Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от Geo »

Ха,ха,ха да пуснеш тема без да знаеш :roll: .Благодаря на Калинукса за реда,който слага в нашите бъркотий и като "инициатор" на темата ще участвам като поместя личното си съобщение до Сашко без редакция.Така ще разберете и моята теория по темата:

Имам слабост към теб и готиното ти семейство/дай боже да сте здрави и да ви радват децата/,та реших все пак да ти споделя какво мисля за закачането на сом за опашката.
-Рибите,които съм закачил са 4.Ако броим и тази на брата -5.
-Всичките са закачени почти на едно и също място.На 15-20 см от края на опашката
-3 от 5 са хубави риби.Първата на Дарданелите/април 2011 на салмо тино 6 см/.Вадих го 20-30мин,два пъти го вдигах до лодката, та го видях.Да кажем 25-30 кг.Накрая тънката тройка разкъса кожата и рибата си отиде.Докато рибата беше под лодката водата се изпълни с изпражнения и парчета риба.
-Втората риба /август 2011/-50кг.При ваденето водата побеля от същите екстременти.Когато го пущах продължи да повръща храна..
-Рибето на брата /април 2016/ 40кг.Най-грозното повръщане и сране по време на вадене.
Описвам всичките тези гадории,защото ще ги добавя към два клипа.
Единия на риболов на кльонк,мисля френски беше.Имаше подводна камера някъде до оловото.Сома се вдигна бавно и спокойно,доближи костура с устата си и когато очаквах да го засмучи се завъртя рязко.Удари костура с опашка и се скри надолу.След известо време се вдигна отново и просто го захапа....клипчето се въртя във форума,та от там го знам.
Друг филм/мисля руски,на волга/,закачиха хубав сом,доста време го вадиха и накрая се видя,че беше за опашката.Коментара беше само,че това не им се случва за първи път....
Сега моя коментар:Когато сома се е натъпкал до дупка,той просто реагира на дразнителя като го перва с опашката......Вероятно ще се съгласиш ,че има логика...Защо ако имам в пъти повече хванати бели това не се е случило поне ведъж.Опашката на сома е инструмент и за нещо друго явно.
Имам затърмъчени платики,амур,шаран,но се е случило по ведъж.
Не съм само аз този,който хваща сом за опашката нали?

Извода е лично мой и ако ми се случи за пореден ,пети път ,ще знам че съм бил абсолютно прав.А до тогава ще чакам и ще се доверя на твоето тълкуване.

Това му написах на Трофито.Вероятно усещате ,че намеквам за преяли риби...виждам логика някаква в това.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Здрасти Гео.
Сомчетата от клипа са два.
Единият както казваш бавно се качи до костура и като усети джелезата на костура , обърна се рязко и офейка.
Другият захапа(засмука) от втория път , като първата атака беше малко в страни.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

koko7784 написа:https://www.youtube.com/watch?v=sorRrw5ogZM
На 1:23мин. се вижда атака с опашката.
Направи си труда, свали клипа на компютъра си и превъртай кадър по кадър, за да видиш точно какво става. На единия от клиповете на Володя (познаваме се от руските форуми), за който толкова настойчиво твърдяха във ФБ, че е атака с опашка, като им свалих screenshot-овете, всички млъкнаха. На единия кадър ако устата му е пред мидите, в следващия вече е на път надолу и опашката му минава точно на същото място. Толкова бързо всичко става, че дори при 25 кадъра/сек всичко се развива само 2-3 кадъра. Това нещо точно никога няма да го видиш на живо видео.

Geo написа:Сега моя коментар:Когато сома се е натъпкал до дупка,той просто реагира на дразнителя като го перва с опашката......Вероятно ще се съгласиш ,че има логика...Защо ако имам в пъти повече хванати бели това не се е случило поне ведъж.Опашката на сома е инструмент и за нещо друго явно.
Не, Гео, просто по-лесно се отказва от атаката, увеличавайки вероятността да се закачи другаде, но не и за устата. И за белите риби има много просто обяснение - ами няма шанс да я сгънеш на буквата "О" както сома.

Разгледай ми снимката пак внимателно, върховете на куките сочат към опашката, т.е. сомчето бяга. Типичният удар в такъв случай е двоен - леко "тък"-ване на стръвта, пауза и следва натискане със закачане. Паузата е много кратка, но е ясно различима. Това е точно момента на завъртане на сома.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Жребчево воблер Каудаун на Рапала кила 63.....даже Калинукс,беше там.
Изображение
Сом с Васко едрото 45кг,на Жребчево за опашката.Не мога да намеря клипа,че друг ми го качва.
Монтана,отново с Васко едрото,но не мога да намеря клипа,дето Гуджо зяпаше с отворена уста.
Огромен сом,над 100кг. за опашката!
Изображение
Сом 92кг,за опашката
Пропуснах клиповете с малките сомчета умишлено,защото нямат същия ефект. :shock:

Когато една случайност се повтаря многократно,нищо случайно няма в нея :!: :idea:

Всички големи сомове са повръщали яко риба,както Гео спомена. Ако държите да видите и тези клипове и снимки,кажете.......без друго ви спестих поне още 10 мои клипа,не чужди. Аз и Гео ли се оказахме най-случайните тролингисти :!: :?: :roll: :fish15:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Оооооооооооооо,забравих на Краси-112 сома,дето му удари преди бурята и му скъса след нея в едно дърво. Пак беше Стоянка Мутафова. :idea:
Но,като се има предвид,че той също е случаен риболовец със случайно много големи риби,няма смисъл да смятаме %-тите.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Емо, тия клипове не доказват, че сомът атакува с опашка, а само показват че се закача за опашката, нещо което никой не оспорва. Даже напротив, повечето ти клипове са при студена вода, а това трябва да те светне, че е свързано с повече празни атаки. Мудни риби, сити риби, малки риби (голяма стръв) - все куп причини да пропуска с уста. Другото е просто специфична анатомия на тялото и специфично движение, което прави само сома.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Emo-83 написа:Всички големи сомове са повръщали яко риба,както Гео спомена.
Нали точно това ви обяснявам. Сита риба - мнителна риба. По вашата логика, значи като се натъпче яката, почва да трепе всичко живо, което му пречи. Ситият сом може да лежи с храната си в един и същи подмол, без да им обръща внимание. Това е факт.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Пак задавам въпрос,защото Калинукс,направи някакъв плах отговор да ми отговори,но аз не приех това за отговор......нищо общо няма.
Лодката върви напред,след нея върви воблер с тройки. Дълбоко е 25м. воблера се движи на 4м. дълбочина. Казвате,че сома си лапа с устата и случайно се извърта,та куките се забиват в него.Но това автоматически означава,че той подминава воблера с близо 1.5м. и той му се забива в опашката. Вярно атаката е доста бурна,щом може да застигне воблера и да го подмине,после да се уплаши и да завие обратно,като перва воблера с опашка.
Най-страното е,че всичко това се обяснява и свързва с октопода на кльонк,който стои на едно място,а не се движи с 3.5-4км. в час.......брех,че сравнение. :idea:
Аз нищо не искам да ви доказвам. За мен сома бие с опашка,а вие ми докажете,че не бие.....той просто си се закача за нея.
Калине,при тролинга уловите на сом с опашка са в пъти повече от тези при кльонка. А в тази дисциплина,сома няма никакво време да се увърта около стръвта или пиявиците,които ти спомена. Напротив,караме лодките си на максимално ниска скорост за да му дадем шанс да догони и плясне воблера. Бялата риба се закача при 7 и при 10км. в час,но на такава скорост сом ще закачиш на мукавей.
В момента правя воблери с много агресивна игра,за да могат да имат добра вибрация и при 2км. в час,за да се хващат още повече сомове.....анъдъмно!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Emo-83 написа: Но това автоматически означава,че той подминава воблера с близо 1.5м.
Няма такова нещо. При обръщане опашката почти винаги попада в зоната на главата.

Воблера и октопода с късия повод са едно и също нещо, защото имат голяма пробивна сила - воблера чрез скоростта си, октопода чрез масата си. Интерция на тяло, импулс на тяло, втори закон на Нютон.
С внимание към детайлите
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Emo-83 написа:Калине,при тролинга уловите на сом с опашка са в пъти повече от тези при кльонка. А в тази дисциплина,сома няма никакво време да се увърта около стръвта или пиявиците,които ти спомена.
Ами естествено, защото по-често пропуска, защото по-лесно се забива тройката заради скоростта, защото има поне 2-3 тройки на воблера. Не случайно казах, че на октопода са повечето ми хващания за опашки, в сравнение с дългия повод. Има повече фитки заради обемната стръв, голямата тежест при забиване и върховете на куките са по-открити спрямо живата рибка.
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

Изображение

Този сом е закачен за гърба! :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Даже ми става смешно като се изтъква като довод, че повечето сомове за опашката са на тролинг. Та нали ако това е поведение на сома свързано с ловуването, би трябвало във всички дисциплини това да се случва с еднаква вероятност. То не стига, че си избира дисциплината, ами и сезона. И то не кой да е сезон, ами най-студения, точно когато има нужда от най-много пестене на енергия. Никаква логика!
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Ето две риби на спининг.
Не са мои на приятели са.
...
image-0-02-05-cd06cc4f2cfb6839681ed1a6366de26ea451974964abf52cf4f3a17468ee5c6d-V.jpg
image-0-02-05-cd06cc4f2cfb6839681ed1a6366de26ea451974964abf52cf4f3a17468ee5c6d-V.jpg (264.08 KiB) Преглеждано 3330 пъти
image-0-02-05-36b03d7e7a5c857a7f2ccee1c2a9eac0c9505f860febcf7fadf81749268e70f2-V.jpg
image-0-02-05-36b03d7e7a5c857a7f2ccee1c2a9eac0c9505f860febcf7fadf81749268e70f2-V.jpg (168.3 KiB) Преглеждано 3330 пъти
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

koko7784 написа:Ето две риби на спининг.
Не са мои на приятели са.
Браво на твойте приятели. :lol: Нещо доказват ли обаче тия снимки?
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Нищо просто Трофей питаше дали има риби на спининг.Според мен по-голямата част от рибите закачени за опашката са изтърмъчени.
В момента тук се вадят много риби на ,, джиг,, всички за опашката.Това е един законен начин да се търмъчи!
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”