:Все пак смятам,че малко се преиграва с човешките останки,каски и ред подобни армейски оборудвания от 2-рата световна,война!
https://www.youtube.com/watch?v=h1t_082BPu4
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Emo-83 »

Зная,че не го пишеш случайно. Просто не вярвам на 100% на медиите.
Естествено,че загиналия е нацист,а не снайпериста,Зайцев :!: :roll: :idea:
Ако си гледал филма, "Зарево над Драва" ето там трябва да ходим за сомове и каски....много лодки се потопиха!
Не се сърди за поста ми. Не иронизирам теб,просто много се забавлявам,когато чуя за водолазите с белите коси и каруците с влачещите се опашки зад тях.
Важно е,да има мистика............. :fish15:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от tiso »

Emo-83 написа:Зная,че не го пишеш случайно. Просто не вярвам на 100% на медиите.
Естествено,че загиналия е нацист,а не снайпериста,Зайцев :!: :roll: :idea:
Ако си гледал филма, "Зарево над Драва" ето там трябва да ходим за сомове и каски....много лодки се потопиха!
Не се сърди за поста ми. Не иронизирам теб,просто много се забавлявам,когато чуя за водолазите с белите коси и каруците с влачещите се опашки зад тях.
Важно е,да има мистика............. :fish15:
+1
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от Плашилото »

+1 за Калин,обаче в Дунав има и румънски участък,а там не можеш да влезеш да пробваш,както на язовир.Плюс това там се бракониерства и кль
онка много по-рядко(лични наблюдения).Нормално е и рибата да се мести там,където по-малко и досаждат.Ако го бият с ток,всеки ще бяга!И аз включително! :)
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Териториалност при сома

Мнение от XCT »

Плашилото написа:Плюс това там се бракониерства и кль
онка много по-рядко(лични наблюдения).Нормално е и рибата да се мести там,където по-малко и досаждат.Ако го бият с ток,всеки ще бяга!И аз включително! :)
Имам преки наблюдения, че в Румуния също се лови риба на ток, както от местни рибари, така и от български. Като браконерите нямат притеснения за време от денонощието. Не се притесняват да ловят на ток посред бял ден. После нямат притеснения да се приберат в лодкостоянките , да разтоварят рибата, да си направят фотосесия и да се хвалят с големият си улов.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”