Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

magiosnika написа: Вестел ти си човек на години, интересно ми е какво мислиш , или и на тебе ти е трудно да признаеш,че закачена извън устата риба не се счита за спортсменски улов :D И не ми вменявайте глупости за мерене на опашки и удари под кръста
Аз до сега и преди казах че нямам за толкова години ни една риба хваната и извадена за опашката - но има едно но - ти там също коментира едни мой снимки и заключения през 2015 година за който яз също немога да твърдя кое е истината дали първо е бил с опашка или е бил затърмъчен първо и ядосан и в последствие е налапал примамката - тогава ми направи впечатлиние че по опашката на добитъка има нови, пресни, стари и много стари рани и белези по опашката - явно завалията е бил голям карък да го ловят все там на едно и също място, не говоря са успоредните линии по гърба от влакното ;) А от към затърмъчени риби за коректост и споменаване за хванати и дума не може и да става че са хванати със изключение на сом хванат за тиквата отгоре а не за опашката защото там е имало атака и не е уцелил примамката но тя го е уцелила ;) но то и при козлите е така атауват с рога и под кръста :lol: :lol: :lol: И все пак за да бъда на 100% честен за годините на тролинг имам една нечесна риба не е сом амур беше 21 кила хванат за лъча на задната перка - ваденето беше 90 минути и в крайна сметка го канджосах въбпреки че ме досвидя за рибата и не ми е трябвала то воблера мегабас от японско за 60лв. я прежалих :lol: но в крайна сметка да се върнем към темата бие ли с опашка или не - а не да почваме да си говорим за река кльонк или дали е правомерно хванат или заграпен ... да не говорим взет ли или пуснат - а да решим дилемата за атаката с опашка :fish15:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Тука нещо се обърка защото не съм имал намерение да обиждам никого :idea:
Изобщо съм нямал намерение да се хваля но все пак ще ти покажа воблера лимитирана серия от Китай :D
image-0-02-05-cc9fff1fb07511543f1d96fe19f47266542b5a5fca716f4ffa44f2db8a7e81cf-V.jpg
image-0-02-05-cc9fff1fb07511543f1d96fe19f47266542b5a5fca716f4ffa44f2db8a7e81cf-V.jpg (136.6 KiB) Преглеждано 3736 пъти
Приемам заявки за доставка на воблери за улов (търмъчене) на сом с опашката.
Е как аежаба не ги изтърмъчих за гърба ами все на педя от края на опашката където е най-малко вероятно :shock:
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от magiosnika »

Интересно,но зимата търмъкчиите също закачат 90% от рибите по реката там....дали пък сома не атакува и голите тройки :roll: :wink: Ако имаше такова поведение сома, то щеше да се дискутира надълго и на широко по всички международни форуми и да се споменава в специализираните риболовни издания :idea: Да ама -не :wink: Само наш Бай Ганьо хитрува и се мисли за по хитър от всички :D Напишете статия и я публикувайте някъде из европейските форуми ще видим и техните мнения, не се срамувайте пишете :D Някой от по напредналите може и да заснеме филмче, как сомовете трепят уклеите с опашка и ги обират кат солети :mrgreen: Нешънъл джиографик ще го позлатят за такъв филм :lol: Калин чудесно обясни ситуацията с пляскането и закачането на рибите там.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Гледам този клип и се чудя каква ще е теорията на Калин :D
https://youtu.be/mv3bdb_fTsI
Защо тук рибите не се обръщат,не искат да се потапят или не се стряскат а най спокойно си лапат гълъби и се обръщат и пускат по течението :shock:
Ебъ ли го може от воблера да се плащат и от страх да пляскат с опашка :mrgreen:
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от magiosnika »

По скоро ти се замисли ,що сомовете лапат гълъбите с уста у плиткото, а не ги трепят с опашка :lol:
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

magiosnika написа:Калин чудесно обясни ситуацията с пляскането и закачането на рибите там.
Според мене нещо бъркаш двете дисциплини на риболов със изкуствени примамки във горния слой 1-3метра и кльонка от 3м до 30+ всеки има право на виждане и вярване във нещо - и понеже и аз немога да съм на 100% сигурен в природата дали бие с опашка или си прави вятър с нея като го напече или като се стресне от дребните риби шляпа да ги гони кото магаре каде си гони мухите - знам само едно и мога да го твърдя със сигурност - имам над 200 часа наблюдение на "затворника" у дома и там си бие та се скъсва га му се прияде, сега тука наскоро пуснаха и един магазин къде има 4-5 сома при шараните в един аквариум всичко е на куп ... преди да пуснат сомове вътре намираха по някой друг умрял рибок в седмицата а сега след като има и сомове нещо по на често взе да се случва да има пържена риба на топлата точка в магазина. А и за последно - пробвал съм да пускам 2 сома у дома - повече от 3 дена не са изкарвали 2 та - сам кара по 6 месеца 2 ли са единия дава фира още на 2 ри я ден няма хапано ожулено нищо ма умрял отпочиналия или този който е със по дълъг стаж в затвора убива новодошлия въприки че е по голям от него ... не съм видал как се случва но не го хапе а дали му бии глави или опашки ... рибещка му работа :lol:
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от ICO69 »

Вижте какво могат малките сомчета с опашката... :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=ho6_UlWqOQc
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 52 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от magiosnika »

Вестел, нищо не бъркам имам тройно по голям стаж като спинингист, отколкото кльонкаджия :D само тая година съм навъртял 15000км за спинингов риболов :mrgreen: Но да оставим личният ми опит настрана вгледайте се в международният такъв :wink: Изглеждаш ми разумен човек, а как правиш изводи за даден вид затворен в леген и аз не знам...
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

magiosnika написа:Вестел, нищо не бъркам имам тройно по голям стаж като спинингист, отколкото кльонкаджия :D само тая година съм навъртял 15000км за спинингов риболов :mrgreen: Но да оставим личният ми опит настрана вгледайте се в международният такъв :wink: Изглеждаш ми разумен човек, а как правиш изводи за даден вид затворен в леген и аз не знам...
Това за тез 15000км. е добре ако е проводка но ако е ходене пеш ... внимавай с лагерите и ги смазвай от време на време с пачичка :D А международния опит е през онази ми работа щото там едва ли има някой който ще му дойде на акъла за този въпрос а даже и да го е видял няма да може да даде разумен отговог защото там и както тука ги интересува само IGFA и тем подобни. А относно легена - в момента вътре рибата е дълга 165см. а легена 120 и да иска да удари с опашка му е доста зор, но все пак успява някак си но почне ли да си сменя посоката му е още по трудно и не удари ли с опашката е почити невъзможно да направи това упражнение камо ли да успее да си хване таранка от персонажа му :wink:
До сега не съм виждал и сом да атакува примамката отгоре на долу, предполагам и другите са забелязали това. А от този ред на мисли - какво се случва в плиткото когато 150 см. сом се намира на 50см. от повърхноста на водата а пасажа рибки е на повърхноста.... та затова давам за пример легена, а ако не беше той и не съм наблюдавал какво се случва вътре в него сега нямаше и да ме има в тази дискусия ... а тези международните да си гледат правилата и да си ги спазват кое е признато за рекорд и кое на та даже ако искат и контрите на куките да си махат :lol: :lol: :lol:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tommy12 »

Здравейте, от доста време се върти темата във форума затова взимам участие, а пък и се разтърсих из други форуми и мнения от двете страни на океана.
Дали е мит или истина атаката, зашеметято на жертвата с опашка от сома, навсякаде се обсъжда и няма конкретни доказателства в полза на нито една от тезите, затова продължава и да се обсъжда.
Прочетох едно мнение, което ми се струва логично и по долу ще го споделя, преди това ще направя едно уточнение. Понеже ако се зачете човек темата излиза спора дали клйонка или воблерите са по резултани или дали рибите са затърмъчени.
Така воблерите са "reaction baits" или на български примамки отключващи в хищника реакция, инстинкт. Пояснявам за колегите които ще се чудят, ако човек се е нахранил, а в кухнята се готви нещо вкусно и замирише, тогава човека става и отива да види въпреки че е сит, мирзмата в случаят отключва реакцията.
Такаче воблерите като "reaction baits" в 99% отключват тази реакция в хищника който не е гладен, а реагира на вибрацията на воблера, затова и закачанията на рибите доста често са извън устата или в краят на устата. Много често кълването на рибата се получава при отклонение на воблера от птепятствие като клон камък и тн. Клйонка ако се замисли човек, работи горе долу на същият принцип, чрез вибрации довеждаш рибата до стръвта.
Та поста който прочетох и ми се стори логичен е следният: поради змиевидната форма на тялото на сома, когато воблера отключи реакция в сома да го преследва и настигне и в един момент поради някаква причина се откаже и направи движение на рязко завъртане в близост до воблера и се закача за опшката. Дали е търмъчене всеки си преценява за себе си, за мен търмъчене когато целенасочено отиваш с голи тройки да го правиш. А също за мен по вълнуващ е риболова с изкуствени примамки, много повече мисъл и логика има при този риболов.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Иво Ломски »

Ами то точно това се случва в 90% от случаите - сомът преследва примамката, атакува (пропуска) и след това прави поворот, при който главата и опашката сменят местата си. Точно в този момент опашката се „лепи” на тройката. Ако се загледате в клипа дето сомът напада гълъбите в плиткото, ще видите точно това...
Относно търмъка, не ме разбирайте погрешно. Не казвам, че колегите ходят на спининг или на тролинг, за да търмъчат сомове, но трябва да има правилно разбиране на ситуацията.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

magiosnika написа:Вестел, нищо не бъркам имам тройно по голям стаж като спинингист, отколкото кльонкаджия :D само тая година съм навъртял 15000км за спинингов риболов :mrgreen: Но да оставим личният ми опит настрана вгледайте се в международният такъв :wink: Изглеждаш ми разумен човек, а как правиш изводи за даден вид затворен в леген и аз не знам...
Сомовете, сомовете къде са?
Щото стажанти много, начетени гледали много филмчета ама практика ЙОК :mrgreen:
Аз пък тази година имам минимум 120 ходения само за сом.
Чат-пат и хващам :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

tommy12 написа: Та поста който прочетох и ми се стори логичен е следният: поради змиевидната форма на тялото на сома, когато воблера отключи реакция в сома да го преследва и настигне и в един момент поради някаква причина се откаже и направи движение на рязко завъртане в близост до воблера и се закача за опшката.
Нищо не разбираш ти. :lol: Идва и шибва воблера с опашка, за да го зашемети. :lol: :lol:
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Всеки чете избирателно от поста на колегата Томи!
Аз например прочетох това:

Дали е мит или истина атаката, зашеметято на жертвата с опашка от сома, навсякаде се обсъжда и няма конкретни доказателства в полза на нито една от тезите, затова продължава и да се обсъжда.

Явно не сме шепа Ганьовци които мислят така!
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от shrike »

И аз мисля, че не може да се вярва 100% нито на една от двете тези. От друга страна света е голям и след като не е прието ,че използва опашката си при лов лично аз съм по-скоро склонен да вярвам ,че се закача благодарение на камшичния удар който се получава при смяна посоката на 360 и оттегляне.Сега, да ли само воблерите ни страдат от тази плесница -това е въпросът? Имал съм риби за опашката...имал съм и за устата с кървяща опашка! Не мисля,че изваден сом за опашката е търмък- все пак си го накарал да дойде и атакува или просто провокирал! Плюс това при търмък закачаш рибите къде ли не ,а не в 99% от случаите за опашката!
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”