Сигурност и здраве

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Лично аз не обичам гимнастическите упражнения, но дълбоко съм убеден, че са много полезни.

Гимнастика преди влизане във водата:

http://www.youtube.com/watch?v=fevqCgeE ... r_embedded

Гимнастика след излизане от водата:

http://www.youtube.com/watch?v=kib5zlgC ... r_embedded
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Сигурност и здраве

Мнение от Accept »

Със скромния си опит искам да добавя към сигурността в морето - 2 гребла!
Друго - нож с кания. Плетеняк с ръка не се къса, а комбинацията от закачане, течение и вълни е неприятна, и трябва да се разреши бързо. Водолазните ножове са чудесни за целта. Ако се купува евтин, трябва да се наточи!
RTM Ocean Quatro
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от antoanBS »

а ми ние дето сме ХОБИти :)) какви гимнастики да правим:) и като не са ни нужни гребла?
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
JohnnyBravo
Търговец
Мнения: 543
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 19:36
Риболов: Риболов с каяак.
Местоположение: София
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Сигурност и здраве

Мнение от JohnnyBravo »

Аз винаги слагам жилетка, за която има закачен водолазен нож, който става на клещи. Нося морска радиостанция, въже за дърпане, плаваща котва, нормална котва, няколко броя светлини, телефон с водоустойчев калъв от най-висок клас (LifeProof), клещи, свирка и вода.
Accept
Мнения: 215
Регистриран на: Нед Окт 07, 2012 18:56
Риболов: Морски
Местоположение: София
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Сигурност и здраве

Мнение от Accept »

antoanBS написа:а ми ние дето сме ХОБИти :)) какви гимнастики да правим:) и като не са ни нужни гребла?
Ха познай какво да правиш!
RTM Ocean Quatro
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от gogo26 »

Две гребла идват в повече :D аз едно се чудя какво да го правя :lol:
Един мултитуул е предостатъчен.
Hobie Mirage Outback
maznislav
Мнения: 2121
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 15:57
Риболов: Спининг и само това :)
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 78 пъти
Обратна връзка:

Re: Сигурност и здраве

Мнение от maznislav »

Само преди 2 дни ..от лиготии да се чекна прав на каяка за малко да се удавя закачен с 3 ки веднъж за краката - 2 -ри път за котвеното въже.
Аз тотално неподготвен , без жилетка , нож и каквото и да е там. Добре ,че каякът е непотопяем и имаше на близо щукарска лодка с 2 -ма познати дето ме спасиха... Съвсем ското ще опиша цялото премеждие , но бъдете много внимателни.
Ето за сега на кратко какво се случи
Днес сътворих най-голямата глупост в живота си... Не, не съм се оженил :) От много чекнене да ловя прав от каяка настъпих на бос крак 3 -ка на воблер. Последва падане с обръщане на каяка , а аз закърфичен от една страна за пръста на крака , от друга за котвеното въже. Явно кутиията с примамки не беше затворена и всичко дето може да плува започна да изплува и да се закача де що намери :(. Съотвено и 2 -рият крак се закърфичи някъде и нямаше абсолютно никакъв начин за измъкване... За мое огромно щастие Todor Ivanov и негов колега бяха в същия залив и успях да ги извикам на помощ. Ситуацията беше трагична , но след последвали манипулации по рязане на 3 -ки , въжета, крака и там каквото трябва в момента съм жив и здрав , с един телефон ( не ми звънете ,че няма как да вдигна :) ) по-малко и към 10 -тина примамки назад ( всичко дето не плува). Всичко това го има и на видео , но още ме е страх да го погледна ( go pro 2 -ката ми беше на главата през цялото време). Благодаря на бог ( или който е там горе) за това ,че ми даде още дни и обещавам да ги използвам пълноценно и с мисъл. Казвам всичко това , за да ви припомня да сте внимателни щото глупостта става само веднъж и после няма връщане назад.
Пийте кой когато можете по едно за това ,че се отървах днес, приятели и с много от вас ще се видим пак я на риболов , я на маса :)
Todor Ivanov - благодаря братле без теб бях загубен.
Бог да благослови колегите и да им дава здраве и големи риби.
Нито едно добро дело не остава ненаказано :)
Риболовът ни е "Днес по-зле от вчера и по-добре от утре"...
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от stbeer68 »

Въпроса ми не е много за тая тема,но не мисля само заради един въпрос да се пуска нова.
Вече за втори път ни се случва да ни гонят морска администрация от мястото където ловим риба с обяснението ,че нямаме право да сме на такава дистанция от брега с тези каяци. Бяхме на около 500- 800 метра навътре от острова на Созопол.
Въпроса ми е следния:
Има ли някой от колегите да знае или да сподели каква е дистанцията от суша или бряг на която можем да влизаме да ловим риба?
Снощи се рових и търсих и това,което намерих като информация ама изобщо не ми хареса и означава ,че нямаме шанс да ловим риба с каяците си.
Текста от някаква заповед на морска администрация гласеше:
Плавателни средства ,задвижвани с човешка сила,се използват до 200 метра от зоната за къпане.
Hobie Mirage Outback
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от vesko1234 »

200м може би е за водни колелета и подобни. Нерегистрирани лодки (без номер) могат да влизат до 500м от брега. Гранична полиция имат право да напишат констативен протокол, който става автоматично на акт.
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от b_lomsky »

stbeer68 написа:
Текста от някаква заповед на морска администрация гласеше:
Плавателни средства ,задвижвани с човешка сила,се използват до 200 метра от зоната за къпане.
Иначе какво? Това е доста неясно. Коя е зоната за къпане и как се определя? Трябва да има и някаква санкция, ако няма, това изречение е само пожелание.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от stbeer68 »

b_lomsky написа: Иначе какво? Това е доста неясно. Коя е зоната за къпане и как се определя? Трябва да има и някаква санкция, ако няма, това изречение е само пожелание.
Това е ,което открих и където прочетох написаното в предния си пост ,но то като че ли се отнася за водните атракциони. Сигурно има и наказания както пише по надолу в някакви други наредби. Не е въпроса какво ще се случи,а въпроса е да си науча правата и да си ги търся като дойдат пак да ме гонят и не съм в нарушение.
http://www.planinite.info/V_pomosht_na_ ... rezhim.htm
Hobie Mirage Outback
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от b_lomsky »

В чл. 33 ал. 8 от Наредбата се говори за 200метра от зоната за къпане, но това е в раздела за предоставяне на водноатракционни услуги на плавателни средства за спорт и туризъм и касае безопасността на наемащите такива средства. Не се отнася за собствен каяк. Единствените ограничения, които видях в закона и наредбата са в морски мили, имаше ограничение от една морска миля, което е 1800метра. Според мен липсва законово основание да ви ограничават.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от stbeer68 »

b_lomsky написа:................................. Единствените ограничения, които видях в закона и наредбата са в морски мили, имаше ограничение от една морска миля, което е 1800метра. Според мен липсва законово основание да ви ограничават.
Предполагам имаш предвид това в червеното,но според мен и то не се отнася за нас с каяците. То се отнася за изброените по чл.13 (1).
Страшно неприятно е да гребе човек над 1 час да стигне до място (около острова на Созопол),където морето дава риба и да не е на повече от 500-600 м от суша (визирам острова в близост) да дойде морска администрация и да ни изгонят с обяснение ,че нямаме право да сме там.
Всичко останало ми е изрядно и си нося две котви(стандартна и плаваща),жилетка,лични документи ,телефон. Само ракети и димки нямам в каяка.
Чл. 13. (1) Джетове, както и други моторни плавателни средства, независимо от вида и наименованието им, трябва да са снабдени с два червени ръчни димни сигнала, сигнално огледало и свирка.
(4) Забранява се плаването с плавателните средства по ал. 1:
1. на разстояние, по-малко от 200 метра навътре в морето от плаващите шамандури, които обозначават зоната за санитарна охрана и къпане, съгласно одобрената специализирана схема на прилежащата акватория на охраняемите морски плажове;
2. извън означените с плаващи въжета и шамандури водни коридори на зоната за водни спортове на охраняемите плажове;
3. на разстояние, по-малко от 300 метра от брега, в крайбрежните зони, където няма охраняеми плажове.
(5) Максималното допустимо отдалечаване от брега или кораба, на който плавателното средство е базирано, е 1 морска миля.

Ако отново ми се случи следващия път подобно нещо ще държа да ми цитират по какъв закон или наредба нямаме това право да сме там и ще държа да се представят и легитимират. Надявам се да не отнесем някоя акт,но пък ако си мълчи човек се качват на главите ни и няма да може си практикуваме хобито. Те ме карат да ловя на плажа едва ли не. Да не съм влезнал в морето да ловя курортистки то само такова има там де ме карат да седя :lol:
Hobie Mirage Outback
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от b_lomsky »

Да, това в червено имах предвид. Не казвам, че се отнася за каякари, а че е най-късото ограничение, мисля другите са по 12 и 24 морски мили.

Сам по себе си актът не е страшен - констатира нарушението, което контролния орган смята, че си извършил. След него се издава наказателно постановление, което подлежи на съдебен контрол пред Районен и Административен съд и ако влезе в сила се дължи глобата. Обърни внимание, че се дължи, а не, че се плаща :)
Аватар
vesko1234
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Апр 22, 2013 17:34
Риболов: Морски риболов
Местоположение: Varna
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Сигурност и здраве

Мнение от vesko1234 »

От един друг форум:
"Разбира се, че си в нарушение, но щом не си регистриран и не си обвързан с пристанище/стоянка не могат да ти пратят глобата - оставяш да ти напишат предписанието/констатацията и им пожелаваш приятен и успешен ден. Нямат право нито да те арестуват, нито да те глобят на място ... Гранична полиция нямат право да ти направят нищо друго, освен да ти кажат, че ще ти направят констативен протокол за някакво нарушение. Този протокол отива в Морска администрация и т.к. лодката ти не е регистрирана те го хвърлят направо в коша (няма къде да го пратят). Нямат право да ти го пращат другаде освен, там където ти е стоянката на лодката (ако е регистрирана). Все пак лодкатата с тези коне е задължителна за регистрация (мисля, че беше от 20 коня нагоре, но за по-сигурно трябва да се провери).

От ИАРА не могат да те дърпат за нищо друго, освен ако не си превишил килограмите за улов (в зависимост от това дали имаш билет или си рибар си има съответните квоти). Ако те пипнат с превишен улов, могат да ти направят акт направо на място.

Това е накратко!
Информацията е от висш служител на МА Варна и по разбираеми причини няма да дам повече подробности за него.

ПП. Носете си лични карти и спасителни жилетки колкото са хората в лодката (само за нерегистрирани лодки!!!!). Друго не ви трябва, но е желателно да си имате поне компас, достатъчно вода и гориво и ... вие си знаете."

http://bulti.forumn.org/t448p300-topic
Ocean kayak Prowler 13
Gumotex Helios 2
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”