Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
pulsar86
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 23, 2017 20:18
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от pulsar86 »

Здравейте, редовно чета форума, но се въздържам от коментари. Сега обаче имам наложаща нужда от помощ :) По принцип практикувам риболов на спининг, като от няколко години съм се насочил единствено към риболова на сом на изкуствени примамки основно по долното течение на река Марица(след Димитровград) и някои закрити водоеми. Практикувам макар и рядко риболов на тролинг. Рядко е понеже ходя, когато мои приятели имат места в лодката и ме поканят с тях :)) Наскоро ме поканиха да отида в сомския оазис на Европа - язовира Риба Роха на река Ебро и разбира се приех. Опита ми в при големите сомове се изразява в три мариченски сома 20+ кг(като по принцип за Марица си е немалък успех), което за стандартите на Ебро е кажи речи никакъв опит. Датата ни на настаняване е 18 август, като твърдят че в този период рибата е много активна, което си е голям плюс. Нагласите ни са да ловим сом на буй, но нещо в мен ми подсказва че това не е моя вид риболов и освен въдиците на буй искам да пробвам и нещо друго. Доколкото чета и имам информация тролинга не се практикува с особенно голям успех там, затова реших да опитам с риболов на кльонк. Никога не съм практикувал този вид риболов и наистина е малко нелепо точно на Ебро да се уча, но в крайна сметка искам да опитам, а там поне сом има... все може да излъжа нещо с късмета на новобранеца :) Та следващата ми стъпка е закупуване на пръчка и макара за кльонк.... тук идва тънкия момент :) Искам хем да не са много скъпи, хем и да са малко по-универсални и да стават за тролинг за сом и за джиг с тежки силикони( давам си пълна сметка че това звучи като мечтата на глупака хаха ) Търся пръчка и макара в диапазона 300-400 лв комплекта или да кажем пръчка 150-200лв и макара 150-200лв
От прочетеното по форумите останах с впечатление, че тази макара е отлично съотношение цена качество
http://www.fishermanbg.com/cybernetic-gg-100 какво е вашето мнение за нея?

Относно пръчките там колебанието( и неяснотата) ми е много голямо:

http://www.fishermanbg.com/wasabi-213-30lb
http://nikulden.com/index.php?route=pro ... uct_id=159 (модела 240 см акция 100-200грама)
http://www.fishermanbg.com/tica-active
http://www.fishingtackle24.de/rhino-bla ... -190g.html

Това са четирите пръчки на които се спрях, зная че не са чисто кльонкаджийски но все пак, моля дайте мнение или просто дайте ваши предположения, открит съм към идеи
Предварително благодаря на всички :)
П.С И ще помоля хейтърите изобщо да не се включват с коментари от типа, къде си тръгнал, няма да направиш нищо и тем подобни глупости. Ок, най-вероятно точно това ще се случи, но в крайна сметка парите съм си ги изкарал сам и съм готов да ги дам заради самата емоция и тръпка които ще преживеем група стари приятели на едно чудесно място. Още веднъж благодаря предварително и наслука на всички :))))
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от gele kapaciteto »

Скоро бях на Ебро , дай знак да те ориантирам ква е хавата там 0888 23 47 47 .
Ииначе зимай най яката , според мен Уасабито.
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
pulsar86
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 23, 2017 20:18
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от pulsar86 »

gele kapaciteto написа:дай знак да те ориантирам ква е хавата там 0888 23 47 47 .
.
утре по кое време ти е удобно да звънна да дадеш малко сведения :)
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от gele kapaciteto »

Може и сега , иначе по всяко време
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от Emo-83 »

pulsar86 написа: Търся пръчка и макара в диапазона 300-400 лв комплекта или да кажем пръчка 150-200лв и макара 150-200лв
От прочетеното по форумите останах с впечатление, че тази макара е отлично съотношение цена качество
http://www.fishermanbg.com/cybernetic-gg-100 какво е вашето мнение за нея?

Относно пръчките там колебанието( и неяснотата) ми е много голямо:

http://www.fishermanbg.com/wasabi-213-30lb
http://nikulden.com/index.php?route=pro ... uct_id=159 (модела 240 см акция 100-200грама)
http://www.fishermanbg.com/tica-active
http://www.fishingtackle24.de/rhino-bla ... -190g.html

Това са четирите пръчки на които се спрях, зная че не са чисто кльонкаджийски но все пак, моля дайте мнение или просто дайте ваши предположения, открит съм към идеи
Мога да ти помогна и да се включиш в посочените от теб пари. Някои от избраните от теб пръчки не стават за кльонк! :idea:
Геле може да ти помогне с информация,защото е ходил там скоро,но без да се засяга от сом на кльонк,едва ли разбира,чак толкова много. Иначе е един от много добрите риболовци в останалите дисциплини.
Ако прецениш,вземи от него моя телефон или ми се обадете заедно,поне да ви кажа,кои въдици стават и защо тази,а не тази.
Подготви си макс 130-140лв за въдица. Макарата,която си посочил е екстра.
Няма да посочвам марки на въдици и макари,както и няма да си кача моя телефон,защото от мен нещата се приемат по друг начин.
Имаш два варианта. Въдица с по-мек връх или малко по-твърда въдица. И двете ще ти вършат работа.По-дълга въдица от 1.85м. не гледай. Максимума е 2м.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от axel »

Макарата,щом няма да ходиш с нея постоянно на кльонк,става.....от предложените модели въдици няма някоя,да ми хареса.Наистина Емо е прав,по-дълга от 2м не ти трябва,но после какво ще я правиш???.....важна е така също и транспортната дължина,ако не те бърка си вземи едноделна,има доста здрави стълопластови пръчки за морски джиг,които са в рамките до 100лв.....и все пак,ако не си ловил на кльонк не си струва точно на Ебро да се учиш,можеш да си спретнеш хубав як валат,който да те откаже от този вид риболов....
риболовът е само хоби!
pulsar86
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 23, 2017 20:18
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от pulsar86 »

Като цяло обмислям още вариантите, за въдицата и макарата. Макарата ми идва доста грубичка за моите стандарти, реално бих предпочел да купя Тика Талисман 6000, но модела е доста скъп и не си заслужава да го купувам при все, че няма да го ползвам пълноецнно, разбирайте често и по предназначение. Тези дни мисля да се свържа с Емо и да се възползвам от предложената ми консултация. А относно възможноста за валат при кльонкането- както споменах ще ловим основно на буй въпреки, че намирам този вид риболов за доста скучен понеже предпочитам аз да търся рибата, а не да и изсипя 1 чувал пелети захранка и да я чакам сама да дойде при мен.С кльонка идеята ми е да влизам вечерно време да бучкам и да си пробвам късмета, също така имам идея да пробвам и джиг с големи клатушки и тежки силикони.... все пак отиваме в меката на сомовете... искам да опитам всичко :)
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от bgfishingmaniac »

Привет от мен!
Аз съм ходил 2 пъти там, докато още бях прохождащ спинингист, но по-запален шаранджия.
Относно тролинга на мога да се изкажа, защото не го харесвам а и по това време не съм видял никой да го практикува.
Най-масов е риболова на пелети, подобно на шаранджииския - също тотална скука.
Специалистите казват, че кльонка е БИЛ ефективен преди няколко десетки години, след което рибите са спрели да реагират. Освен това използването на жива стръв (беше, сега не знам) е забранено. Там незаконно използват и НЕ местен вид - змиорка която се оказва и най-успешна(ако може да се говори) примамка.
Аз ако съм на ваше място бих си взел по-сериозен такъм за спининг и пробвам най-различни методи - верикален джигинг със силиконови примамки и вибриращи такива, клатушки и подобни бъзикни. Да не забравяме че там има и трофейни бели риби.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от Emo-83 »

pulsar86 написа:Като цяло обмислям още вариантите, за въдицата и макарата. Макарата ми идва доста грубичка за моите стандарти, реално бих предпочел да купя Тика Талисман 6000, но модела е доста скъп и не си заслужава да го купувам при все, че няма да го ползвам пълноецнно, разбирайте често и по предназначение. Тези дни мисля да се свържа с Емо и да се възползвам от предложената ми консултация. А относно възможноста за валат при кльонкането- както споменах ще ловим основно на буй въпреки, че намирам този вид риболов за доста скучен понеже предпочитам аз да търся рибата, а не да и изсипя 1 чувал пелети захранка и да я чакам сама да дойде при мен.С кльонка идеята ми е да влизам вечерно време да бучкам и да си пробвам късмета, също така имам идея да пробвам и джиг с големи клатушки и тежки силикони.... все пак отиваме в меката на сомовете... искам да опитам всичко :)
До петък съм тук.После заминавам на риболов в чужбина за две седмици!
Мога да ти уредя въдица за 75-80лв за кльонк с две дължини от цяло рамо 1.65м-1.85м.Не подценявай тази въдица,която ти я предлагам,тя просто е намалена,а не дефектна. Щом няма да ходиш постоянно и за да не рискуваш пари,ще ти спретна хубав такъм за малко пари. Той няма да е с нищо по-лош от посочените неща,а може и да е по-добър. :wink:
Не подценявай кльонка,но мисли как ще ловиш стръв там,защото това е проблем. В момента имам човек на Ебро и информация също,но не я споделям,защото за всеки регион е различно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
pulsar86
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 23, 2017 20:18
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от pulsar86 »

Emo-83 написа: До петък съм тук.После заминавам на риболов в чужбина за две седмици!
Мога да ти уредя въдица за 75-80лв за кльонк с две дължини от цяло рамо 1.65м-1.85м.Не подценявай тази въдица,която ти я предлагам,тя просто е намалена,а не дефектна. Щом няма да ходиш постоянно и за да не рискуваш пари,ще ти спретна хубав такъм за малко пари. Той няма да е с нищо по-лош от посочените неща,а може и да е по-добър. :wink:
Не подценявай кльонка,но мисли как ще ловиш стръв там,защото това е проблем. В момента имам човек на Ебро и информация също,но не я споделям,защото за всеки регион е различно.
Ще се постарая утре на се свържа с теб и да дадеш съвет и препоръки, просто от четири дни съм с ужасна ангина на гърлото и говоря едва-едва, А пък бих желал да извлека максимална информация от теб :lol: :lol: :lol: Иначе щом препоръчваш по-евтина пръчка, се съгласявам с охота, щом гарантираш, че ще може да издържи нещо около 250см :lol: :lol: :lol: ( хахаха, дай боже всекиму) Дори бих взел и две пръчки, понеже имам едно Риоби Екусима 6000 чисто ново подарък и може да го монтирам на втора пръчка. Какво е твоето мнение за а Екусимата? Аз лично съм стигнал то извода, че тези макари са с повече от здоволително качество предвид цената им.
pulsar86
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Юли 23, 2017 20:18
Риболов: Спининг
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от pulsar86 »

bgfishingmaniac написа:Привет от мен!
Аз съм ходил 2 пъти там, докато още бях прохождащ спинингист, но по-запален шаранджия.
Относно тролинга на мога да се изкажа, защото не го харесвам а и по това време не съм видял никой да го практикува.
Най-масов е риболова на пелети, подобно на шаранджииския - също тотална скука.
Специалистите казват, че кльонка е БИЛ ефективен преди няколко десетки години, след което рибите са спрели да реагират. Освен това използването на жива стръв (беше, сега не знам) е забранено. Там незаконно използват и НЕ местен вид - змиорка която се оказва и най-успешна(ако може да се говори) примамка.
Аз ако съм на ваше място бих си взел по-сериозен такъм за спининг и пробвам най-различни методи - верикален джигинг със силиконови примамки и вибриращи такива, клатушки и подобни бъзикни. Да не забравяме че там има и трофейни бели риби.

Благодаря за съветите, за тролинга съм съгласен, че не се практикува, моята информация е същата. НО относно кльонка, информацията ми е, че едва ли не местните казват, че не се практикува с успех, за да не идват разни туристи като нас и да им размамват рибата, а както всички знаем сома лека-полека привиква със звука. Ще поживеем ще видим... Относно вертикалния джигинг с клатушките и тежките силикони съм много ЗА, и дори обмислям това да ми е основния начин на риболов( със всеки изминал ден все повече се отказвам от риболовна на буй)... а предвит хубавия период в който отивам, мисля че ще имам слука( или поне се надявам)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от tiso »

pulsar86 написа:)... а предвит хубавия период в който отивам, мисля че ще имам слука( или поне се надявам)
Тук си в грешка.
През този период на Ебро си е един малък ад.
Може да не ти се вярва, но тукашните 38-40 градуса , там ще ти се сторят като пролетна прохлада .
Отчети и факта ,че дори и сома намалява силно своята активност и изпада в лятна летаргия.

Лично за мен най подходящото време за сом там е началото на юни , октомври,ноември, и началото на декември.
Поддържам съвета на Емо - няма смисъл от скъпи въдици.
Моето мнение , вземи си от там някое пръчле за 20-30 евра , което може спокойно да изоставиш в някой кош за боклук на връщане.
Много практично излиза. :D

Испанците имат отлични марки , които са много етвинжос.
Риболовът на буй и на пелети е най резултатен

Тази зима бели риби между 6-10 кг излизаха на всяко второ замятане.( на джиг)
Аватар
Макариченков
Мнения: 128
Регистриран на: Пон Мар 06, 2017 3:20
Риболов: морски
Местоположение: Варна^ Палма де Майорка
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 104 пъти

Re: Кльонк на Ебро, избор на пръчка и макара

Мнение от Макариченков »

tiso написа:
pulsar86 написа:)... а предвит хубавия период в който отивам, мисля че ще имам слука( или поне се надявам)
Тук си в грешка.
През този период на Ебро си е един малък ад.
Може да не ти се вярва, но тукашните 38-40 градуса , там ще ти се сторят като пролетна прохлада .
Отчети и факта ,че дори и сома намалява силно своята активност и изпада в лятна летаргия.

Лично за мен най подходящото време за сом там е началото на юни , октомври,ноември, и началото на декември.
Поддържам съвета на Емо - няма смисъл от скъпи въдици.
Моето мнение , вземи си от там някое пръчле за 20-30 евра , което може спокойно да изоставиш в някой кош за боклук на връщане.
Много практично излиза. :D

Испанците имат отлични марки , които са много етвинжос.
Риболовът на буй и на пелети е най резултатен

Тази зима бели риби между 6-10 кг излизаха на всяко второ замятане.( на джиг)
Не, че разбирам много от риболов на сом, и особено на Рио Ебро но мисля, че "tiso" ти е дал мног точна представа за периода в който си решил да се пуснеш на това приключение! Имам приятели които са всяка година там и някой от тях са вадили сомове по 90кг. с пръчка и макара за 45€ комплекта от Декатлон. Та хубаво те е посъветвал колегата "tiso" да си заприходиш някое евтино пръчле от местните магазини. Чувал съм също, че е по-важно да си вземеш в повече от тамошните пелети, с които е закърмен сома на Ебро. Жегата август месец няма да я коментирам, само ще ти кажа, че толкова горещо лято в Испания не е имало от много години.

Късмет :tup:
Стара риба в морето и дърта жена нЕма!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”