Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от batzeto »

Добре де !!! Колегите които мислят , че сома ловува с опашка , да си преправят монтажите и такъмите за тази атака . Защо продължавате да ловите по старомодния начин. :lol: :lol: :lol:
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Ловят се и на кльонк. Казвал съм го много пъти и ми се е случвало много пъти с октопода и малки сомчета. На всичкото отгоре веднъж съм го виждал с очите си как точно става. В останалите случаи го усещаш по въдицата и го гледаш на сонара.

А защо за опашката? Понякога чак се чудя защо трябва толкова елементарни неща да се обясняват.
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

А защо не се замислите защо сома прави въртол при атака над водата!
Защо не атакува като распера например само напред с няколко засмукване ?
Ще ви подскажа :
Точно за да дезориентира рибките да ги зашемети.
Но тези неща се виждат на реката не пред компютъра :mrgreen:
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от ICO69 »

Защо мислите че сома ловува винаги по един и същ начин...Опашката си използва в плиткото, когато на прицел са ято дребосъци за да ги зашемети и дезориентира и да обере колкото се може повече рибки...Или мислите че преследва дребосъка един по един....Когато атакува едра риба е друга работа...И темата е атакува ли сома с опашка, а не коя риба била затърмъчена и коя била спортсменска...
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

batzeto написа:Добре де !!! Колегите които мислят , че сома ловува с опашка , да си преправят монтажите и такъмите за тази атака . Защо продължавате да ловите по старомодния начин. :lol: :lol: :lol:
Добре де що въртите всичко около кльонка ?
Аз какво да променя по монтажа ?
Може би да махна тройките или да им отрежа жилата :roll:
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от shrike »

Мисля всички ще се съгласят, че в живота на сомовете,че и на другите хищници няма случайни неща.Щом доказано шляпва воблера...че и монтажа при кльонк-явно същото се случва и с други естествени примамки във водоема!
До колко това е случайна прищявка на еволюцията обаче?!?
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от batzeto »

Ами не го шляпва а просто , когато се докосне до него ли до монтажа на кльонк , светкавично се извърта за да избяга , колкото може по бързо и тогава се порва на воблера или монтажа . Това е !!! Ако искате на това му казвайте атака. За мен е чисто и просто рефлекс. :wink:
Тоци в другия форум е пуснал няколко клипчета правени лично от него с подводна камера всчко се вижда :wink:
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

batzeto написа:Ами не го шляпва а просто , когато се докосне до него ли до монтажа на кльонк , светкавично се извърта за да избяга , колкото може по бързо и тогава се порва на воблера или монтажа . Това е !!! Ако искате на това му казвайте атака. За мен е чисто и просто рефлекс. :wink:
Тоци в другия форум е пуснал няколко клипчета правени лично от него с подводна камера всчко се вижда :wink:
Стига глупости де!
Както си въртиш следва удар не се закача и веднага прави втори :idea:
Кога избяга и се върна да атакува пак :shock:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

batzeto написа:А защо бият с опашка , само пролета и то само в плиткото колеги ?!?!?!? :lol: :wink:
Моите не бият пролетта.
Ето по снимките лични кога са хванати!
Screenshot_2017-10-31-15-53-44.jpeg
Screenshot_2017-10-31-15-53-44.jpeg (53.53 KiB) Преглеждано 3447 пъти
Screenshot_2017-10-31-15-52-48.jpeg
Screenshot_2017-10-31-15-52-48.jpeg (57.12 KiB) Преглеждано 3447 пъти
Хващал съм соме на търмък към 5 кила зимата докато джигвам за бели по Марица.
Също съм закачал и мирни риби.
Там няма удар просто силикона/воблера спира и по инстинкт засичал.
Но и двете риби които извадих тази година направиха типичен сомски удар :shock:
Сега като се замисля първия сом за годината ми е този :
IMG_20170222_175504.jpg
IMG_20170222_175504.jpg (66.64 KiB) Преглеждано 3447 пъти
Хвърлях най различни примамки,силикони но йок!
Сложих това воблерче 5 или 6 см. което гази около метър.
Веднага последва удар :mrgreen:
Ебаси пак го изтърмъчих ама този път олучих единия % от статистиката и не беше за опашката :mrgreen:
Сигурно е висял във водата че го нацелиха да го закача :lol:
Продължавам да мисля и изразявам мислите си със снимки:
IMG_20170416_082123.jpg
IMG_20170416_082123.jpg (83.21 KiB) Преглеждано 3447 пъти
Този пак не се брои че и той е изтърмъчен :fish6:
Предполагам е усетил метала и е хукнал да бяга но клатушката го е стигнала и го е забила за урок :mrgreen:
Засега толкова,макар че каквото и да кажа всеки вижда нещата от своята камбанария :tup:
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от batzeto »

koko7784 написа:
batzeto написа:Ами не го шляпва а просто , когато се докосне до него ли до монтажа на кльонк , светкавично се извърта за да избяга , колкото може по бързо и тогава се порва на воблера или монтажа . Това е !!! Ако искате на това му казвайте атака. За мен е чисто и просто рефлекс. :wink:
Тоци в другия форум е пуснал няколко клипчета правени лично от него с подводна камера всчко се вижда :wink:
Стига глупости де!
Както си въртиш следва удар не се закача и веднага прави втори :idea:
Кога избяга и се върна да атакува пак :shock:
А ти как си го обясняваш ? Че първо го е ударил с опашката и после се е върнал да го захапе ли . :lol:
Добре де кажи как си го представяш .
Сега като гледам снимките да не излезне , че нанася удар и с очо :lol: или с ляв плавник.
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

Изглежда по правдоподобно първо с опашка или нещо друго а после с уста - невярвам да е в обратен ред да го лапа плюе и да го бие с опашка щото не му е харесала хапката без значение каква е тя :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

vestel написа:Изглежда по правдоподобно първо с опашка или нещо друго а после с уста
Винаги атакува с уста - няма първо, няма второ. Просто вторият път по-мнителен и вероятността да се откаже е по-голяма. Затова се закача за опашката. Не че не е възможен и обратния сценарий, но веднъж подплашен много по-трудно ще го накараш да налапа с уста втория път.
С внимание към детайлите
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

kalinux написа:
vestel написа:Изглежда по правдоподобно първо с опашка или нещо друго а после с уста
Винаги атакува с уста - няма първо, няма второ. Просто вторият път по-мнителен и вероятността да се откаже е по-голяма. Затова се закача за опашката. Не че не е възможен и обратния сценарий, но веднъж подплашен много по-трудно ще го накараш да налапа с уста втория път.
Ти си упорит ма и ни не са отказваме да знайш :wink:
Айде сега другия сценарий - аз нямам изваден сом за опашката но имам 2-3 броя хванати за устата но за сметка на това със рани в областа на опашката и това се случва при повтаряне на удара. А за уплашен сом ... преди 2 години на Монтана Иво чопа и Манолев пробват от брега воблери ... на колесара имат вързан сом канджосан преди 2-3 часа преди това ... е толкоз страх го беше че налапа пак воблера ... и аз не повярвах на очите си но е факт с много свидетели - от страх ли е от глад ли е или от злоба ... сомска му работа :lol:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

kalinux написа:
vestel написа:Изглежда по правдоподобно първо с опашка или нещо друго а после с уста
Винаги атакува с уста - няма първо, няма второ. Просто вторият път по-мнителен и вероятността да се откаже е по-голяма. Затова се закача за опашката. Не че не е възможен и обратния сценарий, но веднъж подплашен много по-трудно ще го накараш да налапа с уста втория път.
Бих се съгласил с теб но при условие че кажеш че говориш само за кльонк!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

vestel написа: Айде сега другия сценарий - аз нямам изваден сом за опашката но имам 2-3 броя хванати за устата но за сметка на това със рани в областа на опашката и това се случва при повтаряне на удара. А за уплашен сом ... преди 2 години на Монтана Иво чопа и Манолев пробват от брега воблери ... на колесара имат вързан сом канджосан преди 2-3 часа преди това ... е толкоз страх го беше че налапа пак воблера ... и аз не повярвах на очите си но е факт с много свидетели - от страх ли е от глад ли е или от злоба ... сомска му работа :lol:
А защо си мислиш, че раните са от твоя воблер. Десетки воблери минават по едни и същи маршрути, докато се хване една риба.

А това, че се озлобява вързан сом аз също съм го виждал (глъна и изплю рибката), но това не го прави по-малко мнителен в естествената си среда.
С внимание към детайлите
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”