Атака с опашка?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Fishh »

Коко хващам и аз чат път не съм баш аджамия. Ако кажем че удря със сгънато тяло като седи срещу течениет едновременно да обърно по бързо със удара , поне така съм видял от клиповете които съм гледал и от тоя , удря и толкова бързо се обръща че ако не e на забавен кадър не се вижда се получава че почти със удара удря и със опашката .
Всяка една риба след удара се върти на вътре, само че при сома опашката му по дълга що пък да не e пропуск и да се закача за опашката ?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

vestel написа:
koko7784 написа:И тук:
https://youtu.be/V1cKkOnc_Fs
Това го приемам за доказателство, че не го е страх но водата е мътна и се вижда опашката ама дали бие с нея или се пази от попера не е ясно ;)
2:16 попера е налапан,прави кръгче, 2:17 - пляска с опашка. Айде със здраве. :D
С внимание към детайлите
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Калине говоря за другия клип :wink:
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от ICO69 »

Преди 2 месеца станах свидетел как сом около 20-25кг излезе в плиткото на около 50-60 см. вода, на 50 метра от мен, нанесе 4 удара с опашката и докато вървях към него със спининга се извиваше като змия в мътното петно и най спокойно си обираше зашеметения дребосък...Така че аз съм сигурен че сома ловува с опашката, щото го видях с очите си.... :)
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Fishh »

Друго си е на забавен кадър да се види ама ниня, но се вижда как първо при засмукване прави фонтан, едмовременно удря със опашка и засмуква на снимката се вида че първо лапа и да е сигурен натъпква със опашка баси :shock:
0.47сек
https://www.youtube.com/watch?v=roi-2Vj34H0
...
1.png
1.png (705.73 KiB) Преглеждано 3235 пъти
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от koko7784 »

Фишшшш,
То е ясно че яде с устата :D
Няма животно или човек който да яде с г..за!
Ти като ядеш круши, праскови, кайсии от дървото,направо с уста ли ги ядеш или първо клатиш клона с ръка за да падне някоя и тогава ползваш устата?
Никой не е казал че сома основно атакува с опашка !
Факт е че се случва и никой не може да ме убеди в противното.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Fishh »

Или това е некъв резервен вариант ако случайно избяга да е зашеметена плячката един вид се потсигурява. И тва май само при повърхностните примамки се наблудава , съпротивлението на 1-2 метра дилбочина едва ли му позволява или ще избута рибата отколкото да я зашемети, ама еба ли го докато не видя и аз незнам вече кво да мисля.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от vestel »

Бе от как Калин замина да ги трепе спряха да бият с опашка :lol: :lol: :lol: дано се варне по скоро да почнат пак :wink:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Fishh написа:Друго си е на забавен кадър да се види ама ниня, но се вижда как първо при засмукване прави фонтан, едмовременно удря със опашка и засмуква на снимката се вида че първо лапа и да е сигурен натъпква със опашка баси :shock:
0.47сек
Ето ти го кадър по кадър. И ми кажи къде виждаш удар с опашка?
Screenshot-MPlayer-3.png
Screenshot-MPlayer-3.png (502.98 KiB) Преглеждано 3017 пъти
Screenshot-MPlayer-4.png
Screenshot-MPlayer-4.png (498.74 KiB) Преглеждано 3017 пъти
Screenshot-MPlayer-5.png
Screenshot-MPlayer-5.png (508.22 KiB) Преглеждано 3017 пъти
Screenshot-MPlayer-6.png
Screenshot-MPlayer-6.png (301.11 KiB) Преглеждано 3017 пъти
Screenshot-MPlayer-7.png
Screenshot-MPlayer-7.png (360.36 KiB) Преглеждано 3017 пъти
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Tomahawk написа:А дали този удар не е в следствие на стряскане на рибата и в момента на рязко тръгване такава дълга риба в толкова плитко да исплясква на повурхноста. Мигновен удар върху воблер който е на 1.5-7м зад главата на рибата малко съмнително ми звучи. Как го видя сома този воблер на метър и половина зад главата си...
Теб не зная къде да те стрестнат....дано не е в Анадола!
Кое животно или човек се стряска,когато е господар. Ходи стресни лъв и да видиш,какво ще ти се случи.
Кажи ми,сома толкова ли е плашлив,че може да газиш до него и вместо да бяга,да те напада.Искаш ли да ти снимам крокса ми на Дам,какво е направен от стрес с уста,но имам същия случай и от опашка.
Защитавал си той тезата. Другия път,като обикаляш от Сеноклас към Бориславци,застани отгоре и зяпай в плитчините,където шарана хвърля хайвера. Водата е 70см. дълбока. Коко не случайно споменава за плитки улови и за това как се берат ябълки....не с устата,естествено! Как да се гмурне там или да атакува отдолу. Нали се бута в ятата от риби и за това бие с опашка,за да зашемети и после се обръща да яде. Ако си чевекоядец,няма да ме нападнеш 1-во с устата,защото биологията не ти е дала с нея да ме убиеш. Но после ще ме изядеш с нея. На сома биологията му е дала опашка,вместо ръка с която хвърля копие.
Говорите ми за биология и когато я споменавате,защо отричате този случаен израстък на сома. Има ли нещо случайно в биологията на човека или,което и да е животно!
За какво виждане ми говориш и ти е толкова странно. Нима не си кльонкал и не знаеш,че той е рибата със 7-мо чувство. Стои ти 5м. под стръвта и знае всичко по-добре от теб и сонара ти,взети заедно. Хубава демагогия прилагаш.
Разбира се,че всеки хищник,атакува по-често или почти винаги с устата....не сме малоумни,за да ни се обяснява това. Но дори и хората,когато се бием и защитаваме,не използваме само ръцете,а шутове,ритници,агнешки главички и различни прийоми от борбата.
Защо отричате нещо,което е явно. И ако вие не сте го видели,не мислете,че всички са кьорави.
Като ми е сервирано в чиния,ще го ям от нея,но ако не е ще го гоня с копие,защото нямам опашка.
Говорим,че това е средство и оръжие на сома. Какви са тия тъпи примери,че биел с опашка от уплах.Да има змиевидно движение,което се използва при животни с дълги и случайни опашки. Ми това не е найлон,за да го вадиш по този начин,без съпротива. И защо точно опашката е съпротива в случая! А може би бие,за да те нарани,скъса или да се откачи. Но е факт,че използва невинната си опашка, тогава. Е как я използва за всичко друго,само за зашеметяване не :!: :?:
На 100% зад мнението на Коко и Вестел и то не от инат. Все пак имам очи и мога да вярвам на тях,не е задължително да е на вас и абстрактното ви виждане за един огромен и случаен орган.
Пусках клипове не само с лисичата акула,а и с косатка. Един тюлен да вземем и той я използва за нещо различно от плуване.
Ако говорите с кое по-често атакува,то е ясно,че това е устата,но не е само тя.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Може много да пишете и обяснявате, но досега не сте показали нито един клип, където се вижда как зашеметява с опашка и после се връща да яде. Напротив - навсякъде се вижда, че атаката е винаги с устата, а опашката е само двигател и кормило - нищо повече!

Емо, изгледай си отново клипа с акулата, за да видиш колко няма нищо общо със сома.
С внимание към детайлите
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Anton_65 »

ICO69 написа:Преди 2 месеца станах свидетел как сом около 20-25кг излезе в плиткото на около 50-60 см. вода, на 50 метра от мен, нанесе 4 удара с опашката и докато вървях към него със спининга се извиваше като змия в мътното петно и най спокойно си обираше зашеметения дребосък...Така че аз съм сигурен че сома ловува с опашката, щото го видях с очите си.... :)
точно и аз съм го виждал това,но на язовир надвечер и то как стана....
пробвахме нагазили до коляно едни кльонки,но ръкава беше много дълбок и както мерим пишки :lol: тоя сом изби на 10 - 15 м. от нас на плиткажа и се завъртя 2 пъти с бясна скорост,не знам дали удряше с опашка ама ни намокри по периферията :D та е логично да използва на плиткото някакви негови си методи за улавяне на рибките,а на дълбокото сигурно си лапа без да се върти като шашав
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Атака с опашка?

Мнение от kalinux »

Anton_65 написа:тоя сом изби на 10 - 15 м. от нас на плиткажа и се завъртя 2 пъти с бясна скорост,не знам дали удряше с опашка ама ни намокри по периферията :D
Стига сте си въобразявали разни неща. Само защо опашката му излиза над водата, докато гони пасажа, не значи че я размахва, за да убива с нея. В много от случаите сома само избухва на повърхността, без дори да плясне с опашката. Докато не видите умрели риби на повърхността след една такава атака, всичко е въпрос на вашето въобръжение. Гледайте последния клип на колегата и после кадър по кадър както съм ви го показал, за да видите колко лесно можете да се заблудите.

Опашката на сома не е видоизменен орган за убийство, както твърдите. Всъщност е доста малка спрямо тялото за разлика от специално развития плавник при акулата. Десетки риби имат подобно тяло като сома, основно дънни риби, като започнеш от щипока, михалцата, змийорката, змиеглава, разни други сомове. Вие ги изкарахте всички убийци с опашки, щом имат такава форма.
С внимание към детайлите
batzeto
Мнения: 310
Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 8:42
Риболов: Кльонк !!! Другото е стръв !!!
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 36 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от batzeto »

Да драсна и аз нещо !!! Пускам едно яйце /сурово !!! / с влакно на 1м. под водата ,взимам един плавник /от най големите !!! :D / и почвам да джасам яйцето под водата . Ще счупя ли яйцето ? :wink: :wink: :wink:
А че не се плаши от нищо , мисля ,че не е вярно !!! Факт е ,че дори и на 2м. под стръвта , при рязко подаване на стръвта бега ,като ужилен .
Сом бе сом !!! Другото е стръв !!!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Anton_65 »

абе прав си е Калин,сома с тая путкина опашка какви риби ще трепе :roll: устата затова му е голяма,да ги лапа бързо :D а това че излиза на плиткото и се върти бясно е да хване по лесно и бързо риба с устата,това е далаверата,бърза шведска маса :lol:
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”