Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Здравйте колеги.
Пускам темата за да ми се изясни, като тролиш целенасочено за негово величество сома, а междувременно хващаш бели риби и евентуално от време на време някой Сом, сомаджия ли си?
Мой приятел твърди, че само кльонкаджиите са Сомаджии. Според мен може би има право, защото на кльонк излизаш само и единствено за сом.
Чета раздела за тролинг, прави ми впечатление, че всички гонят сома, но се хвалят с много бели рибки. Ако може капацитетите да ми обяснят, тролят и каквото дойде или.....?
Мисля си, ако цял сезон си капо откъм сом, сомаджия ли си?
С въпросите и темата не искам да засегна никой.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от kalinux »

Предполагам за да се наречеш сомаджия трябва да умееш да ловиш стръв (рибки) преди това. Нещо което е непонятно за повечето тролингисти. :lol:
С внимание към детайлите
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от мечока »

Калине,някой ползваме блатни червеи че по не бягат,Колега с времето и опита успяваш да селектираш коя риба предпочиташ да ловиш.Макар че на 100 процента не се получава.Времето от годината,скоростта на влачене,самите воблери и др.Тролинга е риболов на хищник,така че винаги можеш да хванеш всякакъв хищник.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от axel »

......а би ли ми казал какво означава тролене......когато целенасочено ловиш само сом ,но влачене това е невъзможно,тогава си сомаджия или направиш 3 в едно хващаш само сом на стръв от брега,на спининг и на кльонк.
риболовът е само хоби!
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от koi4a »

А като се имаш за сомаджия мъ.ете ти по-големи ли стават, или са като на останалите риболовци? :D
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Повдигнах темата, защото раздела е за сом.
Според мойто скромно мнение трябва да е за тролинг. Както каза Мечока селектираш рибата с времето, но не е 100 процента, че ще ти удари това, което търсиш. Или с други думи казано тролиш за хишник, подбрал си примамки за този, който гониш, но никога не се знае. Напълно съм съгласен.
С Калин също съм съгласен, за да тролиш, а не да се возиш пък макар и с пуснати пръчки трябва да си минал през риболова на мирна риба поне дотолкова, че да знаеш поведението и през сезоните за да търсиш хищника.Правилно ли те разбрах Калине?
За топките са ми в норма, може би, защото не съм сомаджия,жена ми и така ги харесва, но пък никога не се знае, ако вземат та пораснат.
Поздрави на всички големи и повечко риби тази година.
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от мечока »

Аксел ,не разбрах въпроса ти към мен ли е отправен,както и писанията ти.Ако е към мен и думата :тролене:има за теб някакъв двоен смисъл,то аз я ползвам от ТРОЛИНГ.Самия въпрос на автора на темата е малко провокативен и може би не бива да започваме нищо че накрая пак ще има катинари сигурно.С добри чувства към всички.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от axel »

Не Мечок,знаеш,че много те уважавам като грамотен риболовец :D .....просто съм виждал разни т.нар. сомаджии,дето един свестен възел на карабинката не могат да си направят,ама на Тролене/влачене/ няма по-добри от тях.Тролинг като вид риболов се използва в моретата и е забранен в повечето вътрешни водоеми на европейските страни......виждал съм 50 и повече лодки да влачат на Пясъка през пет метра в кръг,докато им се завие свят.......този вид псевдориболов не го уважавам.....ако слезнат от лодките и застанат с въдица на стръв от брега,или на спининг ще им трябват два живота поне да хванат сом. :idea: :idea: :idea:
риболовът е само хоби!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от kalinux »

Shonata написа: С Калин също съм съгласен, за да тролиш, а не да се возиш пък макар и с пуснати пръчки трябва да си минал през риболова на мирна риба поне дотолкова, че да знаеш поведението и през сезоните за да търсиш хищника.Правилно ли те разбрах Калине?
И не само заради това. И за да се наиграеш на многото бройки хванати с малки кукички и тънки влакна.
С внимание към детайлите
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Искам да повдигна булото и на една друга тема.
Воблери биячи!
Като Ви чета много ми е интересно всеки си пази тайните биячи да не би друг да му хване рибата.
Да Човекът е най-голямият хищник и очето му все в другия куфар гледат.
Моето виждане по въпроса е, че всеки сам трябва да намери своите биачи, според времето, сезона, светлина и тн. Даже и да ти дадат най-големият биач за момента, а не го използваш правилно файда няма, а българина нали все си е недоверчив, веднага си е помислил тоя се подиграва с мен, егати ментака ми дал.
Някои са на мнение няма да го светкам тоя или оня, че много лодки станаха само, ще ми пречат некви новобранци. Да съгласен съм със светкането най-сладко е, като станеш майстор сам, използвайки мозъка си и трупаш опит, но не във форума, а на водоема.
Удивително е как може да се изкупи воблер за нула време, като преди това никой не му е обръщал внимание, но на него била хваната голяма бяла на искъра. Продавачите от магазина много се смеят и сега го предлад, като бияч.
Всеки е бил новобранец, а за локите вече си я закупил светнат не светнат, ще си я кара и пак, ще ти пречи. Има ли смисъл да имаш 500 воблера и да ползваш 40-50 защото са ти любими, онзи бил хванал на тях, друг са ти го подсказали. Питам на отаналите, кой, ще даде шанс за да станат биячи и уловисти.
Май много въпроси задавам, но всичките са провокирани у мен четейки Вас.
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от FormatC »

Разбирам накъде биеш.Аз съм на същото мнение относно раздела.Трябва да има отделен за тролинга.Ще се пише много повече.
А за това че било лесно,и повечето от хората си нямат хал хабер от влачене не съм съгласен.Човек се учи докато е жив.Някои се учат сами и постигат много по големи резултати от старите рибари.Други пък се въртят на едно място с години.
Хватката е да си познаваш водоема и екипировката.Хубаво е да имаш приятели с които да ходиш за риба,и да взимаш възможно най- много информация за максимално кратко време.Естествено трябва да можеш да я селектираш и използваш за твоята екипировка конкретно.Риболова на тролинг(и не само) е един голям пъзел на който късмета и съдбата постоянно подменят и разбъркват отделните части.
Ще направя една интерпретация на главния въпрос в темата...
-Абе аз ако реша да стана пасивен ще се води ли че съм правил секс ?
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от koi4a »

axel написа:.......този вид псевдориболов не го уважавам.....ако слезнат от лодките и застанат с въдица на стръв от брега,или на спининг ще им трябват два живота поне да хванат сом. :idea: :idea: :idea:
Няма нужда да слизат от лодката, достатъчно е да останат без сонар.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от lubobg »

Shonata написа:Искам да повдигна булото и на една друга тема.
Воблери биячи!
Като Ви чета много ми е интересно всеки си пази тайните биячи да не би друг да му хване рибата.
Да Човекът е най-голямият хищник и очето му все в другия куфар гледат.
Моето виждане по въпроса е, че всеки сам трябва да намери своите биачи,
Точно така е.
Да напиша и аз нещо интересно.
Беше ми подсказан един воблер който не е нищо особено ,но много ловял.Ми двама човека ловят много на него.С единия ходим заедно даже
в една лодка сме били много пъти.
Да ама те ползват меки въдици докато мойте не са такива.
И дръвце при мене.
Също влача с три различни въдици и съм забелязал че определени воблери "работят" само на определена въдица.
Та генералният ми извод е: Воблерите се избират според пръчките с които влачиш. После е далбочината.На трето място е цвета.
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от FormatC »

Абсолютно вярно за воблерите и въдиците.Имам няколко кенарта които ми работят само на спинингова въдица 20-50 с тънко влакно.Говоря за воблери с абсолютно вяла игра.Бияча ми работи на 1,80 филстарка,абсолютна мекица на транеца и играе Дайчовото от вибрациите на едноцилиндровия ми шестак.На Монтана в края на лятото съм многи твърди пръчки.Причината е че влача с джапанки които са с големи куки и си иска здраво засичане.Нямал съм халостен удар.С мека пръчка повечето удари са празни.Това е конкретно за този язовир и сезон.
Сега някой ще каже че и винкел да сложиш ще тролиш.И това е вярно, но донякъде.Всеки си върви по неговият път, с неговите изводи и решения.Моите стратегии за мен работят,но винаги експериментирам с нещо ново.
С Троли направихме няколко успешни риболова края на есента, като бяхме на един водоем и държахме връзка.Сумарно за мен 7 сома(17,12,10 и т.н) и доста бели като едната беше с размерите на куче.Естествено си плуват обратно всички без две риби.Може спокойно да му викате вече Троли Кенарта, или Салмото :lol: Видя че има и друго освен Рапалките..
Та закачих поредното соме на мекицата1,80 и мина един с лодка, и като видя как се гъне пръчката вика:
-Колега тая въдица е за каракудки !
Как да му обясня на човека че е кадемлийка и ми хваща половината от улова.
Сигурно щото беше с голяма лодка се беше взел за капацитет някакъв,знам ли.Толкова смешно ми стана, че не е истина.Колегата ако се познае да не сърди.
Всеки е с такава екипировка каквато може да си позволи.Стареца не е с кой знае какво,но 80% от хората са плътно след него с биноклите.
Избирам воблерите комплексно.Сезон,водоем,вода,осветенист,дълбочина,цвят,влакно, инфо от колеги и т.н
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Както сигурно сте забелязали съм пълен новобранец в дисциплината.
Лодка и оборудване си закупих за друга дисциплина, но с храната идва и апетита :22:.
И така миналата година на монтанския съм си разпънал шамандура, шаранджийки, но дако чакам нещо да удари обичам да се забавлявам с фидера. До обяд около 80 платички, напекло едно слънце не се издъжа. Детето по едно време ми казва тате хайде да се повозим с лодката. Речено сторено, но докато си цъках платики гледам доста лодки тролят някои до скалите на сенчица чукат. Имах едно спинингче и друга въдица, две мкари с плетено на тях и няколко воблера. Та си викам така или иначе, ще се возим дай да пусна и въдиците след мен пък, каквото стане.
Влизаме с малкия тролингистите се наредили в редица и вътят в залива. И нали съм новобранка си казах дай да не преча на хората и да се повозим по средата. И като се почна бяла след бяла колегите само се надигаха и ме гледаха от лодките при ваденето на поредната риба.
Слд това закупих бюджетни въдици, две макарички дамове и плетено влакно. Направих си и разбор за себе си, защо хванах на тролинг, а другите, които бяха с опит гледаха мача. След този случай започнах да излизам целенасочено да троля, като мен ме интересуват белите риби. Мен няма, кой да ме светне, за това вървя по трънливата пътека да си ползвам мозъка и да вадя изводи. След всяко капо съм се стремял да открия грешките си и да ги отстраня и резултатите не закъсняха.
Тази зима си обогатявам арсенала от воблери не робувам на марки, копувам ги според размер, дълбочина, окарска или цвят и за мен най-важния фактор е вибрацията. Бях поласкан от един пич, който е капацитет в тролинга, като преложи да купи половината, че били биячи.
И за мен тролинга е риболов на хищник та, аз се притеснявам да не ми удари някой сом, че не съм поготвен.
Пуснах тема, защото се опитвам да прочета нещо за бялата на тролинг, но то само за сомове се пише.
Уважавам ви всичките, като ви чета шапка ви свалям за постигнатите резултати.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”