Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Атака с опашка?

Мнение от Geo »

Trofei написа:
Geo написа:
lubobg написа:
Geo написа: Не ми се спори с вас,но аз имам риби между 20.30ч-21.00ч на Салмо Стинг и Перш с цвета,който се зарежда.От тях има и трофейни риби :D
А цветовете,които реагират на UV лампа не са светещи! Има разлика !
Здравей колега.
Може ли да кажеш(ако не е тайна де) малко повече подробности.
Интересува ме на каква дълбочина са ти ударите.Ако не ме лъже паметта влачеше с даунригери.На тях ли ?
Също вечерта лятото,тогава е още светло, или вечерта есента .Тогава е тъмница по това време.

Също колко време ги зареждаш?Ползваш ли кутията или направо с фенер?
Ами на лични.
Беше Октомври,около 22.00ч.-тъмно,сомът бе закачен за гърба на Салмо-Стинг спуснат на 6метра с даунригер Скоти.Бях там и кльонкахме на близо,та няма тайни.Всеки лично да си направи изводите. :wink:
Беше 13 август,около 20.00ч-светло,сомът бе закачен на опашката на Салмо-стинг, спуснат на 6 метра с даунригер" Мини Трол "на Канон с електрическо управление и контролер за синусоидално движение на примамката.Не беше там /там беше Върхара и кльонкаше/спомняш си от разказите ,които си слушал.
Имам няколко сома на опашката/не на гърба и корема/,от които един и на кльонк.Специално за този случай имам пусната поредица от снимки,които са извадни от клипа,който заснемат Хъминбърдите.На него се вижда рибата,движението на примамката по зададената синусоида.Вижда се атаката и ваденето на рибата ,което продължи близо 2 часа.Защо сома атакува понякога с опашката е дискутиран вече от корифеи сомаджии и от дискусията разбрах,че нищо не разбирам от този риболов/за което БЛАГОДАРЯ :oops: /.Подробности съм описал на колегата-на лични.Той може да си направи изводи за цвета и как ,и кога да го ползва.
Реших да пиша ,само за да ви кажа,че съществува и другата възможност.А тя е,че може да се хваща на този цвят.Със сигурност няма да си напълните ваната в банята с риба,но е вариант.....Хайде чао и очаквайте снимки на пролет от новата МЕГА на ХЪМИНБЪРД,току що ми го изпрати Тръмп за да снимам атаките на сома :D :D :D
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от tiso »

Trofei написа:Ако можеш да ми обясниш как сома атакува воблера с опашка вместо с уста или да го заснемеш,ще те разбера.Иначе моето мнение е твърдо,че това е невъзможно и лишено от всякаква логика.
Тук се съгласявам с теб.Редки са такива моменти , ама трябва да се признават :D
Сома има много гъвкаво тяло позволяващо му да направи 180 гр. обръщане в много малък периметър.
Точно тези му движения са причина често да се закача за опашката. Всеки уважаващ себе си сомажия ,който е гледал на камера как тази риба реагира когато усети измамата с примамката , може да събере две и две и да получи четири.
Всичко друго е някаква измислена математика изсмукана от безпочвени фантазии.
Най-добрите рибари не са онези ,които хващат най-много риба , а онези ,които познават добре животът, навиците и етологията на рибите , защото късметът е временен, а знанията вечни. :tup:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Geo написа: Беше 13 август,около 20.00ч-светло,сомът бе закачен на опашката на Салмо-стинг, спуснат на 6 метра с даунригер" Мини Трол "на Канон с електрическо управление и контролер за синусоидално движение на примамката.Не беше там /там беше Върхара и кльонкаше/спомняш си от разказите ,които си слушал.
Имам няколко сома на опашката/не на гърба и корема/,от които един и на кльонк.Специално за този случай имам пусната поредица от снимки,които са извадни от клипа,който заснемат Хъминбърдите.На него се вижда рибата,движението на примамката по зададената синусоида.Вижда се атаката и ваденето на рибата ,което продължи близо 2 часа.Защо сома атакува понякога с опашката е дискутиран вече от корифеи сомаджии и от дискусията разбрах,че нищо не разбирам от този риболов/за което БЛАГОДАРЯ :oops: /.Подробности съм описал на колегата-на лични.Той може да си направи изводи за цвета и как ,и кога да го ползва.
Реших да пиша ,само за да ви кажа,че съществува и другата възможност.А тя е,че може да се хваща на този цвят.Със сигурност няма да си напълните ваната в банята с риба,но е вариант.....Хайде чао и очаквайте снимки на пролет от новата МЕГА на ХЪМИНБЪРД,току що ми го изпрати Тръмп за да снимам атаките на сома :D :D :D
Жалко,че не можах да прочета мнението на Гео. Щеше ми се да науча нещо ново!
И докато бях с Бан се ровичках за ултравиолета на воблерите. Нищо конкретно не можах да намеря,освен общи приказки от рода,че рибите го виждат. :shock:
Кога и как не зная,но от собствен опит или случки мога да кажа,че Магнум РХ на Рапала с ултравиолет и розова глава,при мен е по-успешен от чистия РХ. Може би е въпрос на случки и случайности,защото сомовете са ми през деня.
Но сега ще ви покажа един нов цвят с ултравиолет,който хваща сомове,не само на Искъра,а къде се пусне.......поне при мен и хората около мен е така. :idea:
Изображение

Този воблер го дадох на Бай Миле последния ден на Ивайловград,месец октомври. За шест дена,беше пълно капо,а за 4 часа с него хвана три сома до 6кг. и три хубави бели риби до 4кг.

Що касае атаката на сома с опашка,ще ви кажа отново моето мнение и на хората около мен.....все стари сомаджии!
Това е един от начините на сома да ловува. Гледал съм го многократно на живо и не ви преразказвам приказки или мои мисловни, отклонения,плод на фантазията ми.
И понеже не искам да разбунвам духовете в безмислени спорове с теорията на относителноста,ще ви дам един логичен пример,отново с мои случки.
В годината хващам от порядъка на 50 сома на тролинг. От тях минимум 6-7бр. са за опашката,като не говоря за устието и плиткото :!: :idea:
Но до сега нямам нито една риба със заглавието СОМ,която да ми е лапнала воблера вътре в глътката....все по муцуната или в жилата :!: :roll:
Да зная за Инорманса на Троли.Виждал съм други сомове да са нагълтали целия воблер.....явно с по-дребни примамки се случва. Но в личен план, нямам нито една такава случка.
Сега нека,колегата Трофей ми изчисли процентно в чия полза е поглъщането на целия воблер и закачането на сома за опашката!

Ще ви насоча вниманието към още един факт. Сомове за опашката се хващат доста,а защо не се хващат толкова толстолоби или други риби,а са само отделни епизодични случки на колеги с един шаран,амур или каквото искате го наречете.Нима тях ги няма в устията!
И как така бялата,щуката,костура и всеки друг хищник се закачат на кльонк случайно,само за устата,а сома си продължава да е изключението :!: :?: :fish2:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Trofei »

И като сте сигурни,че сомът лови с опашка това помага ли ви за успеха?Защо тогава няма воблери биячи за улов с опашка? :roll:Магнума от снимката колко сома е хванал за опашката или Салмо-Стинг? :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от Emo-83 »

Trofei написа:И като сте сигурни,че сомът лови с опашка това помага ли ви за успеха?Защо тогава няма воблери биячи за улов с опашка? :roll:Магнума от снимката колко сома е хванал за опашката или Салмо-Стинг? :roll:
Всеки един воблер може да хване сом за опашката и това не зависи от него,нито от марката и цвета му,а от това как е решил да атакува сома :!: :idea:

Наш колега съфорумник,спореше за това как сме ловили сомовете на косене в устието,драскайки по дъното(има го в играта,не отричам). За един ден му направих два клипа със сомове за опашката на дълбочина 25м.и удар на примамката,при 4м. газене. :idea:
Казах,че това е мое мнение и убеденост,която не налагам на никой. И не споря,само за да се правя на инат,доказвайки обратната теория.
Когато започвах да се уча на тролинг,също смятах,че се косят сомовете в плиткото пред Бориславци(справка клиповете монолог 1).Сега пораснах и не мисля,че това е така. :idea:
Как смяташ,че може да се атакува воблер на два метра дълбочина от два метра сом.......със гмуркане на рибата и атака отдолу или с атака отгоре :!: :?: Та тази риба е по-голяма от общата дълбочина и не съм виждал,атаки и подскоци,като делфинариума във Варна! Естествено,че такава риба зашеметява жертвите с опашката и после се обръща,за да похапне солетки.
Но в никакъв случай,не съм казал,че това е основната му атака,а една от многото. И е точно същото,като теорията за кьоравия сом. Уж не вижда,а си избира цветовете.
Бил го подминал воблера и за това го удрял с опашката. В това твърдение,няма никаква логика,защото излиза,че воблера се движи назад,а не напред и посока на движението ви. Да може и това да се случи,ако се движа посока главата на сома,но не и когато той гони примамката или тя минава покрай него!
Когато сомовете гонят уклея и се хранят с него има както хлопвания с уста,като при кльонка,така и плясъци с опашката преди това.Нима,никой не е чувал това и само моите познати са го виждали с очите си и чували с ушите си.
Не ми отговори за %-та на уловите на сом с опашка и сом глътнал воблера вътре в гърлото,дето е измислен,само и единствено за лапане с уста. :roll: :?
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Мнение от kalinux »

DSC_4515.JPG
DSC_4515.JPG (169.44 KiB) Преглеждано 6573 пъти
Такива ситуации като на снимката имам десетки. И всички са точно по един и същи начин. Атака, пропускане на стръвта и при обръщане за обратно към дъното се закача случайно за опашката. Това е. Напълно обичайна ситуация за ялова атака. И забележете - повечето такива случаи са първо с малки сомчета и второ с тежкия октопод. Обяснението е супер елементарно за пъровото - голяма стръв, малка уста, много пропуски. За второто - куките са концентрирани в масивната тежест на октопода и шанса да се забучат в опашката е по-голям в сравнение с отделна тежест, дълъг повод и леки куки. В тоя случай пък се хващат на примка за опашката от камшичния удар по конеца, но не ме карайте да ви вадя снимка и за това.
Emo-83 написа:Естествено,че такава риба зашеметява жертвите с опашката и после се обръща,за да похапне солетки.
Емо, няма никакво зашеметяване на жертвите, освен ако не смяташ че пиявиците имат нужда от убиване. :lol:
Emo-83 написа:Бил го подминал воблера и за това го удрял с опашката. В това твърдение,няма никаква логика,защото излиза,че воблера се движи назад,а не напред и посока на движението ви. Да може и това да се случи,ако се движа посока главата на сома,но не и когато той гони примамката или тя минава покрай него!
Не знам каква ти е логиката, но виж посоката на куките на мойта снимка и ми кажи атака ли виждаш или бягство.
Emo-83 написа:Когато сомовете гонят уклея и се хранят с него има както хлопвания с уста,като при кльонка,така и плясъци с опашката преди
Плясъците нямат нищо общо с ловуването, а е естествено следствие от бързото обръщане на сома. Пляскането понякога е толкова нежно и тихо, че по никакъв начин не може да бъде сбъркано с иначе бруталната атака.
Emo-83 написа:Не ми отговори за %-та на уловите на сом с опашка и сом глътнал воблера вътре в гърлото,дето е измислен,само и единствено за лапане с уста. :roll: :?
Супер елементарен отговор. Воблера е движеща се примамка, съответно вероятността за ялова атака е по-голяма от статична стръв. Воблера действа на принципа на октопода с концентрираните куки - забива се по-лесно в кожата.
С внимание към детайлите
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от lubobg »

Един въпрос към Емил.
Имаш ли възможност да снимаш този магнум дето си го качил как свети на УВ лампа?
Ю зури имат на картинки какво става и един и същ воблер може да свети както целия така и части от него.Зависи от цвета.
При Рапала трябва да хвърляме боб.. :D
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

https://www.youtube.com/watch?v=sorRrw5ogZM
На 1:23мин. се вижда атака с опашката.
По скоро това е игра или опит за прогонване на нашественика отколкото начин на хранене.
Има няколко клипа от тази поредица които са доста интересни :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

При мен процентите са следните.От 2004-та година ходя само на Жребчево на тролинг и клльонк.Не съм броил уловените Сомовете,но да приемем че са 100броя общо и от двата вида риболов.Имам само един сом 158см.-28кила закачен за опашката с воблер и това е.При мен процентът е 1!Но имам и 3 толстолоба от 20 до 25кила,като два са за опашната перка и един за гръбната.Гео има един по-голям сом за опашката,брат му има една 40-ка за опашката,Стоманко също има една 40-ка за опашката и т.н.,не се сещам за други,но ми прави впечатление че са все дълги риби.Ако съберем повече данни и от други риболовци картинката ще се изясни на 100%.За това има смисъл нещата да се обсъждат,а не всеки да си трае и да е уверен,че само той е прав.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

koko7784 написа:https://www.youtube.com/watch?v=sorRrw5ogZM
На 1:23мин. се вижда атака с опашката.
По скоро това е игра или опит за прогонване на нашественика отколкото начин на хранене.
Има няколко клипа от тази поредица които са доста интересни :wink:
Ако се вгледаш добре ще видиш, че сома след като е налапал стръвта се извръща рязко и това му извръщане е точно онзи момент когато би могъл да се закачи за опашката (ако е пропуснал или отказал да налапа)
Най-добре се вижда на 1,16мин.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

koko7784 написа:https://www.youtube.com/watch?v=sorRrw5ogZM
На 1:23мин. се вижда атака с опашката.
По скоро това е игра или опит за прогонване на нашественика отколкото начин на хранене.
Има няколко клипа от тази поредица които са доста интересни :wink:
Колко сома имаш хванати за опашката на Спининг? :roll: Унгарците са Сила в сома на спининг,но нищо не им разбирам! :shock: Ако знаехме какво казва,щеше да е друго.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Имам един 160см. хванат за гърба на попер :wink:
А иначе това с опашката съм го виждал многократно.
1,16мин. и 1:23мин. са два различни случая.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

https://www.youtube.com/watch?v=FRC2kP7bhoI
Едно клипче за колегата Трофи.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

koko7784 написа: 1,16мин. и 1:23мин. са два различни случая.
На 1,23 мин. Сомът подминава стръвта и в опит да заеме веднага по-добра позиция (в случая заден ход) замахва с опашка за да може да върне тялото си назад. В случая се намира на повърхността и опашката му излиза над водата.
Поне аз така виждам нещата.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

koko7784 написа:https://www.youtube.com/watch?v=FRC2kP7bhoI
Едно клипче за колегата Трофи.
Мерсаж!Това са "мойте" хора.Галантни,възпитани,добре облечени мосюта и без агресия,знаят как да се справят с нея без хеви-такъми,а с хеви-музика.Уцелват Сомовете безпогрешно без да ги закачат за опашките.Ако имаше до теб река от 1000километра бъкаща от сомове,щеше да си безработен. :D
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”