Списък на екипировката за риболов с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Има известна доза истина във всяко от мненията, та като ги съберем всички на едно място и ще имаме цялата истина - това се нарича форум.

Петьо, ти си прав за това което ти познаваш като каяк спорт.
Но аз говоря за съвсем различно нещо.
Например - налагало ли ти се е да се закотвиш при течение 5км /ч и вълни 30-40 см за да държиш стръвта на дъното?
Екипировката която аз изброявам е за риболов с каяк в море.
Този спорт в България както и тук в Англия ще се практикува все повече от рибари които нямат никакъв опит с каяк.
Тази екипировка е точно за такива случаи.
Ти си много опитен каякар и ти се струва прекалена, но за риболов в Черно Море от неопитни каякари ще е животоспасяваща.

Нищо от екипировката която съм изброил не е излишно ако ще излизаш за калкан в Черно море през Октомври или Апррил на 1 км от брега. През лятото може да се облечеш по-леко но ако ще влачиш за лефер ти трябва всичко за да си сравнително безопасен.

Вярно е че за България този риболов е скъп. 2000 лири стигат горе-долу точно за всичко. Имайте в предвид че това е една средна месечна заплата в Англия.
Ако можехте да си купите всичко за риболов с каяк за 300-400 лева щяхте да сте както са тук англичаните.

Аз се ориентирах към риболова с каяк главно защото една лодка 4.20 метра с 30кс двигател стоя година и половина в гаража ми и никога не успях да я пусна на вода. Не е това за сам човек.
От сладководен риболов не се интересувам много а в морето тук с по-лека лодка е опасно.
Затова минах на каяк. Мога да ловя където си искам без да завися от помоща на други хора за пускане на лодка във вода.
Ако, както повечето от вас, ловите главно в сладководни водоеми, предполагам че малка 2-3 метрова лодка с 5-10кс двигател е по-добра и може би по-ефтина опция от каяк.

Ясно ми е че за в близкото бъдеще риболова от каяк ще е елитарен спорт в България.
Но аз ще направя всичко по силите си тези които решат да го практикуват да са наясно с опасностите и как да ги избегнат.
Надявам се все пак кефа от свободата и по-близкият контакт с природата който дава каяка да е причина каяк-рибарите да се увеличат.
Пък може и на опитните каякари да им се преяде риба и да станат каяк-рибари! :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Докторе и ти си прав за това,което имаш в предвид,но според мен карането на каяк трябва да дава свобода,лекота, приключенски дух на действията без задръжки от най-различни чиновнически наредби и закони.Затова карам КАЯК/умишлено пиша каяк с главна буква/.Ако трябва да карам КАЯК с такова оборудване, то значи аз /лично/ще карам голяма лодка и няма да бъда каякар.И веднъж един много уважаван от мен човек ми каза,след като ме видя-че това е каяк,а не лодка-на което отначало се обидих,но след като размислих реших ,че той е много прав-иначе щях да карам лодка някаква с целите му там регистрации,ОБОРУДВАНЕ и законови задължения.Между другото-от около 40 год.съм капитан 10 БРТ,бях и около 20 год. леководолаз,но след като щях да убия човек с харпун това ми хоби се изпари бързо.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Петьо, появи се ново животно - риболов във море от каяк.
Тове е драстично различно от гребане на каяк за спорт.
Ако ще се гребе за удоволствие и да речем туризъм или водна експедиция - колкото по-лек толкова по- добре.
Тук спор няма.
Но ще е много опасно да вкараме в главите на начинаещите неопитни каяк-рибари че могат да излязат в Черно море по гащета, фанелка и шапка да си наловят сафрид в пълна безопастност.
Ако това стане - много скоро някой ще загине, и това ще навреди на този още крехък, новопоявяващ се спорт. Да не говорим за личната трагедия на семейството на загиналият. Всяка година хора се давят в морето дори от от лодка, защото са излезли неподготвени и необезопасени, дори стари и опитни рибари.
Българинът е склонен най - безотговорно да махне с ръка и да пренебрегне мерките за безопасност, не на последно място и поради липса на пари.

Това за което ти говориш също го има в каяк-рибарските слубове в Англия.
Когато времето е бурно и не може да се лови риба в морето безопасно, ние каяк рибарите се събираме на някой плитък плаж и се забавляваме като сърфиръме високите вълни с каяците, учим се техники на гребане и катерене на каяка след преобръщане. Тогава сме само по костюм и жилетка - леко и удобно.

Прав си като казваш че каякарството е основно свобода,лекота и подвижност.

При морският риболов с каяк основното е безопасност, удобство и подготвеност за вида риба който ще се лови.

Става ясно че в България каяците ще се използват предимно за риболов в нетечащи сладководни водоеми.
Това ще изисква по-малко екипировка от морският каяк-риболов.
Точно каква екипировка ще е достатъчна за сладководен каяк-риболов ще уточним всички настоящи и бъдещи бъкари заедно от личният си опит.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
peter46
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Ное 21, 2005 20:37
Местоположение: VIDIN-Bg

Мнение от peter46 »

Ами значи аз съм ДО ТУК!-с отношението ми към морския риволов с каяк.Аз лично също никога не бих рискувал живота на някой с даването на грешно мнение по повод оборудването.Щом някой иска точно с каяк да лови риба навътре в морето иви океана................Убеди ме ДОКТОРЕ. Прав си,че не трябва да се бъркам.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Много се отплеснахте! :) Да ви разведря с един въпрос. Това според вас излишно ли е?

Изображение

Решение ли е на проблема, ако ве се пълни каяка с вода!?
ТТ данни: 40см. дължина и възможност да изпомпи 35 литра вода за една минута време.
Все си мисля, че DOCTORA нямаше де има такива проблеми с новия бивш каяк, ако имаше такова пособие във вътрешния си джоб :wink: !
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

kukata написа:Много се отплеснахте! :) Да ви разведря с един въпрос. Това според вас излишно ли е?

Изображение

Решение ли е на проблема, ако ве се пълни каяка с вода!?
ТТ данни: 40см. дължина и възможност да изпомпи 35 литра вода за една минута време.
Все си мисля, че DOCTORA нямаше де има такива проблеми с новия бивш каяк, ако имаше такова пособие във вътрешния си джоб :wink: !
Кука, за тази помпа вече писахме. Прочети го в темата "Моите приключения с каяк":
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=24749

Сега всички каякрибари в Англия имат такава помпа към стандартната екипировка.
Тук Тези помпи се продават по £30.

Прав си, ако имах такава помпа можех да не се обърна с предишният каяк.
Препоръчвам я на всеки Бъкар!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Ммм да DOCTORE! Прав си! Разказа ти го прочетох с голям интерес, но от отговорите това ми е убягнало :oops: , съжалявам за спама :oops: !
Явно цената и в Европа е канстантна, примерно в Испания е 48 евро! Скъпа придобивка, но в случай, че не ти се налага да я използваш!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Тия дето сьм ги карал аз си имат дупки за изтичане на водата и няма пьлнене.Говоря за модели при които не се сяда вьтре,а го "яхаш".Помпа не ти трябва ако е такьв.
Go BIG or Go Home!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Пен, тази помпа не е за водата където е седалката и краката - тя наистина се оттича през "скупъ холз". Но и яхащите се каяци се пълнят вътре в корпуса понякога - както моят Гранд Слам.
Помпата е много полезна ако каяка поеме вода в корпуса и стане нестабилен, може да се окаже животоспасяваща ако се случи навътре в морето.
При яхащите се каяци изпомпването става през люка зад седалката по възможност и ако има такъв разбира се:

Изображение

Иначе през ценралният люк.
При всеки случай морето трябва да е спокойно. Ако отворите люковете при високи вълни преливащи през борда - каяка ще се напълни по-бързо.
При такова вълнение вие не трябва да сте в морето с каяк по принцип :roll:
Последно промяна от DOCTORA на Сря Авг 20, 2008 21:47, променено общо 1 път.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ми аз толкова и сьм карал,но и каквото сьм ползвал не се е пьлнило,но да си призная по далече от 500 метра от голямата лодка не сьм ходил.На Кобрата тоя отвор май беше пред краката на гребеца,но не сьм помпил никога.Ако ще влизам на студено обаче си взимам всичко или никьде не отивам,на топло и с гол в рьката :wink: ...................нож става :lol:
Go BIG or Go Home!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Турские нямат отвор за изпомпване.Всичко е "Зазидано" в такъв случай трябва и секира да включа.
Утре мислех сутринта след пробата на море да се пробвам и да половя но си ударих палеца и няма да рискувам.
За сегаа съм се снабдил със:
Жилетка
Шнурче за вързване на греблото
Спасителна свирка
Непромокаемо калъфче за телефон и документи
Ножче за "Да има"
Не смятам да напускам бургаския залив :lol:
Дано жената се навие да снима и да пусна снимки.Не съм достатъчно смел да мъкна апарат все още .Ако е спокойно както днес може и да го взема
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Мнение от DOCTORA »

Римохите, вземи един сиди диск и пробвай да сигнализираш на женати от максималното разтояние на което ще се отдалечиш.
Прави се като поставиш диска пред дясното око и през дупката погледнеш тези на които сигнализираш. Те трябва да видят слънчевото зайче. Това се използва по цял свят.
Помоли жена ти да снима зайчето и покажи на форума. Би трябвало да блещи много яко.
Всеки има стари дискове в къщи и това са безплатни "сигнални средства". Би трябвало да се виждат над 5 км разтояние при слънчев ден.

Прегледай филмчето за страничното качване на каяка и се научи да го правиш на плиткото преди да отидеш на дълбокото.
Ще видиш зор ако трябва тепърва да го учиш в дълбокото когато някой ски джет мине покрай тебе и вълната те преобърне :lol:
Не забравяй да си вземеш бутилка с вода и светла широкопола "бъкарска" шапка. Свали шапката когато пробваш сигнализацията с диска.
Ако решиш да пробваш за сафрид - използвай късо чепаре със 4-5 куки ( раздели едно обикновенно чепаре на две ) за да ти е по-лесно да сваляш рибите и да не се оплита.
Успех!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
ilio1
Мнения: 175
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 15:21
Местоположение: софия

?

Мнение от ilio1 »

Изображение ОТ КАДЕ МОГА ДА СИ КУПЯ ТАКИВА СКОБИ обиколих цяла софия то не бяха практикер мистър бриколаж и почти всички магазини и нема и нема
леле как ми се ходи за риба малйййй!!! Член на ексклузивният клуб БЪКАРИ -БЪлгарски КАяк РИбари! MALIBU KAYKS- MINI X
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2153
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 107 пъти

Re: ?

Мнение от DOCTORA »

ilio1 написа:Изображение ОТ КАДЕ МОГА ДА СИ КУПЯ ТАКИВА СКОБИ
Ильо, тези скоби на английски се казват "пад айс" ( Pad eyes ).

Изображение

Изображение


Аз тук в Англия ги купувам от магазини за оборудване на платноходки и моторни лодки.
Има ги и на интернета:

http://www.h2okayaks.com/unitrader/shop ... ck-12-/165


Селва трябва да знае дали ги има в България. Ако ги няма да ги внесе защото те са много употребявани при "тунинга" на каяците.

Ако намериш такива пад айс, обади се преди да ги монтиращ защото ако ги монтираш погрешно ще си бахтисаш каяка.
Не дупчи каяка преди да го обсъдиш на форума.
Една малка дупка е достатъчна да направи каяка неизползваем!

Пад айсите за каяк задължително трябва да са неръждаеми!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Е как кьде,в магазинчето на ьгьла ги има :wink: :D

Мани майтапа,виждал сьм да ползват и от тия пласмасовите за закрепване на кабели разни

Изображение
Go BIG or Go Home!
Заключено

Обратно към “Риболов с каяк”