Облекло за риболов с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

Някой има ли това яке?
Може ли да каже, дали пропуска вода от към кръста? Възнамерявам да го купя в съчетание с панталона Hiko Snappy и така да стане нещо, като сух костюм от две части. Дали ще станат така нещата? Панталона разбрах, че е много качествен и добър, не пуска вода, но за якето не знам дали ще уплътни в панталона достатъчно.
http://kayak-ekipirovka.com/yaketa_i_pa ... ko-Paladin
Изображение

http://kayak-ekipirovka.com/yaketa_i_pa ... iko-snappy
Изображение

Хвърлил съм око и на този костюм, струва ли си, добър ли е, ако някой знае:
https://www.wetsuitoutlet.co.uk/2017-cr ... 11540.html
Изображение
ixibit
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 17:54
Риболов: морски риболов с каяк
Местоположение: Сливен
получил Браво: 7 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от ixibit »

Якето няма да уплътни ако се озовеш във водата,но пък ще можеш при нужда да го съблечеш.
Сухия костюм според мен е най-сигурната екипировка която може да си облечеш но пък не се разделя и ако стане топло загиваш.
От друга страна си длъжен с якето и панталона да носиш желетка,а с костюма тя отпада.
Всичко е въпрос на гледна точка.

Съвета ми е ако си взимаш яке да не взимаш такова което те стяга около врата с неопрен или маншон,те се предимно за бяла вода и са некомфортни за целодневен излет в спокойни води.
Hobie Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

ixibit, ясно.
А според теб добра ли ще е комбинацията предназначена за евентуално падане във водата през студените месеци /не ледената зима обаче/, ако комбинирам панталона Hiko Snappi с някой неопренова блузка с дълъг ръкав, затисната от панталона, а върху нея ветроустойчиво, дишащо и непромокаемо яке от Декатлон, като това:
http://www.decathlon.bg/p/8354660_mazko ... /278-200-l
Изображение

Якето вече закупих и много ми хареса, доста качествено е. Средна дебелина, но с нещо отдолу ще става и за най-големите студове, ако може да се каже, че вече има такива. През това яке вятър не може да влезе и не може да се намокри, но при падане във водата е безполезно. Затова и идеята ми е за неопренова блуза с дълъг ръкав отдолу, уплътнена със сухия панталон, дали е добра комбинация за предпазване при евентуално падане във водата докато се додрапа до каяка според теб и не само според теб, а и някой друг, ако има мнение по този въпрос?

Зная, че сухия костюм е най-добро и най-добра гаранция, ще си взема и такъв, просто обмислям нещата, да не си взема нещо дето няма да го ползвам. Но нали при по-топло време или слънце трудно се трае, докато горната комбинация дори и да се съблече якето при по-топло време пак има някаква защита тялото от непромокаемост при падане във водата с неопрена. Да, той пропуска вода, но все пак не е като да си без него в студената вода, а времето да е достатъчно да не се смрази кръвта.
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от vesko1234 »

Неопрена спарва. Не пропуска влагата отвътре навън тъй че все тая якето отгоре дали е дишащо. Ако е студено мръзнеш, ако напече се сваряваш. Губи се нормалната терморегулация с потенето. Не съм чувал обаче за неопренова блуза. Дай линк да видим.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

Примерно:
https://www.wetsuitoutlet.co.uk/2017-gu ... 17555.html
Изображение


https://www.wetsuitoutlet.co.uk/2015-bi ... 18098.html
Изображение

Има доста други модели в магазина...
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от vesko1234 »

Тези като ги гледам са за бързи води, т.е. да правиш ескимоски превътания през 5мин с тях. За риболов ще са много некомфортни. Ако ще е неопрен то поне да е гащеризон, защото краката не се товарят при гребането и не отделят топлина и влага толкова, за разлика от горната част на тялото. Неопрена и претрива като е по тялото и се движиш.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

Благодаря колега, никога не съм обличал неопрен, та затова....
Значи отпада идеята. Остава единствено да се внимава и това е...
ixibit
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 17:54
Риболов: морски риболов с каяк
Местоположение: Сливен
получил Браво: 7 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от ixibit »

Неопрена стяга,нарушава кръвоснабдяването и ти става студено ако е студено,а ако е топло се сваряваш.Неприятно е.
Да не говорим за гребане докато си облечен с този ластик.
Неопрена е предназначен за водни спортове при които неминуемо се намокряш и идеята му е да ти запази телесната топлина максимално дълго докато е мокър.
Имам неупренови чорапи,които носих само веднъж поради гореспоменатите причини.Първо се изпотяваш а след това ти става и студено.

По-добре под якето полар за да диша кожата.
Влагата от потенето, трябва да излиза през дрехата,тоест дрехата трябва задължително да е дишаща,а ако е студено няколко слоя дрехи пак дишащи.Така ще можеш да съблечеш един или повече слоя ако ти стане горещо.

Не си мисли че панталона и неопрена ще ти помогнат ако паднеш във водата,както и да си ги облякъл.Водата ще влезе много бързо.
Дори е по-вероятно панталона да се напълни с вода и да натежи и да те дръпне надолу,особенно ако си и с ботуши-тогава няма да можеш да преплуваш и метър и ще е все тая дали ти е топло или студено.

Паднеш ли със зимни дрехи във водата бог да ти е на помощ, ако не си със сух костюм или поне жилетка.

Това е моето мнение!
Hobie Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

Скоро време ще се оборудвам със сух костюм - гащеризон и сух панталон на Хико /поръчах/. Купих и неопренови боти на Триборд. Много трудно ги обувам, трябваше да си взема няколко номера по-големи. Обаче си мисля, че тия неопренови боти ще се мокрят при влизане и цял ден ще са ми мокри краката в студа, да не говорим, че стягат и намалят притока на кръв, а това значи бързо изстудяване. Сега преди влизане нахлузвам едни шимически чорапи /зелени от казармата/, но като вляза в каяка ги махам, после при излизане пак ги слагам - много тегаво и неудобно. Да не говорим, че ми заемат мястото отзад в багажника, а там има кофа с рибки, котва, буй и т.н.

Въпросът ми е, какво да обуя заедно със сухия панталон или сухия костюм, с което да не се мокрят краката, да стане като едно цяло?
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от RIMOHIT »

Така като те слушам си взел панталон с машнони на крачола а не с чорапи (латексови или от същия материал , каот панталона) ...
За мен те не са най удачния вариант за сит он топи . Ако имат втора платка върху маншона си вземи ботушки ламиго и отгоре закопчай платката (със велкро са обикновенно) върху ботуша . При внимателно влизане в язовири няма да се мокриш и краката ти ще са на сухо и топло зимата и в студено време. То си зависи и от човека. Мойте крака мръзнат много и само тия ботуши ги спасяват. Ботушите се взимат широки за да се сввалят лесно при нужда .Те са от плуващата микропореста гума , кояот не пие вода .Самата гума е мека и комфортна , като крокс.
Със сухия костюм слагах термочорапи , вълнени чорапи. После обувах самия костм , който си имаше интегриран латексов чорап. После слагах неопреновите боти , но спираха кръвообращението и ми мрзнеха краката.
hobie revolution 13
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от vesko1234 »

Какво не им харесваш на химическите ботуши. На язовирите няма вълни да ги прелеят, отдолу може да си с нормални обувки/маратонки. Може да не ги сваляш в каяка.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

Панталона на Хико не е с вграден латексов чорап, а е само с маншон.
Сух костюм още не съм поръчал, смятам да е този, но не знам дали е с вграден чорап или обувка /не знам какво точно се казва/:
https://www.wetsuitoutlet.co.uk/2017-cr ... -4859.html
Костюма е с цип отпред.

Химическите чорапи не ми допадат, че ме е страх при падане във водата ще се напълнят с вода и да не вземат да дърпат надолу, та ги махам и оставам по маратонки. Всъщност търся нещо по-съвременно. Гледам английските каякари влизат със сухи костюми и някакви готини ботуши, които явно уплътняват около крачолите на сухия костюм. Гледам ги краката им потопени в студената вода и не им пречи. Всъщност тия неопренови боти въобще не стават за каяк, та те се мокрят, а трябва нещо дето не се мокри. Купих ги, но не зная дали въобще ще ги ползвам.

Ботушите Лемиго ги зная, да хубави са много, но при евентуално падане и те ще се напълнят, като лейки и няма да може да се плува с тях.

С две думи се интересувам има ли нещо като ботуш дето уплътнява и е непромокаемо?
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от RIMOHIT »

Ами аз съм с такъв костюм , какъвто си посочил. Доста години изкарах с него!
Костюма е с латексови чорапи , тъй че неопреновите боти или ботуши или каквото и да сложиш просто предпазват латексовите чорапи и добавят няколко мокри милиметри неопренов материал. Ако си с по високи неопренови ботуши , както казваш по английските форуми, просто няма да ги пълниш докато влизаш , освен ако не газиш над височината на ботуша. За язовир ми се вижда безмислено. Ама пак са си по теб и ще притискат. Топлят слоевете под сухия костюм.
Горещо препоръчвам ако ще си взимаш сух костюм да има и цип за пикане , защото за да се изпикаеш от този без да се опикаеш , се изискват умения на йога и поне 30 сантиметров хуй (говорим за пикане от каяк) Но дори и като слезеш на брега пак е супер неудобно , но там поне критерия за уя отпаада , но за йогата -не.
Кеф е , като паднеш март месец в морето да се качиш пак на каяка и да продължиш да си на вода без последствия , ама дискомфорта също е голям а на мен това за толкова години ми се случи веднъж , с диско (65см каяк) с подложка 5 см под гъза (дига Ц.Т.) и гледайки назад , снимайки с фотоапарат.
На моя костюм му се разкапаха чорапите вече. Буквално! Ще търся начин да лепя нови и да го ремонтирам ! За това бих предпочел от костюмите , които са чорап от плат , като самия костюм. Те са по широки и много по комфортни!
hobie revolution 13
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от EDM electronics »

RIMOHIT написа: Горещо препоръчвам ако ще си взимаш сух костюм да има и цип за пикане , защото за да се изпикаеш от този без да се опикаеш , се изискват умения на йога и поне 30 сантиметров хуй (говорим за пикане от каяк) Но дори и като слезеш на брега пак е супер неудобно , но там поне критерия за уя отпаада , но за йогата -не.


За това бих предпочел от костюмите , които са чорап от плат , като самия костюм. Те са по широки и много по комфортни!
Е-ми значи няма проблем, моя е над 30 см. :D Майтап :lol: , то има ли някой въобще с по-малък...? :lol: За йога ще се справя, всяка сутрин играя. Иначе за пикане от каяк в топло време става много лесно, като извадиш черешовото топче от към крачола, изтеглиш се малко напред до отворите за стичане на вода в предната част на каяка към краката и насочиш или пъхнеш дулото към отвора. :D

Шегата настрана, RIMOHIT, дай да видя някъде такъв костюм с чорапи от плат, като на самия костюм, къде се предлага?

Интересно ми е някой падал ли е в студена водата със сух костюм, какво се случва, какво е усещането, влиза ли вода все пак?
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Облекло за риболов с каяк

Мнение от vesko1234 »

EDM electronics написа:
Шегата настрана, RIMOHIT, дай да видя някъде такъв костюм с чорапи от плат, като на самия костюм, къде се предлага?

Интересно ми е някой падал ли е в студена водата със сух костюм, какво се случва, какво е усещането, влиза ли вода все пак?
Моя Typhoon multisport е такъв. Чорапите са продължение на крачолите и са от плат. За 300лв го бях взел и останалите от каталога повечето май бяха така. Отгоре не става неопренови боти щото плата е дебел, прави гънки, много притискат и убива, но едни стари маратонки или химическите ботуши е перфектно. Има си и цип за физиологична малка нужда, изпробвано- намираш го, издърпваш и пълниш в някоя бутилка или кофичка:)
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”