Гребло

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Гребло

Мнение от kukata »

Греблото е съставено от прът, чийто краища завършват с лопати (лъжици, уши). Всяка лопата лежи в собствена равнина и ъгълът между тях варира между 60 и 90 градуса. Съвсем естествено има модели чиито лопати лежат в една равнина. Произходата на греблата с лопати под градус е от състезанията. Дизайнерите са ги проектирали по този начин, за да може тази част на греблото, която е извън водата да има минимално съпротивление с въздуха. От една страна това позволява по-лесно да се гребе, когато има силно въздушно течение и от друга да "режем" водата, при контакта на греблото с нея.

Изображение

Съществуват гребла проектирани за десничари и левичари. Контролът върху греблото се осъществява с по-удобната ръка посредством палеца и показалеца, които завъртат или освобождават греблото само да се завърти в зависимост от случая. Някои гребла в единия от двата края имат незначително удебеляване, което улеснява работата с тях. Има няколко аспекта, с който всички каяк рибари е хубаво да се съобразяват в момента на избор на гребло. Това са неговите големина и тежест. Счита се, че греблото е най-удобно, когато можем да обгърнем с пръсти пръта му така, че върха на палеца да стигне до първата свивка на показалеца. Факторът тежест зависи от това колко ще отделим от финансовия ни бюджет. Греблата от леки материали са около 4-5 пъти по-скъпи от обикновените (асиметрични с алуминиев прът и полиетиленови лопати). Ако ще осъществяваме дълги преходи, тогава си заслужава да инвестираме в тях, тъй като ще имаме хиляди загребвания докато стигнем отправната ни точка.

Изображение


В заключение оставям един линк, където може да се види изроботка от Matt Johnson на висококачествено гребло. Дървеният матерал използван за греблото е от кедър или секвоя. Характерно за него е, че е леко, тясно приблизително 7 см., дълго и не е извито. Греблото е идеално за ветровито време и за дълги преходи.

http://video.google.com/videoplay?docid ... and+Paddle+

Поздрави!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Наякъде бях чел ,че греблото зависи от "габаритите" на каякаря.
Прав каякар с изпъната ръка на горе.От земята до лактите.Това е дължината.Като съдя по моето гребло май това е дължината ама без лопатите.Някой ако е чувал да сподели...
hobie revolution 13
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Изображение

Ето щастливият собственик на гребло от кедрово дърво. Изработено е от Matt Johnson (пуснал съм клип в темата ми за него), правено е по поръчка, а ако се съди по снимката не си прав. При всички случай въпросът е страшно интересен, още повече, че и на мен ми се върти нещо такова в главата, но се чудя дали не се отнасяше за дължината на ските! :wink: :D Най-вероятно ще има докторе на помощ или ще попитам във форума и дано да ме светнат по въпроса. Интересен факт е, че не пише нищо по този въпрос и в темата им - ТЕХНИКА НА ГРЕБАНЕ! :shock:
Поздрави!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Без да съм експерт по греблата ще ви кажа това което съм научил досега.


Греблата за риболов с каяк може да са ефтини!!!!!

В последният ми репортаж Томкат ме разби отвсякъде, и в гребането и в риболова, използвайки от най-ефтините, алуминиеви гребла от 20 паунда:

Изображение


Моето струва 150 паунда:

Изображение

но това не му пречеше да ме отминава като бързият влак за София :oops: :oops: :oops:

Скъпото гребло не прави калпавият гребец по-добър, а му позволява да гребе калпаво с по-малко умора :lol: :lol: :lol:



Дължина на греблото.

За риболов от сит-он-топ каяк се използват гребла от 215 до 230 см.
За стандартно се счита гребло дълго 220см.

Това което определя колко да е дълго греблото е:

- височината над водата и широчината на каяка - колкото е по-широк и по-висок каяка, по-дълго гребло трябва.


- Дължината на горната част на тялото на гребеца.

Не е важно само колко си висок, ами и каква е структурата на тялото ти.
Хора с един и същ ръст мога да имат разилична структура на тялото.

Някои са с по-дълго тяло но с по-къси крака. Те седнали в каяка ще бъдат с раменен пояс по-нависоко от водата от хора със същият ръст но с по-късо горно тяло.

За тях ще е необходимо по-дълго гребло.


И обратно - тези с по-късо тяло ще се нуждаят от по-късо гребло защото, ще са по-близо до водата седейки в каяка.


Аз например съм висок 1.72 см и си купих стандартно гребло дълго 220см.
С предишният каяк то беше горе-долу добре, но с новият каяк ми идва късо - често си удрям пръстите в бордовете при гребане.
Ще го сменям за гребло дълго 225 или 230 см, но след проби естественно.

Според моето скромно мнение, за Билбаото, който е много висок и умерено широк каяк, ще е необходимо по-дългичко гребло - 225 - 230 см.
Това зависи много и от параметрите на Бъкаря разбира се :lol: :lol: :lol:



- Форма на лопатките на греблото


Лопатките на греблата за рибарски каяк са основно два вида:

- Тясни и дълги - както е горното бяло гребло на снимката

Изображение

Това са така наречените "тууринг" гребла - гребла за дълги преходи. Те са за продължително гребане.
Имат малко съпротивление във водата и не се уморявяш бързо.
С тях трудно се спринтира, и по-принцип развиват по-бавна скорост - макар че това зависи много от силата и техниката на гребеца.


- Широки и по-къси - долното, червено гребло на снимката.

Това са по-мощни, "силови" гребла с които се развива по-голяма скорост и може да се спринтира по-лесно.
Те позволяват по-лесно маневриране на каяка, и са за по-къси разтояния.

Повечето каяк рибари ползват вторият тип " Силови" гребла!


- Ъгъл на лопатките

Лопатките могат да са с фиксиран ъгъл или както е при по-скъпите гребла - с променлив ъгъл едно спрямо друго, който, се нагласява по желание.
Ъгълът на лопатките е от 0 до 90 градуса.
Стандартният ъгъл е 60 градуса.
Другите по-рядко използвани ъгли са 45 и 30 градуса.

Ето снимка на моето гребло което е с променлив нагласяващ се ъгъл на лопатките.

Изображение

Куката чудесно обясни защо се използва ъгъл на лопатките една спрямо друга.



- Материали от които е направено греблото


Дръжката и лопатките се правят от материали които определят тежеста и цената на греблото.

Почвам от най-ефтините гребла към най скъпите ( от най-тежките към най-леките):

Лопатки ------------- Дръжка

Пластмаса ------------- Алуминий

пластмаса ------------- Фибростъкло

пластмаса ------------- карбон

карбон ------------- карбон

За начинаещият Бъкар ефтините гребла от първите два вида са ОК!

Като се види че няма да се отказва от Бъкарлъка, може да си купи и поскъпото

Идеално Бъкарско гребло, което е " силово ":
- с широки, пластмасови лопатки и карбонова дръжка.


Изцяло карбоновите гребла са много леки и удобни но са страшно скъпи и най-важното - КАРБОНОВИТЕ ЛОПАТКИ СА МНОГО КРЕХКИ И ЛЕСНО СЕ ПУКАТ!

При риболов от каяк греблото често се използва за отблъскване от скали и дъно с подводни камъни. Карбонови лопатки скоро ще се пукнат при такава употреба.
Затова Бъкарското гребло трябва да е с яки пластмасови лопатки,
а пък карбоновата дръжка го прави много леко и удобно.

Моето гребло отговаря на всички условия на идеалното Бъкарско гребло с изключение на формата на лопатките - те са тясни и дълги туурингови лопатки. Това определено играе роля за факта че в момента изпитвам трудности със скопостта на моят каяк, а това се отразява на улова ми.

Аз имама ефтино резервно гребло с пластмасови, широки лопатки и алуминиева дръжка. Същото като това на снимката но е с червени лопатки:

Изображение

Доста е по-тежко от първото ми гребло, но след като видях какво прави Томкат със същото гребло, съм решил да го пробвам следващият път, и ако се окаже че греба по-бързо, ще си купя скъпо "Идеалното Бъкарско гребло"! 8)

За греблата може да се пише още много.
Лопатките са с различен профил - прави, конкавни, криловидни и т.н.
Дръжките може да са прави или извити.....
За тези подробности ще коментираме като натрупаме повече опит.
Освен, ако не се появи някой опитен каякаджия и да сподели инфо от личен опит.
Чудя се къде изчезна peter46?
Той е стар каякаджия и сигурно може да сподели ценен опит :?

Та това мога да споделя с вас за греблата на този етап.

А, щях да забравя - това дървеното "чудо" гребло е за туринг сит-ин каяци. Демек - въобще не става за риболов.
Така че не се кахърете че никога няма да имате такова - то ви и не требва :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

:D
Последно промяна от peter46 на Нед Фев 15, 2009 21:04, променено общо 1 път.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Eто този клип http://www.youtube.com/watch?v=JSih35cv ... del-paleo/ го гледах най-малко 100 пъти и не можах да видя от къде идва този товар в китките! Видях очевадното, най-натоварения мускул си остава трицепса! Peter46 би ли обяснил по-подробно? Взима ли участие китката в гребането и каква роля играе. Всичко е възможно, но не ми се вярва да се товарят толкова много само от някакви си 200-300грама да речем. Благодаря!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

:D
Последно промяна от peter46 на Нед Фев 15, 2009 21:05, променено общо 2 пъти.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

peter46 написа:Ами -вижте в клипа въртенето на греблото/става винаги дума за гребло на което лопатките са под ъгъл-другите са несериозна работа/.При ваденето на едната лопатка от водата китката върти греблото и при 2000-3000 загребвания.=на около 5 км гребане срещу течението на р.Дунав-заболявят китките и теглото на греблото е от много голямо значение ,особено тези 200-300грама.А при КАЯКА всеки грам има голямо значение и трябва да се отчита.Има и голямо значение формата на лопатките,дебелината на тръбата или дървото ,което свързва двете лопатки/по -голями ръце=по дебели ръкохватки/-така рче мой съвет е/ако го искате/греблото е много важна лична вещ и всеки трябва да си го избира лично и много вниматилно,за да не пати после/-тендовагенит,болки в ръменете мазоли,-а и да не забравя-НИКОГА НЕ СИ МОКРЕТЕ РЪЦЕТЕ при греване-особено в солена и мръсна вода.
Не очаквах нещата да са толкова сериозни! Знам и видях, че има въртеливо движение на греблото, но реших, че то се получава непринудено, т.е. когато атакуваме водата с греблото завъртането е резултат от движенията на пилота. Явно съм изпаднал в дълбока заблуда. :oops:
Естествено, че ще приемем съвет и то на драго сърце още повече когато са дадени от човек с богат опит и ти благодоря за тях!
В темата съм писал за дебелината на пръта между лопатките какъв трябва да бъде и ако нещо съм оплескал кълките в никакъв случай няма да се обидя/напротив/, ако отнеса някоя друга критика или мъмрене.
Това за ръцете ... май е неизбежно, може би употребата на ръкавици при дълги преходи в такъв случай става задължителна!?
Поздрави!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
zelen4uka
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Окт 05, 2008 19:11

гребло алуминиево

Мнение от zelen4uka »

Колеги привет!
Имам пласмасова лодка която е производство на Мичурин двумесна.
Искам да си закупя алуминиеви гребла. Оригиналните са дървени и с дължина 200см. Греблата трябва да са здрави, да могат да плуват, и да са дълги над 200см. Къде в София има магазин? Къде се продават и втора употреба?
Поздрави!
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: гребло алуминиево

Мнение от kukata »

zelen4uka написа:Колеги привет!
Имам пласмасова лодка която е производство на Мичурин двумесна.
Искам да си закупя алуминиеви гребла. Оригиналните са дървени и с дължина 200см. Греблата трябва да са здрави, да могат да плуват, и да са дълги над 200см. Къде в София има магазин? Къде се продават и втора употреба?
Поздрави!
Здрасти колега и добре дошъл във форума! Ето с това мога да ти помогна, надявам се да ти свърши работаhttp://shop.akvasport.com/catalog/index.php?cPath=25_135
за втора употреба има такъв подфорум и там можеш да отправиш своята оферта. Имам и една молба. Преди да пуснеш някъде тема виж дали си попаднал на правилното място!
Поздрави!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: гребло алуминиево

Мнение от koi4a »

zelen4uka написа:Колеги привет!
Имам пласмасова лодка която е производство на Мичурин двумесна.
Искам да си закупя алуминиеви гребла. Оригиналните са дървени и с дължина 200см. Греблата трябва да са здрави, да могат да плуват, и да са дълги над 200см. Къде в София има магазин? Къде се продават и втора употреба?
Поздрави!
http://bgboat.hit.bg/ ей тука човека ги прави и дължината ще бъде колкото си искаш.
Аз лично мисля да си купя за каяка.
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

:D
Последно промяна от peter46 на Нед Фев 15, 2009 21:06, променено общо 1 път.
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от koi4a »

Значи разликата в цената не е заради дължината а заради формата на лопатите, аз питах и човека ми каза че няма проблем за дължината. Това по евтиното е значително по леко.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

дайте малко разяснения.Втория модел ( по скъпия ) не е ли от така наречения туристически тип?Първия изглеждат с по къси и широко лопати.. Първия само заради теглото ли е по добр ?
hobie revolution 13
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от koi4a »

Тия по скъпите били с някакви полски лопати видимо по масивни с по голяма площ и не на последно място по тежки. Предполагам, че и двата варианта ги прави сам, но единия калъп е по читав(по скъпия). Със сигурност, докато не се пробват и двата модела няма да се разбере кой е по-добре, за съжаление аз лично ще мога да направя това упражнение най-рано на пролет. Аз така като ги гледам не правя разлика туристически или други според мен се пробва и с което гребло ти е по сгодно и върви по добре лодката това ще е. То пак добре че са само два модела. :) Между другото гледах една таблица и там по сметки излиза, че за моя ръст и ширината на каяка греблото трябва да е 2.40м. и наистина това сегашното е май към 2.30м и си удрям ръцете от време на време.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”