Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
valio-plochkata
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Ное 27, 2010 13:34
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от valio-plochkata »

Преди 3 години по време на земетръса в Гърция съм на Ивайловград,някъде към камилски дол . Труса бе по обяд към 12 и нещо и до тогава като .Веднага след земетръса в рамките на 15 мин 1 соме и 1 бяла .Интересното за мен беше че водата беше тава и в един момент ми стана за момент кофти и в язовира от нищото се появиха 3 вълни
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от tiso »

spookymiro написа:
С цялото ми уважение към Тишо, той е дал много хубави и смислени обяснения, които според мен важат за бялата риба, но не толкова при сома.
Така си мисля аз. Не е задължително да съм прав, просто споделям моето виждане.

Купих си камера и я пускам във водата с идеята да натрупам колкото мога повече инфо по въпроса. На клипа, който направих преди година - имаме подходящата вибрация, която е отчетена от сома, рибата идва и отнася воблера без въобще да се интересува дали е ред хед или има 3D очи. Достатъчно е, че се отличава от околната среда и му дава шанс да го уцели.

Поздрави!
Да , прав си .
Поувлякох се малко и нафърлях неща ,които са валидни повече за бялата риба.
Клипчето ,което споменаваш съм го гледал.
Готино е наистина и ако се поразтърся ще го открия.
Сомът беше близо до някаква стена. Имаше течение и малките риби се спускаха по него и отново се изкачваха.
Всяка една ,която минеше близо до главата му даваше фира. :wink:
Тук определено сома задействаше биомагнитните си сензори.
Вибрацията по пътя на логиката няма как да се разпространи срещу течението , освен ако вълната, която се образува от нея ,не е по- силна и съответно по-бърза от самото течение. Тези дребни рибки в никакъв случай не са способни на това.
Трябва си направо някой да метне тухла четворка у водата. :lol:
Като спомена размера на примамката, понеже попитах и по-горе но никой не се отзова със собствена теза , ще попитам и теб.
Защо малките риби налитат на големи примамки доближаващи почти 60% от собственият им размер , пък големите никога или почти никога не го правят с примамка по-голяма от 20-25% от техният.

Аз имам моето обяснения , но ми е интересно да видя и това на другите.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от spookymiro »

Това, дето ми иде на акъл е най-баналното обяснение - инстинкт и липса на "житейски" опит за да си знае възможностите. Може да има и нещо свързано с физиологията на рибата, например някои недоразвити органи или части от тях, които да помагат за вземането на тези грешни решения от младоците. Но това е само догатка, тъй като не съм наясно с тази материя.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

Оставих си малко време,преди да отговоря на Споки за размера на примамката.
Знаех,че ще ми се дадат такива примери,защото те наистина ги има. Но ми трябваше доста време,за да разбера,че размера на примамката има значение.
Първия ми риболов на тролинг в който наистина се заинатих да троля,беше на Джулая при Гео и не му помня килата на сома....просто се радвах на успеха му.
Обаче,какво се случваше по това време на Ивито. Жорката на Краси 112 ги сецкаше на едно чекиджийско воблерче на Ъгли Дъгли с цвят пъстърва. И така ги сецкаше,че чак хвана 63кг. Но да зарежем този сом,който може да е изключение. Влиза той и до обед 8 удара.....всички други капо....нямат сторване,Краси също.
Самият Жоро,казва следното. Слагам подобни воблери,слагам дори същия,но с друга окраска и ми кълве само на този :!: :shock:
Това беше някакъв огромен шок за мен. Как така бе братче! Защо не взема други воблери!
Но нали бях начинаещ,не помня точно какви глупости съм закачал,тогава. Толкова се ядосвах,че нямах удар,че това ме караше да не излизам от водата. Накрая,Жорката ми даде това Ъгли,та се записах и аз с удар,без риба.
После съм с Томахавката на яз. Камчия. Влачим си ние и сом на 9см.РХ на Тел Денсър,а после много други удари на всякакви воблери и най-вече на Сливъри. Всичко това в защита на твърдението на Споки.
Обаче излизаме на брега,а там Стефан от Казанлък,казва: На Копринка в началото на годината,можеш да хванеш сомове и то големи,само на Каудаум 7см. :shock:
Веднага го контрирах.......Искаш да кажеш,че на 9см. няма да хвана сом :!: Ами не знаел,защо е така,но смятал,че няма да хвана....
Пак заебах това твърдение,което ми идва против всякаква логика.
Но после се замислих за друго. Защо на кльонк не е необходимо стръвта да огромна. Даже още на времето,покойния Милко Георгиев,казваше ...."Макс,шамарче каракуда или костур!"
После се сетих за яз. Пясъчник и как Краси-112 и още други видни Пловдивски кльонкаджии,тропат на язовира и си правят взаимно Капо-Фамилия......само Жоро Токов ги сецка сом,след сом! :idea:
Споделил им това,свое наблюдение и Краси го послушал.....влиза отново с дребна стръв и Оооо,Джизес.....Еврика!
После всички Пловдивчани,започнали да хващат,като едва тогава са разбрали,къде е пътят към София. ;)
И те така си продавам воблери на клиентите и ги питам......"На кво ги хвана!" ....отговора е на тоя дето ми го даде.....той името му не знае. Уточнявам,че говоря за началото на годината!
Поста пак стана километричен,а не можах да се изпразня напълно. За мен,размерът има значение,но не винаги. Все пак,дълбочината си остава на 1-во място. Времето ще ни показва още неща.
Много искам,тоя Гео да се включи поне с ред. Много ми е ценен с опита си,сомовете и мненията. Като ги мерна тук със Споки и мед ми капе на душата....тва са Благи хора и не ми пука,че Сашето им е бил учител. Той ми е такъв и на мен,нищо,че съм почти винаги на обратното мнение.Сега,обаче няма да пише,защото мнението му съвпада с моето.....предполагам де. :roll: :P
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Trofei »

Някои хора са прекалено зависими от Воблера,а за други това не е така.Сомът е независим от Воблера и ако не го намериш и не му дадеш това което иска,ставаш зависим от неговите капризи.За Гео и Спокимиро мога цял роман да изпиша и ще го направя някой ден.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

Прав си,че воблера не е достатъчен,но я те това го знам.По интересна ще ми е книгата за Гео и Споки. :idea: :P
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”