Каякарски сонар

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Ilian70 »

Много благодаря за съветите на колегата stbeer68! Със сигурност ще ги приложа за фиксирането на сондата на моя кораб. :tup:
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
pav4oo_79
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:03
Местоположение: Sofia
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от pav4oo_79 »

А някой да каже нещо за монтиране на Скимер сонда на Елит 3Х на Мини Х ?За вътрешен монтаж ше е малко играчка , че не е равно дъното и не знам ако разстоянието което остава между сондата и дъното е пълно с гел дали ще показва?Другият вариант е някакъв външен монтаж ама освен за страничната дръжка с алуминиева планка-рамо не ми идва друго на ум.Направих си експеримент и импровизирах с монтаж през предният отводнителен отвор и сондата направо заспа , а и килът е по-издаден и пръв ще направи контакт с евентуални препядствия.Та още не съм предприел мищо на до 1 седмица ще трябва да стрелям в целта , та предварително благодаря за евентуално инфо , все ще има някой със сонар и Мини - Х.
Бъдете здрави!
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

А, може ли и Я като начинаещ да споделя и попитам...
След като си купих сонар, реших сондата да инсталирам в някой от отводнителните отвори. То хубо, ама в кой? Има 6 на ред..
Изображение

Някои от тях са запушени от гумата под седалката, ама това не е проблем. Все пак реших да е отвора под седалката, тъй като там надлъжния разрез на дъното е най дълбок. Оказа се, че всички отвори са с диаметър 1 цол, затова ползвах тръба ПВЦ със същия размер леко моделирана отдоле, а отгоре и направих резба за гайка.
Ето как се получиха нещата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Даже и водата ще си изтича през отвора, който е запушен наполовина...
Изображение

Искам да попитам колегите:
1-во: Сондата е на около 3 см. под централната линия и на около 2 см. под страничния ръб. Дали ще има проблем при влачене, треви и пр...?
2-ро: При монтажа, сондата е леко наклонена странично- вижда се от надлъжните снимки, дали отворите не са отвесни или Я съм сЪ оплесках при монтажа? Дали ще има проблем при скана и реална картина?
3-то: Тъй като пренасям каяка с дъното нагоре, дали силното августовско слънце може да повреди сондата ако я пече цял ден?

Много се надявам хората с опит в то риболов да ми отговорят....


И, още някоя снимка - как съм монтирал самия сонар. Поставянето и свалянето става само с едно движение, много е удобно.
Изображение

А, това е моя измишльотина за закотвяне, оказа се много удачно решение, поне според мен де...
Изображение
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
bibobibob
Мнения: 446
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 17:18
Местоположение: БУРГАС
дал Браво: 1 път

Re: Каякарски сонар

Мнение от bibobibob »

Колега, хубав е станал монтажа на сондата, но възникват някой въпроси и неудобства произтичащи от външния такъв.
Неминуемо ще се закачат треви на сондата, ако във водоема има... ти няма как да знаеш има ли или няма такива в момента и това може да обърка показанията на сонара. Ако срещнеш нещо по твърдо ..клон или камък като изкарваш каяка ..сондата не е защитена отпред. Това че не е съвсем открита , а е във вдлъбнатина също може да окаже влияние на показанията на сонара. слънцето не пречи на сондата ..ако ще и 1н месец да я държиш на багажника. Аз съм привърженик на вътрешното поставяне на сондата.. сиреч в каяка. Даун скана малко се бърка, но няма пълно щастие. Съвета ми е ..пробвай внимателно така както си я направил ..а после ще я мислиш :tup:
Hobie Mirage Adventure Island
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от gogo26 »

Добър монтаж :tup: Все пак е в ниското и е защитена от ребрата на каяка от пряк удар,ако влезеш във водорасли няма как да не закачиш.И трудно ще се чисти ако си в дълбокото.
Сонара е интересен :wink: пусни мнение за него като го пробваш и някоя снимка 8)
Виж за закотвянето......стига да ти е удобно,един приятел просто го "изтърва"във водата :D
Hobie Mirage Outback
pav4oo_79
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 9:03
Местоположение: Sofia
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от pav4oo_79 »

Да разбирам , че няма Мини - Хиксаджии със сонари.......здраве да е . :tup:
kayak-house
Вносител
Мнения: 407
Регистриран на: Съб Апр 10, 2010 10:26
Местоположение: Поморие-В.Търново
дал Браво: 52 пъти
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от kayak-house »

:D Явно колегите са по водоемите.... :D

Може и някой със Стелт 9 да сподели.... :D
www.kayak-house.com
WE STAND BEHIND OUR KAYAKS
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от antoanBS »

най лесно е в предния родхолдер от няколко пвц тръби да си направиш стойката аз на стария стелт бях сложил сондата на х-уинга но светльо го е сложил в предния родхолдер и е супер другото е вътре в каяка легло от някакъв дунапрен и вътре го пълниш с някакъв гел
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
ltnoev
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Авг 27, 2013 12:46
Местоположение: Русе

Re: Каякарски сонар

Мнение от ltnoev »

И друг вариант за любителски монтаж с подръчни материали.

Изображение

Иначе сонара е Dragonfly 5'7 имам го от 2 години и нещо.
Наистина перфектен екран, достатъчно ярък при всякакви условия.
Самия сонар е компактен и удобен за каяк, за разлика от датчика.
Сякаш по удачен вариант за море или по големи дълбочини.
За съжаление последните версии на софтуера са доста тромави и бъгливи.
Няма карти за вътрешните водоеми, няма и редактор на карти (за разлика от лорънс)
В по-старите версии куплунга отзад е доста нежен, почти ефтин боклук. Новите не съм ги виждал, дано са по-добре. Дано и ултра-модерното въртящо копче по средата да не се окаже и то така нежно.
Ocean Kayak Scupper Pro TW
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

gogo26 написа:Виж за закотвянето......стига да ти е удобно,един приятел просто го "изтърва"във водата :D
Целта на занятието е не да се изтърве във водата, щото това не потъва, а да се изтърве вързано с второ котвено въже.. и да одя да си го прибирам га ми е кеф....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

Колеги, дано вече не съм ви станал банален, ама да споделя и попитам за вашето мнение относно сонара / Raymarine Dragonfly 4 PRO/ с който се оборудвах. Хем съм доволен, хем разочарован, ама съм още аматьор в та сфера, та така.... Направих 3-4 излета с него..

Доволен съм от DownVision-на - просто перфектна картина. Пробите са, като минавам над потопени дървета и др. /дори една изгнила кола/, на места които добре познавам при почти източени язовири и знам какво има на дъното. Идеална картина....
WI-FI- то бачка без проблем до около 100 м. и картината на качествен таблет или смартфон с голяма екранна резолюция е просто кристална, много по добра от тази на дисплейчето на сонара.
Машинарийката си има неква вградена карта, не като онази на Навионикс с дълбочини и пр.., но ГПС ме фиксира на картата и май мога да поставям и запаметявам точки точки на места де съм бил... Това, щото карта още не съм бутнал..

ПРОБЛЕМЪТ МИ Е, че като се закотвя на примерно 10 м. дълбочина, сонара не стои стабилен, почва да се колебае и ми показва примерно 4 м., после 2 м., после пак 4-5 м., по някое време стига до реалната дълбочина и се връща и така... Като тръгна на скорост изминава доста време докато сонара да "влезе в час" и пак да почне да ми показва дъното и реалната дълбочина.
ТОВА ДЕФЕКТ ЛИ Е??? ДА правя ли рекламация?? Може да е нещо в настройките в които все още съм пълен аматьор?? Другите марки сонари така ли се държат??
Моля за помощ, щото това е много дразнещо??
Дали това може да се дължи на не добре фиксирана сонда? Моята е леко наклонена не по дължина, а странично. По тази причина не бързам да си вземам тапи на Хоби и да дупча.
Дали да не пробвам да я сложа на странично рамо??

п.п. Предварително Ви благодаря за мненията, ако ги изкажете де..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
ltnoev
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Авг 27, 2013 12:46
Местоположение: Русе

Re: Каякарски сонар

Мнение от ltnoev »

Има такива проблеми с реймарин и без да съм сигурен ми се струва че са софтуерни. Виж този форум:
http://raymarine.ning.com/forum/categor ... orCategory
и по-специално тази тема
http://raymarine.ning.com/forum/topics/ ... 3#comments
тука също
http://www.rusfishing.ru/forum/showthre ... 8&page=312

Може наистина да пробваш да променяш положението на сондата. Имаше някъде мнение по въпроса. При мен често губи дъното при преминаване през прагове или при водорасли над дъното. След известно време се оправя. С първите версии на софтуера не си спомням да е имало такива проблеми.
Ocean Kayak Scupper Pro TW
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

Промених всичко, проблема не е в сондата и положението и...., дори я изкарах от дупката на каяка и я сложих на рамо във водата.... Загубих си цял ден в експерименти... :( :(
Утре ще говоря с вносителите-дистрибутори за БГ за гаранцията, и ако не ми разберат проблема, ще се гледаме в съда, щото не съм фЪрлил 600 и кусур лева ей така..., а гаранцията е една година, а я съм в първия и месец.....
Смятам, че сонара е Убав, но има проблем със софтуера, а най жалкото за мен е, че го взех за риболова ми по Гръцко, де отивам след 2 деня... и пак ще ги мъча без сонар...
Ама, Булгаристан-абсурдистан, ако не ни е мъчно, няма да сме си ние.....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Каякарски сонар

Мнение от Accept »

Момчета, някой може ли да ми каже мнение за този сонар? Ще го използвам в Бяло море и из нашите водоеми.
http://www.garmin.bg/?s=5&i=693
Както и въобще за сонарите на Гармин.
Благодаря!
RTM Ocean Quatro
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Каякарски сонар

Мнение от Vid »

ltnoev написа:Има такива проблеми с реймарин и без да съм сигурен ми се струва че са софтуерни. Виж този форум...........
Ами колега, да беше го драснал това по рано.. За да забравим за тези сонари.
Пратих моя при вносителя за ремонтно обслужване, като при това направих 10-дневно капо по гръцко без сонар...
Сонара ми се върна от обслужването, видимо не е ваден от кутията, нито осолен от морска вода, но човека във фирмата ми каза, че е пробван в морето и си работи нормално, а грешката се дължи на това, че го ползвам на автоматичен режим относно дълбочина и така отчита 6м. вместо 20м., щото фаща термоклина, който приемва за дъно и отчитал рибите над клина??
ЧудЪ се как да го ползвам на ръчен, кото ръцете ми са заети с греблото? Все си мисля, че ако исках ръчен режим, бих си купил един Humminbird от Филстар за 200 лв.?? А, ако искам да ловЪ сом на кльонк, дали да го търся на повърхността??

п.п. Все още не съм пробвал сонара след обслужването в сервиза и в почивните дни смятам да го пробвам сравнен със сонари на колеги.
Ако положението е тегаво, дали да не претендирам смяна с по простата версия без Уай-фай и Джи пи ес? Това е, щото по простичките неща работят по читаво?????
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”