Прътове и макари за риболов от каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Прътове и макари за риболов от каяк

Мнение от DOCTORA »

Принципът за избор на прътове и макари за каяк е :

- Най-лекото и най ефтиното!


Пръта който използвам за дъно и плувка е 2.74м спинингов прът с 45-85 грама акция - " Penn Firetip Spin 9' ":
Изображение

За спининг ще купя лек 15-30 г ефтин прът.

За тежко дъно - акули и морски лисици ползвам Penn Firetip Telescopic Boat Rod 20 - 30lb - 2.10м:

Изображение

Няма смисъл от скъпи прътове и макари при риболова с каяк.
Те често ще цъмбуркат във водата и трябва да не е проблем като се развалят да ги хвърлим.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Като стана въпрос за пръти ....
Много добро впечатление ми направи една серия на Трабуко -Магелан.
Пипах такава пръчка .Сравнително лека .. много здрава и жилава с плътен стъклопластов връх оцветен шарено :lol:
Разгледайте предлаганите дължини.Според мен са много подходящи за каякарския риболов от по тежък тип и особенно морски.А за тези пари мисля , че получаваме много по голямо качество.Добра пръчка над която да не треперим :wink:
Изображение
Мисля най скоро време да се оборудвам :wink:
Преместих си мнението тука за да не стават мазочи :oops:
hobie revolution 13
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Прътове и макари за риболов от каяк

Мнение от kukata »

DOCTORA написа: За тежко дъно - акули и морски лисици ползвам Penn Firetip Telescopic Boat Rod 20 - 30lb - 2.10м:

Изображение
Тази дължина на пръта е максималната при риболов с каяк според експерти. Коментарът е, че с повече от два пръта става доста неудобно и тяхната дължина варира от 160 до 210см. Като причина се изтъква, че прътовете за риболов с каяк не са конструирани да работят във вертикално положение! Ако рибата е по-голяма и влезне под каяка може да предизвика сериозни проблеми! С късата пръчка сме по-маневрени, по-лесно се обслужва и излиза от затруднено положение!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

Доторе , много си прав ! Аз вече имам удавени прът с машинка , при едно зверско преобръщане в един шибан прибой миналата година на шофьорския плаж след Дюни...остана ми за спомен от тогава насинен пръст - от греблото - добре , че ми остана поне дървената кратуна здрава - то беше мятане в скалите - то беше чудо :twisted:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Тоз Трабуко магелан идеално ме устройваше като акция.С мекия си връх може да си ловкам попченца , да клатя чепаре , да изхвърлям чежки примамки (оказа се че има приемлив кастинг по коментар на притежатели) ОБАЧЕ.... :roll: Последния път лових с чипаре с едно карбоново телескопче къса сглобка с акция 20-60.При едно замятане кордата се уви около връхния водач и при рязкото и дръпване върха затегна та си е..ало м..та.Нагрявах ...смазвах охлаждах ... какво ли не направих еми не можах да го прибера.Накрая го прибрах.... в чантата (само върха) :lol: Та счупих го де.Неприятна ситуация.И това Трабуко .. всичко е 6 ама може пак да стане такъв фал.Та си викам ..спининг му е майката.Е да ама такова животно с акция към 100 гр и много гъвкав връх(че и шарен не видях ) А помагайте сега.Рибите са ясни .У морето най много някой Ватус 10-15 кила да тресна или Калкан със съшите размери.Пък в този ред на мисли май ще трябва и някоя макарица ... дето не е много капризна на сол , пясък и вода.Мисля за мулти ама тез сомаджийските май големи ми се виждат.Кастинговите пък малки :roll:
Някакво такова животно трябва да е ...ем здраво ем малко :lol: :lol: :lol:
hobie revolution 13
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

телескопче - 15 лв. :roll:

2.10м, акция 50-110

http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=1726

Изображение
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

браво бре..къде я изкопа тази находка.. супер е .. като трабукото само че за смешни пари :lol: супер е .Има и плаващи връхни водачи
hobie revolution 13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

При риболова на сафрид с чепара от последния ми излет често при откачането на рибата празните куки се закачаха за влакното между водачите.В този ред на мисли дали пръчка подобен тип няма да е подходяща за риболов на чепаре?
http://www.daiwa.com/Rod/detail.aspx?ID=167
Изображение
ИзображениеИзображение
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Като идея е правилно, но това са твърди прътове за дебели влакна и големи тежести и риби.
Първият, най-лекият SL-XB661MLF-I е 12-30 паунда и може да се пробва.
В Англия ги няма.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Докторе аз мислех , че ги има при вас.
Вниманието ми към този тип пръчки се насочи от ТАЗИ тема. Там колега , който явно не е в БГ се изказа положително за целта. Много ме бъркат тия паундове.
30 Lb =13.61kg Това максимално здравото влакно което да се използва с тази въдица ли е?Ако е така това отговаря на монофил 0.4мм
Т.е. 0.3о би трябвало да е екстра и да се ползва добре.
hobie revolution 13
anastas_peykov
Мнения: 1181
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 20:06
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от anastas_peykov »

Ако макарите ви са евтини преди да влезете в морето ги наблъскайте яко с грес , литиева от бялата. Тя е и водоустойчива. Мойте са някави евтини по 18 лева и първия път като далдисаха след една седмица вече скърцаха на умряло, уж ги мих. Греста опрай работата. За скъпите макари незнам , може да има специални за море, доколко ще издържат незнам. Имам едни Шиманота и не смея да ги взимам с каяка. Пръчкиъте ми са Линиафе , лодкарско изпълнение, по тях май няма кво да ръждясва. Накрая на всеки излет всичко мия със чешмяна вода.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

RIMOHIT написа:Докторе аз мислех , че ги има при вас.
Вниманието ми към този тип пръчки се насочи от ТАЗИ тема. Там колега , който явно не е в БГ се изказа положително за целта. Много ме бъркат тия паундове.
30 Lb =13.61kg Това максимално здравото влакно което да се използва с тази въдица ли е?Ако е така това отговаря на монофил 0.4мм
Т.е. 0.3о би трябвало да е екстра и да се ползва добре.
А си имал шаранджийски стол корум :lol:
Либрите (най грубо) дет ги дават за прътовете са хипотетичната тежест, която, кат закачиш на куката ще ти сгъне пръта на 90 градуса. Тези 30 либри ми звучат като пръчка за сомове.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

И слонове :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Беше хубава пръчката... вършеше чудесна работа :oops:
Изображение
За жалост след последното заклинване и моите опити всячески да оправя работата пръчката даде фира.Много жалко ....не е скъпа ама ме е яд , че си я харесвах.Ще взема да преосмисля наградата а най голямо попче .Въпреки ,че няма кандидати.Поне да е нещо дето ще остане...
Оказа се че не могата да открия снонси спинингови въдици , които да НЕ са карбон и да НЕ са лигави :roll:
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

RIMOHIT написа:Оказа се че не могата да открия снонси спинингови въдици , които да НЕ са карбон и да НЕ са лигави :roll:
Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”