Химични и физични фактори на водата

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Химични и физични фактори на водата

Мнение от tiso »

tiso написа:
Emo-83 написа:Тисо,виждам,че знаеш някои неща повече от мен.Хайде да те помоля, да не ти тегля думите с ченгел и да те провокирам,за да ги пишеш :!:
И между другото,гола вода си. :shock: :lol: :P :lol:
Написал си много важни неща за устията,които малцина знаят. :wink:
Ха - ха .
Ще драсна някой ред Емо.
Ма искам като ги прочетеш да вникнеш безпристрастно в тях.
Да те провокирам и аз - между другото като безпристрастен читател си гола вода :wink:
Устията ?!
Водоемите с проточна вода - това е по- правилно да се каже.

Нека първо да обобщим кое е стояща и кое е застояла вода.
Много често съм срещал твърдения като това - еди ,коя си риба обитава или обича да обитава застоялите води.
Освен Ph на водата в химичен план има още един по-важен параметър. Много малко хора знаят за него , въпреки че е също толкова важен за живота , активността и размножаването на рибите колкото температурата.
Аз бих казал дори и повече.
Биохимично стареене.
Водата има свойство да се самогенерира( окислява) ,а процесът се нарича окислително възстановителен.
Измерва се в RH - означава редокспотенциал.
Всяка риба има различни изисквания към него.
Ако киселинността ph се измерва от 0 до 14 , то rh се измерва от 0 до 42.
Нарастващата стойност за rH съответства на нарастващото окислително действие и обратното. Обикновено средата с rH над 25 означаваме като окисляваща, а тази с rH под 15- като редуцираща.
Рибите (нашите ) се чувстват най добре между 6-8,5 киселинност и около 25-35 rH.
Това грамотните рибовъди (които са малко на брой) го знаят и избират за рибарници водоеми с висока проточност.
За да се поддържа стабилна редокссистемата , водата трябва да се подменя. В противен случай се получават незадоволителни резултати от към прираст и размножаване.
Затворени водоеми със слаба или никаква проточност има много и всеки риболовец улавял да речем шаран , се е чудил защо аджъба той има хайвер неизхвърлен през юли-август.
Рядко обаче се знае какво е възспряло размножаването.
В повечето случаи се казва - неблагоприятни условия и толкоз.
В Германия се намират най-добре работещите стопанства за сом и забележителното е , че рибите се отглеждат в циментови корита. Циментови корита с малък обем но с почти 100% проточност за 24 ч.
Това в комбинация от висока температура, висококалорийна храна и определени микро и макро елементи добавени във водата кара едно соме за една година да достигне 1.500кг.
Това не е виц а е факт. Аз съм бил канен от такива стопанства за сътрудник.

Пролетно време устията се явяват местата където редокса започва първи да навлиза в оптимални граници.
За това и рибите го предпочитат.
Много рибари си мислят , че е заради температурата , но не е така.
Ако трябва да бъдем точни, по залетите плитки участъци в язовира водата се затопля много повече от колкото тази в устието.
След като водоема се омеши с"прясна'' вода и rh влезе в норми по целият язовир , настъпва размножаване на всякъде , където температурата е подходяща.
Прясната дъждовна вода е с твърдост близо до нула ,а колкото по мека е водата ,толкова по- малко бактерии я обитават- това е добре за отложените яйца понеже много от тях предизвикват плесенясване
Но от друга страна органиката в залетите сухи площи започват бързо да гние.
Намножават се милиарди бактерии Те от своя страна са храна за инфузории и ресничести ,които пък са стартова храна за малките рибки.
Всичко е надпревара с времето



Какъв е извода - покачва ли се язовира , бегом марш към него.
Къде ? - в устието
Кога ? - в началото.
После ? - няма значение
Последно промяна от tiso на Нед Фев 05, 2017 19:40, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Emo-83 »

Имаш леки пропуски,но поста ти ми хареса много. Ще те оставя да го допълниш,най-вече в частта за почвата,когато е била на сухо и я залее отново прясна вода. Нямам нищо конкретно,като мисъл,но зная,че си го пропуснал. Хубаво ще се почувстваш,ако се изпразниш изцяло,белким някой го запомни. :wink: :lol: :P :lol:
Ти си опасен тип,трябва да се запознаем,но не в градски условия....там ракия не пия и споделянето не ми иде отръки! :tup:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Trofei »

Добро момче е,но няма да гласувам за него ако се кандидатира за шеф на ИАРА! :D
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Emo-83 написа: Ще те оставя да го допълниш,най-вече в частта за почвата,когато е била на сухо и я залее отново
Аааа сетих се - за да не си калям ботушите като пускам лодката.
Може би пък щото няма да ги има едни от главните вредители на хайвера - охлювите.
Може би пък щото сухото залято предлага по-богата хранителна база от мокрото залято :D

Не се сещам , дай жокер
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от Васко »

Аз ще разкажа една случка,може да я ползваш, като жокер.99Г месец юли отиваме за риба на Сушина ,там е стръмен брега,сега вече всичко е заградено и не може да се слиза.Та започва да вали 3дена и 3 нощи 4пъти си местих палатката нагоре по баира водата се качва виждаш я как вдига,Тича преля :shock: за 3 дни посред лято.След като престана дъжда хвърлеме въдиците там където са ни били палатките преди(всичко отдолу е залята зелена трева)убихме я ,то каракуда,платика,червеноперка,кефал,абе много риба,виждаше се с просто око как се храни рибата.Изводите ,които си извадих са че,всичката риба идва да се храни с всички ония червеи,мравки,бръмбъри и какво ли не които са били в тревата :!: .При падане на нивото нещата са различни отдолу е лунен пейзаж,виждал съм го паднал88г,вървеше само една вада по средата на язовира го нямаше,всичката риба беше в тая вада,и малка и голяма :!:
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Атака с опашка?

Мнение от tiso »

Васко написа:Аз ще разкажа една случка,може да я ползваш, като жокер.99Г месец юли отиваме за риба на Сушина ,там е стръмен брега,сега вече всичко е заградено и не може да се слиза.Та започва да вали 3дена и 3 нощи 4пъти си местих палатката нагоре по баира водата се качва виждаш я как вдига,Тича преля :shock: за 3 дни посред лято.След като престана дъжда хвърлеме въдиците там където са ни били палатките преди(всичко отдолу е залята зелена трева)убихме я ,то каракуда,платика,червеноперка,кефал,абе много риба,виждаше се с просто око как се храни рибата.Изводите ,които си извадих са че,всичката риба идва да се храни с всички ония червеи,мравки,бръмбъри и какво ли не които са били в тревата :!: .При падане на нивото нещата са различни отдолу е лунен пейзаж,виждал съм го паднал88г,вървеше само една вада по средата на язовира го нямаше,всичката риба беше в тая вада,и малка и голяма :!:
Много си прав. Това е точно така.
Но изсъхналата почва не винаги е трева.
Копринка и Стамболийски в момента са с такова ниво , че лунния пейзаж трудно ще се залее а какво остава за поляните.
Ше чакаме Емо
Пък и той не пожела да каже по-конкретно , за кого е по-добре.
За рибите , за риболовците , за селското стопанство или за гъбарската индустрия .
Голяма е цинция , да знаеш ! :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Rh

Мнение от kalinux »

Ако измислите по-добро заглавие на темата, ще го сменя. Темата мисля, че е изключително важна и затова отделих мненията.
С внимание към детайлите
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Rh

Мнение от tiso »

kalinux написа:Ако измислите по-добро заглавие на темата, ще го сменя. Темата мисля, че е изключително важна и затова отделих мненията.
Може би нещо от рода - химични и физични фактори на водата при улов на сом.
Физични - защото повече колеги ще се включат
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от kalinux »

Готово, но ако решиш нещо друго веднага казвай. :D

Ph знам как да меря. Но за Rh за първи път чувам, признавам си, нищо че съм акварист от дете. Това ми е част от 360л аквариум, който сам съм си правил и дърветата, които донесох от Студения и от Къджаляка при ниско ниво.
DSC_9764.JPG
DSC_9764.JPG (150.24 KiB) Преглеждано 5502 пъти
С внимание към детайлите
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от tiso »

Мери се при лабораторни условия .
А повечето акваристи се ориентират по криптокорината.
Нейните видове са много чувствителни към rh.
Ей тази вляво която имаш ти cr. gigantea , ако й намериш правилните параметри, ще има не 3 , а 33 листа.
Тя май само с две при теб
Анубиаса ( nanа) му е видът долу вдясно , пък не го бърка.
Отзад зад него ехинодоруса , също не е чак толкова с претенции
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от kalinux »

Всъщност гигантската криптокорина я режа непрекснато, че беше станало джунгла от нея. На всеки няколко дни излиза по едно листо чак до повърхността. Водата не беше сменяна от 5-6 г и само тя и анубиаса бяха оцелели. В момента е с чисто нов груд и 100% нова вода (+тор), мъча ехинодоруса и болбитиса, които изгубих напълно преди време. Засега са добре растенията.

Значи казваш промяната в Rh-то усеща сома и затова ще тръгне след някоя седмица нагоре. А аз мислех Ph-то е причината. :oops:

Забелязал съм че белите никелирани куки като ловя на дъно на Кърджали за бяла, след 2-3 дни риболов стават чисто черни. Нещо като оксидация се получава. При това много трайна. Не знам дали е свързано с това, но чуждите каракудки на тоя язовир в много от случаите им окапват перките за няколко дни. Някакво обяснение?
С внимание към детайлите
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от Trofei »

kalinux написа:DSC_9764.JPG
Колега,не се виждат никакви сомове в аквариума? :shock: Фотото ви го броя за спам. :D
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от kalinux »

Има, има, колега, палеатуси :lol: :lol:
С внимание към детайлите
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от bobopeli »

tiso написа: Водата има свойство да се самогенерира( окислява) ,а процесът се нарича окислително възстановителен.
Измерва се в RH - означава редокспотенциал.
Да разбирам ли че в случая става въпрос за способността на водата да се насити с кислород ?

Интересно е също и какъв е лабораторният метод за анализ на редокспотенциал?

Иначе е логично по чиста вода успява да задържи повече кислород в себе си.Окисляването от своя страна е свързване на кислорода с нещо :D и при протичане на окислителни реакции разтвореният кислород във водата пада.
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Химични и физични фактори на водата

Мнение от tiso »

bobopeli написа: Да разбирам ли че в случая става въпрос за способността на водата да се насити с кислород ?

Интересно е също и какъв е лабораторният метод за анализ на редокспотенциал?

Иначе е логично по чиста вода успява да задържи повече кислород в себе си.Окисляването от своя страна е свързване на кислорода с нещо :D и при протичане на окислителни реакции разтвореният кислород във водата пада.
Не . не означава това.
Ще се помъча да го обясня по-просто.
Във всяка една вода има някакъв живот - от бактериално ниво , та до ниво на висши бозайници.
Когато има живот , има метаболизъм , а когато има метаболизъм има и отпадъчни органични вещества.
Разтворения във водата кислород се явява окислител на органичните вещества.
Както споменах и по-горе редокспотенциала има две крайности - от едната страна е окислението , от друга редуцирането (възстановяването)
Когато кислорода се свърже с друг химичен елемент , процесът е окислителен.
Например кислород + калций = калциев оксид
Когато вече от сформираното химично съединение отнемем кислорода , процесът се нарича възстановителен.
Тоест едното е обратно на другото.
Просто казано
Колкото по стара е водата , толкова повече органични съединения има в нея и толкова повече кислород е нужен за тяхното окисляване.
Тук е тънкият момент - водата може да поеме само определено количество кислород.
Това зависи от много фактори но от гледна точка на природните процеси , зависи най вече от температурата на водата.
Ако при 10 градуса се разтваря на 60 % , то при 20 се разтваря на 30% а при температура над 30-35 градуса той почти не се разтваря.
Не съм сигурен дали точно това са цифрите но са приблизителни.
Ако трябва ще проверя с точност.
За това и риби които живеят в много топли води като например на Калин трихогастерите ( от горната снимка) имат двойно дишане.
Te могат да извлекат кислорода както от водата , така и от атмосферният въздух.
При риби като нашия сом, се изпада в така наречената лятна летаргия.
Отклоних се , сори !

Та в един момент кислородът не е достатъчен за окисляването на органичните съединения и те започват да се натрупват.
Някои от тях - нитрати , нитрити, азот , амоняк в големи концентрации са вредни , дори смъртоносни.
Рибите са чувствителни и се преместват към места с оптимален редокс или иначе казано в местата с прясна вода.
В случая устието.

В акваристиката има един трик.
Той няма да е интересен за рибарите , ама да го кажа.
Освен кислорода , озона също е добър окислител , освен това се разтваря много по- добре от него.
Има една машинка , казва се озонатор
Водата се насища с озон и rh винаги е в норми.

Забравих - редокса се измерва на базата на електропроводимоста на водата.

Калински !
Би трябвало да се сетиш вече за куките.
Относно каракудите и разлагащите перки - ph и rh могат да го причинят.
PH обаче по-бързо го прави.
Нали ме разбираш - говоря за различните стойности от мястото където е живяла , респективно кофата за транспорт и новата среда където е с кука на гърба.... че и две ..... че и тройни :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”